International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M45B

8 540 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Margus KlementsovSK MercuryEstonia1:00:06
2Dmitry PopovBlack Sea OKRussian Federation1:01:13
3Petr SemelikKOB KladnoCzech Republic1:01:30
4Danny OcallaghanAustin Orienteering ClubGreat Britain1:01:59
5Jussi Pekka HanhelaRasti JyryFinland1:02:23
6Chernov NikolaiUlyanovskaya oblastRussian Federation1:03:13
7Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania1:03:24
8Pavel VinsKOB KladnoCzech Republic1:04:46
9Erkki PenuOK WestEstonia1:08:08
10Mario GoreckiUSV JenaGermany1:08:09
11Alexander VompeOmegaRussian Federation1:08:21
12Mats BergenfurIK Vikings OKSweden1:08:33
13Guido LengesFRSO BelgiumBelgium1:08:57
14Hakan AnderssonHalmstad OKSweden1:09:07
15Irek KhusniiarovSpartak OktyabrskiyRussian Federation1:09:13
16Andrey EgorovVsevphotoRussian Federation1:10:45
17Vasyl TkachenkoO ClubUkraine1:10:46
18Tuomas NaakkaRasti JyryFinland1:10:59
19Jiri DatelKOB KladnoCzech Republic1:11:14
20Vladislav PahhomenkovSRDEstonia1:11:29
21Roman ShcherbakovZmeinka VladivostokRussian Federation1:11:43
22Kevin MatrosovsSage Orienteering and RogaininCanada1:11:56
23Arturs GrinbergsOzonsLatvia1:11:57
23Tomas JanderaINSCOM Credit InsuranceCzech Republic1:11:57
25Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria1:12:10
26Reinis NimanisOgre OKLatvia1:12:12
27Alexander SrbWATAustria1:12:16
28Valeriy SlavinskiySATUREALRussian Federation1:12:37
29Alberts LacisPurva BridejsLatvia1:12:44
30Radek BednarikTJ Slovan LuhacoviceCzech Republic1:13:17
31Sergey BakunIndividualRussian Federation1:13:31
32Kari ElovaaraSuuntavaisto SKFinland1:13:44
33Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation1:13:51
33Sergey SorokinKedrRussian Federation1:13:51
35Vilnis GailisBurkanciems OKLatvia1:14:22
36Remo MadellaASD Polisportiva Punto NordItaly1:14:25
37Vadim StepanovMoscow regionRussian Federation1:14:26
38Mirko HoppeUSV JenaGermany1:14:33
39Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia1:14:35
39Pavel GalushaRamenskoyeRussian Federation1:14:35
39Sami KuntolaLaihian LujaFinland1:14:35
42Dagnis DubrovskisSiguldas TakasLatvia1:14:36
43Mikael RoohsSkattkarrs SOKSweden1:14:45
44Rait LilleHarju KEK RSKEstonia1:15:05
45Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:16:11
46Martin VelgosATU KosiceSlovakia1:16:20
47Sergei KhvastovskiiSmolOrientRussian Federation1:16:35
48Sander BlehnerOK WestEstonia1:17:03
49Raivo KuzumsIndividualLatvia1:17:40
50Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:17:51
51Mareks StraussMotokurzemeLatvia1:17:54
52Dmitry CheremisinRus veteranRussian Federation1:18:07
53Stefan TisellIK SternSweden1:18:24
54Ruslan JurikinTirasOrientMoldova, Republic of1:19:39
55Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation1:20:16
56Silvar SavolainenNo club membershipEstonia1:21:15
57Indrek ViikmaaOK WestEstonia1:23:13
58Daniel AxelssonMalilla OKSweden1:23:58
59Marko LassilaLammin SakiaFinland1:25:26
60Andreas EklundGoteborg Majorna OKSweden1:25:48
61Juha KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:26:41
62Javier LizFLUVIAL LUGOSpain1:28:13
63Vasili KamisarenkaEridanBelarus1:29:33
64Antero AunesluomaRastihaukatFinland1:31:56
65Leonhard OeschOLG BernSwitzerland1:32:03
66Po Lok ChauHong Kong Orienteering ClubHong Kong China1:32:30
67Humberto EstevesCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:34:49
68Joni VirtanenEspoon SuuntaFinland1:35:23
69Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:36:17
70Darius JonytisOK DainavaLithuania1:37:36
71Vladimir PerevozniyNovorossyiskRussian Federation1:38:30
72Juris VaidakovsIndividualLatvia1:39:40
73Peter BorcinKlub OB BOR TopolciankySlovakia1:44:19
74Hristo KaraivanovUzanaBulgaria1:45:13
75Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania1:45:25
76Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany1:46:47
77Thomas ChengHKOCHong Kong China1:54:40
78Alf Inge LindtnerHaugesund ILNorway2:00:55
79Sergey DesinovMysl MoscowRussian Federation2:04:58
80Aleksandr HlebnikovSRDEstonia2:09:30
Ivliev VitalyOrienta KuncevoRussian Federationmispunched
Magnus PetterssonSOK ViljanSwedenmispunched
Petri RintalaTurun MetsankavijatFinlanddid not start
Nerijus MisikasOSK SakasLithuaniadid not start
Sergey KononovEridanBelarusdid not start
Alexey EremenkoVelNovgorodRussian Federationdid not start
Stephan PucheggerWATAustriadid not start
Mika SalonenKouvolan SuunnistajatFinlanddid not start
Ain FjodorovNo club membershipEstoniadid not start
Bjorn NilssonTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Alexander LebedevBelie NochiRussian Federationdid not start
Audin AygunEontoursTurkeydid not start
Alvis MatsMadonas BJSS OK AronaLatviadid not start
Veysel GurelEontoursTurkeydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2019
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org