International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring
Organiser: Denmark
Date: 24 March 2017

Men elite WRE

4 000 m, 83 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tim RobertsonNZL-Orienteering New ZealandNew Zealand13:37
2Soeren SchwartzDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark14:15+0:38
3Andreas Hougaard BoesenDEN-OK RoskildeDenmark14:18+0:41
4Jakob EdsenDEN-Aarhus 1900 OrienteringDenmark14:26+0:49
5Otto SundFIN-OK TrianFinland14:32+0:55
6Otto SimosasFIN-OK TrianFinland14:33+0:56
7Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark14:41+1:04
8Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland14:47+1:10
9Miika SuominenFIN-Finnish Orienteering FederationFinland14:59+1:22
10Topi PenttinenFIN-OK TrianFinland15:01+1:24
11Rasmus DjurhuusDEN-OK PanDenmark15:14+1:37
12Arto TalvinenFIN-MS ParmaFinland15:17+1:40
12Magnus DewettDEN-OK SnabDenmark15:17+1:40
14Tomi NarvaFIN-HiidenkiertäjätFinland15:19+1:42
14Aleksei AlekseyonokSWE-IK HakarpspojkarnaBelarus15:19+1:42
16Roman CiobanuROU-UNIVERSITATEA CRAIOVARomania15:23+1:46
17Hans Petter MathisenNOR-Fredrikstad SkiklubbNorway15:26+1:49
18Tuomas KariFIN-Angelniemen AnkkuriFinland15:36+1:59
19Santeri SainioFIN-Kangasala SKFinland15:42+2:05
20AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland15:43+2:06
21Jonas Klausen EspedalNOR-NTNUINorway15:44+2:07
22Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark15:47+2:10
23Michael CroneGBR-South London OrienteersSouth Africa15:54+2:17
24Emil OebroDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark15:57+2:20
24Isak BergsetNOR-NTNUINorway15:57+2:20
24Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark15:57+2:20
27Petteri MuukkonenFIN-OK TrianFinland16:02+2:25
28Patrick JaffeAUS-Melbourne Forest RacersAustralia16:06+2:29
29Philipp von ArxFIN-Lahden Suunnistajat 37Switzerland16:08+2:31
30Janne MankarlaFIN-LynxFinland16:10+2:33
30Toby ScottGER-OLV SteinbergNew Zealand16:10+2:33
32Thomas NipenNOR-Nydalen skNorway16:16+2:39
33Mikko KnuuttilaFIN-Ikaalisten Nouseva VoimaFinland16:20+2:43
34Antti VainioFIN-MS ParmaFinland16:25+2:48
34Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark16:25+2:48
36Aapo LeskinenFIN-LynxFinland16:28+2:51
37Otto LoukkalahtiFIN-HiidenkiertäjätFinland16:29+2:52
38Henrik VaisanenFIN-MS ParmaFinland16:31+2:54
39Per Melander OftenNOR-NTNUINorway16:32+2:55
40Mathias NipenNOR-Baekkelagets SKNorway16:33+2:56
41Aske JepsenDEN-Søllerød OKDenmark16:36+2:59
42Johan SoderlundSWE-Leksands OKSweden16:38+3:01
43Markku EloFIN-Angelniemen AnkkuriFinland16:41+3:04
44Eero Matti VainioFIN-MS ParmaFinland16:43+3:06
45Benjamin TulonenFIN-HiidenkiertäjätFinland16:46+3:09
46Thomas Greve JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark16:47+3:10
47Aaro JulkunenFIN-MS ParmaFinland16:49+3:12
48Raul FerraESP-Spanish Orienteering Federation FEDOSpain16:50+3:13
49Simo HasuFIN-Finnish Orienteering FederationFinland16:54+3:17
50Malthe GaarsdalDEN-Farum OKDenmark17:00+3:23
51Soren Skaarup LarsenDEN-OK ØST BirkerødDenmark17:06+3:29
52Niklas IngwersenDEN-Horsens OKDenmark17:08+3:31
53Akseli RuoholaFIN-MS ParmaFinland17:09+3:32
54Simen AamodtNOR-NTNUINorway17:10+3:33
55Perttu SorsaFIN-HiidenkiertäjätFinland17:12+3:35
56Aaro RuoholaFIN-MS ParmaFinland17:14+3:37
57Mikael FabritiusFIN-OK TrianFinland17:17+3:40
58Troels ChristiansenDEN-Søllerød OKDenmark17:19+3:42
59Lauri SorsaFIN-HiidenkiertäjätFinland17:23+3:46
60Daniel BlomsterFIN-OK TrianFinland17:24+3:47
61Martin Laage KraghDEN-OK RoskildeDenmark17:32+3:55
62Elmeri JuuraFIN-Kankaanpään SuunnistajatFinland17:33+3:56
63Kin Wai LeeHKG-Orienteering Association of Hong KongHong Kong17:41+4:04
64Andreas Svinghei MageroyNOR-Frol ILNorway17:45+4:08
65Lasse GronDEN-OK PanDenmark17:52+4:15
66Andres SaetaluFIN-MS ParmaEstonia17:54+4:17
67Matthew SchepisiGBR-South London OrienteersAustralia17:57+4:20
68Samuli SalmenojaFIN-MS ParmaFinland18:04+4:27
68Teemu NiskanenDEN-Aalborg OKFinland18:04+4:27
70Mikkel SkaarupDEN-Ballerup OKDenmark18:07+4:30
71Antti RantalaFIN-Kangasala SKFinland18:33+4:56
72Andreas Bergmann HansenDEN-Allerød OKDenmark18:52+5:15
73Mads K LarsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark19:20+5:43
74Ho Ching ChiuHKG-Hong Kong Island Orienteering ForceHong Kong20:36+6:59
75Jakob PhysantNOR-Lillehammer OrienteringsklubbDenmark21:15+7:38
76Soeren MaarupDEN-Kolding OKDenmark23:05+9:28
77Catalin Ionut MicleaROM-CS Metropolitan BucarestRomania24:08+10:31
78Viorel MicleaROM-CS Metropolitan BucarestRomania27:46+14:09
Jonathan RayFIN-OK77Finlandmispunched
Kare VisuriFIN-OK77Finlandmispunched
Sergey MikhalkinBLR-EridanBelarusmispunched
Mikko SalervoFIN-OK TrianFinlandmispunched
Aleksi AnttolainenFIN-Lahden Suunnistajat 37Finlandmispunched
Rasmus Folino NielsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmarkdid not start
Joonas AholaFIN-NAVIFinlanddid not start
Samu HeiskaFIN-Vehkalahden VeikotFinlanddid not start
Thor NoerskovSWE-IFK GöteborgDenmarkdid not start
Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Topi HasuFIN-OK TrianFinlanddid not start
Jorgen FroydNOR-Larvik OKNorwaydid not start
Kin Kwan KwokHKG-HKAYPHong Kongdid not start
Gaute FriestadNOR-Kristiansand OKNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org