International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M35-2 | M40-1 | M40-2 | M45-1 | M45-2 | M45-3 | M50-1 | M50-2 | M50-3 | M55-1 | M55-2 | M55-3 | M55-4 | M60-1 | M60-2 | M60-3 | M60-4 | M65-1 | M65-2 | M65-3 | M65-4 | M70-1 | M70-2 | M70-3 | M70-4 | M70-5 | M75-1 | M75-2 | M75-3 | M80-1 | M80-2 | M85-1 | M90-1 | W35-1 | W40-1 | W45-1 | W45-2 | W50-1 | W50-2 | W55-1 | W55-2 | W55-3 | W60-1 | W60-2 | W60-3 | W65-1 | W65-2 | W65-3 | W70-1 | W70-2 | W70-3 | W75-1 | W75-2 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | M35A | M35B | M40A | M40B | M45A | M45B | M50A | M50B | M50C | M55A | M55B | M55C | M60A | M60B | M60C | M60D | M65A | M65B | M65C | M65D | M70A | M70B | M70C | M70D | M70E | M75A | M75B | M75C | M80A | M80B | M85A | M85B | M90A | W35A | W35B | W40A | W40B | W45A | W45B | W50A | W50B | W55A | W55B | W55C | W60A | W60B | W60C | W65A | W65B | W65C | W70A | W70B | W70C | W75A | W75B | W80A | W80B | W85A | W90A | M65E | W65D

M60-1

5 930 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Andris KosmatchevGREENLANDIA Skriveru novadsLatvia35:52
2Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden37:05
3Anders BorgHjarnarps GH OLSweden37:17
4Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland38:08
5Kari Veli NiemiHauhon SisuFinland38:34
6Igor ZakharovVIVAT MSKRussian Federation38:45
7Karol HierwegKOBRA BratislavaSlovakia38:54
8Rolands LaveikisKapa OKLatvia39:44
9John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain41:05
10Ian DitchfieldMole ValleyGreat Britain41:40
11Timo PartanenRasti HyryFinland41:44
12Robert DragowskiOK SportPoland43:46
13Sven Olof NylundOK BotniaFinland43:54
14Christer SkoogKils OKSweden45:43
15Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland46:07
16Donatas KazlauskasOK SauleLithuania46:13
17Jon BjorgumKristiansand OKNorway46:35
18Torgeir StrandFana ILNorway47:03
19Jackie VandijckKOLBelgium47:06
20Vazhnik AliaksandrStandartBelarus48:19
21Pranas BruzgaOK TakasLithuania48:54
22Arkadii VedinErmakRussian Federation49:02
23Viesturs ZiedinsKURMIS OKLatvia49:08
24Valeriy DeshkoAzimutRussian Federation49:11
25Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland49:13
26Kestutis BaleisisDevyni OSKLithuania49:54
27Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland49:55
28Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland51:50
29Juris CebulisMona OKLatvia53:20
30Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerland53:22
31Jyri MerirandOtepaa SKEstonia53:54
32Jean Francois MorlonTalant Sport OrientationFrance54:03
33Zdenek BlablaOB Ceske BudejoviceCzech Republic54:27
34Mats LindqvistSavedalens AIKSweden55:42
35Kristian LeonhardtOC FuerstenfeldAustria56:56
36Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finland57:14
37Sandy BurgonSugar Loaf OKGreat Britain57:41
38Reidar FossumAsker SkiklubbNorway58:59
39Bengt Ake JanssonFrammestads IKSweden59:00
40Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFinland1:01:06
41Udo LyysOK IlvesEstonia1:01:25
42David RoachSouth London OrienteersGreat Britain1:01:28
43Arne KristensenHerlufsholm OKDenmark1:02:21
44Oyvind SorlieHadeland OLNorway1:02:25
45Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland1:02:33
46Amit WeinerISR OC ModiinIsrael1:03:45
47John LaukkaRastivarsatFinland1:04:12
48Janis AugulisSiguldaLatvia1:04:24
49Escada Da CostaCOALAPortugal1:04:40
50Ole Hans OeieLoten OLNorway1:04:56
51Igor KominRus veteranRussian Federation1:06:20
52Goran HedmanValbo AIFSweden1:07:28
53Ole Dideriksen JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:08:01
54Gorchakov MikhailSmolOrientRussian Federation1:08:48
55Dag HauglandOstmarka OKNorway1:09:19
56Chi Kin LeeHKOCHong Kong China1:10:06
57Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland1:10:59
58Anthony GarrParawanga OrienteersAustralia1:11:25
59Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation1:12:27
60Kalmer KeevendJOKAEstonia1:12:37
61Karl Johan NorenBoxholm mjolby olSweden1:14:37
62Uwe DreselSC KleckenGermany1:14:56
63Rimvydas KasiuleviciusOK KopaLithuania1:17:29
64Reidar HeivollSSOKNorway1:21:31
65Petru CretuCS FAURIMoldova, Republic of1:24:57
66Risto HoeglundOlavin RastiFinland1:27:38
67Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland1:29:21
68Claes LinseforsLunds OKSweden1:29:58
69Lasse LaaksonenSuomusjarven SisuFinland1:30:46
70Tor StrandRaumar OrienteringNorway1:41:31
71Gilson FariaCORDFBrazil1:50:43
Ari LinnaIndividualFinlandmispunched
Timo AaltoTurengin SarastusFinlandmispunched
Timo BromanSuomusjarven SisuFinlanddid not start
Ivan TumakMIDIZUkrainedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport