International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M60D

6 100 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation59:40
2Ole BinderOK GormDenmark1:00:16+0:36
3Rune TonaasBergens TFNorway1:02:05+2:25
4Charles SpenceLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:02:29+2:49
5Pedro MayolMurcia OSpain1:02:36+2:56
6Esa LaineTampereen PyrintoFinland1:03:32+3:52
7Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway1:03:54+4:14
8Frans AndersenHerlufsholm OKDenmark1:04:51+5:11
8Pertti LaineMustalammen PalloFinland1:04:51+5:11
10Donald GrassieMoravianGreat Britain1:07:33+7:53
11Udo LyysOK IlvesEstonia1:08:20+8:40
12Per Hermann KroegerMaaren OKNorway1:09:47+10:07
13Sandy BurgonBristol Orienteering KlubGreat Britain1:10:10+10:30
14Sergei GundorovKrasnogorskRussian Federation1:10:39+10:59
15Peter Fons KnudsenOK GormDenmark1:12:01+12:21
16Werder RolandULUS REISEWELTSwitzerland1:12:24+12:44
17Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland1:12:33+12:53
18John HofossHadeland OLNorway1:12:44+13:04
19Martin WickholmOK TrianFinland1:13:30+13:50
20Adrie Van OpstalKOVZNetherlands1:13:37+13:57
21Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain1:15:16+15:36
22Mikko NumminenEpilan EsaFinland1:15:20+15:40
23Osmo SaariRasti PernioFinland1:15:23+15:43
24Jiri CabrnochHana OrienteeringCzech Republic1:16:06+16:26
25Hakon MosbechOK SkaermenDenmark1:16:43+17:03
26Arne KildalVestre Akers SkiklubNorway1:18:20+18:40
27Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland1:18:23+18:43
28Mogens Hald KristensenOK RoskildeDenmark1:18:57+19:17
29Yasuma HashimotoNTA O TourJapan1:19:21+19:41
29Leif GustafssonSaterbygdens OKSweden1:19:21+19:41
31Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland1:19:39+19:59
32Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland1:19:42+20:02
33Andrew Cumming ThomOrienteering ACTAustralia1:19:56+20:16
34Tommy WendtHellas OrienteringSweden1:20:07+20:27
35Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland1:20:33+20:53
36Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation1:20:36+20:56
37Kalmer KeevendJOKAEstonia1:20:38+20:58
38Escada da CostaCOALAPortugal1:22:23+22:43
39David RoachSouth London OrienteersGreat Britain1:22:42+23:02
40Jan SveenNo club membershipNorway1:25:04+25:24
41Yves Boehm GrevetCOBFFrance1:25:10+25:30
42Andrey LosevETGRussian Federation1:26:37+26:57
43Aleksandr NikulinRus veteranRussian Federation1:27:03+27:23
44Ilie CretuP C IASIRomania1:27:13+27:33
45David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:27:25+27:45
46Hones JosefHSV RiedAustria1:28:09+28:29
47Anatoliy ChudakovLytkarinoRussian Federation1:28:59+29:19
48Flemming VejenBallerup OKDenmark1:29:05+29:25
49Jim HodgeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States1:29:31+29:51
50Jaume Miralles FabreguesCOCatalunyaSpain1:33:53+34:13
51John Olav AlvsvagFana ILNorway1:34:35+34:55
52Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia1:34:39+34:59
53Hemmo AhokoivuSK PohjantahtiFinland1:38:24+38:44
54Gilson FariaCORDFBrazil1:40:12+40:32
55Sergei BobrovOrien DraivRussian Federation1:40:46+41:06
56Luciano LucasCOALAPortugal1:41:02+41:22
57Kari VarkilaKouvolan SuunnistajatFinland1:41:08+41:28
58Pekka LeskinenLynxFinland1:42:53+43:13
59Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain1:44:08+44:28
60Frank PaschkaSSV Planeta RadebeulGermany1:44:51+45:11
61Greg TamblynBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:45:51+46:11
62Ari RantanenKangasala SKFinland1:46:17+46:37
63Miklos CsikosFutarok ScHungary1:48:44+49:04
64Wai Tin ManHong KongHong Kong1:49:02+49:22
65Uwe BuergerTSC Eintracht DortmundGermany1:49:31+49:51
66Kalle HogbergOK SodertornSweden1:51:49+52:09
67Ilija DimitrijevicOK DIFSerbia1:52:33+52:53
68Karl TeublHSV OL Wiener NeustadtAustria1:53:12+53:32
69Sergei NeginAzimutRussian Federation1:59:58+1:00:18
70Gerald MayrhoferSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria2:01:03+1:01:23
71Kyrre ThalbergLunds OKSweden2:01:35+1:01:55
72Age HovdenNo club membershipNorway2:01:56+1:02:16
73Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium2:04:49+1:05:09
74Arto IsomakiHelsingin SuunnistajatFinland2:06:33+1:06:53
75Jan ChotetickyKCT AsCzech Republic2:11:43+1:12:03
Roberto PoggiatiCO Aget LuganoSwitzerlandmispunched
Henrik WibergPI CopenhagenDenmarkmispunched
Thorstein FretheimRond OLNorwaydid not start
Claude GirardinOLV ZugSwitzerlanddid not start
Ruslan RayanovOmskRussian Federationdid not start
Klaus GoehringThueringenGermanydid not start
Zivota TasicOK DIFSerbiadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org