International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M80A

1 500 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Eric BucherSwiss O ToursSwitzerland9:236:15
2Jon TyldumRudsbygd ILNorway9:326:21
3Alois LaznickaHana OrienteeringCzech Republic9:356:23
4Roland KarlssonRonneby OKSweden9:426:28
5Olav OdgaardOdense OrienteringsklubDenmark9:586:38
6Rodrigo SlavinsLatvian Orienteering FederatioLatvia10:016:40
7Jorgen JensenHelsingoer SOKDenmark10:036:42
8Toshio OnoyeOLP HyogoJapan10:076:44
9Jaroslav HavlikSportcentrum JicinCzech Republic10:116:47
10Guenter GohdeTurnKlubb zu HannoverGermany10:136:48
11Jurii GrishanovRus veteranRussian Federation10:256:56
12Knud SoerensenOK Pan AarhusDenmark10:307:00
13Alfred SteinerULUS REISEWELTSwitzerland10:397:06
14Bruno RufenachtULUS REISEWELTSwitzerland10:407:06
15Sivert AxelssonKalmar OKSweden10:517:14
16Kai LaursenAalborg OKDenmark10:537:15
17Rune CarlssonSundbybergs IKSweden10:587:18
18Urban GullbergOK LinneSweden11:027:21
19Olav TotlandFana ILNorway11:097:26
20Rein KyttimOK OrionEstonia11:127:28
20Gunnar OsterboFreidigNorway11:127:28
22Stig OestKorsnas IF OKSweden11:197:32
23Edvin BergBodo og omegn IF OrienteringNorway11:267:37
24Arthur BoytDEVONGreat Britain11:317:40
25Axel IngvaldsenTIF VikingNorway11:517:54
26Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland11:537:55
27Bendt FrandsenFarum OKDenmark11:547:56
28Evgeny ShirokovAeroflotRussian Federation11:587:58
29Jan MikuleckyOK 99 Hradec KraloveCzech Republic12:008:00
30John VallinOK HedstrommenSweden12:058:03
31Rune SandbergHallstahammars OKSweden12:108:06
32Svein SoleroedOL TotenTrollNorway12:118:07
33Torild BornetunSkillingaryds FrisksportklubbSweden12:128:08
33Basil BaldwinGoldseekers OrienteersAustralia12:128:08
35Matti LainemaMS ParmaFinland12:268:17
36Frans Van De MoortelOmegaBelgium12:298:19
37Jardar SandstadSelbu OKNorway12:378:24
38Stig RoosOK LinneSweden12:518:34
39Oddvar GjelstadSandefjord OKNorway12:528:34
40Guido J StuderOLV LuzernSwitzerland12:598:39
41Lars KjellmanVandrarringenSweden13:078:44
42Tore Stein RasmussenTonsberg og omegn OLNorway13:088:45
43Tapio PatanaVetelin UrheilijatFinland13:128:48
44Arne Chr ScheieOstmarka OKNorway13:198:52
44Rod ShawEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain13:198:52
46John PearsonCOTE66Great Britain13:228:54
47Frank Martindale3RocGreat Britain13:339:02
48Magnar ReppesgaardHedrum OLNorway13:349:02
49Stig Arild HaugskottOL TrollelgNorway13:469:10
50Svante NystromVasterbergslagens OLSweden13:539:15
51Tapani LaineKuopion SuunnistajatFinland14:159:30
52Folke NystromVasterbergslagens OLSweden15:2210:14
53Sture NilssonSTOCKHOLMSPOLISENS IF OFSweden15:2510:16
53Jyrki ViiriHirvensalon HeittoFinland15:2510:16
55Heino PeetersonOK WestEstonia15:2710:18
56Raimo ReunanenVakka RastiFinland15:3710:24
57Tor DrageHaugerud IFNorway15:3810:25
57Michel OomsOmegaBelgium15:3810:25
59Egon NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark17:0011:20
60Rihko HaarlaaHelsingin SuunnistajatFinland21:3114:20
61Per LarssonJonkopings OKSweden21:5614:37
62Jarle NestvoldOL TrollelgNorway26:0117:20
Esko KiloLappeen RientoFinlandmispunched
Seppo SaarioMS ParmaFinlanddid not start

M85A

1 420 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Martin HutzliULUS REISEWELTSwitzerland10:187:15
2Peo BengtssonOK Pan KristianstadSweden10:327:25
3Edmund KeilBielefelder TGGermany10:557:41
4Janis PommersTAKA TOKLatvia12:178:39
5Palle BayKoege OKDenmark13:039:11
6Atsushi TakahashiTama OLJapan13:339:32
7Georg ReischlTV OsterhofenGermany13:419:38
8Johan JanssonVaxjo OKSweden13:439:39
9Pertti LaurilaEspoon SuuntaFinland14:109:58
10Johannes SollidVerdal OKNorway15:0310:35
11Lars Eric MalmqvistVaxjo OKSweden15:2310:50
12Ville AsikainenXYZFinland15:3010:54
13Rolf AnderssonRimbo SOKSweden16:4311:46
14Eero LiskiSalon ViestiFinland19:1613:34
15Peter LarsenHelsingoer SOKDenmark20:5014:40
16Pentti PelkonenKeski Karjalan RastiFinland21:5515:26
John LarssonVastvarmlands OKSwedenmispunched
Svend FladbergKoege OKDenmarkmispunched

M90A

1 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Kurt DoseKoege OKDenmark10:068:12
2Stanislaw WysockiKS Spojnia WarszawaPoland13:2510:54
3Rune IsakssonHelsingborgs SOKSweden16:3613:29
4Arvo MajoinenRaja Karjalan SuunnistajatFinland32:2026:17

W75A

1 500 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Torid KvaalFreidigNorway9:396:26
2Birgitta OlssonRonneby OKSweden9:566:37
3Katharina Mo BergeFreidigNorway10:146:49
4Birgitt MichelTV Jahn WolfsburgGermany10:216:54
5Eeva TanskaEspoon SuuntaFinland10:367:04
6Leena PaateroEspoon SuuntaFinland10:437:08
7Ulla LindheIK SternSweden10:457:10
7Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClUnited States10:457:10
9Lena LeanderssonAlvdalens IF OKSweden10:467:10
10Rauni MuikkuNAVIFinland10:597:19
11Eleanor PyrahEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain11:007:20
12Ingmarie MozeliusStora Tuna OKSweden11:077:24
13Gunnel SvenssonIK YmerSweden11:377:44
14Ruth RhodesSouthdowns OrienteersGreat Britain11:477:51
14Erika LemnitzerKaulsdorfer OLVGermany11:477:51
16Mariann KjellbergBredareds IFSweden11:547:56
17Mara BolsteinaAlnis OKLatvia12:028:01
18Kerstin ErnvidUlricehamns OKSweden12:048:02
19Britt RangertIK YmerSweden12:278:18
20Jana HankovskaSK Praga PrahaCzech Republic12:338:22
21Eva KjellmanVandrarringenSweden12:368:24
22Maria AmmannULUS REISEWELTSwitzerland12:388:25
23Lotta GranholmLinkopings OKSweden12:428:28
24Jean BaldwinGoldseekers OrienteersAustralia12:448:29
25Sonia JohanssonKvarnsvedens GoIF OKSweden13:088:45
26Bibbi AppelgrenMariestads FKSweden13:198:52
27Ilona VanaveskiOK IlvesEstonia13:238:55
28Anneli VilppolaIisuFinland13:278:58
29Margareta HaraldssonSigtuna OKSweden13:339:02
30Krisztina CserTabaniSpaHungary13:419:07
30Inga Lill WikingssonStigmannen Karlshamns OKSweden13:419:07
32Lisbeth JensenIndividualDenmark13:439:08
33Astri RogstadFossum IFNorway13:479:11
34Torill SvendsenFrosta OKSweden14:049:22
35Ingrid HermanssonIK YmerSweden14:209:33
36Elisabet OqvistFredrikshofs IF Skid and OKSweden14:219:34
37Ulla HoeoekOK KlyftamoSweden14:279:38
38Elin DahlenRingerike OLNorway14:399:46
39Kaarina VoudinmakiMullsjo SOKSweden14:549:56
40Maira LiepaIndividualLatvia15:0510:03
41Gertrud AsplundVasteras SOKSweden15:2310:15
42Carina LindmanFinspangs SOKSweden15:2410:16
43Berith IvehagFrammestads IKSweden15:3210:21
44Anne Lise OefsthusAsker SkiklubbNorway15:3610:24
45Thorunn OvesenLardal OLNorway15:4010:26
46Tuula TulokasSuomusjarven SisuFinland15:5210:34
47Hjordis OvreasBotne SKNorway15:5610:37
48Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat 46Finland16:1510:50
48Anncharlotte JensenHassleholms OKSweden16:1510:50
50Eli Jorid KlovningPorsgrunn OLNorway16:2710:58
51Ingrid Lome HagmanKolbotn og SkimtNorway16:2910:59
52Kerstin GunnarssonNassjo OKSweden16:3611:04
53Paula KetolaLoimaan JankkoFinland16:3711:04
54Caje JacobssonIF ThorSweden17:2711:38
55Valentina SeliakhinaUral RUSRussian Federation17:4411:49
56Synnove DalvaBoe OLNorway17:4811:52
57Aase NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark17:5011:53
58Birgitta KarlssonOK OrintoSweden17:5311:55
59Solveig TjernbergSodertalje IFSweden17:5811:58
60Inger Lise BjordalOppsal OrienteringNorway18:3712:24
61Sue BicknellOctavian DroobersGreat Britain19:0612:44
62Gunnel LindemanHelsingin SuunnistajatFinland21:3114:20
63Anne Britt NilsenKjelsaas ILNorway21:4314:28
64Gunnel BalckIFK Lidingo SOKSweden22:4615:10
65Turid BratlandFossum IFNorway24:1016:06
Tuulikki KarvinenHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched

W80A

1 420 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Birgitta ThunellIFK Lidingo SOKSweden10:277:21
2Gunnel BorjessonIK UvenSweden11:057:48
3Elli PelkonenKeski Karjalan RastiFinland11:248:01
4Eila PekkarinenKeravan UrheilijatFinland11:258:02
5Aija AndersoneSeniors OKLatvia11:288:04
6Kirsten TruelsenBallerup OKDenmark11:438:15
7Unni DrageHaugerud IFNorway11:518:20
8Ilse UusOK TONEstonia11:538:22
9Ilze BruceSaldus OKLatvia12:168:38
10Ingrid GrosseUSV TU DresdenGermany12:208:41
11Asta SjoebergLindebygdens OKSweden12:318:48
12Valentina ZhukovaRus veteranRussian Federation13:009:09
13Inger E VamnesHamar OKNorway13:049:12
14Anne Catrine PerssonMariestads FKSweden13:119:17
15Brigitte BurkhardtPost SV DresdenGermany13:399:36
16Maie AbramOK IlvesEstonia14:119:59
17Gudrun BromanGoteborg Majorna OKSweden14:2310:07
18Urvi SarvOK OrionEstonia14:3710:17
19Inger Daniels OestKorsnas IF OKSweden15:0510:37
20Vivianne BylundRydboholms SKSweden16:5811:56
21Laila MalmqvistVaxjo OKSweden17:1712:10
22Brigitte SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany20:1414:14
23Unni BoehlerengenMaaren OKNorway20:2714:24
24Gun HanssonYstads OKSweden26:5418:56
25Maire RaidSK Saue TammedEstonia31:3822:16

W85A

1 230 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Verena HarzenmoserULUS REISEWELTSwitzerland10:538:50
2Guldborg SovikIl GneistNorway11:559:41
3Bernice AntonssonF K Friskus VarbergSweden12:2910:08
3Clarie EkOK Pan KristianstadSweden12:2910:08
5Eileen BedwellSugar Loaf OKGreat Britain13:2510:54
6Ebba Lisa FlygarTullinge SKSweden13:4611:11
7Raisa MazzarinaSeniors OKLatvia17:3614:18
8Aasa NilssonVK UvarnaSweden19:4216:00
9Liliia PokhOK Motor SichUkraine21:3917:36
10Solveig SpangbergIFK Lidingo SOKSweden22:3018:17
11Ulla Britt AalebergAttunda OKSweden24:2619:51
Ursula OxburghWest Anglian Orienteering ClubGreat Britaindid not start

W90A

1 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ullabritta HallJarla OrienteringSweden10:559:50
2Sole NieminenJamsan Retki VeikotFinland12:5211:35
3Signe NymanUddevalla ISSweden13:2612:06
4Lena NordahlOrkelljunga FKSweden16:3214:53

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org