International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

W45-2

2 500 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Irita PukiteKapa OKLatvia11:50
2Yvonne GunellPargas IFFinland12:26
3Kristin RitzenthalerTSV JetzendorfGermany12:39
4Olena KaparaIndividualUkraine13:39
5Ingela AlvmyrenHalmstad OKSweden13:45
6Romana ZaborilovaOB JenisoviceCzech Republic13:46
7Aine AmbrazieneS SportasLithuania13:53
8Jana SlamovaATU KosiceSlovakia14:14
9Mirka HaatajaYlikiimingin NuijamiehetFinland14:24
10Nina MakiJamsan Retki VeikotFinland14:40
11Jana SkorpilovaSportcentrum JicinCzech Republic14:41
12Anna JanssonOK DjerfSweden14:46
13Rachel KirklandInterlopersGreat Britain14:57
14Gisela LindFK HerkulesSweden14:59
15Olga KulikNemiga NordBelarus15:01
16Line NybakkenEspoon SuuntaNorway15:04
17Anke Von GazaOLV UslarGermany15:08
17Lilia MigunovaTulaRussian Federation15:08
19Nathalie BerlingerULUS REISEWELTSwitzerland15:11
20Olga SkorobogatovaFotonRussian Federation15:16
21Evandzelina PetukieneOSK SakasLithuania15:23
22Veronica MinoiuClubul Sportiv Univeristatea CRomania15:25
22Riikka KarppinenFinnish Orienteering FederatioFinland15:25
24Irina FrolovaSverdlovsk regionRussian Federation15:33
25Iuliia IvshinaSokol PermRussian Federation15:42
26Vivian LeeHKOXCCHong Kong China15:57
27Marie Josee ParayreBay Area Orienteering ClubUnited States16:04
28Evgeniia TsvetkovaNizhniy NovgorodRussian Federation16:21
29Maari IdnurmSK Aasa 5Estonia16:43
30Annely ViikmaaOK WestEstonia17:13
31Evija SkrastinaIndividualiLatvia17:54
32Ilvi VareOK WestEstonia17:58
33Svitlana LopatenkoSeverUkraine18:08
34Tatiana LiabzinaKrasnoyarskRussian Federation18:35
35Ineta LaizaneSiguldaLatvia18:37
36Olena KutsenkoSeverUkraine19:44
37Helga TezarekOrienteering KlosterneuburgAustria20:13
38Maria YashchenkoOmegaRussian Federation20:16
39Marge RehepappHarju KEK RSKEstonia20:32
40Sanna KetolaTampereen PyrintoFinland20:57
41Ella ShvedSRDEstonia21:02
41Minna KoskenvuoEspoon SuuntaFinland21:02
43Chernova NataliaUlyanovskaya oblastRussian Federation21:15
44Eli StensliLoten OLNorway21:53
45Zivile GrublieneOK KopaLithuania22:10
46Maisa GustafssonRasti JyryFinland22:45
47Natalia GlushakovaBlack Sea OKRussian Federation23:51
48Tatiana MolodkinaBirobidzhanRussian Federation24:32
49Tatyana GorbachevaRamtruckRussian Federation37:50
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Edita UrbanovaSK SKI OB SternberkCzech Republicdid not start
Liubov KhokhlovaRus veteranRussian Federationdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org