International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Australian Sprint Championships
Organiser: Australia
Date: 23 September 2017

BF N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Nicole MealingWE (51)22:15+8:057:09

CA N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Caelan McLeanME (78)23:05+8:245:51

CC A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Belinda LawfordWE (51)14:39+0:294:42
4Tomas KrajcaME (78)15:42+1:013:59
6Matthew CraneME (78)15:47+1:064:00
6Charlotte WatsonWE (51)15:44+1:345:03
9Shannon JonesWE (51)16:06+1:565:10
10Tara MelhuishWE (51)16:19+2:095:14
11Martin DentME (78)16:24+1:434:09
14Rob WalterME (78)16:39+1:584:13
16Andrew BarnettME (78)16:51+2:104:16
18Marina IskhakovaWE (51)17:37+3:275:39
32Grant BluettME (78)17:55+3:144:32
37Patrick MillerME (78)18:14+3:334:37
41Mark GlanvilleME (78)18:42+4:014:44
46Miho YamazakiWE (51)22:37+8:277:16
47Ciaran LaneME (78)19:13+4:324:52
49Gareth CandyME (78)19:36+4:554:58
56Ryan StocksME (78)20:16+5:355:08
57Hamish ProsserME (78)20:28+5:475:11
60Tristan MillerME (78)20:39+5:585:14
65Zac NeedhamME (78)21:25+6:445:26
72Jesse PiiroinenME (78)23:26+8:455:56
Mark GregsonME (78)did not start
Ian LawfordME (78)did not start
Jo AllisonWE (51)did not start

GO N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Aniko Fozo-KerteszWE (51)18:06+3:565:49

HK G

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Charmaine Kai Wi FungWE (51)18:55+4:456:04
44Chi Kin ManME (78)18:59+4:184:49

NZ L

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Matt OgdenME (78)15:35+0:543:57
7Renee BeveridgeWE (51)15:52+1:425:06
8Cameron TierME (78)15:55+1:144:02
8Greta KnarstonWE (51)15:58+1:485:08
10Duncan MorrisonME (78)16:19+1:384:08
12Meghan DrewWE (51)17:06+2:565:29
15Carolyne NelWE (51)17:15+3:055:32
15Cameron de LIsleME (78)16:45+2:044:15
16Kurtis ShukerME (78)16:51+2:104:16
17Marina ComeskeyWE (51)17:26+3:165:36
18Tessa RamsdenWE (51)17:37+3:275:39
20Marisol HunterWE (51)17:56+3:465:45
21Joseph LynchME (78)17:04+2:234:19
22Briana StevenWE (51)18:04+3:545:48
23Max GriffithsME (78)17:17+2:364:23
28Georgina DibbleWE (51)18:26+4:165:55
30Stephen HardingME (78)17:36+2:554:28
30Heidi StolbergerWE (51)18:39+4:295:59
32Sarah OSullivanWE (51)19:00+4:506:06
38Aleisha NearyWE (51)19:56+5:466:24
39Tegan KnightbridgeWE (51)20:29+6:196:35
45Ellenna CaudwellWE (51)22:17+8:077:09
55Dominic ClearyME (78)20:01+5:205:04
57Oliver EganME (78)20:28+5:475:11
Daniel MoncktonME (78)mispunched

QC Q

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Krystal NeumannWE (51)15:09+0:594:52
9Simeon BurrillME (78)16:08+1:274:05
11Anna SheldonWE (51)16:31+2:215:18
12Caroline PigerreWE (51)17:06+2:565:29
18Riley de JongME (78)16:53+2:124:17
24Ellie de JongWE (51)18:15+4:055:52
26Bronte GannonWE (51)18:24+4:145:54
35Laurel GannonWE (51)19:26+5:166:14
36Jack NeumannME (78)18:08+3:274:36
36Zazi BrennanWE (51)19:39+5:296:19
42Daniel GrayME (78)18:56+4:154:48
48Thomas GarbelliniME (78)19:25+4:444:55
48Anastasia HeikkilaWE (51)23:05+8:557:25
50Jess RogersWE (51)23:37+9:277:35
69Nicholas BurridgeME (78)22:44+8:035:46

ST N

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Aidan DawsonME (78)16:28+1:474:10
14Catherine MurphyWE (51)17:14+3:045:32
18Ondrej PavluME (78)16:53+2:124:17
22Konsta VanhanenME (78)17:08+2:274:20
26Robert BennettME (78)17:26+2:454:25
27Toby WilsonME (78)17:27+2:464:25
27Briohny SeamanWE (51)18:25+4:155:55
29Lisa GrantWE (51)18:32+4:225:57
33Itay ManorME (78)17:59+3:184:33
34Duncan CurrieME (78)18:05+3:244:35
37Anna FitzgeraldWE (51)19:43+5:336:20
38Alastair GeorgeME (78)18:18+3:374:38
43Andrew MorrisME (78)18:58+4:174:48
43Rebecca GeorgeWE (51)22:08+7:587:07
45Alex MasseyME (78)19:00+4:194:49
49Melissa AnnettsWE (51)23:26+9:167:32
53Eric MorrisME (78)19:44+5:035:00
70James McQuillanME (78)22:51+8:105:47
Andrew BrownME (78)mispunched

SW S

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Simon UppillME (78)15:44+1:033:59
5Bridget AndersonWE (51)15:41+1:315:02
16Olivia SprodWE (51)17:21+3:115:34
20Dante AfnanME (78)17:00+2:194:18
25Meredith NormanWE (51)18:22+4:125:54
31Angus HainesME (78)17:44+3:034:30
40Manuel Jurado AlonsoME (78)18:36+3:554:43
41Alyce HeapWE (51)21:11+7:016:48
42Jenny CasanovaWE (51)21:26+7:166:53
47Sarah LimWE (51)22:57+8:477:22
50Will KennedyME (78)19:38+4:574:58
51Kathrine AmbyWE (51)23:51+9:417:40
51John NieuwenhovenME (78)19:39+4:584:59
52Nicholas CongediME (78)19:41+5:004:59
Brian Wing Young PoonME (78)mispunched

TF T

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Joseph DickinsonME (78)15:49+1:084:00
24Mark PurkisME (78)17:22+2:414:24
25Jarrah DayME (78)17:25+2:444:25
33Rachel AllenWE (51)19:15+5:056:11
34Ella JohnsonWE (51)19:23+5:136:13
39Jed FlemingME (78)18:32+3:514:42
45Karl BicevskisME (78)19:00+4:194:49
63Johann BurgessME (78)21:21+6:405:25
64Luke WestME (78)21:24+6:435:25
Brodie NankervisME (78)mispunched

VN V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonME (78)14:413:43
1Natasha KeyWE (51)14:104:33
3Aston KeyME (78)15:37+0:563:57
4Lanita SteerWE (51)15:40+1:305:02
12Bruce ArthurME (78)16:25+1:444:10
20Clare BrownridgeWE (51)17:56+3:465:45
28Matthew SchepisiME (78)17:31+2:504:26
29Mikkel Kaae-NielsenME (78)17:35+2:544:27
35Peter HobbsME (78)18:07+3:264:35
59Ben GoonanME (78)20:38+5:575:14
61Richard GoonanME (78)20:43+6:025:15
62Jimmy CameronME (78)20:47+6:065:16
66Blair TrewinME (78)21:40+6:595:29
67Lachlan CherryME (78)22:33+7:525:43
68Michael LoughnanME (78)22:34+7:535:43
73James GrayME (78)30:59+16:187:51
William GardnerME (78)disqualified
Glenn JamesME (78)did not start

WN W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Jo Anna MaynardWE (51)20:50+6:406:41
54Cameron DuncanME (78)19:46+5:055:01

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Bryzos
All4O
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org