Official results for Sprint distance Finnish Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint distance Finnish Championships
Organiser: Finland
Date: 17 September 2017

Men

4 030 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland14:113:31
2Timo Sild (U)KooveeEstonia14:19+0:083:33
3Artem Popov (U)MS ParmaRussian Federation14:24+0:133:34
4Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland14:31+0:203:36
5Topi RaitanenHelsingin SuunnistajatFinland14:33+0:223:36
6Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland14:35+0:243:37
7Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland14:44+0:333:39
8Vladislav Malyshev (U)Espoon SuuntaRussian Federation14:48+0:373:40
9Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland14:50+0:393:40
10Andreas Hougaard Boesen (U)DenmarkDenmark14:59+0:483:43
11Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland15:01+0:503:43
12Joonas AholaNaviFinland15:02+0:513:43
13Markus RäsänenKalevan RastiFinland15:04+0:533:44
14Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:08+0:573:45
15Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:10+0:593:45
16Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:13+1:023:46
16Antti ParjanneTurun MetsänkävijätFinland15:13+1:023:46
18Hannu AirilaKalevan RastiFinland15:20+1:093:48
19Joni HirvikallioKooveeFinland15:24+1:133:49
20Mikko HuhtinenPaimion RastiFinland15:26+1:153:49
21Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:28+1:173:50
21Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland15:28+1:173:50
23Juha SorvistoVaajakosken TeräFinland15:31+1:203:51
24Matti KiveläHiidenkiertäjätFinland15:32+1:213:51
25Dmitry Nakonechnyi (U)HiisirastiRussian Federation15:33+1:223:51
26Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland15:35+1:243:52
27Mikhail Kuleshov (U)Espoon SuuntaRussian Federation15:39+1:283:53
27Vili NiemiRajamäen RykmenttiFinland15:39+1:283:53
29Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland15:42+1:313:53
30Gleb TikhonovTurun MetsänkävijätRussian Federation15:43+1:323:53
31Miika SuominenRajamäen RykmenttiFinland15:49+1:383:55
32Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland15:50+1:393:55
32Juha HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland15:50+1:393:55
34Jere SipponenSwedenFinland15:52+1:413:56
35Antti AnttonenVaajakosken TeräFinland15:56+1:453:57
36Corentin Roux (U)NaviFrance15:57+1:463:57
37Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland15:58+1:473:57
38Martins Sirmais (U)Turun MetsänkävijätLatvia16:01+1:503:58
39Otto SimosasOK TrianFinland16:06+1:553:59
40Mårten BoströmSwedenFinland16:13+2:024:01
41Toni SaariVaajakosken TeräFinland16:15+2:044:01
42Otto SundOK TrianFinland16:16+2:054:02
43Tuukka JurvakainenVaajakosken TeräFinland16:22+2:114:03
44Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:23+2:124:03
45Toni-Antti ViitasaariKokkolan SuunnistajatFinland16:28+2:174:05
46Tomi NärväHiidenkiertäjätFinland16:30+2:194:05
47Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland16:31+2:204:05
48Anton KuukkaTampereen PyrintöFinland16:45+2:344:09
49Daniel BlomsterOK TrianFinland16:48+2:374:10
Ats Sõnajalg (U)Lapuan VirkiäEstoniadisqualified
Jesse LaukkarinenPaimion RastiFinlanddisqualified
Jan Prochazka (U)Kalevan RastiCzech Republicdid not start

Women

3 130 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kirsi NurmiSwedenFinland13:244:16
2Venla HarjuTampereen PyrintöFinland13:30+0:064:18
3Maija SianojaMS ParmaFinland14:01+0:374:28
4Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland14:03+0:394:29
5Tuulia VibergMS ParmaFinland14:07+0:434:30
6Anna NärhiSwedenFinland14:11+0:474:31
7Sari AnttonenKeuruun KisailijatFinland14:14+0:504:32
8Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland14:17+0:534:33
9Julia JärveläinenIF FemmanFinland14:20+0:564:34
10Ina WesterlundOK77Finland14:24+1:004:36
11Johanna HulkkonenKooveeFinland14:25+1:014:36
11Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland14:25+1:014:36
11Karoliina UkskoskiKooveeFinland14:25+1:014:36
14Tiia IstolahtiMS ParmaFinland14:31+1:074:38
15Jannina GustafssonMS ParmaFinland14:32+1:084:38
16Inga DambePaimion RastiLatvia14:33+1:094:38
17Björgul Ida Marie Naess Björgul (U)Paimion RastiNorway14:38+1:144:40
18Sara KarvonenLynxFinland14:41+1:174:41
19Miia NiittynenKooveeFinland14:45+1:214:42
20Sanni KiveläAngelniemen AnkkuriFinland14:49+1:254:44
21Ekaterina Savkina (U)Espoon SuuntaRussian Federation14:51+1:274:44
22Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland14:53+1:294:45
23Saila KinniTampereen PyrintöFinland15:01+1:374:47
23Karoliina SundbergLynxFinland15:01+1:374:47
25Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finland15:07+1:434:49
26Hanna RaitanenRajamäen RykmenttiFinland15:12+1:484:51
27von Katja SchoultzOK TrianFinland15:15+1:514:52
28Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland15:20+1:564:53
29Sonja MörskyKeuruun KisailijatFinland15:22+1:584:54
30Matleena BoströmSwedenSweden15:26+2:024:55
31Roosa HämäläinenKokkolan SuunnistajatFinland15:27+2:034:56
31Alexandra Voytova (U)Rasti-KurikkaRussian Federation15:27+2:034:56
33Tuija KuuselaRastikarhutFinland15:29+2:054:56
34Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland15:35+2:114:58
34Suvi YlikyläRastikarhutFinland15:35+2:114:58
36Tytti KirvesmiesTampereen PyrintöFinland16:10+2:465:09
37Elina KilpeläinenVehkalahden VeikotFinland16:21+2:575:13
Evely Kaasiku (U)Kangasala SKEstoniadisqualified
Lotta KarholaTampereen PyrintöFinlanddisqualified

MenB1

3 670 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Petteri MuukkonenOK TrianFinland15:074:07
2Lari TakanenVehkalahden VeikotFinland15:21+0:144:10
3Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland15:22+0:154:11
4Aki SaariVaajakosken TeräFinland15:43+0:364:16
5Ville SaikkoLappeen RientoFinland15:52+0:454:19
6Janne KuningasLuumäen RastiFinland15:57+0:504:20
6Matti LiukkonenRajamäen RykmenttiFinland15:57+0:504:20
8Tero LinnainmaaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:00+0:534:21
9Otto LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland16:06+0:594:23
9Eero-Matti VainioMS ParmaFinland16:06+0:594:23
9Aapo LeskinenLynxFinland16:06+0:594:23
12Simo HasuOK TrianFinland16:07+1:004:23
13Petja PöyhönenRastikarhutFinland16:15+1:084:25
14Lasse KauttoVaajakosken TeräFinland16:18+1:114:26
15Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:19+1:124:26
16Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland16:20+1:134:27
17Josh OSullivan-Hourihan (U)IrlandIreland16:21+1:144:27
18Sampo RahkoSK PohjantähtiFinland16:22+1:154:27
18Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland16:22+1:154:27
20Juho KinniTampereen PyrintöFinland16:24+1:174:28
20Roope KoskinenKalevan RastiFinland16:24+1:174:28
22George Mavchun (U)Espoon SuuntaRussian Federation16:26+1:194:28
23Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland16:28+1:214:29
24Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland16:29+1:224:29
25Kari-Pekka SeppänenRastikarhutFinland16:31+1:244:30
26Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland16:37+1:304:31
27Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland16:38+1:314:31
28Filip BrunellOK TrianFinland16:42+1:354:33
29Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland16:46+1:394:34
30Juho RajaniemiTurun SuunnistajatFinland16:47+1:404:34
31Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland16:52+1:454:35
31Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland16:52+1:454:35
31Aaro RuoholaMS ParmaFinland16:52+1:454:35
34Henri TaanilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:55+1:484:36
34Tuomo IstolahtiKangasala SKFinland16:55+1:484:36
36Rainer KujalaLynxFinland17:13+2:064:41
37Tomas SnellmanRasti-LukkoFinland17:18+2:114:42
38Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland17:21+2:144:43
39Simo MertanenLappeen RientoFinland17:26+2:194:45
40Antton ViljakainenAnttolan UrheilijatFinland17:29+2:224:45
40Jaakko IstolahtiKangasala SKFinland17:29+2:224:45
42Patrik VäisänenKouvolan SuunnistajatFinland17:32+2:254:46
42Niko NissinenSK PohjantähtiFinland17:32+2:254:46
44Santeri SainioKangasala SKFinland17:35+2:284:47
45Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland18:05+2:584:55
46Ville VierimaaEspoon AkillesFinland18:35+3:285:03
47Lauri SorsaHiidenkiertäjätFinland18:36+3:295:04
48Tatu LeirimaaRastivarsatFinland19:40+4:335:21
Daniil Elizarov (U)HiisirastiRussian Federationdisqualified
Pauli LeinonenSuunta JyväskyläFinlanddisqualified
Ari-Pekka JoensuuLapuan VirkiäFinlanddisqualified
Maxime Rauturier (U)FranceFrancedisqualified
Juho-Veikko HytönenIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddid not finish
Eero InkeriVehkalahden VeikotFinlanddid not start
Lauri ValkonenLahden Suunnistajat-37Finlanddid not start
Henri KalvePaimion RastiFinlanddid not start

MenB2

3 310 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jukka TaniKouvolan SuunnistajatFinland14:464:27
2Jaakko LiukkalaHauhon SisuFinland14:56+0:104:30
3Miika LaineKouvolan SuunnistajatFinland14:58+0:124:31
4Jere KommioHämeenlinnan SuunnistajatFinland15:02+0:164:32
4Santeri AikioKuusamon Erä-VeikotFinland15:02+0:164:32
6Peter SundelinIF FemmanFinland15:04+0:184:33
7Christopher MikanderOK TrianFinland15:29+0:434:40
8Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland15:35+0:494:42
9Juuso KujanpääLynxFinland15:44+0:584:45
10Vesa Ylis-JunttilaHämeenlinnan SuunnistajatFinland16:01+1:154:50
10Erik HaajanenOK RaseborgFinland16:01+1:154:50
12Lauri KleemolaLynxFinland16:03+1:174:50
13Mika SeppänenVaalan KarhuFinland16:06+1:204:51
14Joona ViholainenAnttolan UrheilijatFinland16:10+1:244:53
15Hermanni SankeloLapuan VirkiäFinland16:14+1:284:54
16Eero MarkkilaRasti-KurikkaFinland16:17+1:314:55
17Sami MäntyAngelniemen AnkkuriFinland16:25+1:394:57
18Kalle ManninenAnttolan UrheilijatFinland16:30+1:444:59
19Heikki VirekunnasTampereen PyrintöFinland16:38+1:525:01
19Marko ManninenNaviFinland16:38+1:525:01
21Kari KokkinenLahden TaimiFinland16:40+1:545:02
22Eero KahilaTampereen PyrintöFinland16:44+1:585:03
23Ville PakkanenEspoon AkillesFinland17:09+2:235:10
24Jussi KoskinenKalevan RastiFinland17:15+2:295:12
24Jyrki MikkolaKankaanpään SuunnistajatFinland17:15+2:295:12
26Yui Kan Raphael Mak (U)Hong KongHong Kong17:18+2:325:13
27Petri AnnilaKooveeFinland17:23+2:375:15
28Antti LindqvistSK UusiFinland17:24+2:385:15
29Christoffer MelinIK FalkenFinland17:32+2:465:17
30Aki YlitaloHauhon SisuFinland17:39+2:535:19
31Joonas HirviRaja-Karjalan SuunnistajatFinland17:51+3:055:23
32Arto RankiAngelniemen AnkkuriFinland17:55+3:095:24
33Vesa-Ville VäänänenRasti-LukkoFinland18:09+3:235:29
34Tuomo NiskanenRastivarsatFinland18:11+3:255:29
35Tuomas FjällströmAnttolan UrheilijatFinland18:17+3:315:31
36Stefano Raus (U)Lahden Suunnistajat-37Italy18:22+3:365:32
37Leo TolvanenPihkaniskatFinland18:52+4:065:41
38Joona MalmiKangasala SKFinland18:58+4:125:43
39Tomi KauppilaMiehikkälän VilkasFinland19:31+4:455:53
40Petri KoskelaSuunta-VeikotFinland20:18+5:326:07
Markus HakkarainenRaja-Karjalan SuunnistajatFinlanddisqualified
Jeremias LipsanenNaviFinlanddisqualified
Jyri UusitaloPellon PonsiFinlanddid not start
Jussi TaussiKymin SuunnistajatFinlanddid not start
Pyry NiemiRajamäen RykmenttiFinlanddid not start
Juha HuhtanenKankaanpään SuunnistajatFinlanddid not start
Aleksi TuovinenKuopion SuunnistajatFinlanddid not start
Perttu SorsaHiidenkiertäjätFinlanddid not start

MenB3

3 070 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Philipp Von Arx (U)Lahden Suunnistajat-37Switzerland11:523:51
2Leonid Novikov (U)HiidenkiertäjätRussian Federation12:03+0:113:55
3Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland12:06+0:143:56
4Ari-Pekka LassilaKooveeFinland12:12+0:203:58
5Vilho LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland12:29+0:374:03
6Iisak HelanderSK PohjantähtiFinland12:44+0:524:08
7Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland12:46+0:544:09
8Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland12:51+0:594:11
8Topi HasuOK TrianFinland12:51+0:594:11
10Juho WesterlundKooveeFinland12:57+1:054:13
11Antti IivariRasti-KurikkaFinland13:07+1:154:16
12Elmeri JuuraKankaanpään SuunnistajatFinland13:31+1:394:24
13Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland13:35+1:434:25
14Joona OjapaloLynxFinland14:24+2:324:41
15Ville KokkilaEspoon SuuntaFinland14:26+2:344:42
16Caj SnickarsOK77Finland14:53+3:014:50
17Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland14:56+3:044:51
18Mikko KemppinenLahden TaimiFinland15:32+3:405:03
19Santeri VaaraKankaanpään SuunnistajatFinland18:10+6:185:55
20Mads K. Larsen (U)DenmarkDenmark21:25+9:336:58
Markus TurunenRajamäen RykmenttiFinlanddisqualified
Ville LuomaHiidenkiertäjätFinlanddisqualified
Jooseppi KalliokoskiIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddisqualified
Esa HuttunenTurun MetsänkävijätFinlanddisqualified
Thomas Jansson (U)IF FemmanSwedendisqualified
Eero SalevaRajamäen RykmenttiFinlanddid not start
Yannick Michiels (U)Turun MetsänkävijätBelgiumdid not start
Arturs Paulins (U)LatviaLatviadid not start
Jarno ParkkinenKooveeFinlanddid not start

WomenB1

3 080 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Eveliina HirvonenPaimion RastiFinland13:594:32
2Elli PeltomäkiRastikarhutFinland14:22+0:234:39
3Susanna TervoSwedenFinland14:51+0:524:49
4Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland14:56+0:574:50
5Olga Elizarova (U)HiisirastiRussian Federation14:58+0:594:51
6Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland15:02+1:034:52
7Heini SaarimäkiAngelniemen AnkkuriFinland15:03+1:044:53
8Marika HaraKooveeFinland15:09+1:104:55
9Iida SavolainenKangasala SKFinland15:10+1:114:55
10Sanna PusaKeuruun KisailijatFinland15:11+1:124:55
11Sari NurmelaVehkalahden VeikotFinland15:12+1:134:56
12Laura HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland15:14+1:154:56
12Aino MänkärläLynxFinland15:14+1:154:56
14Ulrika UotilaKooveeFinland15:20+1:214:58
15Outi HasuOK TrianFinland15:22+1:234:59
15Mari SeppänenOK TrianFinland15:22+1:234:59
17Triin Jaadmaa (U)EstoniaEstonia15:23+1:244:59
18Milla LohikainenRastivarsatFinland15:24+1:255:00
19Aino VäyrynenKymin SuunnistajatFinland15:25+1:265:00
20Niina HulkkonenSwedenFinland15:29+1:305:01
21Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland15:36+1:375:03
21Salla LaitinenEspoon AkillesFinland15:36+1:375:03
23Ellu MunukkaTampereen PyrintöFinland15:37+1:385:04
23Katja LuomaKouvolan SuunnistajatFinland15:37+1:385:04
25Suvi HeittolaRasti-KurikkaFinland15:44+1:455:06
26Marjo TaanilaKooveeFinland15:45+1:465:06
27Sanna AndelinLahden TaimiFinland15:52+1:535:09
28Sanna YlikyläRastikarhutFinland15:54+1:555:09
29Kaisa LylynperäAngelniemen AnkkuriFinland16:03+2:045:12
30Pinja HietanenKouvolan SuunnistajatFinland16:11+2:125:15
31Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland16:44+2:455:25
32Suvi HarjuTampereen PyrintöFinland17:19+3:205:37
33Tia TarkiainenJämsän Retki-VeikotFinland50:39+36:4016:26
Sari VääränenKouvolan SuunnistajatFinlanddisqualified
Saara MalinenKajaanin SuunnistajatFinlanddisqualified
Anu UhotoinenHiidenkiertäjätFinlanddisqualified
Salla SaarijärviSuunta-SepotFinlanddisqualified
Petra AhoNaviFinlanddisqualified
Laura Joonas (U)Kuopion SuunnistajatEstoniadisqualified

WomenB2

2 900 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anastasia Rudnaya (U)MS ParmaRussian Federation12:164:13
2Netta RajamäkiKangasala SKFinland15:23+3:075:18
3Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland15:28+3:125:20
4Jutta JussilaSwedenFinland15:32+3:165:21
5Maija RaasakkaEspoon SuuntaFinland15:51+3:355:27
6Essi YlipelkolaKortesjärven Järvi-VeikotFinland15:52+3:365:28
7Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland15:59+3:435:30
8Minna SaarinenKangasala SKFinland16:07+3:515:33
9Anni HonkimaaEspoon SuuntaFinland16:16+4:005:36
10Heini TarvainenNaviFinland16:20+4:045:37
10Niina PapinsaariKangasala SKFinland16:20+4:045:37
12Vivian LindholmOK77Finland16:21+4:055:38
13Minna TruhponenSaarijärven PullistusFinland16:36+4:205:43
14Saara KukkonenLahden Suunnistajat-37Finland16:37+4:215:43
15Hanne KolehmainenLahden TaimiFinland16:39+4:235:44
15Maria LerssiEspoon AkillesFinland16:39+4:235:44
17Nelly SopanenMaarian MahtiFinland16:50+4:345:48
18Anna-Sofia MarilaOK TrianSweden16:51+4:355:48
19Johanna TiittoRasTiimiFinland17:00+4:445:51
19Ella NurmiVaasan SuunnistajatFinland17:00+4:445:51
21Emma JugaOK TrianFinland17:03+4:475:52
21Tiina AnttilaSuomusjärven SisuFinland17:03+4:475:52
21Jasmin SundbäckOK TrianFinland17:03+4:475:52
24Linda EkonojaOK BotniaFinland17:50+5:346:08
25Anna SalmiMaarian MahtiFinland18:04+5:486:13
25Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland18:04+5:486:13
27Aada ForsmanVaasan SuunnistajatFinland18:06+5:506:14
28Essi LotvonenLaitasaaren VetoFinland18:09+5:536:15
29Katariina TiittoRasTiimiFinland18:12+5:566:16
30Sabrina MeriheinäPihkaniskatFinland18:26+6:106:21
31Sara SaramäkiLynxFinland18:29+6:136:22
32Hanna-Kaisa SadwinskiRastiPiikkiöFinland18:48+6:326:28
32Julia KorhonenLappeen RientoFinland18:48+6:326:28
34Laura JakobssonEspoon SuuntaFinland18:54+6:386:31
35Saina PöyhönenRastikarhutFinland18:57+6:416:32
36Jenny RayOK77Finland20:51+8:357:11
37Tanja Etu-HuittiMaarian MahtiFinland21:27+9:117:23
38Tiia-Maria RauttolaHiidenkiertäjätFinland22:24+10:087:43

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org