International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M45-2

2 790 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Mantas RimkusOK AzuolasLithuania11:26
2Radim OndracekVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic11:41
3Jesper David JensenTisvilde Hegn OKDenmark12:24
4Ivars ZagarsOzonsLatvia12:29
5Fabrice VannierBalise77France12:42
6Roger GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain12:53
7Andrius ValatkaOSK ŠilasLithuania13:01
8Hakan AnderssonHalmstad OKSweden13:13
9Kaupo JaerveLSF Pronoking TeamEstonia13:18
10Martins GodinsAzimuts OKLatvia13:19
11Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland13:30
12Fredrik NordstroemOK AlgenSweden13:32
13Jevgenijs PetrovsSouth London OrienteersLatvia14:01
14Laimonas CaplikasOK TakasLithuania14:03
15Petr SemelikKOB KladnoCzech Republic14:15
16Tommi MaasiltaSK RintteritFinland14:33
17Raul KudreEstonian Orienteering FederatiEstonia14:38
18Bogdan Rycerski15BZPoland14:44
19Margus KlementsovSK MercuryEstonia14:56
20Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation15:03
20Hristo KaraivanovUzanaBulgaria15:03
22Jussi VieroLaihian LujaFinland15:04
23Alexander SrbWATAustria15:21
24Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation15:32
25Veysel GulerEontoursTurkey15:33
26Ruslan JurikinTirasOrientMoldova, Republic of15:49
27Valeriy SlavinskiySATUREALRussian Federation15:51
28Vasyl TkachenkoO ClubUkraine16:27
29Zdenko RohacATU KosiceSlovakia16:30
30Sergey BakunIndividualRussian Federation16:44
31Thomas ChengHKOCHong Kong China17:02
32Alexander VompeOmegaRussian Federation17:11
33Vadim StepanovMoscow regionRussian Federation17:12
34Andrey EgorovVsevphotoRussian Federation17:21
35Stefan TisellIK SternSweden17:22
36Mareks StraussMotokurzemeLatvia17:36
37Reinis NimanisOgre OKLatvia17:52
38Lars HenrikssonSundsvalls OKSweden18:00
39Darius VolkovasOK KopaLithuania18:41
40Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation18:53
41Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland19:30
42Kristofer LindFK HerkulesSweden19:44
43Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany20:18
44Aleksandr HlebnikovSRDEstonia22:36
45Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania22:52
46Ivliev VitalyOrienta KuncevoRussian Federation24:06
Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSwedenmispunched
Petri RintalaTurun MetsankavijatFinlandmispunched
Erkki PenuOK WestEstoniamispunched
Chernov NikolaiUlyanovskaya oblastRussian Federationmispunched
Vitaliy TetikovBlack Sea OKRussian Federationmispunched
Jari IkaheimonenIndividualFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Sergey KononovEridanBelarusdid not start
Mika HonkasaloPargas IFFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org