International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

W70-1

3 250 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Mara PlaudeDR KrastsLatvia34:27
2Eila SeppalaYlistaron KilpaVeljetFinland35:44
3Anna BlomgrenTullinge SKSweden36:52
4Hilkka LankiaTampereen PyrintoFinland39:18
5Valentina MeshcheryakovaBilderRussian Federation39:32
6Yvette ZauggULUS REISEWELTSwitzerland40:20
7Britt Mari KarlssonVaxjo OKSweden40:24
8Kjersti ThoStabaek IFNorway41:06
9Anne LundmarkJarfalla OKSweden42:19
10Miriam RosenSROCGreat Britain47:06
11Tiiu KaasikIlves OKEstonia49:53
12Sidsel Graff IversenFossum IFNorway50:34
13Bjoerg Lohne KocbachBergens TFNorway50:40
14Hellevi HaaralaLiperin Taimi SuunnistusFinland54:48
15Margaret A GjertsenAsker SkiklubbNorway56:59
16Karin Creutzer BlomgrenOK TyrSweden57:03
17Ritva KajavaHameenlinnan SuunnistajatFinland57:53
18Maud NilssonHJS Vansbro OKSweden58:08
19Sue HandsWimborne OrienteersGreat Britain1:00:54
20Anna Lisa HanssonOK Pan KristianstadSweden1:01:09
21Sonja JedarAkers IFSweden1:01:16
22Birgit TisellIK SternSweden1:02:00
23Reet RohiOK OkasEstonia1:04:02
24Sue HallettOctavian DroobersGreat Britain1:04:22
25Tatsiana KandratsyevaBelaya Rus SOCBelarus1:05:36
26Aleksandra GutinaRus veteranRussian Federation1:06:35
27Markova TatianaMoscowRussian Federation1:07:20
28Seija VigeliusSalon ViestiFinland1:10:36
29Jen GaleDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:10:50
30Anne StensethByasen ILNorway1:10:59
31Kveta KubikovaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:11:09
32Vilhelmine BerzupeRujienaLatvia1:11:15
33Anne Marit FaerdenKolbotn Skimt OLNorway1:12:06
34Majbritt BystromRavetofta OKSweden1:13:47
35Eva LindgrenLinkopings OKSweden1:15:24
36Setsuko WakaumeYokohama OLCJapan1:17:41
37Ruth HansenOK SkaermenDenmark1:20:54
38Tuuli KastemaaHirvensalon HeittoFinland1:21:46
39Asta ZilieneOK LabirintasLithuania1:25:36
40May Sofie OlssonForserums SOKSweden1:27:01
41Audny Olaug TotlandFana ILNorway1:29:21
42Tordis Rytter JakobsenOK MossNorway1:29:39
43Irmela BergtTSV FischerhudeGermany1:30:59
44Marie SikorovaTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic1:32:12
45Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland1:35:46
46Inger LandspergTisvilde Hegn OKDenmark1:40:17
47Guri LoekseSoerreisa OLNorway1:41:29
48Marja KanervaRasti JyryFinland1:45:17
49Kirsti VuorinenHameenlinnan TarmoFinland1:46:42
50Anitha K OlsenKolbotn og SkimtNorway1:49:31
51Tomiko UnnoKawagoe OLCJapan1:52:19
52Jan CandyKulgun 225 OrienteersAustralia1:52:39
53Gry Bruland VraaleIF SturlaNorway2:11:32
54Kateryna RadzivilRus veteranRussian Federation2:28:07
Marit OddenDrangedal OLNorwayover max time
Pyttan AsplundOK SodertornSwedenmispunched
Anne Margrethe KvamFrol ILNorwaymispunched
Astri HoleBergens TFNorwaymispunched
Ingrid SalomonssonSkaneslattens OLSwedenmispunched
Kirsten EllekildeHelsingoer SOKDenmarkmispunched
Elisabeth RosenGoteborg Majorna OKSwedendid not start
Inger HalckMaaren OKNorwaydid not start
Pirjo KurppaMaarian MahtiFinlanddid not start
Tuula HautalaONMKYFinlanddid not start
Kari StrandeRingerike OLNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org