International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M60A

7 700 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffR
1Sixten WestlundOK TyrSweden51:24
2Rolf LundHSOKDenmark52:10+0:46
3Eero JunkalaKannuksen UraFinland53:22+1:58
4Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden53:42+2:18
5Harald ThonIF SturlaNorway54:07+2:43
6Kari Veli NiemiSuunnistusmatkatFinland54:12+2:48
7Mats WelanderOK DjerfSweden55:10+3:46
8Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland56:39+5:15
9Arild KirkerodSarpsborg OLNorway56:51+5:27
10Thomas HiltebrandCO Aget LuganoSwitzerland56:54+5:30
11Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland57:07+5:43
12Julius PtasekasDevyni OSKLithuania57:32+6:08
13Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinland57:40+6:16
14Jiri SedivyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic58:08+6:44
15Terje Wiig MathisenNydalens SKNorway58:48+7:24
16Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden59:04+7:40
17Harald HoviSkien OKNorway59:16+7:52
18Varis PeisenieksKapa OKLatvia59:23+7:59
19Marius PtasekasDevyni OSKLithuania59:32+8:08
19Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark59:32+8:08
21Andreas HjertsonOK LinneSweden59:50+8:26
21Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland59:50+8:26
23Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland1:00:07+8:43
24Jess RasmussenViborg OKDenmark1:00:22+8:58
25Ingvar LarssonGoteborg Majorna OKSweden1:00:26+9:02
26Martin DeanForth Valley OrienteersGreat Britain1:00:28+9:04
27Sergey BarinovKrasnogorskRussian Federation1:00:29+9:05
28Kaljo JulgeOK KapeEstonia1:00:32+9:08
29Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OrienteringslagNorway1:00:54+9:30
30Lasse JohanssonEds SKSweden1:02:05+10:41
31Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland1:02:18+10:54
32Ruedi WyderOLC KapreoloSwitzerland1:02:47+11:23
33Thomas GeorgssonOK NackheSweden1:03:02+11:38
34Ulf PalmerUlricehamns OKSweden1:03:05+11:41
35Uldis PekussMona OKLatvia1:03:18+11:54
36Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway1:03:21+11:57
36Trond OlsenLoten OLNorway1:03:21+11:57
38Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden1:03:31+12:07
39Ulf BurmanGustavsbergs OKSweden1:03:40+12:16
40James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain1:03:53+12:29
41Tapio MannilaRastikarhutFinland1:04:28+13:04
42John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain1:04:32+13:08
43Girts MamisLatviaLatvia1:05:15+13:51
44Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden1:05:49+14:25
44Veijo SalmiRajamaen RykmenttiFinland1:05:49+14:25
46Joergen SkaarupBallerup OKDenmark1:05:56+14:32
47Timo AsikainenHiisirastiFinland1:06:02+14:38
48Lars Hanghoj PetersenBallerup OKDenmark1:06:43+15:19
49Karel PilarKCT AsCzech Republic1:06:46+15:22
50Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland1:07:01+15:37
51Keith TonkinBorder LinersGreat Britain1:07:58+16:34
52Morten DueMaaren OKNorway1:08:03+16:39Download route in GPX format
53Otte OmdalGanddal ILNorway1:08:08+16:44
54Timo AhlrothTurengin SarastusFinland1:08:35+17:11
55Arne KarlssonTumba Malarhojden OKSweden1:08:37+17:13
56Roger CoombsMar orienteering clubGreat Britain1:08:47+17:23
57Richard ZeinerGundersenFossum IFNorway1:09:17+17:53
58Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain1:09:23+17:59
59Christopher KelseySugar Loaf OKGreat Britain1:09:28+18:04
60Sven Olof NylundOK BotniaFinland1:10:19+18:55
61Markku HamalainenRastivarsatFinland1:11:25+20:01
62Patrick WallaertOmegaBelgium1:11:40+20:16
63Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain1:12:13+20:49
64Svein Harald HansenOK SilsandNorway1:12:16+20:52
65Jan WahlstromSnattringe SKSweden1:12:50+21:26
66Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania1:13:02+21:38
67Gerrit van de RietOLifantNetherlands1:14:42+23:18
68Maris ZalaiskalnsMona OKLatvia1:16:17+24:53
69Bengt SchwartzOK KolmardenSweden1:18:34+27:10
70Jan IvarssonOK SkogshjortarnaSweden1:18:59+27:35
71Risto HoeglundOlavin RastiFinland1:20:16+28:52
72Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland1:22:14+30:50
73Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland1:29:55+38:31
74Ahto KaruJOKAEstonia1:30:07+38:43
Kurt ThuesenFSK OrienteringDenmarkmispunched
Peter LidholmIFK Hedemora OKSwedenmispunched
Goran JohanssonIF AalandFinlandmispunched
Anders GrundbergLunds OKSwedendid not start
Per Kristian EkebergIL TyrvingNorwaydid not start
Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org