International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M35-1

3 490 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Serhiy BabychLeO TeamUkraine13:53
2Siarhei SalodkinNemiga NordBelarus13:57
3Agnius CiapasOK ArboroLithuania14:05
4Henrikas PauzasOK DainavaLithuania14:10
5Aleksey LakhmanovSaint PetersburgRussian Federation14:44
6Aleksandr ShavkunovSverdlovsk regionRussian Federation14:46
7Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermany15:10
8Manuel Diaz GonzalezORIENTIJOTESpain15:14
9Denis VoitovSmolOrientRussian Federation15:16
10Tom CochraneHHGreat Britain16:03
11Dariusz SokalskiKU AZS WAT WarszawaPoland16:09
12Uldis ZimantsOzonsLatvia16:26
13Andrius LaukaitisMedeina OKLithuania16:30
14Maris FreimanisSilvaLatvia16:33
15Donatas TumaitisOC LevuoLithuania16:37
16Dima VorobyovKamvol SKBelarus16:46
17Andrejus JemeljanenkoOK TakasLithuania16:55
18Sergei FedorovDelaware Valley Orienteering AUnited States17:03
19Victor MilovanovKentavr PenzaRussian Federation17:10
20Tomas GrabauskasRudamina OKLithuania17:12
21Salvis DagisAlnis OKLatvia17:17
22Piotr KukhtoBaklanBelarus17:20
23Magi Llaveria GrauClub MontsantSpain17:32
24Andris MikijanskisMezmalasLatvia17:37
25Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong China17:41
26Benoit SolAS IGNFrance17:45
27Aleksei StakhanovRus veteranRussian Federation17:46
28Dmitry SomovBlack Sea OKRussian Federation17:47
29Justinas LiubinskasOK O KlaipedaLithuania17:49
30Mikk PodraRSK JohvikasEstonia18:14
31Arturs GraubeOzonsLatvia18:41
32Timo MouhuRastihaukatFinland18:50
33David AndreGoteborg Majorna OKSweden18:56
34Vitaly PavlenkoSeverUkraine19:37
35Alex RogovskyPraleskaBelarus19:53
36Goncalo MotaClube TAPPortugal19:57
37Jan HrouzaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic20:22
38Dzmitry DavidovichBSUBelarus21:14
39Aliaksandr VinenkaKronanBelarus21:41
40Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinland22:29
41Tommy LahtiIF FemmanFinland23:12
42Julius HakkarainenMS ParmaFinland24:24
43Christopher ImmervollSU Schoeckl OrienteeringAustria25:47
Mika RautanenTuupovaaran SepotFinlandmispunched
Uldis KlepersZiemelkurzeme OKLatviamispunched
Ville ForsstromOK RASEBORGFinlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Morten Tangen FredhOK MossNorwaydid not start
Jorgen WickholmOK TrianFinlanddid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Vacant VacantLatviadid not start
Maxim SimakovOmegaRussian Federationdid not start
Dmitry KrapivkoKamvol SKBelarusdid not start
Anton VernicheskoIndividualRussian Federationdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org