International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M35-1

9 730 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Erik OhlundUlricehamns OKSweden45:584:43
2Oystein Kvaal OsterboNorwegian Orienteering FederatNorway46:044:44
3Sergey BorovkovNovorossyiskRussian Federation47:054:50
3Kristaps JaudzemsSaldus OKLatvia47:054:50
5Jorgen WickholmOK TrianFinland47:214:51
6Andrey MorozovSverdlovsk regionRussian Federation47:334:53
7Serhiy BabychLeO TeamUkraine49:505:07
8Uldis KlepersZiemelkurzeme OKLatvia50:005:08
9Aleksey LakhmanovSaint PetersburgRussian Federation50:275:11
10Sergey RogalevichNemiga NordBelarus50:515:13
11Nikolay PanasenkoIndividualRussian Federation51:125:15
12Svajunas PajaujisOC LevuoLithuania51:465:19
13Mantas VolungeviciusOK AzuolasLithuania53:435:31
14Atis KruminsOzonsLatvia53:545:32
15Maxim SimakovOmegaRussian Federation56:285:48
16Piotr KukhtoBaklanBelarus56:445:49
17Benoit SolAS IGNFrance57:495:56
18Dmitry SomovBlack Sea OKRussian Federation58:286:00
19Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermany58:456:02
20Mantas DruliaMedeina OKLithuania59:446:08
21Manuel Diaz GonzalezORIENTIJOTESpain59:596:09
22Robert AshtonBAOCGreat Britain1:00:036:10
23Vitaly PavlenkoSeverUkraine1:01:146:17
24Mikko KainuVetelin UrheilijatFinland1:01:196:18
25Mikhail IppolitovIndividualRussian Federation1:01:406:20
26Denis VoitovSmolOrientRussian Federation1:01:426:20
27Kaspars VitolsSPAMMA OKLatvia1:02:226:24
28Normunds LeinaOzonsLatvia1:02:366:26
29Paulo FrancoCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:03:146:29
30Sergei MorozovRus veteranRussian Federation1:05:526:46
31Tuomas HelinRastihaukatFinland1:06:096:47
32Dima VorobyovKamvol SKBelarus1:06:406:51
33Justinas LiubinskasOK O KlaipedaLithuania1:11:177:19
34Andris MikijanskisMezmalasLatvia1:12:087:24
35Julius HakkarainenMS ParmaFinland1:15:407:46
36Aliaksandr VinenkaKronanBelarus1:15:597:48
36Alex RogovskyPraleskaBelarus1:15:597:48
38Magi Llaveria GrauClub MontsantSpain1:17:558:00
39Jan HrouzaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic1:18:248:03
40Tomas GrabauskasRudamina OKLithuania1:19:148:08
41Dzmitry DavidovichBSUBelarus1:19:488:12
42Grzegorz LoniewskiKU AZS WAT WarszawaPoland1:26:318:53
43Giedrius LenkauskasIndividualLithuania1:27:108:57
44Tero MakiTurun MetsankavijatFinland1:33:069:34
45Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong1:34:019:39
46George NeaguACS Sanatatea PloiestiRomania2:03:5612:44
Uwe KelharSU Schoeckl OrienteeringAustriaover max time
Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinlandmispunched
Viktor SundstroemBredareds IFSwedenmispunched
Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Ville ForsstromOK RASEBORGFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Dmitry KrapivkoKamvol SKBelarusdid not start
Grant ClarkeORIENTACTIONCyprusdid not start
Andrejus JemeljanenkoOK TakasLithuaniadid not start

M35-2

9 700 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Siarhei SalodkinNemiga NordBelarus46:174:46
2Henrikas PauzasOK DainavaLithuania46:324:47
3Dmitry MikhalkinEridanBelarus47:064:51
4Vladyslav LaskarzhevskyNash KlubUkraine47:074:51
5Juha-Matti HuhtanenLynxFinland48:294:59
6Aleksandr ShavkunovSverdlovsk regionRussian Federation49:005:03
7Pavel KraskoKamvol SKBelarus50:015:09
8Raul FerraKooveeSpain50:485:14
9Dariusz SokalskiKU AZS WAT WarszawaPoland50:505:14
10Maris FreimanisSilvaLatvia52:225:23
11Evgeniy IvanovGulfstreamRussian Federation53:505:32
12Mika RautanenTuupovaaran SepotFinland54:155:35
13Agnius CiapasOK ArboroLithuania54:165:35
14Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation54:395:38
15Victor MilovanovKentavr PenzaRussian Federation54:475:38
16Maris StucisTeku TakuLatvia54:585:40
17Igor ObernikhinBelarus Orienteering FederatioBelarus55:175:41
18Uldis ZimantsOzonsLatvia55:315:43
19Salvis DagisAlnis OKLatvia55:405:44
20Jiri OtrusinaHana OrienteeringCzech Republic55:475:45
21Tom CochraneHHGreat Britain56:185:48
22Andrius LaukaitisMedeina OKLithuania57:435:57
23Jaroslav TomesOddil OB KotlarkaCzech Republic57:445:57
24Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany57:535:58
25Aleksej VorobjovKronanBelarus58:426:03
26Arturas LiubartasOK PerkunasLithuania58:486:03
27Gatis GrinbergsSaldus OKLatvia59:336:08
28Sergei MalinSaint PetersburgRussian Federation1:01:336:20
29Andreas LoefroosOK RASEBORGFinland1:02:206:25
30Marius AstrauskasOSK SakasLithuania1:03:096:30
31Pavel StrokinPovSportRussian Federation1:03:576:35
32Lauri LindbergFinnish Orienteering FederatioFinland1:04:046:36
33Aleksei StakhanovRus veteranRussian Federation1:04:236:38
34David AndreGoteborg Majorna OKSweden1:04:366:39
35Sergey KuntsevichOC Silwan LiuksBelarus1:04:496:40
36Ralph KoernerOLV LandshutGermany1:05:106:43
37Carl ForsstromOK RASEBORGFinland1:05:516:47
38Raitis BirznieksIndividualLatvia1:06:506:53
39Sergii RaevskiySeverUkraine1:06:576:54
40Mikk PodraRSK JohvikasEstonia1:07:486:59
41Alex MinakovO Club MoscowRussian Federation1:08:317:03
42Sergei FedorovDelaware Valley Orienteering AUnited States1:10:187:14
43Morten Tangen FredhOK MossNorway1:12:067:25
44Robert AmperIndividualFinland1:12:197:27
45Goncalo MotaClube TAPPortugal1:19:228:10
46Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland1:19:348:12
47Aleksandr KozlovISR OC GalileeIsrael1:21:448:25
48Timo MouhuRastihaukatFinland1:40:2910:21
49Christopher ImmervollSU Schoeckl OrienteeringAustria2:38:4016:21
Donatas TumaitisOC LevuoLithuaniamispunched
Arturs GraubeOzonsLatviamispunched
Petar DelicOK MaksimirCroatiamispunched
Villeveikko NurminenSuosmeren SalpaFinlanddid not finish
Vacant VacantLatviadid not start
Anton VernicheskoIndividualRussian Federationdid not start
Ondrej PijakKOBRA BratislavaSlovakiadid not start

M40-1

9 000 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Petteri MuukkonenOK TrianFinland44:014:53
2Viacheslav ZhuravlevNemiga NordBelarus45:065:00
3Marian DavidikKobra BratislavaSlovakia45:225:02
4Toms VeitsPurva BridejsLatvia45:245:02
5Vytautas GrasysOK PerkunasLithuania48:015:20
6Mads K LarsenFIF Hilleroed OrienteringDenmark48:445:24
7Mindaugas KvedaraviciusOK LevuoLithuania49:175:28
8Michel BastinARDOCBelgium49:455:31
9Aidas KatarskisIGTISALithuania51:165:41
10Tapio PeraRajamaen RykmenttiFinland52:325:50
11Aidas BarkauskasOK AzuolasLithuania52:385:50
12Rimvydas ArlauskasOSK SilasLithuania53:165:55
13Tuomas JohanssonHelsingin SuunnistajatFinland53:305:56
14Juhani LehtinenKauhajoen KarhuFinland53:455:58
15Aleksandr LarichevKineshmaRussian Federation54:226:02
16Tom QuayleOK NolaskogsarnaSweden55:226:09
17Marcis GedinsAuseklis IKLatvia56:036:13
18Dmitry SafonovO MuseTeamRussian Federation56:326:16
19Girts PakalnsIndividualiLatvia56:396:17
20Lauri BeilmannSK Saue TammedEstonia57:146:21
21Oeyvind SteinbekkenOdal olNorway59:106:34
22Tarmo KuubLSF Pronoking TeamEstonia59:216:35
23Meelis MalterHarju KEK RSKEstonia1:00:276:43
24Rogovskii EvgeniiYaroslavlRussian Federation1:01:096:47
25Mikishanov AlekseySmolOrientRussian Federation1:01:106:47
26Miroslav PilatKOB KladnoCzech Republic1:03:217:02
27Ansis Actins3ALatvia1:04:347:10
28Sergey PapazovYaroslavlRussian Federation1:07:107:27
29Juha TainiJamsan Retki VeikotFinland1:07:427:31
30Maris ZeiluksAzimuts OKLatvia1:07:447:31
31Kiyoshi KogureES Kanto ClubJapan1:08:227:35
32Lauri TapolaFinnish Orienteering FederatioFinland1:08:437:38
33David Veleda DiazCOCatalunyaSpain1:10:377:50
34Edward LarssonIFK Mora OKSweden1:11:157:55
35Janis BrokersUmea OKLatvia1:11:197:55
36Aleksandr LopatinAraliaRussian Federation1:11:287:56
37Linas RamanauskasMedeina OKLithuania1:12:298:03
38Philipp HaiderWATAustria1:12:368:04
39Alexey BorevichBelie NochiRussian Federation1:13:358:10
40Jan Erik FredrikssonSalon ViestiFinland1:17:138:34
41Per WallOK SodertornSweden1:21:349:03
42Aivar TihaneNo club membershipEstonia1:25:059:27
43Eric AlexandreAC BEAUCHAMPFrance1:25:499:32
44Javier Serrano MolineroEscondite Nature Sport MSpain1:38:1410:54
45Ivo MillerKooperaatorEstonia1:58:1613:08
46Ilya SamoshinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation2:04:4413:51
47Erik KjellgrenNorrkoping AISSweden2:07:3014:10
Vacant VacantLatviadid not start
Leonid PanteleevIndividualRussian Federationdid not start
Siarhei ZakharchukIndividualBelarusdid not start

M40-2

9 250 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tomas KuzminskisOK AzuolasLithuania44:084:46
2Janis KruminsBriksnis SKLatvia44:314:48
3Petri PaukkunenMS ParmaFinland47:005:04
4Michael SoerensenOK Oest BirkeroedDenmark47:505:10
5Pauls PlataisOzonsLatvia49:135:19
6Algirdas KaupinisOK DainavaLithuania51:015:30
7Sergey BelovNorthern WindRussian Federation51:055:31
8Claus BobachAalborg OKDenmark51:115:32
9Johan BernhardSnattringe SKSweden51:205:32
10Grigorii EtenkoFryazinoRussian Federation51:255:33
11Solovev AleksandrYaroslavlRussian Federation51:365:34
12Jevgenijs BondinsAuseklis IKLatvia51:455:35
13Viktors MateicsSaldus OKLatvia52:015:37
14Pontus FunkeLeksands OKSweden52:325:40
15Oleg LinkevichIndividualRussian Federation52:365:41
16Mindaugas PauksteOK LevuoLithuania53:255:46
17Dmitry ParkhutYaroslavlRussian Federation54:125:51
18Melker PetterssonOK RenenSweden54:285:53
19Tomas BoguzinskasMedeina OKLithuania55:446:01
20Anatoliy TomarovskiyBelgorodskaja oblRussian Federation56:266:06
21Peter BalabanovKamvol SKBelarus56:456:08
22Markus SaloPunkalaitumen KuntoFinland57:126:11
23Martin GantenbeinOLG RymenzburgSwitzerland58:216:18
24Valeriy PautovLegendaRussian Federation1:00:016:29
25Markus KainuVetelin UrheilijatFinland1:00:536:34
26Tuomas HakkarainenEspoon AkillesFinland1:01:446:40
27Kristoffer JacobsenTyrving ILNorway1:02:066:42
28Toomas TammerIndividualEstonia1:03:416:53
29Maris CirulisAuseklis IKLatvia1:09:127:28
30Tadas KireilisOK TakasLithuania1:09:267:30
31Alexandr MarkovVologdaRussian Federation1:09:287:30
32Tommi ManninenKuusankosken UrheiluseuraFinland1:10:227:36
33Antonio Carlos SilvaCORDFBrazil1:16:108:14
34Jesus HervasCDCEBESpain1:19:518:37
35Lauri TarlapLSF Pronoking TeamEstonia1:20:208:41
36Dmitrii DegtiarevRus veteranRussian Federation1:20:548:44
37Mareks KilupsZiemelkurzeme OKLatvia1:29:039:37
38Siarhei MelnikOrionBelarus1:30:049:44
39Teemu MatilainenRastihaukatFinland1:30:369:47
40Juha VallittuJamsan Retki VeikotFinland1:31:119:51
41Pedro Gonzalez SanchezEscondite Nature Sport MSpain1:37:3210:32
42Mart SoobergOK TONEstonia1:42:1311:03
43David EngstedtOK LinneSweden1:48:0411:40
44Chung Yin Dickson TamYouth Advance Orienteering CluHong Kong1:48:0811:41
45Andrius GriguseviciusRudamina OKLithuania1:57:3312:42
46Leopold KuehschelmBerliner TurnerschaftAustria2:34:1616:40
Sergii VoitsekhovskyiSeverUkrainemispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Erik KjellgrenNorrkoping AISSwedendid not start
Petteri SuominenHELSINGIN POLIISIVOIMAILIJATFinlanddid not start
Ragnar IlpNo club membershipEstoniadid not start

M45-1

8 050 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janis OzolinsBurkanciems OKLatvia38:544:49
2Radim OndracekVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic40:385:02
3Mati TiitIlves OKEstonia41:475:11
4Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland43:135:22
5Kaspars CerjaksKapa OKLatvia43:265:23
6Ilmars DavidsonsPurva BridejsLatvia43:465:26
7Martins GodinsAzimuts OKLatvia44:025:28
8Andrius ValatkaOSK ŠilasLithuania44:285:31
9Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland45:215:38
10Audrius SmilgiusTakas OKLithuania45:255:38
11Jari IkaheimonenIndividualFinland45:335:39
12Jan LagerHalmstad OKSweden46:205:45
13Rolandas GriksasOK TakasLithuania47:115:51
14Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden47:355:54
15Jevgenijs PetrovsSouth London OrienteersLatvia47:385:55
16Dmitri ShvedSRDEstonia48:196:00
17Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland48:306:01
18Jonas EklundOK RodhenSweden48:476:03
19Guido LengesFRSO BelgiumBelgium49:346:09
20Mareks IndansOgre OKLatvia50:326:16
21Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation50:596:19
22Uvis SoikaOzonsLatvia51:196:22
23Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation52:326:31
24Valtteri MulariMaarian MahtiFinland53:336:39
25Jani KiuruRaja Karjalan SuunnistajatFinland54:226:45
26Sergey BakunIndividualRussian Federation55:056:50
27Zdenko RohacATU KosiceSlovakia55:206:52
28Jussi Pekka HanhelaRasti JyryFinland55:376:54
28Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermany55:376:54
30Vadim StepanovMoscow regionRussian Federation55:586:57
31Danny OcallaghanAustin Orienteering ClubGreat Britain56:216:59
32Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden57:157:06
33Alexander VompeOmegaRussian Federation57:557:11
34Valeriy SlavinskiySATUREALRussian Federation58:377:16
35Erkki PenuOK WestEstonia59:527:26
36Chernov NikolaiUlyanovskaya oblastRussian Federation59:567:26
37Jiri DatelKOB KladnoCzech Republic1:01:037:35
38Yurii AfanasevSeverUkraine1:01:187:36
39Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:02:087:43
40Ruslan JurikinTirasOrientMoldova, Republic of1:02:307:45
41Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation1:06:398:16
41Mats BergenfurIK Vikings OKSweden1:06:398:16
43Darius JonytisOK DainavaLithuania1:06:528:18
44Javier LizFLUVIAL LUGOSpain1:08:568:33
45Sami KuntolaLaihian LujaFinland1:09:328:38
46Juris VaidakovsIndividualLatvia1:09:398:39
47Juha KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:13:469:09
48Andrey EgorovVsevphotoRussian Federation1:13:569:11
49Tomas JanderaINSCOM Credit InsuranceCzech Republic1:15:339:23
50Humberto EstevesCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:19:459:54
51Kari ElovaaraSuuntavaisto SKFinland1:23:1310:20
52Vasili KamisarenkaEridanBelarus1:23:1710:20
53Veysel GurelEontoursTurkey1:25:5710:40
54Leonhard OeschOLG BernSwitzerland1:40:0112:25
55Silvar SavolainenNo club membershipEstonia1:43:3112:51
56Thomas ChengHKOCHong Kong1:53:2814:05
Ivliev VitalyOrienta KuncevoRussian Federationover max time
Stephan PucheggerWATAustriadid not start
Alexander LebedevBelie NochiRussian Federationdid not start

M45-2

7 940 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mantas RimkusOK AzuolasLithuania36:384:36
2Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark40:295:05
3Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation41:365:14
4Fabrice VannierBalise77France42:545:24
5Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland44:495:38
6Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland44:565:39
7Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland45:275:43
8Kalinin OlegOmegaRussian Federation45:495:46
9Fredrik NordstroemOK AlgenSweden46:135:49
10Yuri LukashovBelgorodskaja oblRussian Federation47:105:56
11Samuel DiazALABARDASpain47:406:00
12Vitaliy TetikovBlack Sea OKRussian Federation48:476:08
13Otars PutralisAzimuts OKLatvia48:546:09
14Mika HonkasaloPargas IFFinland49:016:10
15Roger GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain50:086:18
16Robert FredriksenNotodden OLNorway50:186:20
17Vadim MarchenkoURussian Federation51:126:26
18Dmitry KonanovLSR RussiaRussian Federation51:156:27
19Sergei KuzmenkovSmolOrientRussian Federation52:126:34
20Lars HenrikssonSundsvalls OKSweden53:076:41
21Dagnis DubrovskisSiguldas TakasLatvia53:316:44
22Mareks StraussIndividualiLatvia53:336:44
23Laimis DrazdauskasOK LevuoLithuania54:096:49
24Robertas MikalauskasOK LevuoLithuania54:186:50
25Sander BlehnerOK WestEstonia55:507:01
26Marcin KrasuskiOK SportPoland55:527:02
27Andrei RabtsauOC Silwan LiuksBelarus56:057:03
28Mirko HoppeUSV JenaGermany56:517:09
29Alexander SrbWATAustria56:527:09
30Remo MadellaASD Polisportiva Punto NordItaly56:557:10
31Alberts LacisPurva BridejsLatvia57:087:11
32Stefan TisellIK SternSweden57:427:16
33Vladislav PahhomenkovSRDEstonia58:247:21
34Vasyl TkachenkoO ClubUkraine58:557:25
35Vladimir PerevozniyNovorossyiskRussian Federation59:167:27
36Arturs GrinbergsOzonsLatvia1:00:207:35
37Hakan AnderssonHalmstad OKSweden1:00:477:39
38Pavel GalushaRamenskoyeRussian Federation1:02:207:51
39Reinis NimanisOgre OKLatvia1:03:227:58
40Vilnis GailisBurkanciems OKLatvia1:07:228:29
41Sergey SorokinKedrRussian Federation1:07:238:29
42Petr SemelikKOB KladnoCzech Republic1:08:548:40
43Martin VelgosATU KosiceSlovakia1:09:178:43
44Radek BednarikTJ Slovan LuhacoviceCzech Republic1:13:259:14
45Joni VirtanenEspoon SuuntaFinland1:14:309:22
46Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation1:15:119:28
47Rait LilleHarju KEK RSKEstonia1:18:269:52
48Marko LassilaLammin SakiaFinland1:19:019:57
49Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany1:24:1210:36
50Mikael RoohsSkattkarrs SOKSweden1:26:5610:56
51Peter BorcinKlub OB BOR TopolciankySlovakia1:28:2011:07
52Hristo KaraivanovUzanaBulgaria1:29:5311:19
53Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania1:34:4811:56
54Audin AygunEontoursTurkey1:41:3112:47
55Tuomas NaakkaRasti JyryFinland1:41:5612:50
Nerijus MisikasOSK SakasLithuaniamispunched
Ain FjodorovNo club membershipEstoniadid not start
Mika SalonenKouvolan SuunnistajatFinlanddid not start

M45-3

8 010 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Uldis BrucisSaldus OKLatvia40:455:05
2Sergei VorfolomeevPartizan ChelyabinskRussian Federation41:245:10
3Ivars ZagarsOzonsLatvia41:395:11
4Rolandas BackysIGTISALithuania42:025:14
5Jesper David JensenTisvilde Hegn OKDenmark42:315:18
6Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain42:545:21
7Torgny LindstromRonneby OKSweden43:015:22
8Simo MartomaaKalevan rastiFinland43:145:23
9Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland43:425:27
10Mikko VaisanenAnttolan UrheilijatFinland44:005:29
11Martin LarssonIFK Goteborg orienteringSweden44:275:32
12Taras FedorovIZHORARussian Federation44:305:33
13Einars SillersZiemelkurzeme OKLatvia44:465:35
14Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain45:385:41
15Petri RintalaTurun MetsankavijatFinland45:415:42
16Kaupo JaerveLSF Pronoking TeamEstonia46:315:48
17Ovidiu MutiuClubul Sportiv Universitatea CRomania47:025:52
18Rimvydas BertasiusOK KlajunasLithuania47:105:53
19Kirill KydryavtcevLegendaRussian Federation48:296:03
20Laimonas CaplikasOK TakasLithuania48:396:04
21Antero PulliRajamaen RykmenttiFinland49:146:08
22Sergey YashchenkoOmegaRussian Federation49:186:09
23Aldis BangaPrizma OKLatvia49:416:12
24Kaspars StanaBriksnis SKLatvia49:526:13
25Rolf WuestenhagenOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland50:096:15
26Dmitry PopovBlack Sea OKRussian Federation50:136:16
27Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania50:466:20
28Peteris DrukisAuseklis IKLatvia51:136:23
29Kevin MatrosovsSage Orienteering and RogaininCanada51:386:26
30Jussi VieroLaihian LujaFinland52:176:31
31Vladimir GusiatnikovOrienteering CincinnatiUnited States53:166:39
32Raul KudreEstonian Orienteering FederatiEstonia53:476:42
33Bogdan Rycerski15BZPoland54:266:47
34Sergei KhvastovskiiSmolOrientRussian Federation54:526:50
35Irek KhusniiarovSpartak OktyabrskiyRussian Federation55:546:58
36Magnus PetterssonSOK ViljanSweden58:307:18
37Pavel VinsKOB KladnoCzech Republic58:517:20
38Margus KlementsovSK MercuryEstonia59:267:25
39Dmitry CheremisinRus veteranRussian Federation1:01:117:38
40Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:07:128:23
41Raivo KuzumsIndividualLatvia1:07:568:28
42Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia1:08:068:30
43Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria1:08:518:35
44Roman ShcherbakovZmeinka VladivostokRussian Federation1:09:368:41
45Andreas EklundGoteborg Majorna OKSweden1:10:398:49
46Alvis MatsMadonas BJSS OK AronaLatvia1:13:309:10
47Mario GoreckiUSV JenaGermany1:16:399:34
48Indrek ViikmaaOK WestEstonia1:17:439:42
49Po Lok ChauHong Kong Orienteering ClubHong Kong1:27:0810:52
50Daniel AxelssonMalilla OKSweden1:28:4211:04
51Alf Inge LindtnerHaugesund ILNorway1:43:0712:52
52Aleksandr HlebnikovSRDEstonia1:46:4913:20
53Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:47:5013:27
54Antero AunesluomaRastihaukatFinland2:02:3615:18
Sergey DesinovMysl MoscowRussian Federationmispunched
Alexey EremenkoVelNovgorodRussian Federationdid not start
Sergey KononovEridanBelarusdid not start
Bjorn NilssonTumba Malarhojden OKSwedendid not start

M50-1

7 610 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Per JanssonOK DjerfSweden40:075:16
2Aleksei MorozovAMORRussian Federation40:295:19
3Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland41:005:23
4Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany41:275:26
5Guntis ArnicansA2Latvia41:375:28
6Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSweden41:425:28
7Ola HultinOK RoslagenSweden42:185:33
8Per Henning BjervaAs NMBU OrienteringNorway42:365:35
9Matti YliluikkiSuomusjarven SisuFinland44:205:49
10Kimmo GyntherIHRFinland44:305:50
11Arimantas PetukasOSK SakasLithuania45:365:59
12Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation46:066:03
13Sergey GaskevichDream TeamRussian Federation46:156:04
14Robert TheissFRSO BelgiumBelgium47:436:16
15Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinland48:306:22
16Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland48:326:22
17Eric MorrisBennelong Northside OrienteersAustralia48:416:23
18Andrei NikitinSRDEstonia48:576:25
19Kaido NurjaOK NommeEstonia49:076:27
20John OwensBAOCGreat Britain50:396:39
21Christoph HutzliULUS REISEWELTSwitzerland50:526:41
22Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland51:176:44
23Conny StrandbergGustavsbergs OKSweden52:026:50
24Ricardas TevelisOK O KlaipedaLithuania52:126:51
25Kari JussilaTampereen PyrintoFinland52:186:52
26Mats LuspaIFK KirunaSweden52:266:53
27Martin NolteOSC HamburgGermany52:336:54
28Rolf ValeryTisvilde Hegn OKDenmark52:396:55
29Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland52:406:55
30Valters FreidenfeldsVMS TIMBERLatvia52:546:57
31Ola TovenKoping Kolsva OKSweden54:577:13
32Henrik Skov AndersenFarum OKDenmark55:017:13
33Jurijs NarelsSelijas Mezs OSKLatvia57:477:35
34Kaspars KojalovicsOzonsLatvia57:567:36
35Pekka SaalastiMustalammen PalloFinland58:027:37
36Andrei MurashkaOrionBelarus59:427:50
37Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain59:587:52
38Ilkka NokkaRasti 88Finland1:00:037:53
39Juris KnetsMeridians OKLatvia1:00:427:58
40Krzysztof WrzesinskiSeptember TeamPoland1:01:028:01
41Bart MellebeekhamokBelgium1:01:148:02
42Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic1:02:168:10
43Matti IlmonenJamsan Retki VeikotFinland1:02:288:12
44Juha NappuTurun NMKYFinland1:05:488:38
45Henrik PalmenEspoon SuuntaFinland1:10:339:16
46Tomas NavalinskasDevyni LabirintaiLithuania1:11:159:21
47Martin JergusATU KosiceSlovakia1:12:489:33
48Sergey GlushakovBlack Sea OKRussian Federation1:13:229:38
48Dyko DmitriiSmolOrientRussian Federation1:13:229:38
50Anatolii MashuninTyumenRussian Federation1:14:369:48
51Kasperi LaunisRaisu LumousFinland1:20:1410:32
52Volker NaulinOK RoskildeGermany1:20:5810:38
53Michael RahnOLG SuhrSwitzerland1:25:2511:13
54Ronald NolanEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain1:27:3711:30
55Junya InadaOLC FullhoseJapan1:30:3711:54
56Mark RudaOK RavinenSweden1:36:4612:42
57Kostya BarISR OC HasharonIsrael1:38:2812:56
58Serhii KonovalovSeverUkraine1:40:5213:15
59Jaromir HanelOB ZvoleCzech Republic2:18:0518:08
Svein NygaardLillomarka OLNorwaymispunched
Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorwaymispunched
Thomas HlostaLC ErstebankAustriamispunched
Ingus RektinsIndividualLatviamispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Paavo RoigasIndividualEstoniadid not start

M50-2

7 460 m, 64 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tero HeikkilaPaimion RastiFinland39:035:14
2Johan PetterssonOK MotalaSweden39:415:19
3Wim VervoortTrolBelgium42:135:39
4Helge GisholtOK SkeidiNorway42:285:41
5Lukas ErneOLG CordobaSwitzerland43:405:51
6Janis VirbulisTAKA TOKLatvia43:485:52
7Sergejs SadrinsKapa OKLatvia44:105:55
8Tim Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark45:086:03
9Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain45:466:08
10Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation46:266:13
11Girts LininsOzonsLatvia46:406:15
12Meelis ZimmermannOK KapeEstonia46:566:17
13Stefan AronengHestra IFSweden46:576:17
14Piotr CychWKS Slask WroclawPoland47:026:18
15Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland48:246:29
16Andris MelkertsSaldus OKLatvia48:426:31
17Vesa RuuskaKangasala SKFinland48:466:32
18Igor KuzminClub UkraineUkraine49:106:35
19Ulf JanssonOK TriangelnSweden50:596:50
20Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSweden51:136:51
21Jens WernerGustavsbergs OKSweden51:156:52
22Anders PetterssonKarlskrona SOKSweden51:526:57
23Aleksandr TelyatnikovTake Them AllRussian Federation57:077:39
24Veaceslav IsacovCS Run KompassMoldova, Republic of57:567:45
25Per Olav NaerestadIF TraumaNorway58:257:49
26Heikki GrekelaSK PohjantahtiFinland59:237:57
27Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:01:138:12
28Stefan ErikssonOK AlgenSweden1:01:268:14
29Alan IrvingWest Cumberland Orienteering CGreat Britain1:03:158:28
30Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation1:04:468:40
31Gintaras DomarkasOK VersmeLithuania1:04:568:42
32Jan ZandaSK ChoteborCzech Republic1:05:148:44
33Jouni PyykonenEspoon AkillesFinland1:05:368:47
34Audronis SulskisOK KopaLithuania1:05:408:48
35Edward HealBAOCGreat Britain1:06:188:53
36Toshiyuki AokiNerima OLCJapan1:07:139:00
37Timo TahtinenHelsingin SuunnistajatFinland1:07:349:03
38Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia1:08:509:13
39Erik AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustria1:10:339:27
40Krasimir RashkovBEGUNBulgaria1:10:399:28
41Raivo PankerSK MercuryEstonia1:13:219:49
42Per Ivar SveheimOdal olNorway1:15:1810:05
43Jyrki KommioSuuntavaisto SKFinland1:15:3610:08
44Yury ShakhmatovBlack Sea OKRussian Federation1:15:4810:09
45Unto KorhonenRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:16:0710:12
46Jan SjulsIF AalandFinland1:19:0410:35
47Zagyi LaszloJMD JaszapatiHungary1:19:3810:40
48Sven HockebornSSV Planeta RadebeulGermany1:19:4210:41
49Aliaksandr MarachTrioBelarus1:21:4610:57
50Matthias BoosULUS REISEWELTSwitzerland1:22:0210:59
51Paolo ConsoliASD Unione LombardaItaly1:22:2011:02
52Dirk GodelainehamokBelgium1:23:5211:14
53Yaroslav ZdradovskiiRus veteranRussian Federation1:24:5711:23
54Erkki HaavistoTurun SuunnistajatFinland1:26:3211:35
55Janne ViljamaaLahden Suunnistajat 37Finland1:28:5111:54
56Martin MalekOB StrakoniceCzech Republic1:31:0412:12
57Sergey BessonovBSE NovgorodRussian Federation1:35:0012:44
58Johan BalckTaby OKSweden1:36:4912:58
59Bjoern FinkenstaedtOLV PotsdamGermany1:37:5913:08
60Pekka SiirilaMesikammenetFinland1:38:1113:09
61Tomas KlicnerS SportasLithuania1:51:4214:58
62Xevi GarciaALIGOTSSpain1:53:2615:12
63Jussi TalonenIndividualFinland2:56:1223:37
Marko OrellTurun MetsankavijatFinlandmispunched
Boris BaumanMariborski OKSloveniadid not start

M50-3

7 620 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tommy LindbergOK RoslagenSweden40:115:16
2Christian VogelsangNydalens SKNorway41:215:25
3Svajunas AmbrazasS SportasLithuania41:255:26
4Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania41:285:26
5Alexandr AngelovAMORRussian Federation42:525:37
6Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federation43:225:41
7Zaripov EduardUlyanovskaya oblastRussian Federation43:385:43
8Guntars MankusSaldus OKLatvia43:585:46
9Ossi HeikkilaSuunta JyvaskylaFinland44:465:52
10Ints UlmanisAuseklis IKLatvia45:305:58
11Tsvetan TodorovBEGUNBulgaria46:266:05
12Vladimir VasilenokOrionBelarus47:226:12
13Simo SukselainenLynxFinland47:556:17
14Ramunas CasasOK PerkunasLithuania48:446:23
15Gregoire SchragoCA RoseSwitzerland48:466:23
16Hendryk WetzelSV Robotron DresdenGermany49:126:27
17Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermany49:186:28
18Alberto GrilliASD Polisportiva Punto NordItaly49:336:30
19Jyrki NieminenIndividualFinland49:486:32
20Leonid NikitinIndividualRussian Federation49:556:33
21Daniel HotzOLK ArgusSwitzerland50:106:35
22Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland50:176:35
23Serge BaertFRSO BelgiumBelgium50:516:40
24Juhapekka StrombergRasti JyryFinland50:546:40
25Nir YasurISR OC JezreelIsrael51:276:45
26Ainars SkrubisZiemelkurzeme OKLatvia52:316:53
27Kilian ImhofULUS REISEWELTSweden52:436:55
28Raivis ReinsonsMezmalasLatvia52:506:56
29Mikko HeikkinenHollolan Urheilijat 46Finland53:437:02
30Igors BogdanovsSRDLatvia54:277:08
31Peeter VorkNo club membershipEstonia57:047:29
32Ugis OzolsIndividualLatvia57:147:30
33Johan AleniusIFK Lidingo SOKSweden57:357:33
34Morten NeregaardOK Vinderoed 92Denmark57:397:33
35Paul GebbettBristol Orienteering KlubGreat Britain57:427:34
36Petri HautaniemiRaja Karjalan SuunnistajatFinland58:027:36
37Boris Kastner JirkaNaturfreunde WienAustria58:287:40
38Oyvind SchjelderupWing OKNorway59:547:51
39Gutak MykhayloAzimutUkraine1:00:557:59
40Jens AnderssonKristinehamns OKSweden1:01:498:06
41Mika RautioAnttolan UrheilijatFinland1:02:158:10
42Ueli GrafULUS REISEWELTSwitzerland1:02:398:13
43Kari MakiJamsan Retki VeikotFinland1:02:598:15
44Victor TimakovSPARTA RostovRussian Federation1:03:448:21
45Andre De VeirmanTrolBelgium1:08:399:00
46Peter LandenGustavsbergs OKSweden1:08:489:01
47Tomasz MichalakUNTS WarszawaPoland1:09:509:09
48Mark WoodEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain1:11:439:24
49Orjan SahlOK KlemmingenSweden1:13:179:37
50Sergei ShvedSRDEstonia1:14:449:48
51Jussi SalonenTurun MetsankavijatFinland1:15:289:54
52Vesa LoikasTurun NMKYFinland1:17:5210:13
53Olli KantanenOK 77Finland1:18:3810:19
54Tony UdrisSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain1:27:5611:32
55Vladislav SiyalskyBryansk OrientRussian Federation1:30:0411:49
56Tonu JaadmaaOK VoruEstonia1:34:2612:23
57Per Ove BergBodo og omegn IF OrienteringNorway1:37:3912:48
58Eckart VoskampOLV LandshutGermany1:40:3513:11
59Petr MasekOK JISKRA NOVY BORCzech Republic2:20:5518:29
Petr BilyHana OrienteeringCzech Republicmispunched
Anders HolmqvistSnattringe SKSwedenmispunched
Marko RutiHauhon SisuFinlandmispunched
Sergei TozurLahden Suunnistajat 37Finlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Fredrik MolinAttunda OKSwedendid not start
Arnis KibersIndividualLatviadid not start

M55-1

7 140 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hakan ErikssonMalungs OK, SkogsmårdarnaSweden36:545:10
2Jozef PollakATU KosiceSlovakia39:275:31
3Lukas JenzerULUS REISEWELTSwitzerland42:115:54
4Leif HaajanenOK RASEBORGFinland42:385:58
5Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway42:596:01
6Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland45:346:22
7Andreas GroteOLC Skog FribourgSwitzerland45:476:24
8Bart Van De MoortelOmegaBelgium46:056:27
9Nikolay FedorovDream TeamRussian Federation46:116:28
10Toomas MastHiiumaa OKEstonia46:366:31
11Valdis KokorissMona OKLatvia46:516:33
12Joakim ErikssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden47:036:35
13Vidar BenjaminsenLillomarka OLNorway47:536:42
14Pavel CerescuCS Run KompassMoldova, Republic of49:046:52
15Goran HellgrenOK SodertornSweden49:216:54
16Harri KarjalainenEspoon SuuntaFinland49:306:55
17Pekka PatanaLaihian LujaFinland49:376:56
18Soeren MaarupKolding OKDenmark49:496:58
19Boris AshkinadziIndividualRussian Federation50:427:06
20Dainius MelaikaOK OriensLithuania51:067:09
21Gerd ZimmermannSSV Planeta RadebeulGermany53:057:26
22Roger ThetfordThames Valley Orienteering CluGreat Britain53:117:26
23Andrei IvanovKuzmolovo 110Russian Federation53:287:29
24Andres TalverSK MercuryEstonia53:517:32
25David RichesRoyal Signals Orienteering CluGreat Britain55:397:47
26Andrus RammannKooperaatorEstonia56:087:51
27Vesa IjasTarpian SuuntaFinland59:108:17
28Aleksander PritsikRakvere OKEstonia59:328:20
29Krzysztof KrasniewskiUMKS Orkan OstrodaPoland1:00:348:28
30Vsevolod DokhturovTomskRussian Federation1:00:458:30
31Thomas SchulthessULUS REISEWELTSwitzerland1:01:128:34
32Viesturs TamuzsLatvian Orienteering FederatioLatvia1:02:048:41
33Stefan ZihlmannULUS REISEWELTSwitzerland1:02:448:47
34Ioan Sorin Botoscs orienter tg muresRomania1:03:298:53
35Phil NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain1:03:358:54
36Aigars DudelisAzimuts OKLatvia1:04:479:04
37Helge Magnus ErdalSamnangerNorway1:06:549:22
38Arunas KubaitisOK AzuolasLithuania1:07:399:28
38Evgenii BekherRus veteranRussian Federation1:07:399:28
40Aki LintumakiSuuntavaisto SKFinland1:08:559:39
41Sergei KizhloRus veteranRussian Federation1:10:319:52
42Vsevolod PiontkovskyiOK CarnikaUkraine1:11:059:57
43Mojmir KopecnyKOB Tretra PrahaCzech Republic1:11:4110:02
44Darko MerunkaOK MaksimirCroatia1:13:3210:17
45Kari LaukkarinenTuusulan Voima VeikotFinland1:13:4210:19
46Mihail KuokkanenINUS LappeenrantaFinland1:14:0410:22
47Alexander ZaltsmanISR OC Rishon LezionIsrael1:15:5610:38
48Arto NummelaMantsalan UrheilijatFinland1:17:4910:53
49Siarhei KlimovichIndividualBelarus1:19:5811:11
50Joungman MoonForest Orienteering ClubKorea, Republic of1:23:1011:38
51Georg PregartnerSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria1:26:2912:06
52Andrus SipsakaHarju KEK RSKEstonia1:32:3012:57
53Carlos FortunatoOri-EstarrejaPortugal1:45:5014:49
54Stefan Karlsson AlsioIF HagenSweden1:46:4714:57
55Franklin MuellerUSV JenaGermany2:22:4119:59
Sandris LacisMona OKLatviamispunched
Antti HarkonenPudasjarven UrheilijatFinlanddid not start
Osman FilizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeydid not start
Vacant No club membershipLatviadid not start
Timo RitakallioLynxFinlanddid not start
Stefan LundOK LinneSwedendid not start
Juhani JaskariHollolan Urheilijat 46Finlanddid not start
Thomas HohbergASG Teutoburger WaldGermanydid not start

M55-2

7 130 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mats HellstadiusSodertalje Nykvarn OrienteringSweden38:155:21
2Ihor TrukhanO ClubUkraine38:435:25
3Kent KraghHorsens OKDenmark39:055:28
4Tim TettSYOUKGreat Britain41:595:53
5Egidijus KukenysMedeina OKLithuania44:216:13
6Valery DenisovBelaya Rus SOCBelarus44:486:16
7Veli Pekka NurmiAngelniemen AnkkuriFinland45:046:19
8Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway45:146:20
9Juris ZarinsMona OKLatvia46:306:31
10Sixten SildEstonian Orienteering FederatiEstonia47:426:41
11Mati PreitofHarju OKEstonia49:036:52
12Klas NilssonULUS REISEWELTSwitzerland49:296:56
13Per BacklundOK SodertornSweden50:137:02
14Aivar MeindokOK TONEstonia52:237:20
15Tore Goerbitz JuvikIL GularNorway52:317:21
16Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation52:527:24
17Roman KouckyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic54:047:34
18Esko SorriRastihaukatFinland54:587:42
19Alexander BorachenkoTitan OKRussian Federation55:367:47
20Tomas SochorIndividualCzech Republic55:387:48
21Juerg WaelchliULUS REISEWELTSwitzerland56:247:54
22Jevgenijs KaupuzsKURMIS OKLatvia56:427:57
23Ossi HuhtanenTampereen PyrintoFinland57:098:00
24Vytautas BikelisOK LabirintasLithuania57:318:04
25Boris TaratutaVoronezhRussian Federation58:458:14
26Sergei BondarevIndividualRussian Federation59:078:17
27Arto ItkonenTurun SuunnistajatFinland1:00:318:29
28Ilmars DukulisAlnis OKLatvia1:01:298:37
29Pavel IoffeISR OC GalileeIsrael1:02:138:43
30Hannu NumminenEspoon AkillesFinland1:02:188:44
31Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland1:02:388:47
32Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:02:498:48
33Tommy SaevareidOs OrienteringsklubbNorway1:02:558:49
34Aki SaranenPihkaniskatFinland1:03:128:51
35Frantisek PapugaATU KosiceSlovakia1:03:468:56
36Matti YlitaloLoimaan JankkoFinland1:03:488:56
37Christian NolteTSV NusseGermany1:05:299:11
38Nicholas LightfootAAOCGreat Britain1:06:139:17
39Peteris ZarinsMona OKLatvia1:06:469:21
40Urmas LaevSK MercuryEstonia1:07:519:30
41Margus JaanusKooperaatorEstonia1:10:009:49
42Juha LeskinenHelsingin SuunnistajatFinland1:11:2710:01
43Jarmo AntikainenMantsalan UrheilijatFinland1:11:4010:03
44Andrey ShabyninO Club MoscowRussian Federation1:13:0610:15
45Bjoern HansenLuebecker TurnerschaftGermany1:14:3010:26
46Stephan RudolfULUS REISEWELTSwitzerland1:17:4110:53
47Timo NeuvonenMustalammen PalloFinland1:17:5610:55
48Refik DiriISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey1:18:5711:04
49Benjamin HartOrienteering CincinnatiUnited States1:20:3611:18
50Bogdan LechUMKS Orkan OstrodaPoland1:20:5911:21
51Stefan DemovicKobra BratisklavaSlovakia1:24:0211:47
52Steve FellbaumManchester and District OrientGreat Britain1:24:2211:49
53Vladislav KuznetsovIndividualRussian Federation1:25:0311:55
54Ari RamanenIlomantsin UrheilijatFinland1:34:1613:13
55Petri LauttiaSuuntavaisto SKFinland1:40:3114:05
56Jose FontouraCPOCPortugal1:43:3514:31
57Jacques FlorinFRSO BelgiumBelgium1:58:2016:35
58Jung JongkunForest Orienteering ClubKorea, Republic of2:04:2117:26
Wai Kay LawHong Kong Orienteering ClubHong Kongmispunched
Hakan EggertIF HagenSwedenmispunched
Urban LundbergOK AlgenSwedenmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Anton BjartnesVerdal OKNorwaydid not start

M55-3

6 980 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Dirk GoossensBelgian Orienteering FederatioBelgium41:005:52
2Aigars LeibomsKapa OKLatvia42:536:08
3Maido KaljurHarju KEK RSKEstonia43:166:11
4Mike BrettAAOCGreat Britain43:386:15
5Jan HanssonStenungsunds OKSweden44:056:18
6Michael ThierolfTSG Bad KoenigGermany44:226:21
7Juha TuomistoVaasan SuunnistajatFinland45:206:29
8Genadijus JonauskasDevyni OSKLithuania45:216:29
9Kari LehtoTurun MetsankavijatFinland45:456:33
10Romualdas KniukstaRudamina OKLithuania48:326:57
11Yuriy RumyantsevAzimutRussian Federation48:406:58
12Ari TaskinenAnttolan UrheilijatFinland49:117:02
13Jukka KallioTampereen PyrintoFinland50:367:14
14Alexandr ZhalninIndividualRussian Federation51:227:21
15Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland52:227:30
16Janis NagelisMona OKLatvia52:347:31
17Jukka HonkasaariRasti PiikkioFinland52:437:33
18Lauri LeppikTA OKEstonia54:247:47
19Andrejs GaumigsMona OKLatvia54:347:49
20Andres LaasOK SkogshjortarnaSweden54:457:50
21Espen RaastadSkien OKNorway54:567:52
22Masahide FukudaKawagoe OLCJapan57:278:13
23Oleh DushkoIndividualUkraine58:148:20
24Adrian WiseSouthern Navigators OrienteeriGreat Britain58:418:24
25Piotr MlynarczykUKS Orientus LodzPoland58:448:24
26Antti RooseOK Polva KobrasEstonia1:00:268:39
27Jan Petter HansenGoteborg Majorna OKNorway1:00:408:41
28Valerii VekovishchevRyazanVekRussian Federation1:00:478:42
29Mats KensbyOK TyrSweden1:01:218:47
30Vidmantas PikturnaOK KopaLithuania1:01:488:51
31Risto UuttuSuunta JyvaskylaFinland1:02:418:58
32Juha VaisanenMantsalan UrheilijatFinland1:03:589:09
33Jose BolraoCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:04:189:12
34Bernd GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:04:339:14
35Petri RoligHauhon SisuFinland1:06:009:27
36Peter SlamaATU KosiceSlovakia1:06:099:28
37Torbjorn OhlssonHaninge SOKSweden1:07:319:40
38Mirek ChmelarHana OrienteeringCzech Republic1:08:279:48
39Matti BetlemJOKAEstonia1:11:5010:17
40Gennadii BolshunovVoronezhRussian Federation1:12:5010:26
41Peter ClearyPeninsula and Plains OrienteerNew Zealand1:12:5310:26
42Daniel MeierULUS REISEWELTSwitzerland1:13:5610:35
43Guntis DudeSpriditis TSKLatvia1:14:5310:43
44Morten AndresenOK SkeidiNorway1:25:5512:18
45Antonio SilvaCORDFBrazil1:26:0912:20
46Pavel VydraOK RECO SPORTCzech Republic1:32:3013:15
47Sami SiirilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland1:34:3913:33
48Jaanus ViljamaaSK Aasa 5Estonia1:36:5013:52
49Mikhail GoryunovO Club MoscowRussian Federation1:40:4014:25
50Jyrki NivaLapland SafarisFinland1:41:3514:33
51John KayIndividualGreat Britain1:44:0914:55
52Ulf SkoglundKils OKSweden1:45:4115:08
53Aret ArapogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey2:24:5920:46
54Paul WadeFossum IFUnited States2:28:4521:18
55Alexey TulyakovIndividualRussian Federation2:32:1021:48
Daniel KobelSwiss O ToursSwitzerlandmispunched
Risto PettinenMustalammen PalloFinlandmispunched
Simo KeltamakiOulun TarmoFinlandmispunched
Oli BuholzerULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Kari HeinonenAngelniemen AnkkuriFinlanddid not finish
Vacant VacantLatviadid not start
Klaus KrischanOC FuerstenfeldAustriadid not start
Attila KovacsTUS Karlsruhe RueppurrHungarydid not start

M55-4

7 280 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Juha KoskinenVaajakosken TeraFinland40:335:34
2Graham PattenWARROCGreat Britain40:395:35
3Stefan BolligerULUS REISEWELTSwitzerland42:365:51
4Palahniuk OleksandrAzimutUkraine45:026:11
5Algimantas RudisOK SauleLithuania45:356:15
6Urmas SulaojaRSK JohvikasEstonia46:016:19
7Girts ZiliskisMona OKLatvia46:166:21
8Raimo ItkonenSuunta JyvaskylaFinland46:586:27
9Vladimir SavinovSRDEstonia47:096:28
10Andrej MitenkovAzimutRussian Federation48:346:40
11Eduard PukkonenHarju KEK RSKEstonia49:086:44
12Eriks UdrisMeridians OKLatvia50:246:55
13Sergey VelichkoCity of Trees Orienteering CluUnited States51:527:07
14Antti TepsaLapin VeikotFinland53:247:20
15Henrik HansenLyngby OKDenmark53:527:23
16Erik Van DyckTrolBelgium54:047:25
17Markus HitzULUS REISEWELTSwitzerland54:417:30
18Hagen NiekeUSV TU DresdenGermany55:157:35
19Magnus JoelssonSOK68Sweden55:587:41
20Heikki FrilanderOK TrianFinland57:047:50
21Timo LainemaTurun MetsankavijatFinland57:067:50
22Tonu IlvesOK KapeEstonia57:547:57
23Sergey SkorobogatovFotonRussian Federation58:077:58
23Andre WirzSwiss O ToursSwitzerland58:077:58
25Gintaras MikolaviciusDevyni OSKLithuania58:238:01
26Jukka HanninenMaarian MahtiFinland58:278:01
27Konstantin PigarevMile Sport SPbRussian Federation59:558:13
28Ryszard ChachurskiKU AZS WAT WarszawaPoland1:00:088:15
29Ivars PlankaisSaldus OKLatvia1:00:358:19
30Staffan ZillingOK SodertornSweden1:00:418:20
31Raimondas KondrotasOK FORTUNALithuania1:01:058:23
32Maksim GureevRus veteranRussian Federation1:01:158:24
33Alan HicklingSaxons Orienteering ClubGreat Britain1:03:278:42
34Ihor KozlovOK CarnikaUkraine1:04:118:48
35Kolesnikov VladimirUlyanovskaya oblastRussian Federation1:04:238:50
36Arto BlomdahlIK HakarpspojkarnaSweden1:04:398:52
37Tormod JensenSarpsborg OLNorway1:06:339:08
38Ralf BuechnerBSV Halle AmmendorfGermany1:06:559:11
39Mitsumasa SugimotoES Kanto ClubJapan1:07:079:13
40Jari KymalainenTampereen PyrintoFinland1:07:209:14
41Lubomir HosekOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:07:449:18
42Ronan Cleary3RocIreland1:07:479:18
43Richard MercerAucklandNew Zealand1:08:159:22
44Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinland1:10:469:43
45Mats LindstromOK SkarmenSweden1:11:439:51
46Hugo BarkerForth Valley OrienteersGreat Britain1:13:0410:02
47Aigars TucsKapa OKLatvia1:18:2210:45
48Jens Petter MarhaugCLUB SANT JOANNorway1:19:3410:55
49Panu KarkkainenJamsan Retki VeikotFinland1:20:1011:00
50Esa Yli EerolaHameenlinnan TarmoFinland1:32:1512:40
51Lasse SarparantaRasti LukkoFinland1:42:1614:02
52Boris DurcoATU KosiceSlovakia1:49:0714:59
53Frank WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany1:49:5315:05
Rui AlmeidaAFAPPortugalmispunched
Kimmo KuusistoMS ParmaFinlandmispunched
Pontus FritzellGudhems IFSwedenmispunched
Kristian StorsveenLoten OLNorwaymispunched
Guennadi BaranovPolimasterBelarusmispunched
Hannu PeltonenAnttolan UrheilijatFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Vladimir PiankovIndividualRussian Federationdid not start
Tiit TaliIlves OKEstoniadid not start
Jadir Francisco PereiraADM OriMondegoBrazildid not start

M60-1

5 930 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Andris KosmatchevGREENLANDIA Skriveru novadsLatvia35:526:02
2Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden37:056:15
3Anders BorgHjarnarps GH OLSweden37:176:17
4Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland38:086:25
5Kari Veli NiemiHauhon SisuFinland38:346:30
6Igor ZakharovVIVAT MSKRussian Federation38:456:32
7Karol HierwegKOBRA BratislavaSlovakia38:546:33
8Rolands LaveikisKapa OKLatvia39:446:42
9John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain41:056:55
10Ian DitchfieldMole ValleyGreat Britain41:407:01
11Timo PartanenRasti HyryFinland41:447:02
12Robert DragowskiOK SportPoland43:467:22
13Sven Olof NylundOK BotniaFinland43:547:24
14Christer SkoogKils OKSweden45:437:42
15Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland46:077:46
16Donatas KazlauskasOK SauleLithuania46:137:47
17Jon BjorgumKristiansand OKNorway46:357:51
18Torgeir StrandFana ILNorway47:037:56
19Jackie VandijckKOLBelgium47:067:56
20Vazhnik AliaksandrStandartBelarus48:198:08
21Pranas BruzgaOK TakasLithuania48:548:14
22Arkadii VedinErmakRussian Federation49:028:16
23Viesturs ZiedinsKURMIS OKLatvia49:088:17
24Valeriy DeshkoAzimutRussian Federation49:118:17
25Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland49:138:17
26Kestutis BaleisisDevyni OSKLithuania49:548:24
27Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland49:558:25
28Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland51:508:44
29Juris CebulisMona OKLatvia53:208:59
30Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerland53:228:59
31Jyri MerirandOtepaa SKEstonia53:549:05
32Jean Francois MorlonTalant Sport OrientationFrance54:039:06
33Zdenek BlablaOB Ceske BudejoviceCzech Republic54:279:10
34Mats LindqvistSavedalens AIKSweden55:429:23
35Kristian LeonhardtOC FuerstenfeldAustria56:569:36
36Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finland57:149:39
37Sandy BurgonSugar Loaf OKGreat Britain57:419:43
38Reidar FossumAsker SkiklubbNorway58:599:56
39Bengt Ake JanssonFrammestads IKSweden59:009:56
40Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFinland1:01:0610:18
41Udo LyysOK IlvesEstonia1:01:2510:21
42David RoachSouth London OrienteersGreat Britain1:01:2810:21
43Arne KristensenHerlufsholm OKDenmark1:02:2110:30
44Oyvind SorlieHadeland OLNorway1:02:2510:31
45Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland1:02:3310:32
46Amit WeinerISR OC ModiinIsrael1:03:4510:45
47John LaukkaRastivarsatFinland1:04:1210:49
48Janis AugulisSiguldaLatvia1:04:2410:51
49Escada Da CostaCOALAPortugal1:04:4010:54
50Ole Hans OeieLoten OLNorway1:04:5610:56
51Igor KominRus veteranRussian Federation1:06:2011:11
52Goran HedmanValbo AIFSweden1:07:2811:22
53Ole Dideriksen JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:08:0111:28
54Gorchakov MikhailSmolOrientRussian Federation1:08:4811:36
55Dag HauglandOstmarka OKNorway1:09:1911:41
56Chi Kin LeeHKOCHong Kong1:10:0611:49
57Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland1:10:5911:58
58Anthony GarrParawanga OrienteersAustralia1:11:2512:02
59Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation1:12:2712:13
60Kalmer KeevendJOKAEstonia1:12:3712:14
61Karl Johan NorenBoxholm mjolby olSweden1:14:3712:34
62Uwe DreselSC KleckenGermany1:14:5612:38
63Rimvydas KasiuleviciusOK KopaLithuania1:17:2913:03
64Reidar HeivollSSOKNorway1:21:3113:44
65Petru CretuCS FAURIMoldova, Republic of1:24:5714:19
66Risto HoeglundOlavin RastiFinland1:27:3814:46
67Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland1:29:2115:04
68Claes LinseforsLunds OKSweden1:29:5815:10
69Lasse LaaksonenSuomusjarven SisuFinland1:30:4615:18
70Tor StrandRaumar OrienteringNorway1:41:3117:07
71Gilson FariaCORDFBrazil1:50:4318:40
Ari LinnaIndividualFinlandmispunched
Timo AaltoTurengin SarastusFinlandmispunched
Timo BromanSuomusjarven SisuFinlanddid not start
Ivan TumakMIDIZUkrainedid not start

M60-2

6 090 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Sixten WestlundOK TyrSweden37:316:09
2Girts MamisMona OKLatvia37:326:09
3Juhani JetsonenOC DUBHEFinland37:406:11
4Alexey ZuevNavicom GarminRussian Federation38:076:15
5Jukka Pekka RantioHauhon SisuFinland38:196:17
6Antanas PauzasOK DainavaLithuania38:286:18
7Mark SaundersSugar Loaf OKGreat Britain39:056:25
8Peter LyremannULUS REISEWELTSwitzerland39:106:25
9Lasse JohanssonEds SKSweden40:506:42
10Andreas HjertsonOK LinneSweden41:046:44
11Keijo ViiloTampereen PyrintoFinland41:106:45
12Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland42:106:55
13Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden42:156:56
14Julius PtasekasDevyni LabirintaiLithuania42:397:00
15Jurgis KarnaviciusOK SauleLithuania43:127:05
16Arto NiemiRajamaen RykmenttiFinland43:307:08
17Harald HoviSkien OKNorway43:447:10
18Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland44:397:19
19Arnfinn PedersenGjoe Vard OLNorway45:057:24
20Alexandr LevichevVERESK SPBRussian Federation45:267:27
21Jose Fernandes.COMPortugal45:307:28
22Timo GronholmSalon ViestiFinland46:137:35
23Martin GranlyLillomarka OLNorway48:017:53
24Andre PierlotFRSO BelgiumBelgium48:187:55
25Takashi SugiyamaSans SouciJapan48:227:56
26Gerrit Van De RietOLifantNetherlands48:247:56
27Per SchancheAsker SkiklubbNorway49:128:04
28Saulius KireilisOK TakasLithuania49:148:05
29Baard NatvigNittedal OrienteringNorway49:228:06
30Modris KalpinsIndividualiLatvia49:318:07
31Maris PenkulisSaldus OKLatvia49:408:09
32Tron Erik HovindRaumar OrienteringNorway49:478:10
33Bengt KlassonUlricehamns OKSweden50:438:19
34Igor IakavkinOC BNTUBelarus51:218:25
35Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway51:338:27
36Richard OxladeEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain52:018:32
37Tapio MannilaRastikarhutFinland54:148:54
38Esko JalantoKangasala SKFinland55:079:03
39Vladimir SukhorukovBryanskRussian Federation55:089:03
40Raul LaasJOKAEstonia55:149:04
41Aleksandr MaslovKentavr KovrovRussian Federation55:419:08
42Beat WigetSwiss O ToursSwitzerland56:479:19
43Timo AhlrothTurengin SarastusFinland58:019:31
44Grzegorz KrochmalKU AZS WAT WarszawaPoland58:449:38
45Gregers Helge JorgensenBallerup OKDenmark58:539:40
46Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland58:579:40
46Karl TeublHSV OL Wiener NeustadtAustria58:579:40
48Vello PostKooperaatorEstonia59:539:49
49Janerik SkyttnerLjusdals OKSweden1:01:0510:01
50Vilnis VelkerisAluksne OKLatvia1:01:3110:06
51David SaundersLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:02:0010:10
52Aulis KaasinenSK PohjantahtiFinland1:03:0310:21
53Jan SorensenOK SoroDenmark1:05:0210:40
54Mikael OhrnbergPargas IFFinland1:05:5010:48
55Martin WickholmOK TrianFinland1:09:4211:26
56Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland1:12:3011:54
57Janis LagzdkalnsKURMIS OKLatvia1:18:5612:57
58John Olav AlvsvagFana ILNorway1:21:5613:27
59Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia1:24:3013:52
60Eamon StauntonWimborne OrienteersGreat Britain1:24:3813:53
61Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain1:27:1414:19
62Andrii ShpillierDriadaUkraine1:31:1214:58
63Zdenek FialaKOB Tretra PrahaCzech Republic1:34:5215:34
64Shin Ho YuHKOCHong Kong1:38:5016:13
65Magnus OrdqvistKils OKSweden1:41:1416:37
66Sergei CherkesovRus veteranRussian Federation1:48:3017:48
67Uwe JuergensIHW Alex BerlinGermany2:03:1020:13
68Svenake EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden2:06:4020:47
Aigar PindmaaOK VoruEstoniamispunched
Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Goran JohanssonIF AalandFinlanddid not start
Jaroslav NeumannSK SKI OB SternberkCzech Republicdid not start
James LithgowGaringal OrienteersAustraliadid not start
Caesar ScherrerOLG BaselSwitzerlanddid not start

M60-3

5 920 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Viacheslav AkininMagadanRussian Federation36:006:04
2Ivars PucensMona OKLatvia36:246:08
3Martin Sacherbussola okSwitzerland37:106:16 Download route in GPX format
4Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinland37:546:24
5Eero JunkalaKannuksen UraFinland38:406:31
6Marius PtasekasDevyni LabirintaiLithuania38:486:33
7Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden38:556:34
8Ulf PalmerUlricehamns OKSweden39:356:41
9Eugenijus MiksysSilales SMLithuania39:366:41
10James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain39:576:44
11Jaanus RehaKooperaatorEstonia40:056:46
12Timo AsikainenHiisirastiFinland40:106:47
13Mats WelanderOK DjerfSweden40:136:47
14Janis SalinsMezmalasLatvia41:036:56
15Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain41:357:01
16Anders GrundbergLunds OKSweden41:417:02
17Varis PeisenieksKapa OKLatvia42:217:09
18Audun StrandlieGjoe Vard OLNorway43:047:16
19Egil Wickstrand IversenHeming orienteringNorway44:037:26
20Rimas JovaisasOK DainavaLithuania44:047:26
21Barry ElkingtonOctavian DroobersGreat Britain44:297:30
22Ilkka OjapaloRajamaen RykmenttiFinland44:597:35
23Esa ToivonenTarpian SuuntaFinland45:437:43
24Jens KoplandModum OLNorway48:108:08
25Gyula KogerPVMHungary48:428:13
26Armin BrynerULUS REISEWELTSwitzerland49:188:19
27Mikko ViinikainenEspoon SuuntaFinland50:078:27
28Mikhail IvanovVelNovgorodRussian Federation50:438:34
29Evert LarssonOK SkogshjortarnaSweden51:228:40
30Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland51:508:45
31Andrzej KrochmalKS Spojnia WarszawaPoland51:538:45
32Kari VirtanenOunasvaaran HiihtoseuraFinland52:268:51
33Hallvard FjaerLillomarka OLNorway52:398:53
34Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain53:239:01
35Uwe KrausbauerCTG KoblenzGermany53:599:07
36Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium54:139:09
37Petter GullikstadRoros ILNorway54:419:14
37Yury AliakseyeuOC BNTUBelarus54:419:14
39Kari VigeliusSalon ViestiFinland54:459:14
40Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden55:029:17
41Sauli JokiVetelin UrheilijatFinland56:109:29
42Claude GirardinOLV ZugSwitzerland56:159:30
43Vladimir JohnOB Ceske BudejoviceCzech Republic58:139:50
44Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland59:089:59
45Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation59:4810:06
46Andrejs KoraboIndividualLatvia1:00:0810:09
47Esa HuhtanenRastiJussitFinland1:00:1710:10
48Jan LangOK RASEBORGFinland1:01:2410:22
49Gediminas BajoriunasOK SauleLithuania1:03:3810:44
50Kari PapinsaariKangasala SKFinland1:03:4610:46
51Jarmo KytoNastolan TeraFinland1:04:0110:48
52Tsunemasa AibaOLC LEOJapan1:04:0210:48
53Tuomo KoskinenSuunta SepotFinland1:04:5610:58
54Peter Fons KnudsenOK GormDenmark1:05:2811:03
55Knut EngenRaumar OrienteringNorway1:05:5811:08
56Jaak JaagusSakuEstonia1:06:1411:11
57Slavko ZilincikATU KosiceSlovakia1:06:5911:18
58Per OsenVestre Akers SkiklubNorway1:09:3011:44
59Johan MattssonLillomarka OLSweden1:12:0512:10
60Sergei SedovKentavr KovrovRussian Federation1:24:0214:11
61Gerhard KoiserHSV OL Wiener NeustadtAustria1:25:3914:28
62Nigel FerrandSugar Loaf OKGreat Britain1:27:2714:46
63Valeri ChumikovBlack Sea OKRussian Federation1:31:5515:31
64Viktor RylovRus veteranRussian Federation1:34:2515:56
65David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:38:0316:33
66Tommy WendtHellas OrienteringSweden1:38:3516:39
67Hemmo AhokoivuSK PohjantahtiFinland2:09:1521:49
68Konrad GraberOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland2:28:1125:01
69Jan SomvarskyIndividualCzech Republic2:31:0125:30
Ragnar KayserFana ILNorwaymispunched
Alister MetherellPeninsula and Plains OrienteerNew Zealanddid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Sven SundstromBredareds IFSwedendid not start
Kestutis AbramikasOK SauleLithuaniadid not start
Arne SammelOK LeholaEstoniadid not start

M60-4

6 000 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland36:096:01
2Hans DanielsMalungs OK, SkogsmårdarnaSweden38:476:27
3Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania39:046:30
4Knut Wiig MathisenPorsgrunn OLNorway39:366:36
5Lars LindgrenOK ODMARDENSweden39:506:38
6Harijs LacarsSilvaLatvia40:256:44
7Ossi AutioHyvinkaan RastiFinland40:466:47
8Uldis PekussMona OKLatvia40:536:48
9Volodymyr RudakovOC MASTERUkraine42:027:00
10Richard ZeinergundersenFossum IFNorway42:337:05
11Rolf HelanderOulaisten HuimaFinland42:557:09
12Andrei FershalovRus veteranRussian Federation43:387:16
13Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden44:247:24
14Keith TonkinBorder LinersGreat Britain44:447:27
15Juris KokinsMeridians OKLatvia45:587:39
16Andrey OshmarinVelNovgorodRussian Federation46:197:43
17Almiras KavaliauskasOK DainavaLithuania46:337:45
18Sergey BarinovKrasnogorskRussian Federation47:067:51
19Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland47:107:51
20Martin CrosbyAucklandNew Zealand48:088:01
21Goran NilssonSnattringe SKSweden48:258:04
22Juri KuokkanenINUS LappeenrantaFinland48:418:06
23Peter PolakovicTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia49:038:10
24Anders GjermoAsker SkiklubbNorway49:448:17
25Timothy HatleyBayside Kangaroos OrienteersAustralia50:028:20
26Jari JarvinenHameenlinnan TarmoFinland50:198:23
27Mihkel NahkurRSK JohvikasEstonia50:218:23
28Karlis GroskaufmanisKapa OKLatvia51:118:31
29Robert ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic51:508:38
30Bjoern Erik WickholmOK RASEBORGFinland52:498:48
31Rick McgregorIFK KirunaSweden53:548:59 Download route in GPX format
32Rimantas DauderisOK OriensLithuania53:588:59
33Morten KarlsenMaaren OKNorway55:199:13
34Sten GustafssonEds SKSweden56:179:22
35Urs SteinerULUS REISEWELTSwitzerland1:00:0210:00
36Simo NieminenTampereen PyrintoFinland1:00:3110:05
37Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSweden1:01:0610:11
38Steven SmirthwaiteMoravianGreat Britain1:01:2010:13
39Charles DanielSugar Loaf OKGreat Britain1:02:0210:20
40John HansenKristiansand OKNorway1:02:1010:21
41Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland1:02:4910:28
42Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland1:02:5110:28
43Gintaras GavenasRudamina OKLithuania1:05:5510:59
44Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain1:07:1111:11
45Martin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:07:1511:12
46Aimur RaudseppJOKAEstonia1:10:2711:44
47Ian ByrneSouth Midlands Orienteering ClGreat Britain1:10:3711:46
48Sauli KonttilaKannuksen UraFinland1:12:5012:08
49Wai Tin ManOrienteering Association of HoHong Kong1:12:5412:09
50Sergey MakovkinBlack Sea OKRussian Federation1:13:0512:10
51Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland1:13:3312:15
52Matti SalonenVakka RastiFinland1:14:0612:21
53Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark1:14:2112:23
54Alexei SitnikTirasOrientMoldova, Republic of1:15:0312:30
55Peteris MagoneIndividualLatvia1:15:4212:37
56Luciano LucasCOALAPortugal1:16:5512:49
57Erik GroendalenHamar OKNorway1:18:3513:05
58Tauno KureOK KapeEstonia1:20:1213:22
59Matthias RennhardOLK ArgusSwitzerland1:24:0314:00
60Grigoriy SenchenkoOC BNTUBelarus1:25:4014:16
61Mikko NumminenEpilan EsaFinland1:27:3614:36
62Evgeniy KaygorodovEvroPrimRussian Federation1:35:1815:53
63Kyrre ThalbergLunds OKSweden1:35:3315:55
64Vladzimir ZhukouskiStandartBelarus1:38:0216:20
65Jan SveenRaumar OrienteringNorway1:39:4716:37
66Miklos CsikosFutarok ScHungary1:43:2817:14
67Kari VarkilaKouvolan SuunnistajatFinland2:03:4120:36
Jan KuchtaATU KosiceSlovakiamispunched
Markku LaineMantsalan UrheilijatFinlandmispunched
Osmo SaariRasti PernioFinlandmispunched
Peter EvlakovVoronezhRussian Federationmispunched
Jiri GavelOB Ceske BudejoviceCzech Republicmispunched
Paul BolsensTrolBelgiummispunched
Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorwaymispunched

M65-1

5 710 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Roger HendrickxhamokBelgium41:197:14
2Alain JuanANCOSwitzerland41:337:16
3Seppo NurisaloKokkolan SuunnistajatFinland43:007:31
4Ola BroxOL TotenTrollNorway44:257:46
5Vesa TervoRajamaen RykmenttiFinland45:207:56
6Juozas LukaseviciusRudamina OKLithuania45:448:00
7Erkki YlikoskiValkeakosken HakaFinland46:168:06
8Uno MagnussonIF HagenSweden48:588:34
9Helmut HaerteltSSV Planeta RadebeulGermany49:518:43
10Koit PaasmaOK LeholaEstonia49:548:44
11Pekka LiukkalaHauhon SisuFinland51:128:58
12Allan HattarIK FalkenFinland51:589:06
13Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation52:149:08
14Mikko SaniHollolan Urheilijat 46Finland52:479:14
15Jyri RokkoRSK JohvikasEstonia53:049:17
16Magne VollenOslostudentenes IKNorway53:419:24
17Kjell SandstroemBodens BK OSSweden54:159:30
18Karl Arne MelbyeVerdal OKNorway55:209:41
19Esko SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinland56:449:56
20Pertti LaineMustalammen PalloFinland57:1210:01
21Martti KongasPuolangan RyhtiFinland57:1410:01
22Esa LaineTampereen PyrintoFinland57:2410:03
23Ricardas IzokaitisOK DainavaLithuania58:0210:09
24Eero RuokamoOulun TarmoFinland58:0810:10
25Robin SmithSouthdowns OrienteersGreat Britain58:5410:18
26Asko KorpijarviKannuksen UraFinland59:0610:21
27Andris RudzitisMadonas BJSS OK AronaLatvia59:1610:22
28Peter SjoeholmOK RASEBORGFinland59:1710:22
29Ted Van GeldermalsenYarra Valley Orienteering ClubAustralia59:3110:25
30Ilmar KirjanenTA OKEstonia1:01:0210:41
31Barry OldsCornwall Orienteering ClubGreat Britain1:01:0910:42
32Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinland1:02:3310:57
32Mati PiltOK WestEstonia1:02:3310:57
34Colin PriceCentral Coast OrienteersAustralia1:02:4110:58
35Finn PetersenOK RoskildeDenmark1:03:1011:03
36Werder RolandULUS REISEWELTSwitzerland1:05:2411:27
37Markku NurminenSuosmeren SalpaFinland1:05:3011:28
38Stefan NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden1:07:0311:44
39Lasse KalliomaaLaihian LujaFinland1:07:5811:54
40Sten BlomstromIK SternSweden1:08:3912:01
41Leo JohanssonVandrarringenSweden1:10:2712:20
42Kjell SvanbergRoyken OLNorway1:11:3312:31
43Heimo PulkkinenHelsingin SuunnistajatFinland1:12:1812:39
44Sytenkov VladimirUlyanovskaya oblastRussian Federation1:12:3912:43
45Jiri ProvaznikOOB TurnovCzech Republic1:13:0012:47
46Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic1:14:0512:58
47Koichi OtsukaChiba OLKJapan1:16:0113:18
48Cretu IliePC IASIRomania1:16:2613:23
49Lars JohanssonMalmo OKSweden1:17:0113:29
50Robert NewbrookWaikatoNew Zealand1:19:4613:58
51Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain1:20:4014:07
52Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway1:23:1514:34
53Vladimir KrivushaRus veteranRussian Federation1:24:3614:48
54Roar SaetabergetLunderseter ILNorway1:26:3715:10
55Silvano BernardiOrienteering TarzoItaly1:26:5315:12
56Jarl Erik PalmKjula IFSweden1:29:2015:38
57Leif SellingHarnosands OKSweden1:30:5515:55
58Harry EnbergVasterbergslagens OLSweden1:32:5416:16
59Ragnar BergStokke ILNorway1:34:4116:34
60Algirdas GrublysOK KopaLithuania1:36:5516:58
61Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway1:37:2517:03
62Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermany1:37:4217:06
63Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden1:39:4417:27
64Henadzi ArekhauOC BNTUBelarus1:43:5118:11
65Simon BlanchflowerSaxons Orienteering ClubGreat Britain1:46:4318:41
66Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland1:53:4619:55
67Gary KraghtBay Area Orienteering ClubUnited States1:57:1820:32
68Chi Sing Clement ChanApex ActionHong Kong2:11:1622:59
69Karel LuskOK ChrastavaCzech Republic2:19:5624:30
70Frantisek ChromcakHana OrienteeringCzech Republic2:41:2028:15
Jacenty LapanowskiKU AZS WAT WarszawaPolandmispunched
Dan WidercrantzOK SkarmenSwedenmispunched
Vladimir VorobyovTirasOrientMoldova, Republic ofmispunched
Seppo AarnioRasti PiikkioFinlandmispunched
Larsowe StromRonneby OKSwedenmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Viktor RiabchikovMoscow regionRussian Federationdid not start
Rinat SattarovBlack Sea OKRussian Federationdid not start
Yury BolshakovNovgorodskay oblRussian Federationdid not start
Andre HallouardASOP ErsteinFrancedid not start

M65-2

5 710 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Matti HautalaONMKYFinland37:546:38
2Sigurd DaehliLoten OLNorway38:386:45
3Henrikas UleviciusDevyni LabirintaiLithuania39:326:55
4Terje WikstroemRingsaker OKNorway40:367:06
5Lauri KekoniHelsingin SuunnistajatFinland40:437:07
6Vasek FararOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic43:007:31
7Erkki TurunenSuunta SepotFinland43:377:38
8Erkki PulkkinenRasti LukkoFinland43:477:40
9Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland43:547:41
10Jukka NyystilaLaihian LujaFinland45:087:54
11Peter KronholmIF BraheFinland45:307:58 Download route in GPX format
12Heini TammikOK KapeEstonia45:327:58
13Are EriksenOslostudentenes IKNorway46:428:10
13Viacheslav GorelovRus veteranRussian Federation46:428:10
15Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden46:498:11
16Keijo HintukainenTurun SuunnistajatFinland47:528:22
17Gunnar GruesoerensenKoege OKDenmark48:018:24
18Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland48:338:30
19Aulis RantalaKokkolan SuunnistajatFinland48:568:34
20Pekka PietilaKangasala SKFinland49:248:39
21Mark GlaisherSaxons Orienteering ClubGreat Britain49:268:39
22Timo ValkonenRajamaen RykmenttiFinland49:328:40
23Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden49:508:43
24Paul AugOK OrvandEstonia50:458:53
25Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania51:379:02
26Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinland51:479:04
27Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic51:589:06
28Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain52:589:16
29Werner WehrliULUS REISEWELTSwitzerland53:009:16
30Juhani TarvainenPitajanmaen TarmoFinland54:049:28
31Hans Erik SkalbergVasteras SOKSweden54:059:28
32Robert GilchristEdmonton Overlanders OrienteerCanada55:049:38
33Jan HrouzaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic55:259:42
34Oivind FadumSande SKNorway55:309:43
35Anders VestlundOK KareSweden56:329:54
36Kostas DudaRudamina OKLithuania57:2010:02
37Kalle NelkSK Saue TammedEstonia57:5710:08
38Tiit PloompuuRSK JohvikasEstonia58:0010:09
39Mauri SinnelaSuomusjarven SisuFinland58:2410:13
40Gordon WilsonBennelong Northside OrienteersAustralia59:3810:26
41Attila Gabor KovacsZold Sportok ClubjaHungary1:00:0610:31
42Dagfinn HaarrOddersjaa SSKNorway1:01:0110:41
43Algimantas PaspirgelisOK DainavaLithuania1:01:1210:43
44Juris DrunkaMadonas BJSS OK AronaLatvia1:01:3210:46
45Libor RobotkaHana OrienteeringCzech Republic1:02:1210:53
46Andrew BellBorder LinersGreat Britain1:02:3210:57
47Stefan MajKOBRA BratislavaSlovakia1:02:4610:59
48Matthew CochraneSROCGreat Britain1:02:5011:00
49Tapani MertsalmiHirvensalon HeittoFinland1:03:3011:07
50Urs JosiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:03:3611:08
51Tadeusz WolejszoKU AZS WAT WarszawaPoland1:03:5111:10
52Sergey GlebovMoscowRussian Federation1:04:1011:14
53Egils MaulinsSaldus OKLatvia1:04:3211:18
54Stephen TarryUp North OrienteersUnited States1:05:2811:27
55Russell CreedToohey Forest OrienteersAustralia1:07:5511:53
56Adrian LovellWimborne OrienteersGreat Britain1:07:5611:53
57Nils Arne HakanssonStigmannen Karlshamns OKSweden1:08:2511:58
58Reijo KorhonenHaninge SOKSweden1:09:4412:12
59Potapov MikhailUlyanovskaya oblastRussian Federation1:15:4613:16
60Karlerik AnderssonIFK Mora OKSweden1:16:0713:19
61Vasil SilinSILINGermany1:19:4213:57
62Sergey MarkelovAzimutRussian Federation1:21:1814:14
63Svante SandbergSodertalje Nykvarn OrienteringSweden1:22:4414:29
64Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:26:2815:08
65Asbjoern FroesethVerdal OKNorway1:26:2915:08
66Hakan ErikssonUmea OKSweden1:26:3415:09
67Sergey OkhotnikovIndividualRussian Federation1:29:1215:37
68Gheorghe BalmusCS Run KompassMoldova, Republic of1:29:5115:44
69Toshitsugu HirashimaKyoto OLCJapan1:41:1717:44
70Anders KumlinIK YmerSweden1:53:2319:51
71Martin NaufHedrum OLNorway2:12:0123:07
72Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway2:19:2124:24
Alexander MaltsevNevaRussian Federationmispunched
Roland DahlmanMalmo OKSwedenmispunched
Andre AertshamokBelgiummispunched
Erkki PokelaLuumaen RastiFinlanddid not start
Vasyliy BortnikIndividualUkrainedid not start
Janusz BohaczekUMKS Orkan OstrodaPolanddid not start
Ove ForsstromOK RASEBORGFinlanddid not start

M65-3

5 580 m, 75 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark35:536:25
2Clas FriesUmea OKSweden36:036:27
3Jerzy ParzewskiKU AZS WAT WarszawaPoland37:476:46
4Robert HicklingBadenoch and Strathspey OCGreat Britain39:407:06
5Markku PiironenKalevan rastiFinland39:557:09
6Svein S JacobsenTyrving ILNorway40:077:11
7Kari JylhaHelsingin SuunnistajatFinland42:387:38
8Kenneth WalbergOK KareSweden43:107:44
9Pekka KerkolaHameenlinnan TarmoFinland43:137:44
10Jonas VilkelisOK LevuoLithuania43:157:45
11Olle RonnolsSaterbygdens OKSweden44:087:54
12Rauli HelkkulaTurun MetsankavijatFinland44:377:59
13Simo HelkkulaPitajanmaen TarmoFinland44:578:03
14Diethard KundischDeutscher Turner BundGermany45:328:09
15Fadin SergeiUlyanovskaya oblastRussian Federation45:518:13
16Kjell LidholmIFK Hedemora OKSweden45:548:13
17Marten LindroosKimito SFFinland46:058:15
18Bjorn BergerByasen ILNorway46:158:17
19Bjorn SteinbekkenOdal olNorway46:168:17
20Goran SvensonSOK ViljanSweden46:208:18
21Lasse KallioSuomusjarven SisuFinland47:078:26
22Sven Inge SvenssonHassleholms OKSweden47:188:28
23Jan Arve SolliAskoy OLNorway48:248:40
24Touko TuomolaRasti 88Finland48:348:42
25Ivars AnsviesulisPrizma OKLatvia48:528:45
26Servais HickCOLiegeBelgium49:118:48
27Don MckerrowSouth London OrienteersGreat Britain50:038:58
28Hansruedi KohlerOLG DachsenSwitzerland50:128:59
29Res ReyULUS REISEWELTSwitzerland51:089:09
30Mats HemstromGavle OKSweden52:009:19
30Miroslav HoracekSlavia Liberec orienteeringCzech Republic52:009:19
32Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation52:319:24
33Ari KainulainenIta Hameen RastiFinland52:559:28
34Oldrich PilcHana OrienteeringCzech Republic53:199:33
35Arnulf VillmoKorgen ILNorway53:249:34
36Anders MalmbergKvarnsvedens GoIF OKSweden53:559:39
37Eddie HarwoodMoravianGreat Britain54:169:43
38Tadashi EbisawaIrumashi OLCJapan55:199:54
39Sverre FroyenRocky Mountain Orienteering ClUnited States55:259:55
40Vitor RodriguesCPOCPortugal55:369:57
41Reinhard In Der StrothOsnabruecker TBGermany56:0610:03
42Jan BoehleOL TrolloNorway56:2410:06
43Vyacheslav ErohinOrelRussian Federation57:0610:13
44Anton OnderATU KosiceSlovakia57:4410:20
45Per Ove TransethRoyken OLNorway57:5210:22
46Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmark57:5710:23
47Knut MalmoRingsaker OKNorway58:1510:26
48Iurii ChumakovNevaRussian Federation58:3110:29
49Rein KriksRakvere OKEstonia59:0010:34
50Ricardas ZlatkusDevyni OSKLithuania59:2410:38
51Pauli NieminenHyvinkaan RastiFinland1:03:0811:18
52Hansjoerg GrafSwiss O ToursSwitzerland1:03:4011:24
53David RosenSROCGreat Britain1:08:2012:14
54Jozsef BugarTabaniSpaHungary1:08:2712:16
55Eddie De KerfTrolNetherlands1:12:4813:02
56Raitis PadomsIndividualLatvia1:12:5813:04
57Tiit OljuOK OrvandEstonia1:13:1013:06
58Eero PulkkinenOK BotniaFinland1:13:1313:07
59Kari TalltjarnVasteras SOKSweden1:14:0013:15
60Markku KaulioRaja Karjalan SuunnistajatFinland1:15:5713:36
61Andrey KupriyanovIndividualRussian Federation1:19:0514:10
62Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland1:19:0814:10
63Mats Sunessonok skogsstjarnanSweden1:20:3114:25
64Edmundas GylysOK DainavaLithuania1:23:4815:01
65Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia1:24:1615:06
66Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:25:4215:21
67Boyd WymerParawanga OrienteersAustralia1:30:4916:16
68Sven ErikssonGIFFinland1:37:3717:29
69Stanislav BrumekKOB KladnoCzech Republic1:40:5618:05
70Jonathan HowellWalton ChasersGreat Britain1:42:3518:23
71Toomas KoppelSakuEstonia1:52:5620:14
72Yngve AlfvenIK WilskeSweden2:01:0621:42
73Anders SjoholmOK TrianFinland2:21:1325:18
74Anatoliy ChudakovLytkarinoRussian Federation2:31:5327:13
Reijo HirvelaSuosmeren SalpaFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Juhani HakomakiLapuan VirkiaFinlanddid not start
Martin BicevskisAustralopers Orienteering ClubAustraliadid not start
Jorma YlikaatialaKuortaneen KuntoFinlanddid not start

M65-4

5 650 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Leif E LarsenTisvilde Hegn OKDenmark37:486:41
2Thomas KarlssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden37:516:41
3Francesco GuglielmettiGOLD SavosaSwitzerland38:016:43
4Kent GranqvistVasterviks OKSweden42:367:32
5Velimatti HeinonenRajamaen RykmenttiFinland43:067:37
6Insaf IshmukhametovSaint Petersburg GranitRussian Federation43:347:42
7Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland44:297:52
8Kai SaksmanOK TONFinland45:238:01
9Jouko NurminenTampereen PyrintoFinland45:318:03
10Martti PihlajamaaVetelin UrheilijatFinland47:168:21
11Mikhail GryaznevichThames Valley Orienteering CluGreat Britain47:498:27
12Tor SorevikTIF VikingNorway49:498:49
13Iurii VekshinNOVMERIDIANRussian Federation50:358:57
14Rimantas KrasuckisOK LabirintasLithuania51:039:02
15Andy RobinsonLakeland Orienteering ClubGreat Britain51:259:06
16Anti ParikOtepaa SKEstonia51:339:07
17Dave ChapmanSouthern Navigators OrienteeriGreat Britain52:109:13
18Paul GruenOLG Stroeck WienAustria52:149:14
19Riho ManniOK LeholaEstonia53:459:30
20Goran LarssonSala OKSweden53:579:32
21Elling AakreAndebu ILNorway54:169:36
22Boulbenov VladimirTraktorBelarus54:179:36
23Sveinung RekaaNotodden OLNorway55:339:49
24Rauno AavasaloIndividualFinland56:3510:00
25Harri LaineKauhajoen KarhuFinland57:0810:06
26Premek SkodaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic57:2010:08
27Remigijus PociusMedeina OKLithuania1:00:0910:38
28Risto IivonenAsikkalan RaikasFinland1:00:4010:44
29Alexander PesotskiyBlack Sea OKRussian Federation1:02:0510:59
30Gert SchmidtkoUSC MagdeburgGermany1:02:1711:01
31Markku LeinonenPihkaniskatFinland1:02:4011:05
32Vit JelinekHana OrienteeringCzech Republic1:02:5711:08
33Veijo RissanenHELSINGIN POLIISIVOIMAILIJATFinland1:03:2911:14
34Jiri CabrnochKOB KladnoCzech Republic1:03:5811:19
35Uldis AlksnisMeridians OKLatvia1:04:1011:21
36Ole JohanssonPorsgrunn OLNorway1:04:5311:29
37Esko UddLansi Rajan RastiFinland1:05:4111:37
38Phillip BrickerNew England Orienteering ClubUnited States1:06:1111:42
39Armando SantosCOALAPortugal1:06:5211:50
40Hannu NurminenSuosmeren SalpaFinland1:07:4711:59
41Heikki KiviojaSalon VilpasFinland1:09:2212:16
42Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland1:11:2712:38
43Anders WindlingHarnosands OKSweden1:11:4612:42
44Lennart JakobsonTibro OKSweden1:12:1912:47
45Bernt AstromVasteras SOKSweden1:14:5013:14
46Miervaldis BussAlnis OKLatvia1:16:2613:31
47Tor Henning GjermstadWing OKNorway1:17:1813:40
48Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic1:17:4013:44
49Baard JoergensenIL BUL TromsoeNorway1:17:5413:47
50Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany1:19:2014:02
51Per Christian HagenBoe OLNorway1:19:3714:05
52Istvan FluckPVMHungary1:20:0914:11
53Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation1:20:4314:17
54Pekka VanneHirvensalon HeittoFinland1:21:5214:29
55Arne KolkRSK JohvikasEstonia1:23:3114:46
56Juhani TuomaalaKokkolan SuunnistajatFinland1:24:5315:01
57Jozef WozniakKU AZS WAT WarszawaPoland1:27:3015:29
58Stephen RichardsSELOCGreat Britain1:27:3615:30
59Yasuma HashimotoGifu OLCJapan1:32:1116:18
60Kjell EhrencronaIFK Goteborg orienteringSweden1:36:0016:59
61Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering ClAustralia1:39:1517:33
62Hannu NieminenNastolan TeraFinland1:39:4217:38
63Saulius KavaliauskasOK DainavaLithuania1:43:1818:16
64Sergei NeginNevaRussian Federation1:47:4319:03
65Ossi VuorinenHameenlinnan TarmoFinland1:48:3719:13
66Jimmy HoenBallerup OKDenmark1:57:4020:49
67Sjur GjestvangOL TotenTrollNorway1:59:3821:10
68Man Wai LeeOrienteering Association of HoHong Kong2:11:1023:12
69Robert PuustaOK Alvsjo OrbySweden2:35:0427:26
70Nikolay OsipovLytkarinoRussian Federation2:44:2729:06
Pekka ToppariPuolangan RyhtiFinlandmispunched
Arvid GalborgenEds SKSwedenmispunched
Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerlandmispunched
Anders MohlinIK SternSwedenmispunched
Sven Olle SoderbergOK SkogsfalkenSwedenmispunched
Morten JohannesenRoyken OLNorwaymispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Johan JungellKorsnas IF OKSwedendid not start
Pekka MartiULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start

M70-1

5 100 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Matti RailimoSOC HeinolaFinland38:167:30
2Dieter WolfULUS REISEWELTSwitzerland40:207:54
3Age LiljestromHelsingin SuunnistajatFinland41:068:03
4Helge RevhaugRingerike OLNorway41:378:09
5Ulf KjellinOK HedstrommenSweden43:068:27
6Michael SmithardDeeside Orienteering ClubGreat Britain46:329:07
7Vaino AulRSK JohvikasEstonia47:049:13
8Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic47:139:15
9Paul HoopmannTjuringa OrienteersAustralia48:539:35
10Kari LoeyttyjaerviRasti JyryFinland49:119:38
11Ludwig GenderjahnPost SV DresdenGermany49:189:40
12Pekka VilskaOlavin RastiFinland50:489:57
13Heikki HilloValkeakosken HakaFinland51:4910:09
14Kjellake NilssonUlricehamns OKSweden52:4710:20
15John TripaxOK RoskildeDenmark53:3910:31
16Lennart HermanssonStangenas AISSweden54:1110:37
17Asgeir BellStavanger OrienteringsklubbNorway55:1510:50
18Robin SloanRoxburgh ReiversGreat Britain56:1911:02
18Goran LarboAttunda OKSweden56:1911:02
20Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland57:3411:17
21Gunnar RabergOK TyrSweden58:1311:24
22Jiri NovotnyHana OrienteeringCzech Republic58:5311:32
23Alistair StewartAucklandNew Zealand59:3111:40
24Peep KoppelKooperaatorEstonia59:5311:44
25Pertti SalmenojaHirvensalon HeittoFinland1:00:0811:47
26Edgar FuruholtOL TrollelgNorway1:02:0912:11
27Antti RantasaariPiikkion KehitysFinland1:02:5312:19
28Tommy OlssonKarlskrona SOKSweden1:03:0012:21
29Roar FlydalIL BUL TromsoeNorway1:05:3512:51
30Gerard LefrancoisAC BeauchampFrance1:06:3313:02
31Heimo HongistoLoimaan JankkoFinland1:07:0413:09
32Kjell WintherOppsal OrienteringNorway1:07:1913:11
33Jan Ove OeenStord OrienteringNorway1:09:2813:37
34Ivan KazantsevNOVMERIDIANRussian Federation1:09:4513:40
35Kauko TurunenLahden Suunnistajat 37Finland1:10:1413:46
36Leif AxelssonMalilla OKSweden1:10:5213:53
37Svein HoveByasen ILNorway1:12:3814:14
38Pertti MattilaHelsingin SuunnistajatFinland1:14:0214:30
39Jan Olav OrmbergFana ILNorway1:14:3014:36
40Anton BrauchleULUS REISEWELTSwitzerland1:15:5014:52
41Chris ShawHAVOCGreat Britain1:16:3015:00
42Markku VirtanenEspoon AkillesFinland1:17:5415:16
43Tapio PerttulaKangasala SKFinland1:19:4115:37
44Janis SkruzmanisOgre OKLatvia1:22:1116:06
45Ole HusenFarum OKDenmark1:22:4116:12
46Stellan AhnstromForserums SOKSweden1:24:0116:28
47Tuomo RomulaMesikammenetFinland1:25:1116:42
48Klas LangelsSkarpnacks OLSweden1:26:1316:54
49Anders ClaessonIFK Mora OKSweden1:28:1917:19
50Sverre KristoffersenVerdal OKNorway1:30:5317:49
51Jan Olof WahlbergIBM Club SwedenSweden1:32:5618:13
52Anatolii ZelenskyiO ClubUkraine1:35:4618:46
53Peter YeatesDandenong Ranges OrienteeringAustralia1:35:5618:48
54Hans CarlssonHellas OrienteringSweden1:36:0518:50
55Ivar ReinaasFrol ILNorway1:36:4018:57
56Tommy WahlinVasteras SOKSweden1:38:3319:19
57Yoshiaki SakaiInternational Orienteering FedJapan1:43:2320:16
58Odd Egil FrognerTonsberg og omegn OLNorway1:44:3620:30
59Mauri JunnolaJamsan Retki VeikotFinland2:07:0424:54
60Viktor KovalchukStandartBelarus2:11:5025:50
61Anatolii ChupanovVladivostokRussian Federation2:12:3525:59
62Richard NeuburgerPossum Trot Orienteering ClubUnited States2:16:2926:45
63Vladimir ShumilovEverest Russia LORussian Federation2:25:5828:37
Ossi PaukkunenRaja Karjalan SuunnistajatFinlandmispunched
Ian WatsonManchester and District OrientGreat Britainmispunched
Errol PittetOLG BreitseeSwitzerlandmispunched
Stig NydahlStigmannen Karlshamns OKSwedenmispunched
Jouko JokinenKiskon KiskojatFinlandmispunched
Halvor FlatbergNidaroest OKNorwaymispunched
Kenth SvenssonOK SkogsfalkenSwedenmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant No club membershipLatviadid not start
Erik NettebergAalborg OKDenmarkdid not start
Kenth SundgrenSkaneslattens OLSwedendid not start
Mikko JaakoSK PohjantahtiFinlanddid not start

M70-2

5 130 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janne BrunstedtOK RoskildeDenmark39:377:43
2Bo KarlssonLjungskile FKSweden41:358:06
3Vladimir VasilyevLytkarinoRussian Federation43:138:25
4Atle AlvheimFana ILNorway44:318:40
5Hannu JuutinenSK PohjantahtiFinland44:448:43
6Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland44:478:43
7Vesa TurkuHelsingin SuunnistajatFinland44:538:44
8Jaromir BurianekHana OrienteeringCzech Republic45:088:47
9Kjell ErikssonOK DjerfSweden45:108:48
10Andris TauvensKURMIS OKLatvia45:188:49
11Nikolaus RischIndividualGermany45:568:57
12Finn Ole JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorway46:038:58
13Andy HemstedHarlequinsGreat Britain46:479:07
14Rein UntOK TONEstonia47:249:14
15Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland47:439:18
16Seppo KuokkanenPihkaniskatFinland47:529:19
17Christer SandhOK RoxenSweden48:249:26
18Lennart BohmanKarlskrona SOKSweden50:219:48
19Juhani KytoejokiRasti JyryFinland50:429:52
20Hansjoerg SuterCA RoseSwitzerland51:5210:06
21Peter WegmuellerULUS REISEWELTSwitzerland52:1010:10
22Sven Olof BackmanIK FalkenFinland52:4410:16
23Jacob KloverodPorsgrunn OLNorway52:4710:17
24Kjell MartinssonOK TrananSweden53:1710:23
25Ole Kristian SteinbekkenOdal olNorway53:5310:30
26Kanji ShikanoGifu OLCJapan54:5410:42
27Roland NilssonSOK ViljanSweden55:1110:45
28Ake PerssonHjarnarps GH OLSweden55:1510:46
29Simo KangasahoHiidenkiertajatFinland55:4510:52
30Hans Asbjoern TingvoldRaufoss IL OrienteringNorway55:4610:52
31Harri KuosaLoimaan JankkoFinland56:3511:01
32Mikhail ZamotaBlack Sea OKRussian Federation57:2311:11
33Zdenek KocSK Gordic KacerovCzech Republic1:00:5011:51
34Atle BergsethVaregg FleridrettNorway1:01:2411:58
35Arve SmestadLoten OLNorway1:02:1012:07
36Ole ChristiansenFarum OKDenmark1:02:1212:07
37Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland1:02:3412:11
38Heiri GremingerULUS REISEWELTSwitzerland1:06:1312:54
39Andre PeetersTrolBelgium1:06:2212:56
40Henadzi NiakhaiStandartBelarus1:07:2513:08
41Hugh MooreRed RoosAustralia1:07:5313:13
42Goran AbelHarnosands OKSweden1:08:1013:17
43Jouni SaarinenSalon ViestiFinland1:08:3413:21
44Lars Gunnar BengtssonStigmannen Karlshamns OKSweden1:11:5214:00
45Oleksandr TsyhanovIndividualUkraine1:15:5514:47
46Yngve KarlssonIFK Mora OKSweden1:16:0414:49
47Nikolai KazarinovRus veteranRussian Federation1:16:1714:52
48Gunnar HedbergAre OKSweden1:18:3215:18
49Kalju ToomasJOKAEstonia1:20:0815:37
50Philip HawkesteeterEmpire Orienteering ClubUnited States1:20:5015:45
51Olavi RuuskanenEnebybergs IFSweden1:27:2017:01
52Ingmar TykessonRavetofta OKSweden1:27:2317:02
53Henryk WozniakUMKS Orkan OstrodaPoland1:28:1217:11
54Raimo NordqvistEspoon AkillesFinland1:32:1917:59
55Tore BerntsenSSOKNorway1:32:4118:04
56Rolf KarsetSteinkjer OKNorway1:34:1018:21
57Per NybonsVasteras SOKSweden1:35:2318:35
58Bob ElmesDeeside Orienteering ClubGreat Britain1:37:5119:04
59Anders WaageFreidigNorway1:38:5519:16
60Hannu SaloLahden Suunnistajat 37Finland1:41:3519:48
61Antti OjalaTurengin SarastusFinland1:43:0920:06
62Kari RovioKangasala SKFinland2:00:5423:34
63Brian HartSarumGreat Britain2:02:3023:52
Jan Harald Helmich PedersenTIF VikingNorwaymispunched
Roar StensethByasen ILNorwaymispunched
Timo TurpeinenVaajakosken TeraFinlandmispunched
Leonid SeliakhinUral RUSRussian Federationmispunched
Doug EdwardsManchester and District OrientGreat Britainmispunched
Poul LarsenAalborg OKDenmarkmispunched
Johny LindmarkSkarpnacks OLSwedendid not finish
Vacant VacantLatviadid not start
Gunnar OehlundUlricehamns OKSwedendid not start
Ian CooperSouth Yorkshire OrienteersGreat Britaindid not start
Erkki MattilaMaarian MahtiFinlanddid not start
Pentti NarhiRaja Karjalan SuunnistajatFinlanddid not start

M70-3

5 250 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ilmars LimbensSiguldaLatvia40:247:41
2Jouni SavelainenHelsingin SuunnistajatFinland40:267:42
3Ensio LakanenVaajakosken TeraFinland40:427:45
4Paavo InkinenRasti JyryFinland40:537:47
5Tapio PeippoJoutsenon KullervoFinland40:597:48
6Peter GorvettCADOCGreat Britain41:197:52
7Lars StrinnholmOstersunds OKSweden41:237:52
8Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland42:218:04
9Reijo MouhuRaja Karjalan SuunnistajatFinland43:078:12
10Veijo KurvinenHiidenkiertajatFinland43:138:13
11Tiit TatterOK TONEstonia43:148:14
12Jorma HyyrylainenNavi senjorFinland44:188:26
13Hans R BakkenEiker olNorway44:198:26
14Ingvar BergmanOK TrananSweden44:308:28
15John Thomas K PetersenNittedal OLNorway46:498:55
16Knut SkjesetVang OrienteringsklubbNorway46:568:56
17Toivo SaueHiiumaa OKEstonia48:119:10
18Uldis AlksnisJekaba AgenturaLatvia50:499:40
19Roy DawsonGafanhoriGreat Britain51:179:46
20Victor StepanovNovosibirskRussian Federation52:009:54
21Geraint EdmundsEdmonton Overlanders OrienteerCanada52:249:58
22Mauri TolvanenLeppavaaran SisuFinland52:279:59
23Hans Christian StribOK GormDenmark53:3310:12
24Keith WilldigOctavian DroobersGreat Britain54:0510:18
25Finn Morten AarstadStavanger OrienteringsklubbNorway54:3310:23
26Matts EngvallBodens BK OSSweden56:1010:41
27Victor VanderstraetenhamokBelgium56:2910:45
28Ylo VainuraSK Saue TammedEstonia56:3610:46
29Kay JoergensenPorsgrunn OLNorway57:4410:59
30Widar Taxth LolandHisoy OKNorway57:5611:02
31Jon Arne KlemetsauneOL TrollelgNorway59:2111:18
32Jean Claude GuyotANCO