International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M45-1

8 050 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Janis OzolinsBurkanciems OKLatvia38:54
2Radim OndracekVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic40:38
3Mati TiitIlves OKEstonia41:47
4Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland43:13
5Kaspars CerjaksKapa OKLatvia43:26
6Ilmars DavidsonsPurva BridejsLatvia43:46
7Martins GodinsAzimuts OKLatvia44:02
8Andrius ValatkaOSK ŠilasLithuania44:28
9Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland45:21
10Audrius SmilgiusTakas OKLithuania45:25
11Jari IkaheimonenIndividualFinland45:33
12Jan LagerHalmstad OKSweden46:20
13Rolandas GriksasOK TakasLithuania47:11
14Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden47:35
15Jevgenijs PetrovsSouth London OrienteersLatvia47:38
16Dmitri ShvedSRDEstonia48:19
17Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland48:30
18Jonas EklundOK RodhenSweden48:47
19Guido LengesFRSO BelgiumBelgium49:34
20Mareks IndansOgre OKLatvia50:32
21Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation50:59
22Uvis SoikaOzonsLatvia51:19
23Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation52:32
24Valtteri MulariMaarian MahtiFinland53:33
25Jani KiuruRaja Karjalan SuunnistajatFinland54:22
26Sergey BakunIndividualRussian Federation55:05
27Zdenko RohacATU KosiceSlovakia55:20
28Jussi Pekka HanhelaRasti JyryFinland55:37
28Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermany55:37
30Vadim StepanovMoscow regionRussian Federation55:58
31Danny OcallaghanAustin Orienteering ClubGreat Britain56:21
32Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden57:15
33Alexander VompeOmegaRussian Federation57:55
34Valeriy SlavinskiySATUREALRussian Federation58:37
35Erkki PenuOK WestEstonia59:52
36Chernov NikolaiUlyanovskaya oblastRussian Federation59:56
37Jiri DatelKOB KladnoCzech Republic1:01:03
38Yurii AfanasevSeverUkraine1:01:18
39Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:02:08
40Ruslan JurikinTirasOrientMoldova, Republic of1:02:30
41Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation1:06:39
41Mats BergenfurIK Vikings OKSweden1:06:39
43Darius JonytisOK DainavaLithuania1:06:52
44Javier LizFLUVIAL LUGOSpain1:08:56
45Sami KuntolaLaihian LujaFinland1:09:32
46Juris VaidakovsIndividualLatvia1:09:39
47Juha KoskenvuoEspoon SuuntaFinland1:13:46
48Andrey EgorovVsevphotoRussian Federation1:13:56
49Tomas JanderaINSCOM Credit InsuranceCzech Republic1:15:33
50Humberto EstevesCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:19:45
51Kari ElovaaraSuuntavaisto SKFinland1:23:13
52Vasili KamisarenkaEridanBelarus1:23:17
53Veysel GurelEontoursTurkey1:25:57
54Leonhard OeschOLG BernSwitzerland1:40:01
55Silvar SavolainenNo club membershipEstonia1:43:31
56Thomas ChengHKOCHong Kong China1:53:28
Ivliev VitalyOrienta KuncevoRussian Federationover max time
Stephan PucheggerWATAustriadid not start
Alexander LebedevBelie NochiRussian Federationdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org