International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, long final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M35A

12 910 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Dmitry MikhalkinEridanBelarus1:04:545:01
2Oystein Kvaal OsterboNorwegian Orienteering FederatNorway1:05:385:05
3Vladyslav LaskarzhevskyNash KlubUkraine1:06:145:07
4Pavel KraskoKamvol SKBelarus1:07:415:14
5Jorgen WickholmOK TrianFinland1:08:465:19
6Siarhei SalodkinNemiga NordBelarus1:09:435:24
7Sergey BorovkovNovorossyiskRussian Federation1:09:485:24
8Henrikas PauzasOK DainavaLithuania1:10:115:26
9Kristaps JaudzemsSaldus OKLatvia1:10:245:27
10Erik OhlundUlricehamns OKSweden1:10:305:27
11Raul FerraKooveeSpain1:11:065:30
12Serhiy BabychLeO TeamUkraine1:11:425:33
13Andrey MorozovSverdlovsk regionRussian Federation1:11:545:34
14Aleksandr ShavkunovSverdlovsk regionRussian Federation1:13:335:41
15Aleksey LakhmanovSaint PetersburgRussian Federation1:13:555:43
16Juha-Matti HuhtanenLynxFinland1:15:305:50
17Nikolay PanasenkoIndividualRussian Federation1:15:575:52
18Uldis KlepersZiemelkurzeme OKLatvia1:16:085:53
19Mika RautanenTuupovaaran SepotFinland1:16:145:54
20Evgeniy IvanovGulfstreamRussian Federation1:18:446:05
21Maris FreimanisSilvaLatvia1:20:486:15
22Mantas VolungeviciusOK AzuolasLithuania1:22:576:25
23Sergei MorozovRus veteranRussian Federation1:24:096:31
24Denis VoitovSmolOrientRussian Federation1:24:176:31
25Salvis DagisAlnis OKLatvia1:24:196:31
26Marius AstrauskasOSK SakasLithuania1:26:386:42
27Maris StucisTeku TakuLatvia1:27:036:44
28Robert AshtonBAOCGreat Britain1:27:216:45
29Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermany1:27:296:46
30Tom CochraneHHGreat Britain1:27:376:47
31Svajunas PajaujisOC LevuoLithuania1:27:406:47
32Victor MilovanovKentavr PenzaRussian Federation1:28:226:50
33Igor ObernikhinBelarus Orienteering FederatioBelarus1:28:296:51
34Mikhail IppolitovIndividualRussian Federation1:29:256:55
35Jiri OtrusinaHana OrienteeringCzech Republic1:30:096:58
36Andrius LaukaitisMedeina OKLithuania1:30:257:00
37Maxim SimakovOmegaRussian Federation1:30:447:01
38Uldis ZimantsOzonsLatvia1:36:377:29
39Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation1:36:537:30
40Lauri LindbergFinnish Orienteering FederatioFinland1:37:117:31
41Arturas LiubartasOK PerkunasLithuania1:39:297:42
42Gatis GrinbergsSaldus OKLatvia1:40:187:46
43Piotr KukhtoBaklanBelarus1:42:247:55
44Ralph KoernerOLV LandshutGermany1:42:267:56
45Kaspars VitolsSPAMMA OKLatvia1:42:317:56
46Mantas DruliaMedeina OKLithuania1:42:377:56
47Mikko KainuVetelin UrheilijatFinland1:44:058:03
48Dmitry SomovBlack Sea OKRussian Federation1:45:448:11
49Pavel StrokinPovSportRussian Federation1:46:388:15
50Aleksej VorobjovKronanBelarus1:46:458:16
51Normunds LeinaOzonsLatvia1:47:488:21
Benoit SolAS IGNFrancemispunched
Jaroslav TomesOddil OB KotlarkaCzech Republicmispunched
Agnius CiapasOK ArboroLithuaniamispunched
Dariusz SokalskiKU AZS WAT WarszawaPolandmispunched
Atis KruminsOzonsLatviadid not start

M35B

10 290 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Villeveikko NurminenSuosmeren SalpaFinland1:09:126:43
2Sergey RogalevichNemiga NordBelarus1:10:416:52
3Manuel Diaz GonzalezORIENTIJOTESpain1:11:476:58
4Dima VorobyovKamvol SKBelarus1:13:027:05
5Alex MinakovO Club MoscowRussian Federation1:13:477:10
6Sergei MalinSaint PetersburgRussian Federation1:14:327:14
7Sergei FedorovDelaware Valley Orienteering AUnited States1:15:157:18
8Vitaly PavlenkoSeverUkraine1:15:577:22
9Aleksei StakhanovRus veteranRussian Federation1:16:067:23
10Tuomas HelinRastihaukatFinland1:18:187:36
11Aliaksandr VinenkaKronanBelarus1:19:177:42
12Andreas LoefroosOK RASEBORGFinland1:19:307:43
13Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany1:20:267:48
14Mikk PodraRSK JohvikasEstonia1:20:517:51
15Alex RogovskyPraleskaBelarus1:21:447:56
16Raitis BirznieksIndividualLatvia1:22:568:03
17Paulo FrancoCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:23:018:04
18Aleksandr KozlovISR OC GalileeIsrael1:23:098:04
19Robert AmperIndividualFinland1:23:368:07
20Morten Tangen FredhOK MossNorway1:23:538:09
21Timo MouhuRastihaukatFinland1:24:568:15
22Magi Llaveria GrauClub MontsantSpain1:25:048:16
23Sergey KuntsevichOC Silwan LiuksBelarus1:25:098:16
24Giedrius LenkauskasIndividualLithuania1:25:158:17
25Andris MikijanskisMezmalasLatvia1:25:478:20
26Sergii RaevskiySeverUkraine1:26:428:25
27Julius HakkarainenMS ParmaFinland1:28:338:36
28Dzmitry DavidovichBSUBelarus1:31:328:53
29David AndreGoteborg Majorna OKSweden1:32:228:58
30Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland1:37:309:28
31Tomas GrabauskasRudamina OKLithuania1:39:549:42
32Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong1:51:1810:48
33Goncalo MotaClube TAPPortugal1:52:1610:54
34George NeaguACS Sanatatea PloiestiRomania2:05:2712:11
35Christopher ImmervollSU Schoeckl OrienteeringAustria2:14:1613:02
36Uwe KelharSU Schoeckl OrienteeringAustria2:26:1614:12
Donatas TumaitisOC LevuoLithuaniamispunched
Jan HrouzaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republicmispunched
Justinas LiubinskasOK O KlaipedaLithuaniamispunched
Grzegorz LoniewskiKU AZS WAT WarszawaPolanddid not finish
Viktor SundstroemBredareds IFSwedendid not start
Dmitry KrapivkoKamvol SKBelarusdid not start
Ondrej PijakKOBRA BratislavaSlovakiadid not start
Grant ClarkeORIENTACTIONCyprusdid not start
Anton VernicheskoIndividualRussian Federationdid not start
Andrejus JemeljanenkoOK TakasLithuaniadid not start
Carl ForsstromOK RASEBORGFinlanddid not start
Tero MakiTurun MetsankavijatFinlanddid not start
Arturs GraubeOzonsLatviadid not start
Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinlanddid not start
Petar DelicOK MaksimirCroatiadid not start
Ville ForsstromOK RASEBORGFinlanddid not start
Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinlanddid not start

M40A

11 620 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janis KruminsBriksnis SKLatvia56:444:52
2Petteri MuukkonenOK TrianFinland59:215:06
3Marian DavidikKobra BratislavaSlovakia1:00:565:14
4Toms VeitsPurva BridejsLatvia1:03:415:28
5Tapio PeraRajamaen RykmenttiFinland1:05:195:37
6Tomas KuzminskisOK AzuolasLithuania1:05:445:39
7Grigorii EtenkoFryazinoRussian Federation1:07:315:48
8Pauls PlataisOzonsLatvia1:07:375:49
9Viacheslav ZhuravlevNemiga NordBelarus1:08:265:53
10Vytautas GrasysOK PerkunasLithuania1:10:396:04
11Tom QuayleOK NolaskogsarnaSweden1:11:596:11
12Michel BastinARDOCBelgium1:13:496:21
13Algirdas KaupinisOK DainavaLithuania1:13:546:21
14Petri PaukkunenMS ParmaFinland1:13:596:22
15Michael SoerensenOK Oest BirkeroedDenmark1:14:156:23
16Claus BobachAalborg OKDenmark1:14:246:24
17Aidas BarkauskasOK AzuolasLithuania1:14:546:26
18Viktors MateicsSaldus OKLatvia1:15:266:29
19Oeyvind SteinbekkenOdal olNorway1:15:336:30
20Markus KainuVetelin UrheilijatFinland1:15:356:30
21Marcis GedinsAuseklis IKLatvia1:16:026:32
22Mindaugas PauksteOK LevuoLithuania1:16:186:33
23Mindaugas KvedaraviciusOK LevuoLithuania1:16:476:36
24Melker PetterssonOK RenenSweden1:16:516:36
25Sergey BelovNorthern WindRussian Federation1:18:006:42
26Rimvydas ArlauskasOSK SilasLithuania1:18:266:44
27Dmitry SafonovO MuseTeamRussian Federation1:18:316:45
28Oleg LinkevichIndividualRussian Federation1:19:146:49
29Johan BernhardSnattringe SKSweden1:19:196:49
30Solovev AleksandrYaroslavlRussian Federation1:19:586:52
31Girts PakalnsIndividualiLatvia1:24:177:15
32Rogovskii EvgeniiYaroslavlRussian Federation1:24:237:15
33Lauri BeilmannSK Saue TammedEstonia1:24:557:18
34Meelis MalterHarju KEK RSKEstonia1:24:587:18
35Tomas BoguzinskasMedeina OKLithuania1:25:467:22
36Tadas KireilisOK TakasLithuania1:26:187:25
37Tarmo KuubLSF Pronoking TeamEstonia1:29:127:40
38Alexandr MarkovVologdaRussian Federation1:29:157:40
39Martin GantenbeinOLG RymenzburgSwitzerland1:29:417:43
40Anatoliy TomarovskiyBelgorodskaja oblRussian Federation1:31:107:50
40Peter BalabanovKamvol SKBelarus1:31:107:50
42Jevgenijs BondinsAuseklis IKLatvia1:31:157:51
43Aleksandr LarichevKineshmaRussian Federation1:32:327:57
44Tuomas HakkarainenEspoon AkillesFinland1:35:108:11
45Valeriy PautovLegendaRussian Federation1:36:268:17
46Mads K LarsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark1:37:238:22
47Mikishanov AlekseySmolOrientRussian Federation1:38:408:29
48Maris CirulisAuseklis IKLatvia1:54:229:50
Dmitry ParkhutYaroslavlRussian Federationmispunched
Kristoffer JacobsenTyrving ILNorwaydid not start

M40B

9 230 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Aidas KatarskisIGTISALithuania58:586:23
2Pontus FunkeLeksands OKSweden1:01:476:41
3Alexey BorevichBelie NochiRussian Federation1:06:227:11
4Tuomas JohanssonHelsingin SuunnistajatFinland1:07:067:16
5Markus SaloPunkalaitumen KuntoFinland1:07:547:21
6Toomas TammerIndividualEstonia1:11:437:46
7Lauri TapolaFinnish Orienteering FederatioFinland1:14:188:02
8Miroslav PilatKOB KladnoCzech Republic1:14:308:04
9Mareks KilupsZiemelkurzeme OKLatvia1:14:488:06
10Kiyoshi KogureES Kanto ClubJapan1:15:228:09
11Erik KjellgrenNorrkoping AISSweden1:16:328:17
12Sergey PapazovYaroslavlRussian Federation1:17:088:21
13Tommi ManninenKuusankosken UrheiluseuraFinland1:17:178:22
14Maris ZeiluksAzimuts OKLatvia1:17:488:25
15David Veleda DiazCOCatalunyaSpain1:17:588:26
16Aleksandr LopatinAraliaRussian Federation1:18:278:29
17Ivo MillerKooperaatorEstonia1:20:108:41
18Siarhei MelnikOrionBelarus1:20:188:41
19Edward LarssonIFK Mora OKSweden1:24:419:10
20Lauri TarlapLSF Pronoking TeamEstonia1:24:579:12
21Juha VallittuJamsan Retki VeikotFinland1:26:459:23
22Jan Erik FredrikssonSalon ViestiFinland1:26:529:24
23Linas RamanauskasMedeina OKLithuania1:27:189:27
24Antonio Carlos SilvaCORDFBrazil1:27:439:30
25Eric AlexandreAC BEAUCHAMPFrance1:28:379:36
26Juha TainiJamsan Retki VeikotFinland1:32:2810:01
27Teemu MatilainenRastihaukatFinland1:35:3310:21
28Leopold KuehschelmBerliner TurnerschaftAustria1:36:2710:26
29Jesus HervasCDCEBESpain1:37:0810:31
30Dmitrii DegtiarevRus veteranRussian Federation1:40:1210:51
31Aivar TihaneNo club membershipEstonia1:49:1711:50
32Andrius GriguseviciusRudamina OKLithuania1:54:2912:24
33Chung Yin Dickson TamYouth Advance Orienteering CluHong Kong2:01:5713:12
34Javier Serrano MolineroEscondite Nature Sport MSpain2:03:0813:20
35Pedro Gonzalez SanchezEscondite Nature Sport MSpain2:05:2913:35
36David EngstedtOK LinneSweden2:21:4115:21
37Ilya SamoshinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation2:59:1619:25
Juhani LehtinenKauhajoen KarhuFinlandmispunched
Siarhei ZakharchukIndividualBelarusdid not start
Ragnar IlpNo club membershipEstoniadid not start
Leonid PanteleevIndividualRussian Federationdid not start
Erik KjellgrenNorrkoping AISSwedendid not start
Sergii VoitsekhovskyiSeverUkrainedid not start
Petteri SuominenHELSINGIN POLIISIVOIMAILIJATFinlanddid not start
Mart SoobergOK TONEstoniadid not start
Ansis Actins3ALatviadid not start
Per WallOK SodertornSwedendid not start
Janis BrokersUmea OKLatviadid not start
Philipp HaiderWATAustriadid not start

M45A

10 570 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mantas RimkusOK AzuolasLithuania54:445:10
2Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark56:435:21
3Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain56:465:22
4Ivars ZagarsOzonsLatvia57:095:24
5Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland59:465:39
6Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland59:545:40
7Radim OndracekVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic1:00:245:42
8Mati TiitIlves OKEstonia1:01:335:49
9Jonas EklundOK RodhenSweden1:02:035:52
10Martins GodinsAzimuts OKLatvia1:02:185:53
11Janis OzolinsBurkanciems OKLatvia1:02:575:57
12Rolandas BackysIGTISALithuania1:03:446:01
13Kaspars CerjaksKapa OKLatvia1:04:056:03
13Mikko VaisanenAnttolan UrheilijatFinland1:04:056:03
15Uldis BrucisSaldus OKLatvia1:05:056:09
16Roger GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain1:05:306:11
17Kalinin OlegOmegaRussian Federation1:05:536:13
18Jani KiuruRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:06:016:14
19Martin LarssonIFK Goteborg orienteringSweden1:06:136:15
20Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland1:06:256:17
21Andrius ValatkaOSK ŠilasLithuania1:06:436:18 Download route in GPX format
22Jesper David JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:07:086:21
23Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland1:07:176:21
24Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland1:08:116:27
25Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain1:08:376:29
26Fredrik NordstroemOK AlgenSweden1:08:576:31
27Antero PulliRajamaen RykmenttiFinland1:09:086:32
28Audrius SmilgiusTakas OKLithuania1:09:416:35
29Ovidiu MutiuClubul Sportiv Universitatea CRomania1:09:476:36
30Sergei VorfolomeevPartizan ChelyabinskRussian Federation1:10:516:42
31Marcin KrasuskiOK SportPoland1:10:526:42
32Taras FedorovIZHORARussian Federation1:11:336:46
33Rolandas GriksasOK TakasLithuania1:11:476:47
34Torgny LindstromRonneby OKSweden1:11:496:47
35Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation1:12:016:48
36Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland1:12:196:50
37Kaupo JaerveLSF Pronoking TeamEstonia1:12:296:51
38Mika HonkasaloPargas IFFinland1:14:137:01
39Dmitri ShvedSRDEstonia1:14:437:04
40Otars PutralisAzimuts OKLatvia1:14:577:05
41Mareks IndansOgre OKLatvia1:17:097:17
42Kaspars StanaBriksnis SKLatvia1:17:127:18
43Laimonas CaplikasOK TakasLithuania1:17:467:21
44Rimvydas BertasiusOK KlajunasLithuania1:18:057:23
45Peteris DrukisAuseklis IKLatvia1:18:307:25
46Sergey YashchenkoOmegaRussian Federation1:19:007:28
47Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation1:19:237:30
48Dmitry KonanovLSR RussiaRussian Federation1:19:327:31
49Uvis SoikaOzonsLatvia1:19:447:32
50Jevgenijs PetrovsSouth London OrienteersLatvia1:19:467:32
51Einars SillersZiemelkurzeme OKLatvia1:19:517:33
52Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden1:20:057:34
53Aldis BangaPrizma OKLatvia1:20:327:37
54Andrei RabtsauOC Silwan LiuksBelarus1:21:217:41
55Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermany1:22:477:49
56Robert FredriksenNotodden OLNorway1:23:337:54
57Lars HenrikssonSundsvalls OKSweden1:24:097:57
58Rolf WuestenhagenOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland1:24:518:01
59Laimis DrazdauskasOK LevuoLithuania1:24:538:01
60Yuri LukashovBelgorodskaja oblRussian Federation1:25:408:06
61Vladimir GusiatnikovOrienteering CincinnatiUnited States1:28:028:19
62Robertas MikalauskasOK LevuoLithuania1:28:188:21
63Bogdan Rycerski15BZPoland1:28:358:22
64Yurii AfanasevSeverUkraine1:29:498:29
65Zdenko RohacATU KosiceSlovakia1:30:498:35
66Sergei KuzmenkovSmolOrientRussian Federation1:31:038:36
67Jari IkaheimonenIndividualFinland1:31:058:37
68Valtteri MulariMaarian MahtiFinland1:34:148:54
69Fabrice VannierBalise77France1:34:238:55
70Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden1:37:139:11
71Jussi VieroLaihian LujaFinland1:37:459:14
72Vadim MarchenkoURussian Federation1:50:5410:29
Vitaliy TetikovBlack Sea OKRussian Federationmispunched
Ilmars DavidsonsPurva BridejsLatviamispunched
Jan LagerHalmstad OKSwedenmispunched
Kirill KydryavtcevLegendaRussian Federationdid not finish
Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinlanddid not finish
Raul KudreEstonian Orienteering FederatiEstoniadid not start
Samuel DiazALABARDASpaindid not start
Simo MartomaaKalevan rastiFinlanddid not start
Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federationdid not start

M45B

8 540 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Margus KlementsovSK MercuryEstonia1:00:067:02
2Dmitry PopovBlack Sea OKRussian Federation1:01:137:10
3Petr SemelikKOB KladnoCzech Republic1:01:307:12
4Danny OcallaghanAustin Orienteering ClubGreat Britain1:01:597:15
5Jussi Pekka HanhelaRasti JyryFinland1:02:237:18
6Chernov NikolaiUlyanovskaya oblastRussian Federation1:03:137:24
7Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania1:03:247:25
8Pavel VinsKOB KladnoCzech Republic1:04:467:35
9Erkki PenuOK WestEstonia1:08:087:58
10Mario GoreckiUSV JenaGermany1:08:097:58
11Alexander VompeOmegaRussian Federation1:08:218:00
12Mats BergenfurIK Vikings OKSweden1:08:338:01
13Guido LengesFRSO BelgiumBelgium1:08:578:04
14Hakan AnderssonHalmstad OKSweden1:09:078:05
15Irek KhusniiarovSpartak OktyabrskiyRussian Federation1:09:138:06
16Andrey EgorovVsevphotoRussian Federation1:10:458:17
17Vasyl TkachenkoO ClubUkraine1:10:468:17
18Tuomas NaakkaRasti JyryFinland1:10:598:18
19Jiri DatelKOB KladnoCzech Republic1:11:148:20
20Vladislav PahhomenkovSRDEstonia1:11:298:22
21Roman ShcherbakovZmeinka VladivostokRussian Federation1:11:438:23
22Kevin MatrosovsSage Orienteering and RogaininCanada1:11:568:25
23Arturs GrinbergsOzonsLatvia1:11:578:25
23Tomas JanderaINSCOM Credit InsuranceCzech Republic1:11:578:25
25Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria1:12:108:27
26Reinis NimanisOgre OKLatvia1:12:128:27
27Alexander SrbWATAustria1:12:168:27
28Valeriy SlavinskiySATUREALRussian Federation1:12:378:30
29Alberts LacisPurva BridejsLatvia1:12:448:31
30Radek BednarikTJ Slovan LuhacoviceCzech Republic1:13:178:34
31Sergey BakunIndividualRussian Federation1:13:318:36
32Kari ElovaaraSuuntavaisto SKFinland1:13:448:38
33Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation1:13:518:38
33Sergey SorokinKedrRussian Federation1:13:518:38
35Vilnis GailisBurkanciems OKLatvia1:14:228:42
36Remo MadellaASD Polisportiva Punto NordItaly1:14:258:42
37Vadim StepanovMoscow regionRussian Federation1:14:268:42
38Mirko HoppeUSV JenaGermany1:14:338:43
39Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia1:14:358:44
39Pavel GalushaRamenskoyeRussian Federation1:14:358:44
39Sami KuntolaLaihian LujaFinland1:14:358:44
42Dagnis DubrovskisSiguldas TakasLatvia1:14:368:44
43Mikael RoohsSkattkarrs SOKSweden1:14:458:45
44Rait LilleHarju KEK RSKEstonia1:15:058:47
45Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:16:118:55
46Martin VelgosATU KosiceSlovakia1:16:208:56
47Sergei KhvastovskiiSmolOrientRussian Federation1:16:358:58
48Sander BlehnerOK WestEstonia1:17:039:01
49Raivo KuzumsIndividualLatvia1:17:409:05
50Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:17:519:06
51Mareks StraussMotokurzemeLatvia1:17:549:07
52Dmitry CheremisinRus veteranRussian Federation1:18:079:08
53Stefan TisellIK SternSweden1:18:249:10
54Ruslan JurikinTirasOrientMoldova, Republic of1:19:399:19
55Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation1:20:169:23
56Silvar SavolainenNo club membershipEstonia1:21:159:30
57Indrek ViikmaaOK WestEstonia1:23:139:44
58Daniel AxelssonMalilla OKSweden1:23:589:49
59Marko LassilaLammin SakiaFinland1:25:2610:00
60Andreas EklundGoteborg Majorna OKSweden1:25:4810:02
61Juha KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:26:4110:09
62Javier LizFLUVIAL LUGOSpain1:28:1310:19
63Vasili KamisarenkaEridanBelarus1:29:3310:29
64Antero AunesluomaRastihaukatFinland1:31:5610:45
65Leonhard OeschOLG BernSwitzerland1:32:0310:46
66Po Lok ChauHong Kong Orienteering ClubHong Kong1:32:3010:49
67Humberto EstevesCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:34:4911:06
68Joni VirtanenEspoon SuuntaFinland1:35:2311:10
69Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:36:1711:16
70Darius JonytisOK DainavaLithuania1:37:3611:25
71Vladimir PerevozniyNovorossyiskRussian Federation1:38:3011:32
72Juris VaidakovsIndividualLatvia1:39:4011:40
73Peter BorcinKlub OB BOR TopolciankySlovakia1:44:1912:12
74Hristo KaraivanovUzanaBulgaria1:45:1312:19
75Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania1:45:2512:20
76Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany1:46:4712:30
77Thomas ChengHKOCHong Kong1:54:4013:25
78Alf Inge LindtnerHaugesund ILNorway2:00:5514:09
79Sergey DesinovMysl MoscowRussian Federation2:04:5814:37
80Aleksandr HlebnikovSRDEstonia2:09:3015:09
Ivliev VitalyOrienta KuncevoRussian Federationmispunched
Magnus PetterssonSOK ViljanSwedenmispunched
Petri RintalaTurun MetsankavijatFinlanddid not start
Nerijus MisikasOSK SakasLithuaniadid not start
Sergey KononovEridanBelarusdid not start
Alexey EremenkoVelNovgorodRussian Federationdid not start
Stephan PucheggerWATAustriadid not start
Mika SalonenKouvolan SuunnistajatFinlanddid not start
Ain FjodorovNo club membershipEstoniadid not start
Bjorn NilssonTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Alexander LebedevBelie NochiRussian Federationdid not start
Audin AygunEontoursTurkeydid not start
Alvis MatsMadonas BJSS OK AronaLatviadid not start
Veysel GurelEontoursTurkeydid not start

M50A

9 580 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Matti YliluikkiSuomusjarven SisuFinland52:195:27
2Aleksei MorozovAMORRussian Federation52:575:31
3Tommy LindbergOK RoslagenSweden53:265:34
4Tero HeikkilaPaimion RastiFinland54:195:40
5Daniel HotzOLK ArgusSwitzerland54:235:40
6Per JanssonOK DjerfSweden54:355:41
7Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania56:115:51
8Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federation56:285:53
9Guntis ArnicansA2Latvia56:315:53
10Per Henning BjervaAs NMBU OrienteringNorway56:335:54
11Christian VogelsangNydalens SKNorway56:465:55
12Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland57:135:58
13Piotr CychWKS Slask WroclawPoland57:165:58
14Johan PetterssonOK MotalaSweden57:426:01
15Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany58:236:05
16Guntars MankusSaldus OKLatvia58:446:07
17Ossi HeikkilaSuunta JyvaskylaFinland59:076:10
18Alexandr AngelovAMORRussian Federation59:206:11
19Wim VervoortTrolBelgium1:00:126:17
20Ola HultinOK RoslagenSweden1:00:426:20
21Andrei NikitinSRDEstonia1:01:056:22
22Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation1:03:126:35
23Janis VirbulisTAKA TOKLatvia1:03:156:36
24Tim Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark1:03:256:37
25Eric MorrisBennelong Northside OrienteersAustralia1:03:326:37
26Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain1:04:416:45
27Ints UlmanisAuseklis IKLatvia1:04:446:45
28Kimmo GyntherIHRFinland1:05:006:47
29Kari JussilaTampereen PyrintoFinland1:05:106:48
30Sergey GaskevichDream TeamRussian Federation1:05:296:50
31Svein NygaardLillomarka OLNorway1:05:306:50
32Sergejs SadrinsKapa OKLatvia1:05:556:52
33Lukas ErneOLG CordobaSwitzerland1:06:036:53
34Gutak MykhayloAzimutUkraine1:06:276:56
35Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSweden1:06:316:56
35Ramunas CasasOK PerkunasLithuania1:06:316:56
37John OwensBAOCGreat Britain1:06:566:59
38Kaido NurjaOK NommeEstonia1:07:217:01
39Vladimir VasilenokOrionBelarus1:07:547:05
40Simo SukselainenLynxFinland1:08:197:07
41Stefan AronengHestra IFSweden1:08:267:08
42Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland1:08:387:09
43Ricardas TevelisOK O KlaipedaLithuania1:09:377:16
43Svajunas AmbrazasS SportasLithuania1:09:377:16
45Gregoire SchragoCA RoseSwitzerland1:10:247:20
46Zaripov EduardUlyanovskaya oblastRussian Federation1:10:307:21
47Leonid NikitinIndividualRussian Federation1:10:577:24
48Girts LininsOzonsLatvia1:11:597:30
49Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation1:12:157:32
50Jens WernerGustavsbergs OKSweden1:12:177:32
51Meelis ZimmermannOK KapeEstonia1:12:317:34
52Jyrki NieminenIndividualFinland1:12:397:35
53Andrei MurashkaOrionBelarus1:13:037:37
54Juris KnetsMeridians OKLatvia1:13:107:38
55Hendryk WetzelSV Robotron DresdenGermany1:13:157:38
56Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland1:13:557:42
57Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland1:14:317:46
58Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland1:14:367:47
58Igor KuzminClub UkraineUkraine1:14:367:47
60Alan IrvingWest Cumberland Orienteering CGreat Britain1:15:437:54
61Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland1:15:537:55
62Henrik PalmenEspoon SuuntaFinland1:17:338:05
63Vesa RuuskaKangasala SKFinland1:18:488:13
64Anders PetterssonKarlskrona SOKSweden1:18:518:13
65Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:19:168:16
66Ugis OzolsIndividualLatvia1:20:338:24
67Raivis ReinsonsMezmalasLatvia1:21:088:28
68Andris MelkertsSaldus OKLatvia1:21:168:28
69Alberto GrilliASD Polisportiva Punto NordItaly1:23:068:40
70Per Olav NaerestadIF TraumaNorway1:23:398:43
71Ainars SkrubisZiemelkurzeme OKLatvia1:27:229:07
72Igors BogdanovsSRDLatvia1:27:599:11
73Martin MalekOB StrakoniceCzech Republic1:28:109:12
Kari MakiJamsan Retki VeikotFinlandmispunched
Arimantas PetukasOSK SakasLithuaniamispunched
Christoph HutzliULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Veaceslav IsacovCS Run KompassMoldova, Republic ofdid not start
Martin NolteOSC HamburgGermanydid not start
Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermanydid not start
Helge GisholtOK SkeidiNorwaydid not start
Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSwedendid not start

M50B

7 860 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Conny StrandbergGustavsbergs OKSweden49:526:20
2Robert TheissFRSO BelgiumBelgium52:546:43
3Matti IlmonenJamsan Retki VeikotFinland55:147:01
4Ulf JanssonOK TriangelnSweden55:457:05
5Peeter VorkNo club membershipEstonia57:427:20
6Rolf ValeryTisvilde Hegn OKDenmark57:517:21
7Ilkka NokkaRasti 88Finland58:197:25
8Bart MellebeekhamokBelgium59:557:37
9Valters FreidenfeldsVMS TIMBERLatvia1:00:007:38
10Ola TovenKoping Kolsva OKSweden1:01:327:49
11Petri HautaniemiRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:02:197:55
12Henrik Skov AndersenFarum OKDenmark1:02:277:56
13Jan SjulsIF AalandFinland1:02:538:00
14Mats LuspaIFK KirunaSweden1:02:578:00
15Krasimir RashkovBEGUNBulgaria1:03:138:02
16Andre De VeirmanTrolBelgium1:03:148:02
17Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia1:03:278:04
18Paul GebbettBristol Orienteering KlubGreat Britain1:03:438:06
19Stefan ErikssonOK AlgenSweden1:04:128:10
20Edward HealBAOCGreat Britain1:04:278:11
21Johan AleniusIFK Lidingo SOKSweden1:04:338:12
22Mikko HeikkinenHollolan Urheilijat 46Finland1:05:388:21
23Kilian ImhofULUS REISEWELTSweden1:06:128:25
24Ueli GrafULUS REISEWELTSwitzerland1:07:218:34
25Olli KantanenOK 77Finland1:07:268:34
26Sergey GlushakovBlack Sea OKRussian Federation1:07:398:36
26Peter LandenGustavsbergs OKSweden1:07:398:36
28Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain1:07:528:38
29Mika RautioAnttolan UrheilijatFinland1:07:568:38
30Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic1:08:258:42
31Nir YasurISR OC JezreelIsrael1:08:418:44
32Pekka SaalastiMustalammen PalloFinland1:09:178:48
33Jens AnderssonKristinehamns OKSweden1:09:428:52
34Erik AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustria1:09:518:53
35Marko OrellTurun MetsankavijatFinland1:09:598:54
36Victor TimakovSPARTA RostovRussian Federation1:10:188:56
37Raivo PankerSK MercuryEstonia1:11:049:02
38Jurijs NarelsSelijas Mezs OSKLatvia1:11:079:02
39Mark WoodEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain1:11:419:07
40Kaspars KojalovicsOzonsLatvia1:12:129:11
41Jyrki KommioSuuntavaisto SKFinland1:12:359:14
42Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation1:12:469:15
43Juha NappuTurun NMKYFinland1:13:049:17
44Boris Kastner JirkaNaturfreunde WienAustria1:13:179:19
45Thomas HlostaLC ErstebankAustria1:14:569:32
46Orjan SahlOK KlemmingenSweden1:15:019:32
47Anders HolmqvistSnattringe SKSweden1:15:259:35
48Per Ivar SveheimOdal olNorway1:15:499:38
49Petr BilyHana OrienteeringCzech Republic1:15:569:39
50Oyvind SchjelderupWing OKNorway1:16:179:42
51Jouni PyykonenEspoon AkillesFinland1:16:309:43
52Gintaras DomarkasOK VersmeLithuania1:16:589:47
53Yaroslav ZdradovskiiRus veteranRussian Federation1:16:599:47
54Tomasz MichalakUNTS WarszawaPoland1:17:229:50
55Morten NeregaardOK Vinderoed 92Denmark1:18:029:55
56Bjoern FinkenstaedtOLV PotsdamGermany1:21:3910:23
57Vesa LoikasTurun NMKYFinland1:22:1110:27
58Dyko DmitriiSmolOrientRussian Federation1:22:1610:27
59Dirk GodelainehamokBelgium1:23:0310:33
60Serge BaertFRSO BelgiumBelgium1:23:3910:38
61Johan BalckTaby OKSweden1:24:3110:45
62Krzysztof WrzesinskiSeptember TeamPoland1:24:5610:48
63Paolo ConsoliASD Unione LombardaItaly1:27:0711:05
64Yury ShakhmatovBlack Sea OKRussian Federation1:28:4211:17
65Kasperi LaunisRaisu LumousFinland1:29:5711:26
66Audronis SulskisOK KopaLithuania1:40:5112:49
67Sven HockebornSSV Planeta RadebeulGermany1:41:5312:57
68Martin JergusATU KosiceSlovakia1:44:3713:18
69Jussi SalonenTurun MetsankavijatFinland1:46:0513:29
70Tomas NavalinskasDevyni LabirintaiLithuania1:46:1413:30
71Jaromir HanelOB ZvoleCzech Republic2:03:2215:41
72Tsvetan TodorovBEGUNBulgaria2:37:0819:59
Heikki GrekelaSK PohjantahtiFinlandmispunched
Ronald NolanEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britainmispunched
Juhapekka StrombergRasti JyryFinlanddid not start
Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Aleksandr TelyatnikovTake Them AllRussian Federationdid not start
Marko RutiHauhon SisuFinlanddid not start
Unto KorhonenRaja Karjalan SuunnistajatFinlanddid not start
Jan ZandaSK ChoteborCzech Republicdid not start
Erkki HaavistoTurun SuunnistajatFinlanddid not start

M50C

6 430 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Arnis KibersIndividualLatvia54:218:27
2Ingus RektinsIndividualLatvia55:218:36
3Tony UdrisSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain56:378:48
4Sergei TozurLahden Suunnistajat 37Finland59:359:15
5Eckart VoskampOLV LandshutGermany1:00:489:27
6Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway1:00:509:27
7Sergei ShvedSRDEstonia1:02:409:44
8Per Ove BergBodo og omegn IF OrienteringNorway1:02:439:45
9Xevi GarciaALIGOTSSpain1:04:119:58
10Anatolii MashuninTyumenRussian Federation1:04:5010:04
11Vladislav SiyalskyBryansk OrientRussian Federation1:05:3510:11
12Michael RahnOLG SuhrSwitzerland1:06:0310:16
13Toshiyuki AokiNerima OLCJapan1:07:0210:25
14Zagyi LaszloJMD JaszapatiHungary1:16:5111:57
15Serhii KonovalovSeverUkraine1:17:3312:03
16Pekka SiirilaMesikammenetFinland1:17:4412:05
17Junya InadaOLC FullhoseJapan1:20:4012:32
18Tonu JaadmaaOK VoruEstonia1:20:4812:33
19Kostya BarISR OC HasharonIsrael1:23:1512:56
20Tomas KlicnerS SportasLithuania1:25:2513:17
21Fredrik MolinAttunda OKSweden1:27:1213:33
22Mark RudaOK RavinenSweden1:27:4213:38
23Jussi TalonenIndividualFinland1:38:4515:21
23Sergey BessonovBSE NovgorodRussian Federation1:38:4515:21
25Aliaksandr MarachTrioBelarus1:50:4417:13
26Petr MasekOK JISKRA NOVY BORCzech Republic1:59:2818:34
Volker NaulinOK RoskildeGermanymispunched
Matthias BoosULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start
Timo TahtinenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Paavo RoigasIndividualEstoniadid not start
Boris BaumanMariborski OKSloveniadid not start
Janne ViljamaaLahden Suunnistajat 37Finlanddid not start

M55A

7 900 m, 78 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hakan ErikssonMalungs OK, SkogsmårdarnaSweden42:315:22
2Juha KoskinenVaajakosken TeraFinland44:535:40
3Mats HellstadiusSodertalje Nykvarn OrienteringSweden47:105:58
4Stefan BolligerULUS REISEWELTSwitzerland48:056:05
5Tim TettSYOUKGreat Britain48:276:07
6Michael ThierolfTSG Bad KoenigGermany48:376:09
7Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland48:446:10
8Jozef PollakATU KosiceSlovakia48:506:10
9Per BacklundOK SodertornSweden50:436:25
10Juha TuomistoVaasan SuunnistajatFinland50:466:25
10Dirk GoossensBelgian Orienteering FederatioBelgium50:466:25
12Veli Pekka NurmiAngelniemen AnkkuriFinland51:036:27
13Ihor TrukhanO ClubUkraine51:146:29
14Genadijus JonauskasDevyni OSKLithuania51:266:30
15Palahniuk OleksandrAzimutUkraine51:376:32
16Egidijus KukenysMedeina OKLithuania52:016:35
17Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland52:336:39
18Graham PattenWARROCGreat Britain52:496:41
19Kent KraghHorsens OKDenmark52:536:41
20Algimantas RudisOK SauleLithuania53:106:43
21Kari LehtoTurun MetsankavijatFinland53:126:44
22Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway53:296:46
23Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway53:436:47
24Maido KaljurHarju KEK RSKEstonia53:446:48
25Vidar BenjaminsenLillomarka OLNorway54:066:50
26Bart Van De MoortelOmegaBelgium55:166:59
27Leif HaajanenOK RASEBORGFinland55:207:00
28Andres TalverSK MercuryEstonia56:327:09
29Valery DenisovBelaya Rus SOCBelarus56:377:10
30Daniel KobelSwiss O ToursSwitzerland56:517:11
31Eduard PukkonenHarju KEK RSKEstonia57:017:13
32Andreas GroteOLC Skog FribourgSwitzerland57:307:16
33Girts ZiliskisMona OKLatvia57:347:17
34Henrik HansenLyngby OKDenmark57:387:17
35Guntis DudeSpriditis TSKLatvia57:437:18
36Andres LaasOK SkogshjortarnaSweden57:487:18
37Eriks UdrisMeridians OKLatvia57:567:20
38Sergey VelichkoCity of Trees Orienteering CluUnited States57:597:20
39Urmas SulaojaRSK JohvikasEstonia58:137:22
40Alexander BorachenkoTitan OKRussian Federation58:327:24
41Mike BrettAAOCGreat Britain58:427:25
42Nikolay FedorovDream TeamRussian Federation59:017:28
43Gintaras MikolaviciusDevyni OSKLithuania59:277:31
44Roger ThetfordThames Valley Orienteering CluGreat Britain59:357:32
45Antti RooseOK Polva KobrasEstonia1:00:037:36
46Raimo ItkonenSuunta JyvaskylaFinland1:00:287:39
47Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation1:00:427:41
48Andrej MitenkovAzimutRussian Federation1:00:527:42
48Juris ZarinsMona OKLatvia1:00:527:42
50Yuriy RumyantsevAzimutRussian Federation1:01:597:50
51Valdis KokorissMona OKLatvia1:02:087:51
52Sixten SildEstonian Orienteering FederatiEstonia1:03:128:00
53Markus HitzULUS REISEWELTSwitzerland1:03:338:02
54Timo LainemaTurun MetsankavijatFinland1:03:478:04
55Mati PreitofHarju OKEstonia1:03:528:05
56Jevgenijs KaupuzsKURMIS OKLatvia1:04:078:06
57Jukka KallioTampereen PyrintoFinland1:05:068:14
58Tomas SochorIndividualCzech Republic1:05:178:15
59Klas NilssonULUS REISEWELTSwitzerland1:05:288:17
60Tore Goerbitz JuvikIL GularNorway1:05:398:18
61Nicholas LightfootAAOCGreat Britain1:05:548:20
62Soeren MaarupKolding OKDenmark1:06:348:25
63Pekka PatanaLaihian LujaFinland1:06:548:28
64Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland1:07:388:33
65Arto ItkonenTurun SuunnistajatFinland1:08:548:43
66Dainius MelaikaOK OriensLithuania1:09:098:45
67Phil NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain1:09:238:46
68Esko SorriRastihaukatFinland1:09:538:50
69Goran HellgrenOK SodertornSweden1:12:049:07
70Joakim ErikssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden1:12:109:08
71Lauri LeppikTA OKEstonia1:12:429:12
72Pavel CerescuCS Run KompassMoldova, Republic of1:13:279:17
73Heikki FrilanderOK TrianFinland1:13:479:20
74Andrejs GaumigsMona OKLatvia1:18:439:57
75Erik Van DyckTrolBelgium1:20:0610:08
Vladimir SavinovSRDEstoniamispunched
Alexandr ZhalninIndividualRussian Federationmispunched
Lukas JenzerULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Ari TaskinenAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Aigars LeibomsKapa OKLatviadid not start

M55B

6 520 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Harri KarjalainenEspoon SuuntaFinland46:187:06
2Raimondas KondrotasOK FORTUNALithuania47:397:18
3Jan HanssonStenungsunds OKSweden50:107:41
4Aleksander PritsikRakvere OKEstonia50:117:41
5Antti TepsaLapin VeikotFinland50:247:43
6Gennadii BolshunovVoronezhRussian Federation50:417:46
7Arto BlomdahlIK HakarpspojkarnaSweden50:497:47
8Juha VaisanenMantsalan UrheilijatFinland51:297:53
9Boris TaratutaVoronezhRussian Federation52:037:58
10Hannu NumminenEspoon AkillesFinland52:598:07
11Roman KouckyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic53:578:16
12Jari KymalainenTampereen PyrintoFinland54:008:16
13Vesa IjasTarpian SuuntaFinland54:058:17
14Arto NummelaMantsalan UrheilijatFinland54:158:19
15Jukka HanninenMaarian MahtiFinland54:498:24
16Andrei IvanovKuzmolovo 110Russian Federation55:028:26
17Juerg WaelchliULUS REISEWELTSwitzerland55:128:27
18Staffan ZillingOK SodertornSweden55:158:28
19Ioan Sorin Botoscs orienter tg muresRomania55:468:33
20Stephan RudolfULUS REISEWELTSwitzerland55:518:33
21Espen RaastadSkien OKNorway56:038:35
22Romualdas KniukstaRudamina OKLithuania56:058:36
23Frantisek PapugaATU KosiceSlovakia56:448:42
24Helge Magnus ErdalSamnangerNorway57:158:46
25Sergey SkorobogatovFotonRussian Federation57:178:47
26Jan Petter HansenGoteborg Majorna OKNorway57:458:51
27Janis NagelisMona OKLatvia57:598:53
28Arunas KubaitisOK AzuolasLithuania58:048:54
29Maksim GureevRus veteranRussian Federation58:068:54
30Jukka HonkasaariRasti PiikkioFinland58:138:55
31Mitsumasa SugimotoES Kanto ClubJapan58:168:56
32Jarmo AntikainenMantsalan UrheilijatFinland58:208:56
33Ilmars DukulisAlnis OKLatvia58:419:00
34Krzysztof KrasniewskiUMKS Orkan OstrodaPoland59:149:05
35Frank WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany59:199:05
36Urmas LaevSK MercuryEstonia59:269:06
37Thomas SchulthessULUS REISEWELTSwitzerland59:369:08
38Andre WirzSwiss O ToursSwitzerland1:00:199:15
39Boris AshkinadziIndividualRussian Federation1:00:329:17
40Aigars DudelisAzimuts OKLatvia1:00:519:19
41Torbjorn OhlssonHaninge SOKSweden1:00:569:20
42Masahide FukudaKawagoe OLCJapan1:01:479:28
43Andrus SipsakaHarju KEK RSKEstonia1:02:059:31
44Bernd GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:02:079:31
45Sergei KizhloRus veteranRussian Federation1:02:209:33
46Viesturs TamuzsLatvian Orienteering FederatioLatvia1:02:589:39
47Darko MerunkaOK MaksimirCroatia1:03:009:39
47Tommy SaevareidOs OrienteringsklubbNorway1:03:009:39
47Ossi HuhtanenTampereen PyrintoFinland1:03:009:39
50Ihor KozlovOK CarnikaUkraine1:03:209:42
51Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:03:399:45
52Adrian WiseSouthern Navigators OrienteeriGreat Britain1:03:539:47
53Hagen NiekeUSV TU DresdenGermany1:04:049:49
54Valerii VekovishchevRyazanVekRussian Federation1:04:129:50
55Joungman MoonForest Orienteering ClubKorea, Republic of1:04:289:53
55Mats KensbyOK TyrSweden1:04:289:53
57Jose BolraoCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:04:389:54
58Oleh DushkoIndividualUkraine1:04:469:56
59Piotr MlynarczykUKS Orientus LodzPoland1:06:0010:07
60Lubomir HosekOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:06:4410:14
61Tormod JensenSarpsborg OLNorway1:07:3210:21
62Peter SlamaATU KosiceSlovakia1:08:2710:29
63Mirek ChmelarHana OrienteeringCzech Republic1:09:0110:35
64Christian NolteTSV NusseGermany1:11:0310:53
65Pavel IoffeISR OC GalileeIsrael1:11:1710:55
66Peteris ZarinsMona OKLatvia1:12:0011:02
67Aivar MeindokOK TONEstonia1:14:0911:22
68Konstantin PigarevMile Sport SPbRussian Federation1:14:4111:27
69Gerd ZimmermannSSV Planeta RadebeulGermany1:14:5511:29
70Ryszard ChachurskiKU AZS WAT WarszawaPoland1:17:4811:55
71Kolesnikov VladimirUlyanovskaya oblastRussian Federation1:19:3912:12
72Sergei BondarevIndividualRussian Federation1:21:2412:29
Vytautas BikelisOK LabirintasLithuaniamispunched
Toomas MastHiiumaa OKEstoniadid not start
Magnus JoelssonSOK68Swedendid not start
Risto UuttuSuunta JyvaskylaFinlanddid not start
Aki SaranenPihkaniskatFinlanddid not start
Tonu IlvesOK KapeEstoniadid not start
Vsevolod DokhturovTomskRussian Federationdid not start
Petri RoligHauhon SisuFinlanddid not start
Matti YlitaloLoimaan JankkoFinlanddid not start

M55C

5 030 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mojmir KopecnyKOB Tretra PrahaCzech Republic38:087:34
2Andrus RammannKooperaatorEstonia39:487:54
3John KayIndividualGreat Britain40:087:58
4Pontus FritzellGudhems IFSweden41:388:16
5Alan HicklingSaxons Orienteering ClubGreat Britain42:348:27
6Peter ClearyPeninsula and Plains OrienteerNew Zealand43:168:36
7Stefan DemovicKobra BratisklavaSlovakia44:088:46
8Mats LindstromOK SkarmenSweden45:118:58
9Refik DiriISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey45:229:01
10Stefan ZihlmannULUS REISEWELTSwitzerland46:199:12
11Margus JaanusKooperaatorEstonia46:219:12
12Kari LaukkarinenTuusulan Voima VeikotFinland46:279:14
13Jens Petter MarhaugCLUB SANT JOANNorway46:379:16
14Benjamin HartOrienteering CincinnatiUnited States47:009:20
15Bogdan LechUMKS Orkan OstrodaPoland47:209:24
16Aret ArapogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey47:409:28
17Ronan Cleary3RocIreland47:559:31
18Sami SiirilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland48:409:40
19Sandris LacisMona OKLatvia49:179:47
20Matti BetlemJOKAEstonia49:419:52
21Ralf BuechnerBSV Halle AmmendorfGermany50:169:59
22Alexander ZaltsmanISR OC Rishon LezionIsrael50:2810:01
23Vsevolod PiontkovskyiOK CarnikaUkraine50:4610:05
24Antonio SilvaCORDFBrazil51:0710:09
25Urban LundbergOK AlgenSweden51:2910:14
26Kristian StorsveenLoten OLNorway51:4310:16
27Pavel VydraOK RECO SPORTCzech Republic52:0010:20
28Bjoern HansenLuebecker TurnerschaftGermany52:1510:23
29Ulf SkoglundKils OKSweden52:2810:25
30Vidmantas PikturnaOK KopaLithuania52:3310:26
31Aki LintumakiSuuntavaisto SKFinland52:3710:27
32Richard MercerAucklandNew Zealand52:4410:29
33Daniel MeierULUS REISEWELTSwitzerland52:5710:31
34Petri LauttiaSuuntavaisto SKFinland53:2810:37
35Carlos FortunatoOri-EstarrejaPortugal53:4010:40
36Mihail KuokkanenINUS LappeenrantaFinland53:4310:40
37Hakan EggertIF HagenSweden54:5610:55
38Timo NeuvonenMustalammen PalloFinland55:4011:04
39Hugo BarkerForth Valley OrienteersGreat Britain55:5511:06
40Evgenii BekherRus veteranRussian Federation56:0911:09
41Jaanus ViljamaaSK Aasa 5Estonia56:5111:18
42Steve FellbaumManchester and District OrientGreat Britain58:1411:34
43Esa Yli EerolaHameenlinnan TarmoFinland59:1911:47
44Panu KarkkainenJamsan Retki VeikotFinland59:3811:51
45Lasse SarparantaRasti LukkoFinland1:00:0011:55
46David RichesRoyal Signals Orienteering CluGreat Britain1:00:5912:07
47Risto PettinenMustalammen PalloFinland1:01:2912:13
48Alexey TulyakovIndividualRussian Federation1:02:2912:25
49Stefan Karlsson AlsioIF HagenSweden1:02:5812:31
50Siarhei KlimovichIndividualBelarus1:03:2412:36
51Juha LeskinenHelsingin SuunnistajatFinland1:03:4912:41
52Morten AndresenOK SkeidiNorway1:05:0012:55
53Jyrki NivaLapland SafarisFinland1:05:5613:06
54Georg PregartnerSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria1:07:1713:22
55Mikhail GoryunovO Club MoscowRussian Federation1:07:2113:23
56Rui AlmeidaAFAPPortugal1:07:4613:28
57Guennadi BaranovPolimasterBelarus1:08:2213:35
58Andrey ShabyninO Club MoscowRussian Federation1:09:3313:49
59Paul WadeFossum IFUnited States1:14:4214:51
60Vladislav KuznetsovIndividualRussian Federation1:16:0515:07
61Jose FontouraCPOCPortugal1:17:4115:26
62Franklin MuellerUSV JenaGermany1:18:1415:33
63Boris DurcoATU KosiceSlovakia1:18:3115:36
64Jacques FlorinFRSO BelgiumBelgium1:23:5516:40
65Wai Kay LawHong Kong Orienteering ClubHong Kong2:00:0523:52
Jung JongkunForest Orienteering ClubKorea, Republic ofmispunched
Ari RamanenIlomantsin UrheilijatFinlandmispunched
Ivars PlankaisSaldus OKLatviadid not start
Simo KeltamakiOulun TarmoFinlanddid not start
Anton BjartnesVerdal OKNorwaydid not start
Aigars TucsKapa OKLatviadid not start
Vladimir PiankovIndividualRussian Federationdid not start
Osman FilizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeydid not start
Tiit TaliIlves OKEstoniadid not start
Stefan LundOK LinneSwedendid not start
Thomas HohbergASG Teutoburger WaldGermanydid not start
Hannu PeltonenAnttolan UrheilijatFinlanddid not start
Timo RitakallioLynxFinlanddid not start
Jadir Francisco PereiraADM OriMondegoBrazildid not start
Klaus KrischanOC FuerstenfeldAustriadid not start
Kari HeinonenAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start
Antti HarkonenPudasjarven UrheilijatFinlanddid not start
Oli BuholzerULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start
Attila KovacsTUS Karlsruhe RueppurrHungarydid not start
Juhani JaskariHollolan Urheilijat 46Finlanddid not start
Kimmo KuusistoMS ParmaFinlanddid not start
Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinlanddid not start

M60A

7 060 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Eero JunkalaKannuksen UraFinland43:456:11
2Knut Wiig MathisenPorsgrunn OLNorway45:146:24
3Sixten WestlundOK TyrSweden45:446:28
4Antanas PauzasOK DainavaLithuania45:506:29
5Kari Veli NiemiHauhon SisuFinland46:006:30
6Anders BorgHjarnarps GH OLSweden46:256:34
7Lars LindgrenOK ODMARDENSweden47:016:39
8Jukka Pekka RantioHauhon SisuFinland47:546:47
9Karol HierwegKOBRA BratislavaSlovakia47:566:47
10Audun StrandlieGjoe Vard OLNorway48:006:47
11Alexey ZuevNavicom GarminRussian Federation48:276:51
12Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland48:326:52
13Martin Sacherbussola okSwitzerland48:436:54
14Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden48:556:55
15Girts MamisMona OKLatvia49:166:58
16Ulf PalmerUlricehamns OKSweden49:196:59
17Andreas HjertsonOK LinneSweden49:206:59
18Viacheslav AkininMagadanRussian Federation49:357:01
19Ian DitchfieldMole ValleyGreat Britain49:477:03
20Anders GjermoAsker SkiklubbNorway49:497:03
21Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden50:047:05
22Arto NiemiRajamaen RykmenttiFinland50:227:08
23Timo PartanenRasti HyryFinland50:387:10
24Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland50:417:10
25Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland50:457:11
26Harijs LacarsSilvaLatvia51:057:14
27Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania51:097:14
28Marius PtasekasDevyni LabirintaiLithuania51:157:15
29Christer SkoogKils OKSweden51:257:16
30Jens KoplandModum OLNorway51:377:18
31Varis PeisenieksKapa OKLatvia51:417:19
32Jon BjorgumKristiansand OKNorway52:057:22
33Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinland52:097:23
34Andris KosmatchevGREENLANDIA Skriveru novadsLatvia52:337:26
35Julius PtasekasDevyni LabirintaiLithuania52:447:28
36Hallvard FjaerLillomarka OLNorway53:147:32
37Igor ZakharovVIVAT MSKRussian Federation53:207:33
38Uldis PekussMona OKLatvia53:527:37
39Harald HoviSkien OKNorway53:547:38
40Andrey OshmarinVelNovgorodRussian Federation54:047:39
41Mark SaundersSugar Loaf OKGreat Britain54:087:40
42Eugenijus MiksysSilales SMLithuania54:367:44
43Mats WelanderOK DjerfSweden55:247:50
44Timo AsikainenHiisirastiFinland55:297:51
45Sergey BarinovKrasnogorskRussian Federation55:507:54
46Anders GrundbergLunds OKSweden56:518:03
47Valeriy DeshkoAzimutRussian Federation56:598:04
48Keith TonkinBorder LinersGreat Britain57:288:08
49Jaanus RehaKooperaatorEstonia57:478:11
49Volodymyr RudakovOC MASTERUkraine57:478:11
51Goran NilssonSnattringe SKSweden58:028:13
52Rimas JovaisasOK DainavaLithuania58:158:15
53Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFinland58:338:17
54Egil Wickstrand IversenHeming orienteringNorway58:408:18
55Arnfinn PedersenGjoe Vard OLNorway58:578:20
56Jurgis KarnaviciusOK SauleLithuania59:188:23
57Robert ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic59:288:25
58Barry ElkingtonOctavian DroobersGreat Britain59:388:26
59Timothy HatleyBayside Kangaroos OrienteersAustralia59:478:28
60Timo GronholmSalon ViestiFinland1:00:578:37
60Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland1:00:578:37
62Hans DanielsMalungs OK, SkogsmårdarnaSweden1:02:308:51
63Alexandr LevichevVERESK SPBRussian Federation1:02:468:53
64Arkadii VedinErmakRussian Federation1:03:098:56
65Robert DragowskiOK SportPoland1:03:208:58
66James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain1:03:258:58
67John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain1:04:079:04
68Juris KokinsMeridians OKLatvia1:04:239:07
69Torgeir StrandFana ILNorway1:04:339:08
70Janis SalinsMezmalasLatvia1:05:279:16
71Rolands LaveikisKapa OKLatvia1:05:389:17
72Ivars PucensMona OKLatvia1:05:489:19
73Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland1:05:589:20
74Takashi SugiyamaSans SouciJapan1:07:349:34
75Andrei FershalovRus veteranRussian Federation1:07:389:34
76Jackie VandijckKOLBelgium1:10:099:56
77Uwe DreselSC KleckenGermany1:10:5610:02
78Sauli KonttilaKannuksen UraFinland1:12:1710:14
79Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden1:33:1313:12
80Lasse JohanssonEds SKSweden1:42:2814:30
Tapio MannilaRastikarhutFinlandmispunched
Rolf HelanderOulaisten HuimaFinlandmispunched

M60B

6 170 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jose Fernandes.COMPortugal48:257:50
2Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway48:277:51
3Martin GranlyLillomarka OLNorway49:318:01
4Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland52:378:31
5Esa ToivonenTarpian SuuntaFinland53:258:39
6Martin CrosbyAucklandNew Zealand53:348:40
7Mats LindqvistSavedalens AIKSweden54:428:51
8John HansenKristiansand OKNorway55:158:57
9Richard ZeinergundersenFossum IFNorway55:228:58
10Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland55:278:59
11Juri KuokkanenINUS LappeenrantaFinland56:059:05
12Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark56:169:07
13Vilnis VelkerisAluksne OKLatvia57:239:18
14Pranas BruzgaOK TakasLithuania57:289:18
15Oyvind SorlieHadeland OLNorway58:139:26
16Armin BrynerULUS REISEWELTSwitzerland58:199:27
17Mikko ViinikainenEspoon SuuntaFinland58:269:28
18Keijo ViiloTampereen PyrintoFinland58:319:29
19Saulius KireilisOK TakasLithuania58:459:31
20Uwe KrausbauerCTG KoblenzGermany59:019:33
21Viesturs ZiedinsKURMIS OKLatvia59:079:34
22Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland59:199:36
23Knut EngenRaumar OrienteringNorway59:229:37
24Sven Olof NylundOK BotniaFinland59:369:39
25Sten GustafssonEds SKSweden1:00:039:43
26Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain1:00:049:44
27Ilkka OjapaloRajamaen RykmenttiFinland1:00:189:46
28Per SchancheAsker SkiklubbNorway1:00:499:51
29Bjoern Erik WickholmOK RASEBORGFinland1:00:539:52
30Matti SalonenVakka RastiFinland1:01:259:57
31Andrzej KrochmalKS Spojnia WarszawaPoland1:01:4410:00
32Donatas KazlauskasOK SauleLithuania1:01:5410:01
33Peter LyremannULUS REISEWELTSwitzerland1:02:0110:03
34Rimantas DauderisOK OriensLithuania1:02:0710:04
35Gerrit Van De RietOLifantNetherlands1:02:1710:05
36Jean Francois MorlonTalant Sport OrientationFrance1:02:1810:05
37Bengt KlassonUlricehamns OKSweden1:02:3710:08
38Tron Erik HovindRaumar OrienteringNorway1:02:3810:09
39Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland1:02:5610:11
40Richard OxladeEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain1:03:0410:13
41Urs SteinerULUS REISEWELTSwitzerland1:03:0710:13
42Gyula KogerPVMHungary1:03:3110:17
43Charles DanielSugar Loaf OKGreat Britain1:03:3610:18
44Baard NatvigNittedal OrienteringNorway1:04:0210:22
45Vladimir SukhorukovBryanskRussian Federation1:04:0610:23
46Raul LaasJOKAEstonia1:04:1510:24
47Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden1:04:2910:27
48Jari JarvinenHameenlinnan TarmoFinland1:05:0210:32
49Andre PierlotFRSO BelgiumBelgium1:05:3510:37
50Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland1:05:4210:38
51Morten KarlsenMaaren OKNorway1:06:5510:50
52Igor IakavkinOC BNTUBelarus1:07:0210:51
53Karlis GroskaufmanisKapa OKLatvia1:07:2910:56
54Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSweden1:07:3210:56
55Modris KalpinsIndividualiLatvia1:08:0311:01
56Yury AliakseyeuOC BNTUBelarus1:08:5111:09
57Kristian LeonhardtOC FuerstenfeldAustria1:09:1711:13
58Vazhnik AliaksandrStandartBelarus1:10:2111:24
59Mihkel NahkurRSK JohvikasEstonia1:11:5611:39
60Zdenek BlablaOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:12:2511:44
61Juris CebulisMona OKLatvia1:12:5711:49
62Sauli JokiVetelin UrheilijatFinland1:13:3511:55
63Reidar FossumAsker SkiklubbNorway1:13:4811:57
64Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation1:15:3512:15
65Jyri MerirandOtepaa SKEstonia1:15:4012:15
66Simo NieminenTampereen PyrintoFinland1:15:4312:16
67Steven SmirthwaiteMoravianGreat Britain1:17:0312:29
68Almiras KavaliauskasOK DainavaLithuania1:27:5014:14
69Aulis KaasinenSK PohjantahtiFinland1:31:5914:54
70Mikhail IvanovVelNovgorodRussian Federation1:36:3515:39
71Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium1:37:1815:46
72Kari VirtanenOunasvaaran HiihtoseuraFinland1:44:3116:56
73Ossi AutioHyvinkaan RastiFinland2:18:2522:26
Gregers Helge JorgensenBallerup OKDenmarkmispunched
Kestutis BaleisisDevyni OSKLithuaniamispunched
Evert LarssonOK SkogshjortarnaSwedenmispunched
Juhani JetsonenOC DUBHEFinlanddid not start
Peter PolakovicTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakiadid not start

M60C

5 630 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janis LagzdkalnsKURMIS OKLatvia42:437:35
2Igor KominRus veteranRussian Federation46:428:17
3Esa HuhtanenRastiJussitFinland47:068:21
4Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland47:468:29
5Johan MattssonLillomarka OLSweden48:258:35
6Lasse LaaksonenSuomusjarven SisuFinland48:308:36
7Grzegorz KrochmalKU AZS WAT WarszawaPoland48:418:38
8Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain49:068:43
9Reidar HeivollSSOKNorway49:168:45
10Vello PostKooperaatorEstonia49:218:45
11Petter GullikstadRoros ILNorway49:408:49
12Per OsenVestre Akers SkiklubNorway50:248:57
13Arne KristensenHerlufsholm OKDenmark51:189:06
14Rick McgregorIFK KirunaSweden51:419:10
15Luciano LucasCOALAPortugal51:489:12
16Rimvydas KasiuleviciusOK KopaLithuania52:139:16
17Gintaras GavenasRudamina OKLithuania52:239:18
18Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland52:319:19
19Risto HoeglundOlavin RastiFinland52:379:20
20Tor StrandRaumar OrienteringNorway52:559:23
21Andrejs KoraboIndividualLatvia53:209:28
22Peter Fons KnudsenOK GormDenmark53:419:32
23Grigoriy SenchenkoOC BNTUBelarus53:469:33
24Mikael OhrnbergPargas IFFinland53:529:34
25Escada Da CostaCOALAPortugal54:279:40
26Tuomo KoskinenSuunta SepotFinland54:319:40
27John LaukkaRastivarsatFinland54:329:41
28Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland55:279:50
29Aleksandr MaslovKentavr KovrovRussian Federation55:559:55
30Kari VigeliusSalon ViestiFinland56:109:58
31Amit WeinerISR OC ModiinIsrael56:2410:01
32Bengt Ake JanssonFrammestads IKSweden56:3610:03
33Peteris MagoneIndividualLatvia56:4210:04
34Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finland57:0110:07
35Kari PapinsaariKangasala SKFinland57:1010:09
36Martin WickholmOK TrianFinland57:3210:13
37Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden57:5210:16
38Erik GroendalenHamar OKNorway57:5710:17
39Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation58:3310:23
39Jan LangOK RASEBORGFinland58:3310:23
41Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland58:4010:25
42David RoachSouth London OrienteersGreat Britain58:5710:28
43Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland59:0710:30
44Esko JalantoKangasala SKFinland59:2110:32
45Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway59:3610:35
46Svenake EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden59:3810:35
47Jaak JaagusSakuEstonia1:00:0610:40
48Janerik SkyttnerLjusdals OKSweden1:00:2510:43
49Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain1:00:4810:47
50Vladimir JohnOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:00:5210:48
51Martin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:01:2110:53
52Tauno KureOK KapeEstonia1:01:2310:54
53Sandy BurgonSugar Loaf OKGreat Britain1:01:2510:54
54Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland1:01:3710:56
55Matthias RennhardOLK ArgusSwitzerland1:02:5811:11
56Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland1:03:0311:11
57Ole Dideriksen JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:03:5711:21
58Eamon StauntonWimborne OrienteersGreat Britain1:04:4411:29
59Gorchakov MikhailSmolOrientRussian Federation1:05:0711:33
60Tsunemasa AibaOLC LEOJapan1:05:1311:35
61Kalmer KeevendJOKAEstonia1:05:2011:36
62David SaundersLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:07:0111:54
63Goran HedmanValbo AIFSweden1:07:2011:57
64Janis AugulisSiguldaLatvia1:07:3011:59
65Anthony GarrParawanga OrienteersAustralia1:08:1512:07
66Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland1:09:0212:15
67Jan KuchtaATU KosiceSlovakia1:09:2712:20
68Chi Kin LeeHKOCHong Kong1:10:1912:29
69Udo LyysOK IlvesEstonia1:11:3512:42
70Ole Hans OeieLoten OLNorway1:11:4312:44
71John Olav AlvsvagFana ILNorway1:11:5612:46
72Sergey MakovkinBlack Sea OKRussian Federation1:15:0913:20
73Alexei SitnikTirasOrientMoldova, Republic of1:19:5314:11
74Dag HauglandOstmarka OKNorway1:22:2014:37
75Slavko ZilincikATU KosiceSlovakia1:24:4915:03
76Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia1:33:2216:35
Jarmo KytoNastolan TeraFinlandmispunched
Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerlanddid not start
Maris PenkulisSaldus OKLatviadid not start
Aimur RaudseppJOKAEstoniadid not start

M60D

4 670 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Timo AhlrothTurengin SarastusFinland40:268:39
2Ari LinnaIndividualFinland41:468:56
3Kyrre ThalbergLunds OKSweden42:339:06
4Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland42:539:10
5Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain43:059:13
6Gediminas BajoriunasOK SauleLithuania44:499:35
7Timo AaltoTurengin SarastusFinland46:4510:00
8Uwe JuergensIHW Alex BerlinGermany49:0110:29
9Peter EvlakovVoronezhRussian Federation49:1810:33
10Sergei SedovKentavr KovrovRussian Federation50:1410:45
11Petru CretuCS FAURIMoldova, Republic of51:1410:58
12Shin Ho YuHKOCHong Kong51:1510:58
13Mikko NumminenEpilan EsaFinland52:1711:11
14Beat WigetSwiss O ToursSwitzerland52:2111:12
15Hemmo AhokoivuSK PohjantahtiFinland53:0711:22
16Karl Johan NorenBoxholm mjolby olSweden53:1011:23
17Nigel FerrandSugar Loaf OKGreat Britain53:4711:31
18Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland54:1411:36
19Sergei CherkesovRus veteranRussian Federation54:5011:44
20Claude GirardinOLV ZugSwitzerland55:1211:49
21Vladzimir ZhukouskiStandartBelarus55:2811:52
22Tommy WendtHellas OrienteringSweden55:3011:53
23Andrii ShpillierDriadaUkraine55:3111:53
24Ian ByrneSouth Midlands Orienteering ClGreat Britain55:5711:58
25Karl TeublHSV OL Wiener NeustadtAustria56:2212:04
26Valeri ChumikovBlack Sea OKRussian Federation56:5012:10
27Viktor RylovRus veteranRussian Federation57:1612:15
28David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia57:2412:17
29Jan SveenRaumar OrienteringNorway57:2912:18
30Gerhard KoiserHSV OL Wiener NeustadtAustria1:01:1113:06
31Jiri GavelOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:02:2113:21
32Kari VarkilaKouvolan SuunnistajatFinland1:02:3913:24
33Osmo SaariRasti PernioFinland1:04:1813:46
34Konrad GraberOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland1:04:4913:52
35Wai Tin ManOrienteering Association of HoHong Kong1:08:4814:43
36Zdenek FialaKOB Tretra PrahaCzech Republic1:11:5715:24
37Gilson FariaCORDFBrazil1:13:1415:40
38Claes LinseforsLunds OKSweden1:15:2416:08
39Miklos CsikosFutarok ScHungary1:20:5417:19
40Jan SomvarskyIndividualCzech Republic1:25:3018:18
41Ragnar KayserFana ILNorway1:27:1418:40
Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Jan SorensenOK SoroDenmarkmispunched
Magnus OrdqvistKils OKSwedendid not start
Arne SammelOK LeholaEstoniadid not start
Ivan TumakMIDIZUkrainedid not start
Goran JohanssonIF AalandFinlanddid not start
Sven SundstromBredareds IFSwedendid not start
Kestutis AbramikasOK SauleLithuaniadid not start
Caesar ScherrerOLG BaselSwitzerlanddid not start
Jaroslav NeumannSK SKI OB SternberkCzech Republicdid not start
James LithgowGaringal OrienteersAustraliadid not start
Alister MetherellPeninsula and Plains OrienteerNew Zealanddid not start
Aigar PindmaaOK VoruEstoniadid not start
Timo BromanSuomusjarven SisuFinlanddid not start
Evgeniy KaygorodovEvroPrimRussian Federationdid not start
Paul BolsensTrolBelgiumdid not start

M65A

6 720 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Sigurd DaehliLoten OLNorway41:116:07
2Matti HautalaONMKYFinland48:187:11
3Francesco GuglielmettiGOLD SavosaSwitzerland48:217:11
4Lauri KekoniHelsingin SuunnistajatFinland48:377:14
5Thomas KarlssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden49:147:19
6Leif E LarsenTisvilde Hegn OKDenmark49:267:21
7Jerzy ParzewskiKU AZS WAT WarszawaPoland50:267:30
8Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation50:357:31
9Kent GranqvistVasterviks OKSweden50:377:31
10Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark51:027:35
11Markku PiironenKalevan rastiFinland51:537:43
12Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland52:277:48
13Vesa TervoRajamaen RykmenttiFinland52:537:52
14Terje WikstroemRingsaker OKNorway53:447:59
15Viacheslav GorelovRus veteranRussian Federation53:548:01
16Mikko SaniHollolan Urheilijat 46Finland53:568:01
17Seppo NurisaloKokkolan SuunnistajatFinland54:198:04
18Kjell LidholmIFK Hedemora OKSweden54:218:05
19Clas FriesUmea OKSweden54:288:06
20Ola BroxOL TotenTrollNorway55:278:15
21Roger HendrickxhamokBelgium55:338:15
22Magne VollenOslostudentenes IKNorway56:278:24
23Jouko NurminenTampereen PyrintoFinland56:358:25
24Tor SorevikTIF VikingNorway56:418:26
25Anders VestlundOK KareSweden56:458:26
26Robert HicklingBadenoch and Strathspey OCGreat Britain57:028:29
27Velimatti HeinonenRajamaen RykmenttiFinland57:088:30
28Keijo HintukainenTurun SuunnistajatFinland57:248:32
29Peter KronholmIF BraheFinland57:598:37
30Harri LaineKauhajoen KarhuFinland58:298:42
30Kenneth WalbergOK KareSweden58:298:42
32Ted Van GeldermalsenYarra Valley Orienteering ClubAustralia58:408:43
33Jonas VilkelisOK LevuoLithuania59:018:46
34Sven Inge SvenssonHassleholms OKSweden59:168:49
35Rauli HelkkulaTurun MetsankavijatFinland59:598:55
36Gunnar GruesoerensenKoege OKDenmark1:00:028:56
37Vasek FararOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:00:188:58
38Jyri RokkoRSK JohvikasEstonia1:00:208:58
39Asko KorpijarviKannuksen UraFinland1:00:238:59
40Are EriksenOslostudentenes IKNorway1:00:299:00
41Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland1:00:319:00
42Timo ValkonenRajamaen RykmenttiFinland1:00:419:01
43Koit PaasmaOK LeholaEstonia1:01:039:05
44Kari JylhaHelsingin SuunnistajatFinland1:01:129:06
45Pekka LiukkalaHauhon SisuFinland1:01:199:07
46Henrikas UleviciusDevyni LabirintaiLithuania1:01:489:11
47Remigijus PociusMedeina OKLithuania1:01:579:13
48Heimo PulkkinenHelsingin SuunnistajatFinland1:02:029:13
49Alain JuanANCOSwitzerland1:02:269:17
50Marten LindroosKimito SFFinland1:03:009:22
51Bjorn BergerByasen ILNorway1:03:089:23
52Iurii VekshinNOVMERIDIANRussian Federation1:03:379:28
53Olle RonnolsSaterbygdens OKSweden1:03:479:29
54Mikhail GryaznevichThames Valley Orienteering CluGreat Britain1:04:279:35
55Erkki PulkkinenRasti LukkoFinland1:04:299:35
56Paul GruenOLG Stroeck WienAustria1:04:429:37
57Uldis AlksnisMeridians OKLatvia1:05:049:40
57Uno MagnussonIF HagenSweden1:05:049:40
59Premek SkodaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic1:05:209:43
60Juozas LukaseviciusRudamina OKLithuania1:05:579:48
61Esko SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinland1:07:1510:00
62Heini TammikOK KapeEstonia1:08:5910:15
63Erkki YlikoskiValkeakosken HakaFinland1:09:5310:23
64Rimantas KrasuckisOK LabirintasLithuania1:10:1110:26
65Martti PihlajamaaVetelin UrheilijatFinland1:10:1310:26
66Fadin SergeiUlyanovskaya oblastRussian Federation1:10:1710:27
67Pekka PietilaKangasala SKFinland1:10:4310:31
68Goran LarssonSala OKSweden1:12:0310:43
69Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinland1:12:2910:47
70Goran SvensonSOK ViljanSweden1:12:5110:50
71Karl Arne MelbyeVerdal OKNorway1:13:0910:53
72Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland1:13:4810:58
73Sergey OkhotnikovIndividualRussian Federation1:13:5410:59
74Anti ParikOtepaa SKEstonia1:13:5510:59
75Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland1:14:3011:05
76Erkki TurunenSuunta SepotFinland1:16:3211:23
77Lasse KallioSuomusjarven SisuFinland1:17:0311:27
78Riho ManniOK LeholaEstonia1:20:3411:59
79Servais HickCOLiegeBelgium1:26:5112:55
80Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden1:43:2315:23
Kai SaksmanOK TONFinlanddid not start

M65B

6 270 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hansruedi KohlerOLG DachsenSwitzerland49:147:51
2Helmut HaerteltSSV Planeta RadebeulGermany53:028:27
3Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain53:048:27
4Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway53:108:28
5Jan Arve SolliAskoy OLNorway53:278:31
6Eddie HarwoodMoravianGreat Britain53:388:33
7Peter SjoeholmOK RASEBORGFinland54:208:39
8Anders MalmbergKvarnsvedens GoIF OKSweden55:128:48
9Svein S JacobsenTyrving ILNorway55:208:49
10Mark GlaisherSaxons Orienteering ClubGreat Britain56:038:56
11Hans Erik SkalbergVasteras SOKSweden56:218:59
12Pekka KerkolaHameenlinnan TarmoFinland57:349:10
13Diethard KundischDeutscher Turner BundGermany58:309:19
14Jan HrouzaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic58:379:20
15Don MckerrowSouth London OrienteersGreat Britain58:529:23
16Rauno AavasaloIndividualFinland59:239:28
17Rein KriksRakvere OKEstonia59:259:28
18Oivind FadumSande SKNorway59:269:28
19Eero RuokamoOulun TarmoFinland59:379:30
20Dave ChapmanSouthern Navigators OrienteeriGreat Britain59:499:32
21Werner WehrliULUS REISEWELTSwitzerland1:00:499:41
22Insaf IshmukhametovSaint Petersburg GranitRussian Federation1:01:089:45
23Mats HemstromGavle OKSweden1:01:179:46
24Oldrich PilcHana OrienteeringCzech Republic1:01:299:48
25Markku NurminenSuosmeren SalpaFinland1:01:419:50
26Boulbenov VladimirTraktorBelarus1:01:499:51
27Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden1:01:569:52
28Finn PetersenOK RoskildeDenmark1:02:149:55
29Andy RobinsonLakeland Orienteering ClubGreat Britain1:02:279:57
30Arnulf VillmoKorgen ILNorway1:02:4310:00
31Kari TalltjarnVasteras SOKSweden1:03:0610:03
32Simo HelkkulaPitajanmaen TarmoFinland1:03:0710:03
33Ole JohanssonPorsgrunn OLNorway1:03:2510:06
34Algimantas PaspirgelisOK DainavaLithuania1:03:4210:09
35Vit JelinekHana OrienteeringCzech Republic1:04:0010:12
36Stephen TarryUp North OrienteersUnited States1:04:1710:15
37Robert GilchristEdmonton Overlanders OrienteerCanada1:04:1810:15
38Bjorn SteinbekkenOdal olNorway1:04:1910:15
39Libor RobotkaHana OrienteeringCzech Republic1:05:0010:22
40Jukka NyystilaLaihian LujaFinland1:05:0410:22
41Kjell SandstroemBodens BK OSSweden1:05:4810:29
42Mati PiltOK WestEstonia1:06:5710:40
43Pertti LaineMustalammen PalloFinland1:07:2010:44
44Aulis RantalaKokkolan SuunnistajatFinland1:09:0911:01
45Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania1:09:1111:02
46Kalle NelkSK Saue TammedEstonia1:09:2811:04
47Robin SmithSouthdowns OrienteersGreat Britain1:09:5311:08
48Touko TuomolaRasti 88Finland1:09:5511:09
49Miroslav HoracekSlavia Liberec orienteeringCzech Republic1:11:1811:22
50Phillip BrickerNew England Orienteering ClubUnited States1:12:1711:31
51Hansjoerg GrafSwiss O ToursSwitzerland1:12:3911:35
52Jiri CabrnochKOB KladnoCzech Republic1:12:4811:36
52Elling AakreAndebu ILNorway1:12:4811:36
54Gordon WilsonBennelong Northside OrienteersAustralia1:12:5311:37
55Ricardas IzokaitisOK DainavaLithuania1:13:1311:40
55Vitor RodriguesCPOCPortugal1:13:1311:40
57Tiit PloompuuRSK JohvikasEstonia1:13:5911:47
58Andris RudzitisMadonas BJSS OK AronaLatvia1:14:1911:51
59Ilmar KirjanenTA OKEstonia1:14:2611:52
60Paul AugOK OrvandEstonia1:15:1812:00
60Alexander PesotskiyBlack Sea OKRussian Federation1:15:1812:00
62Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation1:15:2912:02
63Sytenkov VladimirUlyanovskaya oblastRussian Federation1:15:4312:04
64Markku LeinonenPihkaniskatFinland1:17:0912:18
65Risto IivonenAsikkalan RaikasFinland1:17:3412:22
66Barry OldsCornwall Orienteering ClubGreat Britain1:18:4412:33
67Mauri SinnelaSuomusjarven SisuFinland1:19:0412:36
68Werder RolandULUS REISEWELTSwitzerland1:20:3412:50
69Hannu NurminenSuosmeren SalpaFinland1:21:4013:01
70Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic1:22:4213:11 Download route in GPX format
71Gert SchmidtkoUSC MagdeburgGermany1:31:4214:37
72Armando SantosCOALAPortugal1:52:5818:01
Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinlandmispunched
Res ReyULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Allan HattarIK FalkenFinlanddid not start
Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmarkdid not start
Sveinung RekaaNotodden OLNorwaydid not start
Ivars AnsviesulisPrizma OKLatviadid not start
Esko UddLansi Rajan RastiFinlanddid not start

M65C

5 640 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Iurii ChumakovNevaRussian Federation49:568:51
2Tadeusz WolejszoKU AZS WAT WarszawaPoland50:438:59
3Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland52:009:13
4Attila Gabor KovacsZold Sportok ClubjaHungary52:539:22
5Esa LaineTampereen PyrintoFinland53:189:27
6Juhani TarvainenPitajanmaen TarmoFinland54:349:40
7Juris DrunkaMadonas BJSS OK AronaLatvia54:399:41
8Kostas DudaRudamina OKLithuania55:029:45
9Leif SellingHarnosands OKSweden55:059:45
10Svante SandbergSodertalje Nykvarn OrienteringSweden55:099:46
11Anders WindlingHarnosands OKSweden55:219:48
12Jacenty LapanowskiKU AZS WAT WarszawaPoland55:589:55
13Sergey GlebovMoscowRussian Federation56:129:57
14Eero PulkkinenOK BotniaFinland56:229:59
15Sjur GjestvangOL TotenTrollNorway56:2610:00
15Raitis PadomsIndividualLatvia56:2610:00
17Martti KongasPuolangan RyhtiFinland56:2810:00
18Kjell SvanbergRoyken OLNorway57:0210:06
19Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden57:0610:07
20Anton OnderATU KosiceSlovakia57:1610:09
21Potapov MikhailUlyanovskaya oblastRussian Federation57:2010:09
22Jan BoehleOL TrolloNorway57:3910:13
23Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation57:5310:15
24Sten BlomstromIK SternSweden58:1110:18
25Tor Henning GjermstadWing OKNorway59:1910:31
26Yngve AlfvenIK WilskeSweden59:4610:35
27Veijo RissanenHELSINGIN POLIISIVOIMAILIJATFinland59:5610:37
28Colin PriceCentral Coast OrienteersAustralia1:00:1210:40
28Harry EnbergVasterbergslagens OLSweden1:00:1210:40
30Pauli NieminenHyvinkaan RastiFinland1:00:2510:42
31Tapani MertsalmiHirvensalon HeittoFinland1:00:3710:44
32Andrew BellBorder LinersGreat Britain1:00:4810:46
33Ragnar BergStokke ILNorway1:01:0410:49
34Vladimir KrivushaRus veteranRussian Federation1:01:0510:49
35Matthew CochraneSROCGreat Britain1:01:3010:54
36Arne KolkRSK JohvikasEstonia1:01:4310:56
37Reinhard In Der StrothOsnabruecker TBGermany1:01:5710:59
38Stefan MajKOBRA BratislavaSlovakia1:02:0411:00
39Ricardas ZlatkusDevyni OSKLithuania1:02:1711:02
40Cretu IliePC IASIRomania1:02:2911:04
41Jiri ProvaznikOOB TurnovCzech Republic1:03:2311:14
42Lasse KalliomaaLaihian LujaFinland1:03:2711:15
43Markku KaulioRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:03:4011:17
44Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic1:04:5411:30
44Robert NewbrookWaikatoNew Zealand1:04:5411:30
46Per Christian HagenBoe OLNorway1:04:5611:30
47Tadashi EbisawaIrumashi OLCJapan1:05:0311:32
48Sergey MarkelovAzimutRussian Federation1:05:4611:39
49Nils Arne HakanssonStigmannen Karlshamns OKSweden1:05:5911:41
50Koichi OtsukaChiba OLKJapan1:06:0111:42
51Egils MaulinsSaldus OKLatvia1:07:0511:53
52Karlerik AnderssonIFK Mora OKSweden1:07:0611:53
53Dagfinn HaarrOddersjaa SSKNorway1:07:5112:01
54Jozsef BugarTabaniSpaHungary1:08:2712:08
55Jimmy HoenBallerup OKDenmark1:08:5512:13
56Stephen RichardsSELOCGreat Britain1:10:2312:28
57Lars JohanssonMalmo OKSweden1:10:4112:31
58Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic1:10:4512:32
59Heikki KiviojaSalon VilpasFinland1:11:1412:37
60Lennart JakobsonTibro OKSweden1:11:3412:41
61Roar SaetabergetLunderseter ILNorway1:13:2013:00
62Jozef WozniakKU AZS WAT WarszawaPoland1:13:2113:00
63Ari KainulainenIta Hameen RastiFinland1:15:0113:18
64Pekka VanneHirvensalon HeittoFinland1:16:1513:31
65Eddie De KerfTrolNetherlands1:18:2113:53
66Istvan FluckPVMHungary1:18:5713:59
67Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain1:19:4914:09
68Silvano BernardiOrienteering TarzoItaly1:20:3314:16
69Bernt AstromVasteras SOKSweden1:20:5114:20
70Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany1:21:1914:25
71Kjell EhrencronaIFK Goteborg orienteringSweden1:21:4614:29
72Russell CreedToohey Forest OrienteersAustralia1:32:1316:21
73Stefan NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden1:34:1416:42
74David RosenSROCGreat Britain1:57:5720:54
Sverre FroyenRocky Mountain Orienteering ClUnited Statesmispunched
Algirdas GrublysOK KopaLithuaniamispunched
Knut MalmoRingsaker OKNorwaymispunched
Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start
Vyacheslav ErohinOrelRussian Federationdid not start
Per Ove TransethRoyken OLNorwaydid not start

M65D

5 270 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Andre AertshamokBelgium46:148:46
2Sven ErikssonGIFFinland48:569:17
3Dan WidercrantzOK SkarmenSweden49:069:19
4Arvid GalborgenEds SKSweden51:049:41
5Simon BlanchflowerSaxons Orienteering ClubGreat Britain51:149:43
6Toshitsugu HirashimaKyoto OLCJapan51:319:46
7Leo JohanssonVandrarringenSweden51:399:48
8Morten JohannesenRoyken OLNorway54:0210:15
9Jonathan HowellWalton ChasersGreat Britain55:1110:28
10Juhani TuomaalaKokkolan SuunnistajatFinland55:1310:28
11Pekka ToppariPuolangan RyhtiFinland55:4210:34
12Urs JosiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland58:0111:00
13Hannu NieminenNastolan TeraFinland59:2311:16
14Martin NaufHedrum OLNorway59:5311:21
15Vasil SilinSILINGermany1:00:5411:33
16Mats Sunessonok skogsstjarnanSweden1:01:3711:41
17Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering ClAustralia1:03:2212:01
18Adrian LovellWimborne OrienteersGreat Britain1:05:0912:21
19Gheorghe BalmusCS Run KompassMoldova, Republic of1:07:4012:50
20Stanislav BrumekKOB KladnoCzech Republic1:07:4312:50
21Reijo HirvelaSuosmeren SalpaFinland1:09:1913:09
22Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:09:3013:11
23Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway1:09:5213:15
24Anders MohlinIK SternSweden1:10:4913:26
25Anatoliy ChudakovLytkarinoRussian Federation1:12:5313:49
26Man Wai LeeOrienteering Association of HoHong Kong1:13:0213:51
27Seppo AarnioRasti PiikkioFinland1:14:0514:03
28Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland1:14:1414:05
28Anders KumlinIK YmerSweden1:14:1414:05
30Toomas KoppelSakuEstonia1:14:4514:11
31Reijo KorhonenHaninge SOKSweden1:15:0814:15
32Ossi VuorinenHameenlinnan TarmoFinland1:16:0414:26
33Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland1:17:0214:37
34Vladimir VorobyovTirasOrientMoldova, Republic of1:17:0814:38
35Chi Sing Clement ChanApex ActionHong Kong1:17:1314:39
36Andrey KupriyanovIndividualRussian Federation1:17:4514:45
37Asbjoern FroesethVerdal OKNorway1:19:1415:02
38Saulius KavaliauskasOK DainavaLithuania1:21:0315:22
39Yasuma HashimotoGifu OLCJapan1:22:0215:33
40Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia1:22:0815:35
41Henadzi ArekhauOC BNTUBelarus1:22:2815:38
42Hakan ErikssonUmea OKSweden1:23:1015:46
43Jarl Erik PalmKjula IFSweden1:24:2216:00
44Gary KraghtBay Area Orienteering ClubUnited States1:25:0716:09
45Edmundas GylysOK DainavaLithuania1:25:3516:14
46Tiit OljuOK OrvandEstonia1:27:0916:32
47Anders SjoholmOK TrianFinland1:27:1516:33
48Sergei NeginNevaRussian Federation1:27:4616:39
49Robert PuustaOK Alvsjo OrbySweden1:28:3616:48
50Alexander MaltsevNevaRussian Federation1:28:4316:50
51Frantisek ChromcakHana OrienteeringCzech Republic1:29:0416:54
52Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:29:1116:55
53Boyd WymerParawanga OrienteersAustralia1:31:2617:20
54Miervaldis BussAlnis OKLatvia1:32:2317:31
55Nikolay OsipovLytkarinoRussian Federation1:34:1317:52
56Roland DahlmanMalmo OKSweden1:37:0318:24
57Karel LuskOK ChrastavaCzech Republic1:42:5319:31
Larsowe StromRonneby OKSwedenmispunched
Pekka MartiULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start
Rinat SattarovBlack Sea OKRussian Federationdid not start
Jorma YlikaatialaKuortaneen KuntoFinlanddid not start
Erkki PokelaLuumaen RastiFinlanddid not start
Johan JungellKorsnas IF OKSwedendid not start
Vasyliy BortnikIndividualUkrainedid not start
Yury BolshakovNovgorodskay oblRussian Federationdid not start
Ove ForsstromOK RASEBORGFinlanddid not start
Juhani HakomakiLapuan VirkiaFinlanddid not start
Janusz BohaczekUMKS Orkan OstrodaPolanddid not start
Andre HallouardASOP ErsteinFrancedid not start
Sven Olle SoderbergOK SkogsfalkenSwedendid not start
Viktor RiabchikovMoscow regionRussian Federationdid not start
Martin BicevskisAustralopers Orienteering ClubAustraliadid not start
Baard JoergensenIL BUL TromsoeNorwaydid not start
Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermanydid not start

M70A

6 150 m, 78 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Veikko LoukonenPiikkion KehitysFinland43:067:00
2Freddy SillienFRSO BelgiumBelgium44:487:17
3Pertti NieminenRajamaen RykmenttiFinland45:137:21
4Peter GorvettCADOCGreat Britain46:497:36
5Lars Aake WallOK TisarenSweden46:597:38
6Mykola BozhkoO ClubUkraine47:157:40
7Jouni SavelainenHelsingin SuunnistajatFinland47:177:41
8Aledandr GlushkoNovosibirskRussian Federation47:557:47
9Ilmars LimbensSiguldaLatvia49:298:02
10Andy HemstedHarlequinsGreat Britain49:428:04
11Jorma HyyrylainenNavi senjorFinland49:548:06
12Hans R BakkenEiker olNorway50:458:15
13Rein UntOK TONEstonia51:178:20
14Janne BrunstedtOK RoskildeDenmark51:188:20
15Alexander OrlovNOVMERIDIANRussian Federation52:098:28
16Timo PeltolaMS ParmaFinland52:158:29
17Ingvar BergmanOK TrananSweden54:348:52
18Dieter WolfULUS REISEWELTSwitzerland54:398:53
19Knut SkjesetVang OrienteringsklubbNorway55:128:58
20Heikki HilloValkeakosken HakaFinland55:569:05
21Edvin HelleAskvoll og Holmedal ILNorway56:029:06
22Vladimir VasilyevLytkarinoRussian Federation56:339:11
23Michael SmithardDeeside Orienteering ClubGreat Britain57:099:17
24Seppo KuokkanenPihkaniskatFinland57:309:20
25Toivo SaueHiiumaa OKEstonia57:349:21
26Bo KarlssonLjungskile FKSweden57:379:22
27Roy DawsonGafanhoriGreat Britain57:509:24
28Ensio LakanenVaajakosken TeraFinland58:139:27
29Age LiljestromHelsingin SuunnistajatFinland58:289:30
30Reijo MouhuRaja Karjalan SuunnistajatFinland58:319:30
31Paavo InkinenRasti JyryFinland58:399:32
32Kari SaneHelsingin SuunnistajatFinland58:439:32
33Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic58:569:34
34Atle AlvheimFana ILNorway59:009:35
35Joern Bue OlsenAsker SkiklubbNorway59:109:37
36Jeffrey SaegerNew England Orienteering ClubUnited States59:149:37
36Rein HansteinOK OkasEstonia59:149:37
38Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland59:229:39
39Paul HoopmannTjuringa OrienteersAustralia59:569:44
40Matti RailimoSOC HeinolaFinland1:00:099:46
41Valerijs PahomovsIndividualiLatvia1:00:279:49
42John Thomas K PetersenNittedal OLNorway1:00:539:53
43Lars StrinnholmOstersunds OKSweden1:01:169:57
44Jean Claude GuyotANCOSwitzerland1:01:219:58
45Hansjoerg SuterCA RoseSwitzerland1:01:3910:01
46Ulf KjellinOK HedstrommenSweden1:02:2510:08
47Andris TauvensKURMIS OKLatvia1:02:2910:09
48Nikolaus RischIndividualGermany1:02:4710:12
49Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland1:02:4910:12
50Tiit TatterOK TONEstonia1:02:5910:14
51Knut WikstromRingsaker OKNorway1:03:3710:20
52Alistair StewartAucklandNew Zealand1:03:4210:21
53Raimo PusaOriveden PonnistusFinland1:03:4610:22
54Helge RevhaugRingerike OLNorway1:03:4710:22
55Poul BobachAalborg OKDenmark1:05:0110:34
56Kjell ErikssonOK DjerfSweden1:05:0310:34
57Pertti SalmenojaHirvensalon HeittoFinland1:06:0010:43
58Jaromir BurianekHana OrienteeringCzech Republic1:06:0610:44
59David MaySouth London OrienteersGreat Britain1:06:3210:49
60Heikki KyyronenKouvolan SuunnistajatFinland1:06:3710:49
61Romualdas KondratasDevyni OSKLithuania1:06:4610:51
62Kjellake NilssonUlricehamns OKSweden1:06:5910:53
63Mike GodfreeDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:07:3510:59
64Jon FaerdenKolbotn og SkimtNorway1:07:5811:03
65Hans Christian StribOK GormDenmark1:08:1811:06
66Ludwig GenderjahnPost SV DresdenGermany1:09:3111:18
67Risto WessmanHiidenkiertajatFinland1:10:5811:32
68Geraint EdmundsEdmonton Overlanders OrienteerCanada1:11:5111:40
69Geir TroanKolbotn og SkimtNorway1:12:4311:49
70Borje RabergOK TyrSweden1:15:0712:12
71Seppo KeskinarkausLapland SafarisFinland1:15:4812:19
72Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland1:16:4212:28
73Tapio LeinoHelsingin SuunnistajatFinland1:17:0112:31
74Ake PerssonHjarnarps GH OLSweden1:21:5713:19 Download route in GPX format
75Niels LandspergTisvilde Hegn OKDenmark1:27:0114:08
Paul Martin BergRudsbygd ILNorwaymispunched
Hannu JuutinenSK PohjantahtiFinlandmispunched
Vesa TurkuHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Kari LoeyttyjaerviRasti JyryFinlanddid not start
Poul Erik BuchOK GormDenmarkdid not start
Pekka VilskaOlavin RastiFinlanddid not start
Etienne BousserCSAG METZFrancedid not start
Finn Ole JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start

M70B

5 720 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Christer SandhOK RoxenSweden44:527:50
2Tapio PeippoJoutsenon KullervoFinland45:047:52
3Juhani VirtanenLounais Hameen RastiFinland47:468:21
4Mauri TolvanenLeppavaaran SisuFinland49:018:34
5Mihkel MalterHarju KEK RSKEstonia51:168:57
6Olavi LukkarinenSK PohjantahtiFinland52:149:07
7Veikko PellinenJoutsenon KullervoFinland53:209:19
8Kjell MartinssonOK TrananSweden53:399:22
9Vaino AulRSK JohvikasEstonia53:439:23
10Pentti TammisaariHirvensalon HeittoFinland53:599:26
10Ylo VainuraSK Saue TammedEstonia53:599:26
12Inge LowegrenKatrineholms OKSweden54:259:30
13Dzintars GrigulisOgre OKLatvia55:119:38
14Kjell Einar AadnevikTIF VikingNorway55:129:39
15Veijo KurvinenHiidenkiertajatFinland55:139:39
16Karl Evert SvenssonIF HagenSweden55:159:39
17Asgeir BellStavanger OrienteringsklubbNorway55:199:40
18Victor StepanovNovosibirskRussian Federation55:459:44
19Kay JoergensenPorsgrunn OLNorway55:519:45
20Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerland56:249:51
21Lennart HermanssonStangenas AISSweden56:349:53
22Tim SandsBOK WanderersGreat Britain57:4610:05
23Mans AkerblomGIFFinland58:0810:09
24Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland58:1110:10
25Hasse BergstromTyrving ILNorway58:1610:11
26Robin SloanRoxburgh ReiversGreat Britain59:0310:19
27Lennart BohmanKarlskrona SOKSweden59:1510:21
28Jon Arne KlemetsauneOL TrollelgNorway59:3210:24
29Peep KoppelKooperaatorEstonia59:5610:28
30Peter WegmuellerULUS REISEWELTSwitzerland1:00:1810:32
31Hans Asbjoern TingvoldRaufoss IL OrienteringNorway1:00:5310:38
32Miroslav SikoraTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic1:01:0110:40
33Jorma PaldaniusTurun SuunnistajatFinland1:02:0510:51
34Bernt LofkvistBjursas OKSweden1:02:1510:52
35Paul NorenOK SodertornSweden1:02:2010:53
36Lasse KatajaSuomusjarven SisuFinland1:02:2210:54
37Dave CoustickForth Valley OrienteersGreat Britain1:02:2910:55
38Zdenek KocSK Gordic KacerovCzech Republic1:02:3710:56
39Anders HurtigKvarnsvedens GoIF OKSweden1:02:4510:58
40Kalle VirtanenRasti LukkoFinland1:02:5510:59
41Christer HellstromStora Tuna OKSweden1:03:1911:04
42Knut G KarlsenHeming orienteringNorway1:03:5111:09
43John TripaxOK RoskildeDenmark1:04:3311:17
44Jacob KloverodPorsgrunn OLNorway1:04:5811:21
45Jiri NovotnyHana OrienteeringCzech Republic1:05:2511:26
46Kanji ShikanoGifu OLCJapan1:05:3211:27
47Jean Paul BailleulBROSFrance1:05:4311:29
48Ake WansolinSoders-TyresoSweden1:05:4711:30
49Goran LarboAttunda OKSweden1:05:5311:31
50Wilfred HollowayMTK Bad HarzburgGreat Britain1:06:0411:33
51Jos ThyshamokBelgium1:06:2811:37
52Claes NidebornStora Tuna OKSweden1:06:5311:41
53Per Erik WahlbergOK LinneSweden1:07:1911:46
54Markku TormaKannuksen UraFinland1:08:5512:02
55Simo KangasahoHiidenkiertajatFinland1:08:5812:03
56Reino HottiHelsingin SuunnistajatFinland1:09:5812:13
57Stig JohanssonHelsingborgs SOKSweden1:10:1612:17
58Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland1:10:2112:17
59Harri KuosaLoimaan JankkoFinland1:10:2512:18
59Pentti HirvonenTurun MetsankavijatFinland1:10:2512:18
61Oleksandr TsyhanovIndividualUkraine1:11:0412:25
62Matts EngvallBodens BK OSSweden1:12:5712:45
63Mikhail ZamotaBlack Sea OKRussian Federation1:14:1312:58
64Gert OlssonSkaneslattens OLSweden1:15:5813:16
65Tommy OlssonKarlskrona SOKSweden1:16:1813:20
66Hans CarlssonIFK GoteborgSweden1:17:1413:30
67Gunnar RabergOK TyrSweden1:20:2914:04
68Finn Morten AarstadStavanger OrienteringsklubbNorway1:21:1614:12
69Tom WahlgrenSarpsborg OLNorway1:22:0314:20
70Leif AxelssonMalilla OKSweden1:25:1914:54
71Peter KaslovKuntsevo TulaRussian Federation1:37:4517:05
72Kjell JeppsonIF RigorSweden1:42:4717:58
Juhani KytoejokiRasti JyryFinlandmispunched
Paul SkjakerHadeland OLNorwaymispunched
Kurt BuchwalderULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Ole Kristian SteinbekkenOdal olNorwaydid not start
Uldis AlksnisJekaba AgenturaLatviadid not start

M70C

5 230 m, 78 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Pentti HiirijokiSuunta SepotFinland50:009:33
2Kjell WintherOppsal OrienteringNorway51:399:52
3Stellan AhnstromForserums SOKSweden52:019:56
4Leonid RaznitcynUral RUSRussian Federation52:2110:00
5Lennart AlmstromIK SternSweden52:3810:03
6Aleksandr KozmovEverest Russia LORussian Federation53:1710:11
7Paavo RonkkoEspoon SuuntaFinland53:3910:15
8Sven Olof BackmanIK FalkenFinland54:4810:28
9Klaus OlsenTisvilde Hegn OKDenmark55:2710:36
10Yngve KarlssonIFK Mora OKSweden55:4710:39
11Lars Gunnar BengtssonStigmannen Karlshamns OKSweden56:4410:50
12Antti RantasaariPiikkion KehitysFinland56:4510:51
13Christer OttossonOK P4Sweden56:4810:51
14Sol MichelOPA MontignyFrance57:0110:54
15Ivan KazantsevNOVMERIDIANRussian Federation57:4211:01
16Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden57:5211:03
17Tapani HuhtaKangasala SKFinland58:0911:07
18Mats KagesonGoteborg Majorna OKSweden58:2611:10
19Henadzi NiakhaiStandartBelarus58:2711:10
20Kari HoviKuusankosken UrheiluseuraFinland59:0811:18
21Tadeusz PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland59:1711:20
22Paal Ole SkybergNidaroest OKNorway59:2811:22
23Roar FlydalIL BUL TromsoeNorway59:2911:22
24Chris RostronManchester and District OrientGreat Britain59:4011:24
25Hugh MooreRed RoosAustralia59:4211:24
26Nikolai KazarinovRus veteranRussian Federation1:00:1411:31
27Atle BergsethVaregg FleridrettNorway1:00:2411:32
28Victor VanderstraetenhamokBelgium1:01:1511:42
29Hans Lars StordalTonsberg og omegn OLNorway1:01:1611:42
30Markku VirtanenEspoon AkillesFinland1:01:3111:45
31Arve SmestadLoten OLNorway1:02:2011:55
32Heimo HongistoLoimaan JankkoFinland1:02:3011:57
33Roland NilssonSOK ViljanSweden1:02:5312:01
34Chris ShawHAVOCGreat Britain1:03:3112:08
35Bertil HermanssonStenungsunds OKSweden1:03:5012:12
36Pertti MattilaHelsingin SuunnistajatFinland1:04:0412:14
37Bernt Engstroem