International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M45-1

2 790 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Rolandas BackysIGTISALithuania12:15
2Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland12:16
3Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain12:24
4Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark12:33
5Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain12:45
6Mikko VaisanenAnttolan UrheilijatFinland12:50
7Martin LarssonIFK Goteborg orienteringSweden12:52
7Mati TiitIlves OKEstonia12:52
9Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation12:59
10Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland13:01
11Torgny LindstromRonneby OKSweden13:20
12Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland13:24
13Ilmars DavidsonsPurva BridejsLatvia13:26
14Guido LengesFRSO BelgiumBelgium13:28
15Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland13:40
16Kalinin OlegOmegaRussian Federation13:41
17Javier LizFLUVIAL LUGOSpain13:46
18Antero PulliRajamaen RykmenttiFinland13:56
19Jan LagerHalmstad OKSweden14:00
20Rolf WuestenhagenOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:03
21Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden14:13
22Dmitry KonanovLSR RussiaRussian Federation14:15
23Andrei PavlovEkaterinburgRussian Federation14:16
24Laimis DrazdauskasOK LevuoLithuania14:25
25Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania14:46
26Rimvydas BertasiusOK KlajunasLithuania14:48
26Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria14:48
28Vadim MarchenkoURussian Federation14:57
29Tomas JanderaINSCOM Credit InsuranceCzech Republic15:22
30Robert FredriksenNotodden OLNorway15:23
31Uvis SoikaOzonsLatvia15:24
32Andrei RabtsauOC Silwan LiuksBelarus15:26
33Remo MadellaASD Polisportiva Punto NordItaly15:43
34Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia15:51
35Mirko HoppeUSV JenaGermany15:57
36Radek BednarikTJ Slovan LuhacoviceCzech Republic16:01
37Magnus PetterssonSOK ViljanSweden16:12
38Daniel AxelssonMalilla OKSweden16:13
39Silvar SavolainenNo club membershipEstonia16:15
40Stanislav YerkoURAUkraine16:25
41Vladimir PerevozniyNovorossyiskRussian Federation16:33
42Indrek ViikmaaOK WestEstonia17:30
43Antero AunesluomaRastihaukatFinland17:38
44Pavel GalushaRamenskoyeRussian Federation18:01
45Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation18:42
46Humberto EstevesCOC Clube de Orientacao do CenPortugal18:44
47Sergey SorokinKedrRussian Federation19:17
48Juris VaidakovsIndividualLatvia19:33
49Alvis MatsMadonas BJSS OK AronaLatvia22:00
Vladislav PahhomenkovSRDEstoniamispunched
Audin AygunEontoursTurkeydid not start
Alexander LebedevBelie NochiRussian Federationdid not start
Mika SalonenKouvolan SuunnistajatFinlanddid not start
Sergei KuzmenkovSmolOrientRussian Federationdid not start
Nerijus MisikasOSK SakasLithuaniadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org