International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W55B

5 050 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Vicky ThorntonManchester and District Orienteering ClubGreat Britain52:29
2Ragnhild HaldKristiansand OKNorway52:47+0:18
3Annette BondeBallerup OKDenmark54:45+2:16
4Nadezhda StarostinaARINARussian Federation55:34+3:05
5Riitta HakkarainenRajakarjalan SuunnistajatFinland56:42+4:13
6Susanne LuescherOLK ArgusSwitzerland56:52+4:23
7Anica HribarOrientacijski klub BreziceSlovenia57:07+4:38
8Lena KorchakCOBFSweden57:26+4:57
9Guri BjorndalByasen ILNorway58:25+5:56
10Gun Viol LangOK RASEBORGFinland58:34+6:05
11Tiri RebaardSandefjord OKNorway58:38+6:09
12Julia LaverackCADOCGreat Britain59:07+6:38
13Anne LoeverStord OrienteringNorway59:55+7:26
14Adele NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain1:00:05+7:36
15Renate LienhartULUS REISEWELTSwitzerland1:00:59+8:30
16Ann Karin TjorhomGanddal ILNorway1:01:16+8:47
17Tatiana KinyaevaMoscow Compass MPEIRussian Federation1:01:40+9:11
18Maria HallmansVasby OKSweden1:01:44+9:15
19Ilze TaseOgre OKLatvia1:01:52+9:23
20IngMarie SamuelssonIK Trenne UllaredSweden1:02:05+9:36
21Svetlana ZuevaNavicom GarminRussian Federation1:02:18+9:49
22Jane MelinGoteborg Majorna OKSweden1:02:47+10:18
23Kerstin OhlssonHaninge SOKSweden1:03:20+10:51
24Ingrid KensbyOK TyrSweden1:03:36+11:07
25Kristrina HammarfalkOstersunds OKSweden1:03:43+11:14
26Gitte IsenHerning OKDenmark1:03:59+11:30
27Silvia Zemp CampanaULUS REISEWELTSwitzerland1:04:09+11:40
28Elena BelicovaATU KosiceSlovakia1:04:16+11:47
29Dace CebuleOgre OKLatvia1:04:49+12:20
30Monika AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland1:04:59+12:30
31Elena MalkowaPost SV DresdenGermany1:05:28+12:59
32Terttu LahtinenIta Hameen RastiFinland1:06:15+13:46
33Charlotte GrauertBallerup OKDenmark1:06:23+13:54
33Merja AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland1:06:23+13:54
35Lindsey KnoxRoxburgh ReiversGreat Britain1:06:48+14:19
36Velga ZalaiskalnaMona OKLatvia1:07:11+14:42
37Elena LippertKazakhstan Kazakhstan1:07:41+15:12
38Ieva RozentaleMona OKLatvia1:07:42+15:13
39Terttu JalantoKangasala SKFinland1:07:45+15:16
40Susan CrickmoreSouthdowns OrienteersGreat Britain1:08:40+16:11
41Pia BoudrieVasby OKSweden1:09:07+16:38
42Carina JohanssonTumba Malarhojden OKSweden1:09:37+17:08
43Annika HogedalGoteborg Majorna OKSweden1:09:53+17:24
44Raewyn SimpsonBay of PlentyNew Zealand1:10:03+17:34
45Dilya BayburinaUfa UnitedRussian Federation1:10:04+17:35
46Erja MakinenKangasala SKFinland1:10:46+18:17
47Leila LjunggrenMarkbygdens OKSweden1:11:00+18:31
48Anna Weckner WestlundOK TyrSweden1:11:19+18:50
49Christina GranathOK SodertornSweden1:11:48+19:19
50Annika LundstromVasby OKSweden1:11:52+19:23
51Karen QuickfallSROCGreat Britain1:12:20+19:51
52Marika MeisterOK OkasEstonia1:13:26+20:57
53Merja ToivonenEpilan EsaFinland1:14:13+21:44
54Lotta KastenssonVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance1:14:28+21:59
55Barbara DreselSC KleckenGermany1:15:43+23:14
56Sue RussellDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:16:11+23:42
57Karen JonesSouth London OrienteersGreat Britain1:16:34+24:05
58Tuija JarvinenHameenlinnan TarmoFinland1:16:54+24:25
59Isabelle Touzain RoulleauxCOLEFrance1:17:16+24:47
60Pia KadziolaMaribo OKDenmark1:17:48+25:19
61Birgit BuhlerUSV TU DresdenGermany1:18:12+25:43
62Ragnhild FrejdOK NjudungSweden1:18:38+26:09
63Aino KoserIlves OKEstonia1:18:54+26:25
64Milada VanakovaHana OrienteeringCzech Republic1:19:16+26:47
65Ulle RaudseppOK OkasEstonia1:19:33+27:04
66Helen NisbetSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain1:20:01+27:32
67Alena LebiadzevaBSUBelarus1:20:06+27:37
68Gitte GrauertBallerup OKDenmark1:20:59+28:30
69Suvi Paivikki UusitaloIta Hameen RastiFinland1:21:42+29:13
70Tuula LalloOK TrianFinland1:21:54+29:25
71Anne TynegateBADOGreat Britain1:23:19+30:50
72Alexandra BaesTrolBelgium1:23:35+31:06
73Sarka GabrielovaSKOB OstrovCzech Republic1:25:10+32:41
74Judith SchmidOLK RafzerfeldSwitzerland1:27:44+35:15
75Ute WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany1:29:22+36:53
76Britt ClaessonIFK Moras OKSweden1:33:08+40:39
77Anne Karin RibeKristiansand OKNorway1:36:19+43:50
Iva KabrtovaOK RECO SPORTCzech Republicmispunched
Eija PiispanenHaapaveden UrheilijatFinlandmispunched
Eija SulavuoriTurun MetsankavijatFinlanddid not start
Sari JetsonenOC DUBHEFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org