International Orienteering Federation

Official results for DM Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: DM Sprint
Organiser: Rold Skov OK
Date: 22 April 2017

H21

3 800 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Andreas Hougaard BoesenDENDenmark14:263:47
2Magnus DewettDENDenmark14:37+0:113:50
3Jakob EdsenDENDenmark14:53+0:273:55
4Rasmus DjurhuusDENDenmark15:11+0:453:59
5Ramus Thrane HansenDENDenmark15:22+0:564:02
6Emil OebroDENDenmark15:25+0:594:03
7Stefan Frands PetersenDENDenmark15:51+1:254:10
8Tobias Karlsmose SvarerDENDenmark16:01+1:354:12
9Jeppe RuudDENDenmark16:09+1:434:15
10Simon Thrane HansenDENDenmark16:18+1:524:17
11Eskil SchoeningDENDenmark16:52+2:264:26
12Rico Heilskov MogensenDENDenmark17:02+2:364:28
13Giacmo FrattariITAItaly17:33+3:074:37
14Mikkel SkaarupDENDenmark17:44+3:184:40
15Kristian BlokDENDenmark18:09+3:434:46
15Lasse GronDENDenmark18:09+3:434:46
17Jacob Asmussen DaugaardDENDenmark18:11+3:454:47
18Peter Damgaard FrandsenDENDenmark19:40+5:145:10
19Jonas Søby PedersenDENDenmark19:46+5:205:12
20Allan ReicheDENDenmark22:10+7:445:50
21Michael GruDENDenmark22:29+8:035:55

D21

3 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDENDenmark14:123:56
2Emma KlingenbergDENDenmark15:52+1:404:24
3Amanda Falck WeberDENDenmark16:35+2:234:36
4Heriette NygaardDENDenmark17:57+3:454:59
5Camilla BevenseeDENDenmark18:27+4:155:07
6Astrid Ank JørgensenDENDenmark19:19+5:075:21
7Ane LindeDENDenmark19:28+5:165:24
8Michele DawsonAUSAustralia19:56+5:445:32
9Marie Louise MøllerDENDenmark21:27+7:155:57
10Sanne AndersenDENDenmark27:37+13:257:40

H20

3 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Mads Møller SkaugDENDenmark16:254:19
2Carl Emil Schøier KovstedDENDenmark16:39+0:144:22
4Lasse Fugmann ThamdrupDENDenmark16:52+0:274:26
6Rune ØstergaardDENDenmark16:59+0:344:28
8Malthe PoulsenDENDenmark17:20+0:554:33
9Mikkel LyskjærDENDenmark17:29+1:044:36
10Marko Birk NielsenDENDenmark18:03+1:384:45
11Chrisltian MøllerDENDenmark18:07+1:424:46
12Lasse Falck WeberDENDenmark18:22+1:574:50
13Andreas Bagger HagnerDENDenmark18:28+2:034:51
17Julius MolsenDENDenmark18:53+2:284:58
18Andreas Duc JørgensenDENDenmark19:16+2:515:04
19Rasmus Damgaard NielsenDENDenmark19:32+3:075:08
20Jeppe Kejser Dahl JensenDENDenmark20:19+3:545:20
22Mikkel MeldgaardDENDenmark22:48+6:236:00
23Frederik Erskov KroghDENDenmark23:48+7:236:15
24Mads LassenDENDenmark24:57+8:326:33

D20

3 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Josefine LindDENDenmark15:484:23
2Ida ØbroDENDenmark17:00+1:124:43
3Caroline FinderupDENDenmark17:31+1:434:51
4Annika SimonsenDENDenmark18:03+2:155:00
5Nikoline Holm SplittorffDENDenmark18:04+2:165:01
6Lise TermansenDENDenmark18:15+2:275:04
7Agnes Nørgård KrachtDENDenmark18:25+2:375:06
8Lotte Jauhojärvi MarkussenDENDenmark19:02+3:145:17
10Sara Lykke BrinchDENDenmark20:05+4:175:34
13Trine Eg StaugaardDENDenmark22:20+6:326:12
15Sofie Secher ThomsenDENDenmark23:29+7:416:31

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org