International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M50-1

7 610 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Per JanssonOK DjerfSweden40:07
2Aleksei MorozovAMORRussian Federation40:29
3Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland41:00
4Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany41:27
5Guntis ArnicansA2Latvia41:37
6Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSweden41:42
7Ola HultinOK RoslagenSweden42:18
8Per Henning BjervaAs NMBU OrienteringNorway42:36
9Matti YliluikkiSuomusjarven SisuFinland44:20
10Kimmo GyntherIHRFinland44:30
11Arimantas PetukasOSK SakasLithuania45:36
12Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation46:06
13Sergey GaskevichDream TeamRussian Federation46:15
14Robert TheissFRSO BelgiumBelgium47:43
15Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinland48:30
16Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland48:32
17Eric MorrisBennelong Northside OrienteersAustralia48:41
18Andrei NikitinSRDEstonia48:57
19Kaido NurjaOK NommeEstonia49:07
20John OwensBAOCGreat Britain50:39
21Christoph HutzliULUS REISEWELTSwitzerland50:52
22Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland51:17
23Conny StrandbergGustavsbergs OKSweden52:02
24Ricardas TevelisOK O KlaipedaLithuania52:12
25Kari JussilaTampereen PyrintoFinland52:18
26Mats LuspaIFK KirunaSweden52:26
27Martin NolteOSC HamburgGermany52:33
28Rolf ValeryTisvilde Hegn OKDenmark52:39
29Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland52:40
30Valters FreidenfeldsVMS TIMBERLatvia52:54
31Ola TovenKoping Kolsva OKSweden54:57
32Henrik Skov AndersenFarum OKDenmark55:01
33Jurijs NarelsSelijas Mezs OSKLatvia57:47
34Kaspars KojalovicsOzonsLatvia57:56
35Pekka SaalastiMustalammen PalloFinland58:02
36Andrei MurashkaOrionBelarus59:42
37Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain59:58
38Ilkka NokkaRasti 88Finland1:00:03
39Juris KnetsMeridians OKLatvia1:00:42
40Krzysztof WrzesinskiSeptember TeamPoland1:01:02
41Bart MellebeekhamokBelgium1:01:14
42Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic1:02:16
43Matti IlmonenJamsan Retki VeikotFinland1:02:28
44Juha NappuTurun NMKYFinland1:05:48
45Henrik PalmenEspoon SuuntaFinland1:10:33
46Tomas NavalinskasDevyni LabirintaiLithuania1:11:15
47Martin JergusATU KosiceSlovakia1:12:48
48Sergey GlushakovBlack Sea OKRussian Federation1:13:22
48Dyko DmitriiSmolOrientRussian Federation1:13:22
50Anatolii MashuninTyumenRussian Federation1:14:36
51Kasperi LaunisRaisu LumousFinland1:20:14
52Volker NaulinOK RoskildeGermany1:20:58
53Michael RahnOLG SuhrSwitzerland1:25:25
54Ronald NolanEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain1:27:37
55Junya InadaOLC FullhoseJapan1:30:37
56Mark RudaOK RavinenSweden1:36:46
57Kostya BarISR OC HasharonIsrael1:38:28
58Serhii KonovalovSeverUkraine1:40:52
59Jaromir HanelOB ZvoleCzech Republic2:18:05
Svein NygaardLillomarka OLNorwaymispunched
Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorwaymispunched
Thomas HlostaLC ErstebankAustriamispunched
Ingus RektinsIndividualLatviamispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Paavo RoigasIndividualEstoniadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org