International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring
Organiser: Denmark
Date: 25 March 2017

Men elite WRE 1

7 750 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olav LundanesFIN-Paimion RastiNorway37:474:52
2Andrey SalinSWE-Savedalens AIKBelarus37:56+0:094:53
3Soeren SchwartzDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark38:00+0:134:54
4Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark38:46+0:595:00
5Otto SimosasFIN-OK TrianFinland38:53+1:065:01
6Andreas Hougaard BoesenDEN-OK RoskildeDenmark39:16+1:295:04
7Tim RobertsonNZL-Orienteering New ZealandNew Zealand39:23+1:365:04
8Aleksi AnttolainenFIN-Lahden Suunnistajat 37Finland39:30+1:435:05
9David AnderssonSWE-Swedish Orienteering FederationSweden39:52+2:055:08
10Thomas Natvig ArstadNOR-Halden SKNorway39:55+2:085:09
11Aleksei AlekseyonokSWE-IK HakarpspojkarnaBelarus39:58+2:115:09
12Markku EloFIN-Angelniemen AnkkuriFinland40:16+2:295:11
13Luis NogueiraESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain40:35+2:485:14
14Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland40:46+2:595:15
15Bjoern CederbergDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark40:52+3:055:16
16Rasmus Thrane HansenDEN-Søllerød OKDenmark41:00+3:135:17
17Otto SundFIN-OK TrianFinland41:13+3:265:19
18Mikko SalervoFIN-OK TrianFinland41:14+3:275:19
19Aleksi KarppinenFIN-Ikaalisten Nouseva VoimaFinland41:19+3:325:19
20Topi PenttinenFIN-OK TrianFinland41:28+3:415:21
21Janne MankarlaFIN-LynxFinland41:30+3:435:21
22Akseli RuoholaFIN-MS ParmaFinland41:33+3:465:21
23Hans Petter MathisenNOR-Fredrikstad SkiklubbNorway42:05+4:185:25
24Mikael FabritiusFIN-OK TrianFinland42:35+4:485:29
25Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden42:38+4:515:30
26AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland42:40+4:535:30
27Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland42:43+4:565:30
28Christoph PrunscheGER-Deutscher Turner BundGermany42:47+5:005:31
29Mikko KnuuttilaFIN-Ikaalisten Nouseva VoimaFinland42:48+5:015:31
30Marius Thrane OedumSWE-IFK GöteborgDenmark42:54+5:075:32
31Santeri SainioFIN-Kangasala SKFinland43:30+5:435:36
32Rasmus DjurhuusDEN-OK PanDenmark43:33+5:465:37
33Henri KalveFIN-Paimion RastiFinland43:41+5:545:38
34Immanuel BergerGER-Gundelfinger TSGermany43:42+5:555:38
35Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany43:53+6:065:39
36Tomi NarvaFIN-HiidenkiertäjätFinland43:54+6:075:39
37Pontus PeterssonSWE-OK OrionSweden44:02+6:155:40
38Tobias HenrikssonFIN-Finnish Orienteering FederationFinland44:03+6:165:41
39Aaro JulkunenFIN-MS ParmaFinland44:10+6:235:41
40Jakob EdsenDEN-Aarhus 1900 OrienteringDenmark44:15+6:285:42
41Perttu SorsaFIN-HiidenkiertäjätFinland44:32+6:455:44
42Aapo LeskinenFIN-LynxFinland44:51+7:045:47
43Thomas Greve JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark45:11+7:245:49
44Philipp von ArxFIN-Lahden Suunnistajat 37Switzerland45:12+7:255:49
45Samuel HeinonenFIN-Vaajakosken TeraFinland45:37+7:505:53
46Raul FerraESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain45:41+7:545:53
47Andreas JanssonSWE-IK HakarpspojkarnaSweden45:44+7:575:54
48Emil OebroDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark45:49+8:025:54
49Niklas SaramaekiFIN-LynxFinland46:00+8:135:56
50Joakim KaminskySWE-Göteborg-Majorna OKSweden46:12+8:255:57
51Thomas NipenNOR-Nydalen skNorway46:26+8:395:59
52Aske JepsenDEN-Søllerød OKDenmark47:04+9:176:04
53Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark47:07+9:206:04
54Jonas Klausen EspedalNOR-NTNUINorway47:17+9:306:06
55Niklas IngwersenDEN-Horsens OKDenmark47:19+9:326:06
56Lasse GronDEN-OK PanDenmark47:24+9:376:06
57Toby ScottGER-OLV SteinbergNew Zealand47:26+9:396:07
58Giacomo FrattariDEN-OK PanItaly47:35+9:486:08
59Simo HasuFIN-Finnish Orienteering FederationFinland47:45+9:586:09
60Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark47:48+10:016:10
61Markus HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden47:55+10:086:10
62Vegard Blomseth JohnsenNOR-NTNUINorway48:55+11:086:18
63Martin HederskogSWE-IFK UmeaSweden49:13+11:266:21
64Teemu NiskanenDEN-Aalborg OKFinland49:39+11:526:24
65Oskar LundqvistSWE-OK OrionSweden49:47+12:006:25
66Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmark50:15+12:286:29
67Desmond FranssenBEL-TrolBelgium50:37+12:506:31
68Roman CiobanuROU-UNIVERSITATEA CRAIOVARomania52:50+15:036:49
69Matthew SchepisiGBR-South London OrienteersAustralia55:23+17:367:08
70Kin Wai LeeHKG-Orienteering Association of Hong KongHong Kong57:36+19:497:25
71Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark59:21+21:347:39
72Johan SoderlundSWE-Leksands OKSweden59:41+21:547:42
Arto TalvinenFIN-MS ParmaFinlandmispunched
Sergey FedatsenkaSWE-Savedalens AIKNetherlandsmispunched
Olli Markus TaivainenFIN-NAVIFinlandmispunched
Miika SuominenFIN-Finnish Orienteering FederationFinlandmispunched
Jonas MuntheDEN-OK PanDenmarkdid not start
Gaute FriestadNOR-Kristiansand OKNorwaydid not start
Andres SaetaluFIN-MS ParmaEstoniadid not start
Topi HasuFIN-OK TrianFinlanddid not start
Magnus DewettDEN-OK SnabDenmarkdid not start
Vegard Jarvis WestergardNOR-Halden SKNorwaydid not start
Yngve SkogstadNOR-Norwegian Orienteering FederationNorwaydid not start
Thor NoerskovSWE-IFK GöteborgDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org