International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M80B

3 460 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Eric BucherSwiss O ToursSwitzerland34:47
2Rein KyttimOK OrionEstonia35:43
3Folke NystromVasterbergslagens OLSweden37:07
4Bendt FrandsenFarum OKDenmark37:54
5Magnar ReppesgaardHedrum OLNorway39:48
6Eivind HagenHadeland OLNorway42:24
7Aldis PriedītisVaidavaLatvia42:35
8Oddvar GjelstadSandefjord OKNorway42:40
9Olav OdgaardOdense OrienteringsklubDenmark43:36
10Leif LundquistEnebybergs IFSweden44:48
11Tapani LaineKuopion SuunnistajatFinland47:21
12Mauno IivonenErapirkatFinland48:47
13John PearsonCOTE66Great Britain50:09
14Frans Van De MoortelOmegaBelgium50:25
15Miroslav BeranekOK JISKRA NOVY BORCzech Republic51:04
16Kalervo LaurilaKangasala SKFinland52:32
17Jan MikuleckyOK 99 Hradec KraloveCzech Republic55:48
18Guy GoodairEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain56:02
19Otto Grahl NielsenBergens TFNorway56:05
20Rod ShawEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain56:14
21Larserik LindellVasby OKSweden58:27
22Lars RoosAttunda OKSweden59:11
23Frank Martindale3RocGreat Britain59:16
23Roger AnderssonKristinehamns OKSweden59:16
25Rodney FreeburnNorfolk Orienteering ClubGreat Britain1:00:10
26Lars KjellmanVandrarringenSweden1:01:18
27Egon NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark1:02:09
28Sture NilssonSTOCKHOLMSPOLISENS IF OFSweden1:03:58
29Vadims ChernishevsZiemelkurzeme OKLatvia1:04:34
30Matti LainemaMS ParmaFinland1:05:19
31Nobuhiro IshidaAichi OLCJapan1:07:27
32Uladzimir KandratsyeuBelaya Rus SOCBelarus1:07:31
33Igor GeichenkoLytkarinoRussian Federation1:08:30
34Mats BirgerssonForserums SOKSweden1:08:55
35Ake SundbergFagersta OKSweden1:09:19
36Leonid KuklinRus veteranRussian Federation1:12:49
37Alexander FriedmanISR OC Tel Aviv ASAIsrael1:13:33
38Ojars LeikartsTAKA TOKLatvia1:21:29
39Takashi TeraoYokohama OLCJapan1:21:49
40Bjoern StroemmeTIF VikingNorway1:23:44
41Andrew GregoryManchester and District OrientGreat Britain1:24:25
42Juhani VuorelaEspoon AkillesFinland1:26:26
43Peter GoncziTabaniSpaHungary1:28:23
44Peter BellarbyGrampian OrienteersGreat Britain1:29:47
45Peter SchoppeHSG MerseburgGermany1:36:42
46Eberhard LemnitzerKaulsdorfer OLVGermany1:37:38
47Oddvar ErlienVingelenNorway1:51:03
Sedney HugossonLunds OKSwedenmispunched
Edmund OlsenNTNU Bedrift ILNorwaymispunched
Ragnar OlssonRonneby OKSwedenmispunched
Tor DrageHaugerud IFNorwaydid not start
Alpo NisulaErapirkatFinlanddid not start
Roger SchragoCA RoseSwitzerlanddid not start
Jarle NestvoldOL TrollelgNorwaydid not start
Servo KasiKeravan UrheilijatFinlanddid not start
Gunnar BylundRydboholms SKSwedendid not start
Kaspar HofmannOL ZimmerbergSwitzerlanddid not start
Rolf Arvid Leijon PedersenAlta O lagNorwaydid not start
Serban IonescuACS Sanatatea PloiestiRomaniadid not start
Olli JuntunenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Seppo SaarioMS ParmaFinlanddid not start
Ulf EskilssonOK SodertornSwedendid not start
Gunnar DahlstromFredrikshofs IF Skid and OKSwedendid not start
Dolfi RotovnikTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start
Gerhard HornTGV HornSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org