International Orienteering Federation

Official results for Czech Sprint Championship / MTBO 5days Plzen

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Czech Sprint Championship / MTBO 5days Plzen
Organisers: Czech Republic / KOS Slavia Plzen
Date: 6 July 2017

M21E

5 250 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Vojtěch StránskýSOOB TJ Sokol Kralupy n.Vlt.Czech Republic20:443:56
2Jonas MaišelisOK PerkunasLithuania21:02+0:184:00
3Vojtěch LudvíkTJ Stadion Nový BorCzech Republic21:13+0:294:02
4Václav ŠňupárekSKOB ZlínCzech Republic21:19+0:354:03
5Radek LacigaUSK PrahaCzech Republic21:22+0:384:04
6Rasmus SoegaardTeam DenmarkDenmark21:41+0:574:07
7František BogarOK Jiskra Nový BorCzech Republic21:54+1:104:10
8Artem StryzhakUKR mtb-o teamUkraine22:03+1:194:12
9Baptiste FUCHSTeam Elite MTBOFrance22:14+1:304:14
10Eduard TomashevskiyWEST MTBO TEAMRussian Federation22:17+1:334:14
11Martin TišnovskýKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic22:19+1:354:15
12Nicolas PINSARDTeam Elite MTBOFrance22:28+1:444:16
13Jiří HradilSKOB ZlínCzech Republic22:32+1:484:17
14Beat SchaffnerThömus Racing TeamSwitzerland22:36+1:524:18
15Luca DallavalleNational Team ItalyItaly22:44+2:004:19
16Miroslav KalinaSPORTICUS teamCzech Republic22:59+2:154:22
17Yoann GardeŠK VAZKA BratislavaFrance23:02+2:184:23
18Honza SvobodaSNS SmržovkaCzech Republic23:03+2:194:23
19Marek PospíšekKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic23:10+2:264:24
20Thibaud GUELENNOCTeam Elite MTBOFrance23:16+2:324:25
21Martin ŠevčíkKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic23:27+2:434:28
22Martin ŠtěňhaSPORTICUS teamCzech Republic23:30+2:464:28
23Miroslav RyglKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic23:36+2:524:29
24Martin SajalSPORTICUS teamCzech Republic23:44+3:004:31
25Jan GraubnerSKOB ZlínCzech Republic23:46+3:024:31
26Florian ExlerAustria MTBO TeamAustria23:54+3:104:33
27Egidijus PilybasKopaLithuania24:00+3:164:34
28Radek ValaA-team NOVO BruntálCzech Republic24:06+3:224:35
29Andreas WaldmannOLT TransdanubienAustria24:13+3:294:36
30Jan KouřimskýSKOB SlanýCzech Republic24:15+3:314:37
31Radek TicháčekSportcentrum JičínCzech Republic24:17+3:334:37
32Oliver FriisTeam DenmarkDenmark24:19+3:354:37
33Pavel WohankaOOS TJ Spartak VrchlabíCzech Republic24:32+3:484:40
33Aidas ZigilejusPerkunas OKLithuania24:32+3:484:40
35Lukáš ChmelařMTBO Racing team Hradec KrálovCzech Republic24:33+3:494:40
36Jan LauermanOK JihlavaCzech Republic24:40+3:564:41
37Vojtěch HoraUSK PrahaCzech Republic24:55+4:114:44
38Julius JuodisiusFortuna OKLithuania25:22+4:384:49
39Eduard PuchernaSNS SmržovkaCzech Republic25:29+4:454:51
39Renat KhasanshinMyxomorUkraine25:29+4:454:51
41Jan PuchernaKOB TRETRA PrahaCzech Republic25:42+4:584:53
42Juan Francisco Marin VargasSherpa Raid KidsSpain26:00+5:164:57
43Jiri ProchazkaDomnarvets GOIFCzech Republic26:02+5:184:57
44Matěj KamenickýSK Orientační sporty Nové MěstCzech Republic26:03+5:194:57
45Petr VankaSK OK 24 PrahaCzech Republic26:05+5:214:58
46Libor KřížMTBO Racing team Hradec KrálovCzech Republic26:10+5:264:59
47Tomáš JohanovskýOddíl OB KotlářkaCzech Republic26:22+5:385:01
48Zoltan TothCS Garage RacingRomania26:25+5:415:01
49Martin ŠtěpánekKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic27:20+6:365:12
50Pavel ŠtáfekSMS Team KladnoCzech Republic28:05+7:215:20
51Tomáš BezouškaSPORTICUS teamCzech Republic28:11+7:275:22
52Victor DESREUMAUXNoyon COFrance29:04+8:205:32
53Iurii RaskoUKR mtb-o teamUkraine29:26+8:425:36
54Blaž MarotOK Slovenj GradecSlovenia31:25+10:415:59
55Dmitri MironovMTBO team Kamvol/MinskBelarus32:00+11:166:05
56Audrius PlatakisOK TelšiaiLithuania32:27+11:436:10
Jaroslav RyglKOS TJ Tesla BrnoCzech Republicmispunched
Jacques SCHMIDT-MORGENROTHTeam Elite MTBOFrancemispunched
Florian PINSARDAS SAMOISFrancemispunched

W21E

4 310 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Gaelle BarletTeam Elite MTBOFrance20:574:51
2Camilla SoegaardTeam DenmarkDenmark21:36+0:395:00
3Hana GardeŠK VAZKA BratislavaFrance21:37+0:405:00
4Veronika KubínováTJ Slovan Karlovy Vary, z.s.Czech Republic21:39+0:425:01
5Kateřina NovákováSK OK 24 PrahaCzech Republic21:40+0:435:01
6Renata PaulíčkováOK JihlavaCzech Republic22:05+1:085:07
7Martina TichovskáUSK PrahaCzech Republic22:08+1:115:08
8Marina ReinerNF VillachAustria22:15+1:185:09
9Olga Shipilova-VinogradovaRussia National TeamRussian Federation22:31+1:345:13
10Ramune ArlauskieneIOSK BudakalnisLithuania22:50+1:535:17
11Algirda ZaliauskaiteLTU MTBO TeamLithuania23:00+2:035:20
12Gabriele AndrasiunieneLTU MTBO TeamLithuania23:05+2:085:21
13Michaela LacigováUSK PrahaCzech Republic23:29+2:325:26
13Clare DallimoreGB MTBO squadGreat Britain23:29+2:325:26
15Lou DenaixCOCSFrance23:30+2:335:27
16Anke DannowskiESV Dresden MTBOGermany23:43+2:465:30
17Maja RothweilerThömus Racing TeamSwitzerland24:00+3:035:34
18Cacilie ChristoffersenOK Ost DanmarkDenmark24:01+3:045:34
19Marie BřezinováLKT 80 ŠumperkCzech Republic24:05+3:085:35
20Štěpánka StaňkováLKT 80 ŠumperkCzech Republic24:11+3:145:36
21Marie HrdinováUSK PrahaCzech Republic25:01+4:045:48
22Krystyna KonvisarovaUKR mtb-o teamUkraine25:07+4:105:49
23Marquita GeldermanNorth West Orienteering ClubNew Zealand25:15+4:185:51
24Anna FüzyMTBO HungaryHungary25:19+4:225:52
25Ewa HaltofA-team NOVO BruntálCzech Republic25:31+4:345:55
26Laura ScaravonatiNational Team ItalyItaly25:36+4:395:56
27Karolina Mickevičiute JuodišieneFortuna OKLithuania25:40+4:435:57
28Caroline Ryge CarlsenOK Ost BirkerodDenmark25:41+4:445:57
29Noémi BenkeMTBO HungaryHungary25:59+5:026:01
30Dagmar TučkováSPORTICUS teamCzech Republic26:42+5:456:11
31Naděžda SkácelováLKT 80 ŠumperkCzech Republic27:44+6:476:26
32Patricija Joana BabrauskaiteLTU MTBO TeamLithuania29:29+8:326:50
33Vaida ReinartaiteFortuna OKLithuania34:37+13:408:01

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org