International Orienteering Federation

Official results for MTBO 5days Plzen

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: MTBO 5days Plzen
Organisers: Czech Republic / KOS Slavia Plzen
Date: 8 July 2017

M21E

27 470 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Vojtěch LudvíkTJ Stadion Nový BorCzech Republic1:56:304:14
2Rasmus SoegaardTeam DenmarkDenmark1:57:46+1:164:17
3Luca DallavalleNational Team ItalyItaly1:59:10+2:404:20
4Baptiste FUCHSTeam Elite MTBOFrance1:59:22+2:524:20
5Jonas MaišelisOK PerkunasLithuania2:00:35+4:054:23
6Jiří HradilSKOB ZlínCzech Republic2:01:23+4:534:25
7Honza SvobodaSNS SmržovkaCzech Republic2:02:24+5:544:27
8Martin ŠevčíkKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:02:46+6:164:28
9Radek LacigaUSK PrahaCzech Republic2:03:27+6:574:29
10Vojtěch StránskýSOOB TJ Sokol Kralupy n.Vlt.Czech Republic2:05:05+8:354:33
11Kevin HaselsbergerNF VillachAustria2:07:12+10:424:37
12Beat SchaffnerThömus Racing TeamSwitzerland2:07:40+11:104:38
13Andreas WaldmannOLT TransdanubienAustria2:07:44+11:144:38
14Florian PINSARDAS SAMOISFrance2:07:49+11:194:39
15Marek PospíšekKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:10:06+13:364:44
16Yoann GardeŠK VAZKA BratislavaFrance2:10:08+13:384:44
17Eduard TomashevskiyWEST MTBO TEAMRussian Federation2:10:17+13:474:44
18Artem StryzhakUKR mtb-o teamUkraine2:10:38+14:084:45
19František BogarOK Jiskra Nový BorCzech Republic2:10:58+14:284:46
20Václav ŠňupárekSKOB ZlínCzech Republic2:13:00+16:304:50
21Martin ŠtěpánekKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:15:22+18:524:55
22Jacques SCHMIDT-MORGENROTHTeam Elite MTBOFrance2:15:59+19:294:57
23Jan LauermanOK JihlavaCzech Republic2:16:06+19:364:57
24Jaroslav RyglKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:16:19+19:494:57
25Thibaud GUELENNOCTeam Elite MTBOFrance2:17:43+21:135:00
26Miroslav RyglKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:18:40+22:105:02
27Egidijus PilybasKopaLithuania2:21:10+24:405:08
28Tomáš JohanovskýOddíl OB KotlářkaCzech Republic2:22:46+26:165:11
29Martin ŠtěňhaSPORTICUS teamCzech Republic2:22:57+26:275:12
30Julius JuodisiusFortuna OKLithuania2:23:33+27:035:13
31Aidas ZigilejusPerkunas OKLithuania2:23:48+27:185:14
32Zoltan TothCS Garage RacingRomania2:23:54+27:245:14
33Juan Francisco Marin VargasSherpa Raid KidsSpain2:24:02+27:325:14
34Jan GraubnerSKOB ZlínCzech Republic2:25:02+28:325:16
35Martin TišnovskýKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic2:25:04+28:345:16
36Iurii RaskoUKR mtb-o teamUkraine2:25:08+28:385:17
37Dmitri MironovMTBO team Kamvol/MinskBelarus2:26:58+30:285:21
38Tomáš KamarytKOS Slavia PlzeňCzech Republic2:27:33+31:035:22
39Jan PuchernaKOB TRETRA PrahaCzech Republic2:28:07+31:375:23
40Pavel WohankaOOS TJ Spartak VrchlabíCzech Republic2:29:07+32:375:25
41Vojtěch HoraUSK PrahaCzech Republic2:30:05+33:355:27
42Hendrik HessESV Dresden MTBOGermany2:30:06+33:365:27
43Johan MacLassenRold skov OKDenmark2:30:08+33:385:27
44Nicolas PINSARDTeam Elite MTBOFrance2:31:12+34:425:30
45Martin SajalSPORTICUS teamCzech Republic2:31:32+35:025:30
46Petr VankaSK OK 24 PrahaCzech Republic2:32:00+35:305:31
47Miroslav KalinaSPORTICUS teamCzech Republic2:32:50+36:205:33
48Tomáš BezouškaSPORTICUS teamCzech Republic2:33:09+36:395:34
49Renat KhasanshinMyxomorUkraine2:34:59+38:295:38
50Lukáš ChmelařMTBO Racing team Hradec KrálovCzech Republic2:36:56+40:265:42
51Florian ExlerAustria MTBO TeamAustria2:39:08+42:385:47
52Matej MullerŠK VAZKA BratislavaSlovakia2:39:52+43:225:49
53Matěj KamenickýSK Orientační sporty Nové MěstCzech Republic2:40:14+43:445:49
54Libor KřížMTBO Racing team Hradec KrálovCzech Republic2:41:00+44:305:51
55Sebastian AndersESV Lok BitterfeldGermany2:42:28+45:585:54
56Audrius PlatakisOK TelšiaiLithuania2:43:52+47:225:57
57Pavel ŠtáfekSMS Team KladnoCzech Republic2:49:40+53:106:10
58Eduard PuchernaSNS SmržovkaCzech Republic2:50:29+53:596:12
59Victor DESREUMAUXNoyon COFrance3:10:59+1:14:296:57
60Blaž MarotOK Slovenj GradecSlovenia3:24:59+1:28:297:27
Robert BechererESV Lok BitterfeldGermanymispunched
Radek ValaA-team NOVO BruntálCzech Republicdid not finish
Oliver FriisTeam DenmarkDenmarkdid not finish
Miroslav UrbanDynamo Malá SkálaCzech Republicdid not start
Denny AlbertSV Sachsen 90 WerdauGermanydid not start
Miloš HruškaA-team NOVO BruntálCzech Republicdid not start

W21E

17 050 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olga Shipilova-VinogradovaRussia National TeamRussian Federation1:24:094:56
2Martina TichovskáUSK PrahaCzech Republic1:26:14+2:055:03
3Camilla SoegaardTeam DenmarkDenmark1:33:07+8:585:27
4Algirda ZaliauskaiteLTU MTBO TeamLithuania1:33:29+9:205:28
5Krystyna KonvisarovaUKR mtb-o teamUkraine1:37:28+13:195:42
6Marina ReinerNF VillachAustria1:38:04+13:555:45
7Veronika KubínováTJ Slovan Karlovy Vary, z.s.Czech Republic1:38:32+14:235:46
8Gaelle BarletTeam Elite MTBOFrance1:38:51+14:425:47
9Štěpánka StaňkováLKT 80 ŠumperkCzech Republic1:39:04+14:555:48
10Hana GardeŠK VAZKA BratislavaFrance1:39:19+15:105:49
11Ramune ArlauskieneIOSK BudakalnisLithuania1:39:23+15:145:49
12Marie BřezinováLKT 80 ŠumperkCzech Republic1:39:58+15:495:51
13Anke DannowskiESV Dresden MTBOGermany1:40:12+16:035:52
14Cacilie ChristoffersenOK Ost DanmarkDenmark1:40:39+16:305:54
15Marie HrdinováUSK PrahaCzech Republic1:41:35+17:265:57
15Anna FüzyMTBO HungaryHungary1:41:35+17:265:57
17Naděžda SkácelováLKT 80 ŠumperkCzech Republic1:41:43+17:345:57
18Clare DallimoreGB MTBO squadGreat Britain1:41:54+17:455:58
19Renata PaulíčkováOK JihlavaCzech Republic1:43:33+19:246:04
20Gabriele AndrasiunieneLTU MTBO TeamLithuania1:44:58+20:496:09
21Michaela LacigováUSK PrahaCzech Republic1:45:21+21:126:10
22Marquita GeldermanNorth West Orienteering ClubNew Zealand1:46:22+22:136:14
23Lou DenaixCOCSFrance1:47:53+23:446:19
24Kateřina NovákováSK OK 24 PrahaCzech Republic1:48:32+24:236:21
25Caroline Ryge CarlsenOK Ost BirkerodDenmark1:50:09+26:006:27
26Laura ScaravonatiNational Team ItalyItaly1:51:59+27:506:34
27Patricija Joana BabrauskaiteLTU MTBO TeamLithuania1:52:43+28:346:36
28Karolina Mickevičiute JuodišieneFortuna OKLithuania1:55:26+31:176:46
29Vaida ReinartaiteFortuna OKLithuania1:55:31+31:226:46
30Maja RothweilerThömus Racing TeamSwitzerland2:01:06+36:577:06
31Dagmar TučkováSPORTICUS teamCzech Republic2:03:41+39:327:15
32Noémi BenkeMTBO HungaryHungary2:15:25+51:167:56
Ewa HaltofA-team NOVO BruntálCzech Republicdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org