International Orienteering Federation

Official results for Sprint distance Finnish Championships

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint distance Finnish Championships
Organiser: Finland
Date: 17 September 2017

Classes: Show all | M21 | W21 | M21B1 | M21B2 | M21B3 | W21B1 | W21B2

MenB1

3 670 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Petteri MuukkonenOK TrianFinland15:07
2Lari TakanenVehkalahden VeikotFinland15:21+0:14
3Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland15:22+0:15
4Aki SaariVaajakosken TeräFinland15:43+0:36
5Ville SaikkoLappeen RientoFinland15:52+0:45
6Janne KuningasLuumäen RastiFinland15:57+0:50
6Matti LiukkonenRajamäen RykmenttiFinland15:57+0:50
8Tero LinnainmaaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:00+0:53
9Otto LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland16:06+0:59
9Eero-Matti VainioMS ParmaFinland16:06+0:59
9Aapo LeskinenLynxFinland16:06+0:59
12Simo HasuOK TrianFinland16:07+1:00
13Petja PöyhönenRastikarhutFinland16:15+1:08
14Lasse KauttoVaajakosken TeräFinland16:18+1:11
15Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:19+1:12
16Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland16:20+1:13
17Josh OSullivan-Hourihan (U)IrlandIreland16:21+1:14
18Sampo RahkoSK PohjantähtiFinland16:22+1:15
18Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland16:22+1:15
20Juho KinniTampereen PyrintöFinland16:24+1:17
20Roope KoskinenKalevan RastiFinland16:24+1:17
22George Mavchun (U)Espoon SuuntaRussian Federation16:26+1:19
23Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland16:28+1:21
24Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland16:29+1:22
25Kari-Pekka SeppänenRastikarhutFinland16:31+1:24
26Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland16:37+1:30
27Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland16:38+1:31
28Filip BrunellOK TrianFinland16:42+1:35
29Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland16:46+1:39
30Juho RajaniemiTurun SuunnistajatFinland16:47+1:40
31Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland16:52+1:45
31Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland16:52+1:45
31Aaro RuoholaMS ParmaFinland16:52+1:45
34Henri TaanilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:55+1:48
34Tuomo IstolahtiKangasala SKFinland16:55+1:48
36Rainer KujalaLynxFinland17:13+2:06
37Tomas SnellmanRasti-LukkoFinland17:18+2:11
38Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland17:21+2:14
39Simo MertanenLappeen RientoFinland17:26+2:19
40Antton ViljakainenAnttolan UrheilijatFinland17:29+2:22
40Jaakko IstolahtiKangasala SKFinland17:29+2:22
42Patrik VäisänenKouvolan SuunnistajatFinland17:32+2:25
42Niko NissinenSK PohjantähtiFinland17:32+2:25
44Santeri SainioKangasala SKFinland17:35+2:28
45Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland18:05+2:58
46Ville VierimaaEspoon AkillesFinland18:35+3:28
47Lauri SorsaHiidenkiertäjätFinland18:36+3:29
48Tatu LeirimaaRastivarsatFinland19:40+4:33
Daniil Elizarov (U)HiisirastiRussian Federationdisqualified
Pauli LeinonenSuunta JyväskyläFinlanddisqualified
Ari-Pekka JoensuuLapuan VirkiäFinlanddisqualified
Maxime Rauturier (U)FranceFrancedisqualified
Juho-Veikko HytönenIkaalisten Nouseva-VoimaFinlanddid not finish
Eero InkeriVehkalahden VeikotFinlanddid not start
Lauri ValkonenLahden Suunnistajat-37Finlanddid not start
Henri KalvePaimion RastiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World