International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring
Organiser: Denmark
Date: 25 March 2017

Men elite WRE 1

7 750 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olav LundanesFIN-Paimion RastiNorway37:474:52
2Andrey SalinSWE-Savedalens AIKBelarus37:56+0:094:53
3Soeren SchwartzDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark38:00+0:134:54
4Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark38:46+0:595:00
5Otto SimosasFIN-OK TrianFinland38:53+1:065:01
6Andreas Hougaard BoesenDEN-OK RoskildeDenmark39:16+1:295:04
7Tim RobertsonNZL-Orienteering New ZealandNew Zealand39:23+1:365:04
8Aleksi AnttolainenFIN-Lahden Suunnistajat 37Finland39:30+1:435:05
9David AnderssonSWE-Swedish Orienteering FederationSweden39:52+2:055:08
10Thomas Natvig ArstadNOR-Halden SKNorway39:55+2:085:09
11Aleksei AlekseyonokSWE-IK HakarpspojkarnaBelarus39:58+2:115:09
12Markku EloFIN-Angelniemen AnkkuriFinland40:16+2:295:11
13Luis NogueiraESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain40:35+2:485:14
14Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland40:46+2:595:15
15Bjoern CederbergDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark40:52+3:055:16
16Rasmus Thrane HansenDEN-Søllerød OKDenmark41:00+3:135:17
17Otto SundFIN-OK TrianFinland41:13+3:265:19
18Mikko SalervoFIN-OK TrianFinland41:14+3:275:19
19Aleksi KarppinenFIN-Ikaalisten Nouseva VoimaFinland41:19+3:325:19
20Topi PenttinenFIN-OK TrianFinland41:28+3:415:21
21Janne MankarlaFIN-LynxFinland41:30+3:435:21
22Akseli RuoholaFIN-MS ParmaFinland41:33+3:465:21
23Hans Petter MathisenNOR-Fredrikstad SkiklubbNorway42:05+4:185:25
24Mikael FabritiusFIN-OK TrianFinland42:35+4:485:29
25Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden42:38+4:515:30
26AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland42:40+4:535:30
27Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland42:43+4:565:30
28Christoph PrunscheGER-Deutscher Turner BundGermany42:47+5:005:31
29Mikko KnuuttilaFIN-Ikaalisten Nouseva VoimaFinland42:48+5:015:31
30Marius Thrane OedumSWE-IFK GöteborgDenmark42:54+5:075:32
31Santeri SainioFIN-Kangasala SKFinland43:30+5:435:36
32Rasmus DjurhuusDEN-OK PanDenmark43:33+5:465:37
33Henri KalveFIN-Paimion RastiFinland43:41+5:545:38
34Immanuel BergerGER-Gundelfinger TSGermany43:42+5:555:38
35Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany43:53+6:065:39
36Tomi NarvaFIN-HiidenkiertäjätFinland43:54+6:075:39
37Pontus PeterssonSWE-OK OrionSweden44:02+6:155:40
38Tobias HenrikssonFIN-Finnish Orienteering FederationFinland44:03+6:165:41
39Aaro JulkunenFIN-MS ParmaFinland44:10+6:235:41
40Jakob EdsenDEN-Aarhus 1900 OrienteringDenmark44:15+6:285:42
41Perttu SorsaFIN-HiidenkiertäjätFinland44:32+6:455:44
42Aapo LeskinenFIN-LynxFinland44:51+7:045:47
43Thomas Greve JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark45:11+7:245:49
44Philipp von ArxFIN-Lahden Suunnistajat 37Switzerland45:12+7:255:49
45Samuel HeinonenFIN-Vaajakosken TeraFinland45:37+7:505:53
46Raul FerraESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain45:41+7:545:53
47Andreas JanssonSWE-IK HakarpspojkarnaSweden45:44+7:575:54
48Emil OebroDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark45:49+8:025:54
49Niklas SaramaekiFIN-LynxFinland46:00+8:135:56
50Joakim KaminskySWE-Göteborg-Majorna OKSweden46:12+8:255:57
51Thomas NipenNOR-Nydalen skNorway46:26+8:395:59
52Aske JepsenDEN-Søllerød OKDenmark47:04+9:176:04
53Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark47:07+9:206:04
54Jonas Klausen EspedalNOR-NTNUINorway47:17+9:306:06
55Niklas IngwersenDEN-Horsens OKDenmark47:19+9:326:06
56Lasse GronDEN-OK PanDenmark47:24+9:376:06
57Toby ScottGER-OLV SteinbergNew Zealand47:26+9:396:07
58Giacomo FrattariDEN-OK PanItaly47:35+9:486:08
59Simo HasuFIN-Finnish Orienteering FederationFinland47:45+9:586:09
60Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark47:48+10:016:10
61Markus HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden47:55+10:086:10
62Vegard Blomseth JohnsenNOR-NTNUINorway48:55+11:086:18
63Martin HederskogSWE-IFK UmeaSweden49:13+11:266:21
64Teemu NiskanenDEN-Aalborg OKFinland49:39+11:526:24
65Oskar LundqvistSWE-OK OrionSweden49:47+12:006:25
66Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmark50:15+12:286:29
67Desmond FranssenBEL-TrolBelgium50:37+12:506:31
68Roman CiobanuROU-UNIVERSITATEA CRAIOVARomania52:50+15:036:49
69Matthew SchepisiGBR-South London OrienteersAustralia55:23+17:367:08
70Kin Wai LeeHKG-Orienteering Association of Hong KongHong Kong57:36+19:497:25
71Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark59:21+21:347:39
72Johan SoderlundSWE-Leksands OKSweden59:41+21:547:42
Arto TalvinenFIN-MS ParmaFinlandmispunched
Sergey FedatsenkaSWE-Savedalens AIKNetherlandsmispunched
Olli Markus TaivainenFIN-NAVIFinlandmispunched
Miika SuominenFIN-Finnish Orienteering FederationFinlandmispunched
Jonas MuntheDEN-OK PanDenmarkdid not start
Gaute FriestadNOR-Kristiansand OKNorwaydid not start
Andres SaetaluFIN-MS ParmaEstoniadid not start
Topi HasuFIN-OK TrianFinlanddid not start
Magnus DewettDEN-OK SnabDenmarkdid not start
Vegard Jarvis WestergardNOR-Halden SKNorwaydid not start
Yngve SkogstadNOR-Norwegian Orienteering FederationNorwaydid not start
Thor NoerskovSWE-IFK GöteborgDenmarkdid not start

Women elite WRE

5 675 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-Danish Orienteering Federation DOFDenmark30:235:21
2Cecilie Friberg KlysnerDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark32:23+2:005:42
3Svetlana MironovaRUS-Russian Orienteering FederationRussian Federation33:44+3:215:56
4Ida Marie Naess BjoergulFIN-Paimion RastiNorway33:52+3:295:58
5Hollie OrrNOR-Halden SKGreat Britain34:08+3:456:00
6Miri Thrane OedumDEN-OK ØST BirkerødDenmark34:34+4:116:05
7Anastasia DenisovaSWE-Savedalens AIKBelarus34:43+4:206:07
8Sanni KivelaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland34:49+4:266:08
9Karoliina SundbergFIN-LynxFinland35:02+4:396:10
10Anna Serrallonga ArquesESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain35:07+4:446:11
11Caroline GjotterupDEN-Faaborg OKDenmark35:27+5:046:14
12Emma KlingenbergDEN-Faaborg OKDenmark35:29+5:066:15
13Tuulia VibergFIN-MS ParmaFinland35:38+5:156:16
14Enni JalavaFIN-Turun SuunnistajatFinland35:58+5:356:20
15Emma SilvennoinenFIN-Paimion RastiFinland37:33+7:106:37
16Vera MullerovaDEN-Amager OKCzech Republic37:40+7:176:38
17Elin CarlssonSWE-OK Pan KristianstadSweden37:58+7:356:41
18Pia OlssonSWE-OK Pan KristianstadSweden38:27+8:046:46
19Irina NybergRUS-Russian Orienteering FederationRussian Federation38:37+8:146:48
20Lea ReimeDEN-Farum OKDenmark38:59+8:366:52
21Tiia MiettinenFIN-MS ParmaFinland39:00+8:376:52
22Jannina GustafssonFIN-MS ParmaFinland39:24+9:016:56
23Sara KarvonenFIN-LynxFinland39:32+9:096:57
24Laura RobertsonNZL-Orienteering New ZealandNew Zealand39:34+9:116:58
25Amanda Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark39:47+9:247:00
26Iida SavolainenFIN-Kangasala SKFinland39:55+9:327:02
27Margret ZimmermannEST-OK KapeEstonia40:08+9:457:04
28Arntraut GoetschNOR-IL BUL TromsoeGermany40:09+9:467:04
29Annika BjorkSWE-OK LinneSweden40:15+9:527:05
30Amanda LeoSWE-IK HakarpspojkarnaSweden40:25+10:027:07
31Kirti RebaneEST-SK Saue TammedEstonia40:56+10:337:12
32Line SoederlundDEN-Farum OKDenmark40:57+10:347:12
33Christiane TroesseNOR-Varegg FleridrettGermany41:01+10:387:13
34Mette StubDEN-PI CopenhagenDenmark41:29+11:067:18
35Paula StarkeGER-Deutscher Turner BundGermany41:31+11:087:18
36Ina WesterlundFIN-OK77Finland41:38+11:157:20
37Mariia MakarovaRUS-MO YakhromaRussian Federation42:05+11:427:24
38Elisabeth HanssonSWE-IFK Lidingo SOKSweden42:42+12:197:31
39Vanessa FrickerSWI-OLK ArgusSwitzerland43:20+12:577:38
39Frida BakkmanSWE-IFK GöteborgSweden43:20+12:577:38
41Nina Germann NajbjergDEN-OK GORMDenmark44:37+14:147:51
42Alicia FribergESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain45:09+14:467:57
43Tuija KuuselaFIN-RastikarhutFinland45:14+14:517:58
44Marina RosinkRUS-privatRussian Federation45:36+15:138:02
45Isabel DonnerFIN-OK77Finland45:45+15:228:03
46Sanni KymalainenFIN-Tampereen PyrintöFinland46:13+15:508:08
47Kari SvingheimNOR-Lillehammer OrienteringsklubbNorway46:15+15:528:08
48Michele DawsonDEN-OK PanAustralia47:17+16:548:19
49Astrid HadbergDEN-AKIFDenmark48:23+18:008:31
50Marie SpangmyrSWE-Leksands OKSweden49:47+19:248:46
51Emilia RantanenFIN-MS ParmaFinland51:45+21:229:07
52Wai Lan Iris LuiHKG-Orienteering Association of Hong KongHong Kong59:11+28:4810:25
53Charmaine Kai Wi FungHKG-HKOXCCHong Kong1:01:21+30:5810:48
Amalie TripaxDEN-OK RoskildeDenmarkmispunched
Maija SianojaFIN-Finnish Orienteering FederationFinlandmispunched
Aino MankarlaFIN-LynxFinlandmispunched
Emily KempFIN-Angelniemen AnkkuriCanadamispunched
Sabina BaeckFIN-IF FemmanFinlanddid not finish
Katja von SchoultzFIN-OK TrianFinlanddid not finish
Masha SemakDEN-Farum OKUkrainedid not start
Kerstin UiboupinEST-OK VoruEstoniadid not start
Kate MorrisonSWE-OK LinneNew Zealanddid not start
Marika TeiniFIN-SK PohjantahtiFinlanddid not start

Men Elite WRE 2

7 875 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Antti VainioFIN-MS ParmaFinland42:025:20
2Isak BergsetNOR-NTNUINorway42:07+0:055:20
3Filip OssianssonSWE-IK HakarpspojkarnaSweden42:37+0:355:24
4Joonas AholaFIN-NAVIFinland43:07+1:055:28
5Samu HeiskaFIN-Vehkalahden VeikotFinland43:13+1:115:29
6Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark43:47+1:455:33
7Simen AamodtNOR-NTNUINorway43:58+1:565:34
8Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark44:45+2:435:40
9Lauri SorsaFIN-HiidenkiertäjätFinland45:19+3:175:45
10Henrik VaisanenFIN-MS ParmaFinland45:30+3:285:46
11Martin DjerfSWE-IK HakarpspojkarnaSweden45:34+3:325:47
12Torgny LindstromSWE-Ronneby OKSweden45:35+3:335:47
13Eero InkeriFIN-Vehkalahden VeikotFinland46:07+4:055:51
14Samuli SalmenojaFIN-MS ParmaFinland46:14+4:125:52
15Tuomas KariFIN-Angelniemen AnkkuriFinland46:19+4:175:52
16Elmeri JuuraFIN-Kankaanpään SuunnistajatFinland46:39+4:375:55
17Malthe GaarsdalDEN-Farum OKDenmark46:46+4:445:56
18Tobias Karlsmose SvarerDEN-OK EsbjergDenmark46:47+4:455:56
19Benjamin TulonenFIN-HiidenkiertäjätFinland46:53+4:515:57
20Patrick JaffeAUS-Melbourne Forest RacersAustralia46:56+4:545:57
21Andreas Svinghei MageroyNOR-Frol ILNorway46:57+4:555:57
22Aaro RuoholaFIN-MS ParmaFinland46:59+4:575:57
23Anders KonringDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark47:21+5:196:00
23Troels ChristiansenDEN-Søllerød OKDenmark47:21+5:196:00
25Per Melander OftenNOR-NTNUINorway47:25+5:236:01
26Matti ToyrylaFIN-Vehkalahden VeikotFinland47:50+5:486:04
27Benjamin AnciauxBEL-TrolBelgium48:44+6:426:11
28Antti RantalaFIN-Kangasala SKFinland49:28+7:266:16
29Mathias NipenNOR-Baekkelagets SKNorway49:34+7:326:17
30Eero Matti VainioFIN-MS ParmaFinland49:37+7:356:18
31Daniel BlomsterFIN-OK TrianFinland49:40+7:386:18
32Otto LoukkalahtiFIN-HiidenkiertäjätFinland50:30+8:286:24
33Andreas Bergmann HansenDEN-Allerød OKDenmark50:57+8:556:28
34Jonathan RayFIN-OK77Finland51:48+9:466:34
35Mikkel SkaarupDEN-Ballerup OKDenmark52:57+10:556:43
36Kare VisuriFIN-OK77Finland56:28+14:267:10
37Jakob PhysantNOR-Lillehammer OrienteringsklubbDenmark56:44+14:427:12
38Sergey MikhalkinBLR-EridanBelarus58:18+16:167:24
39Michael CroneGBR-South London OrienteersSouth Africa58:57+16:557:29
40Jan MoellerDEN-Aalborg OKDenmark59:33+17:317:33
41Robert KovacsDEN-Farum OKHungary1:00:26+18:247:40
42Jes Mose JensenDEN-AKIFDenmark1:00:29+18:277:40
43Allan ReicheDEN-OK VendelboerneDenmark1:03:48+21:468:06
44Kin Kwan KwokHKG-HKAYPHong Kong1:06:54+24:528:29
45Ho Ching ChiuHKG-Hong Kong Island Orienteering ForceHong Kong1:21:56+39:5410:24
Caj SnickarsFIN-OK77Finlandmispunched
Jeppe AndersenDEN-OK H.T.F.Denmarkmispunched
Rasmus Folino NielsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkdid not start
Rasmus SoesDEN-Farum OKDenmarkdid not start
Jorgen FroydNOR-Larvik OKNorwaydid not start
Kristian VadDEN-Horsens OKDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org