International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, middle final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M35-2 | M40-1 | M40-2 | M45-1 | M45-2 | M45-3 | M50-1 | M50-2 | M50-3 | M55-1 | M55-2 | M55-3 | M55-4 | M60-1 | M60-2 | M60-3 | M60-4 | M65-1 | M65-2 | M65-3 | M65-4 | M70-1 | M70-2 | M70-3 | M70-4 | M70-5 | M75-1 | M75-2 | M75-3 | M80-1 | M80-2 | M85-1 | M90-1 | W35-1 | W40-1 | W45-1 | W45-2 | W50-1 | W50-2 | W55-1 | W55-2 | W55-3 | W60-1 | W60-2 | W60-3 | W65-1 | W65-2 | W65-3 | W70-1 | W70-2 | W70-3 | W75-1 | W75-2 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | M35A | M35B | M40A | M40B | M45A | M45B | M50A | M50B | M50C | M55A | M55B | M55C | M60A | M60B | M60C | M60D | M65A | M65B | M65C | M65D | M70A | M70B | M70C | M70D | M70E | M75A | M75B | M75C | M80A | M80B | M85A | M85B | M90A | W35A | W35B | W40A | W40B | W45A | W45B | W50A | W50B | W55A | W55B | W55C | W60A | W60B | W60C | W65A | W65B | W65C | W70A | W70B | W70C | W75A | W75B | W80A | W80B | W85A | W90A | M65E | W65D

M50A

5 040 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Svajunas AmbrazasS SportasLithuania26:06
2Tommy LindbergOK RoslagenSweden27:44
3Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania27:49
4Guntars MankusSaldus OKLatvia27:58
5Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSweden27:59
6Aleksei MorozovAMORRussian Federation28:06
7Christian VogelsangNydalens SKNorway28:29
8Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland28:33
9Andrei NikitinSRDEstonia28:41
10Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany28:45
11Matti YliluikkiSuomusjarven SisuFinland28:51
12Daniel HotzOLK ArgusSwitzerland29:24
13Guntis ArnicansA2Latvia29:28
14Ossi HeikkilaSuunta JyvaskylaFinland29:34
15Per Henning BjervaAs NMBU OrienteringNorway29:45
16Piotr CychWKS Slask WroclawPoland29:53
16Alexandr AngelovAMORRussian Federation29:53
18Tim Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark30:25
19Per JanssonOK DjerfSweden30:27
20Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federation30:52
21Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain30:53
22Sergey GaskevichDream TeamRussian Federation31:04
23Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation31:10
23Ola HultinOK RoslagenSweden31:10
25Vladimir VasilenokOrionBelarus31:15
26Girts LininsOzonsLatvia31:21
27Christoph HutzliULUS REISEWELTSwitzerland31:34
28Johan PetterssonOK MotalaSweden31:44
29Ints UlmanisAuseklis IKLatvia31:50
30Hendryk WetzelSV Robotron DresdenGermany32:06
31Kaido NurjaOK NommeEstonia32:08
32Zaripov EduardUlyanovskaya oblastRussian Federation32:21
33Kari JussilaTampereen PyrintoFinland32:30
34Ramunas CasasOK PerkunasLithuania32:38
35Wim VervoortTrolBelgium32:40
36Janis VirbulisTAKA TOKLatvia33:06
37Leonid NikitinIndividualRussian Federation33:09
38Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation33:16
39Eric MorrisBennelong Northside OrienteersAustralia33:18
40Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland33:28
41Tero HeikkilaPaimion RastiFinland33:31
42Lukas ErneOLG CordobaSwitzerland33:39
43Gregoire SchragoCA RoseSwitzerland33:48
44Helge GisholtOK SkeidiNorway33:49
45Arimantas PetukasOSK SakasLithuania33:55
46Jens WernerGustavsbergs OKSweden33:56
47Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSweden34:10
48Ricardas TevelisOK O KlaipedaLithuania34:23
49Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain34:44
50Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermany34:55
51Anders PetterssonKarlskrona SOKSweden34:59
52Simo SukselainenLynxFinland35:01
53Vesa RuuskaKangasala SKFinland35:18
54Jyrki NieminenIndividualFinland35:20
55Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland35:49
56Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland35:50
57Stefan AronengHestra IFSweden36:05
58Meelis ZimmermannOK KapeEstonia36:08
59Per Olav NaerestadIF TraumaNorway36:13
60Martin NolteOSC HamburgGermany36:17
61Ainars SkrubisZiemelkurzeme OKLatvia36:57
62Sergejs SadrinsKapa OKLatvia37:48
63Andris MelkertsSaldus OKLatvia37:55
64John OwensBAOCGreat Britain38:00
65Alberto GrilliASD Polisportiva Punto NordItaly38:01
66Igor KuzminClub UkraineUkraine38:55
67Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland39:14
68Veaceslav IsacovCS Run KompassMoldova, Republic of39:46
69Kimmo GyntherIHRFinland40:59
70Nir YasurISR OC JezreelIsrael41:52
71Kilian ImhofULUS REISEWELTSweden43:04
72Serge BaertFRSO BelgiumBelgium43:52
73Conny StrandbergGustavsbergs OKSweden44:05
74Heikki GrekelaSK PohjantahtiFinland44:12
75Robert TheissFRSO BelgiumBelgium44:19
76Mats LuspaIFK KirunaSweden45:13
77Aleksandr TelyatnikovTake Them AllRussian Federation46:20
78Ulf JanssonOK TriangelnSweden47:03
Juhapekka StrombergRasti JyryFinlandmispunched
Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinlandmispunched
Tsvetan TodorovBEGUNBulgariamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World