International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M45A

10 300 m, 83 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Casper GidingKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden57:38
2Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland58:24+0:46
3Tommy LindbergNo club membershipSweden59:26+1:48
4Fabrice VannierCSLG MELUNFrance59:43+2:05
5Matthias Niggliol norskaSwitzerland1:00:43+3:05
6Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland1:02:03+4:25
7Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:02:16+4:38
8Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland1:02:37+4:59
9Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland1:02:41+5:03
10Johan PetterssonOK MotalaSweden1:03:29+5:51
11Jozef ChupekHana OrienteeringSlovakia1:03:32+5:54
12Jonas EklundOK RodhenSweden1:05:09+7:31
13Morten FengerGronNo club membershipDenmark1:05:15+7:37
14Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation1:05:29+7:51
14Wolfgang WaldhaeuslOLC WienerwaldAustria1:05:29+7:51
16Aleksei MorozovAMORRussian Federation1:05:41+8:03
17Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland1:06:07+8:29
18Soren Nilsson PaledalOK RoxenSweden1:06:08+8:30
19Joni KemppiEspoon SuuntaFinland1:06:32+8:54
20Carsten JoergensenPeninsula and Plains OrienteersDenmark1:06:50+9:12
21Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland1:07:17+9:39
22Torgny LindstromRonneby OKSweden1:07:50+10:12
23Janne HartmanVaajakosken TeraFinland1:08:26+10:48
24Heiti HallikmaOK VoruEstonia1:09:04+11:26
25Lars AkermanMalungs OK SkogsmardarnaSweden1:09:36+11:58
26Jussi AumoKungalvs OKFinland1:10:15+12:37
27Jani LaineTurun SuunnistajatFinland1:10:30+12:52
28Lars Erik GjeinFossum IFNorway1:10:50+13:12
29Conny RaskHjarnarps GH OLSweden1:11:07+13:29
30Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland1:11:10+13:32
31Per Markus JonssonKalmar OKSweden1:11:11+13:33
32Michael LonnHjarnarps GH OLSweden1:11:33+13:55
33Christian StamerPreetzer TSVGermany1:12:30+14:52
34Dmitri ShvedSRDEstonia1:13:06+15:28
35Guntars MankusSaldus OKLatvia1:13:18+15:40
36Keld Hinge KrogsgaardSilkeborg OKDenmark1:13:44+16:06
37Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain1:13:53+16:15
38Petri RintalaTurun MetsankavijatFinland1:14:22+16:44
39Mikael PihlOK Pan KristianstadSweden1:14:34+16:56
40Oyvind StoksethHalden SKNorway1:14:54+17:16
41Pasi RomppainenHyvinkaan RastiFinland1:15:41+18:03
42Jon Arne SkroveVerdal OKNorway1:15:56+18:18
42Tom FurlandSandnes ILNorway1:15:56+18:18
44Geir HoffIL TyrvingNorway1:16:08+18:30
45Kaido NurjaOK NommeEstonia1:16:43+19:05
46Yuri LukashovBelgorodskaja oblRussian Federation1:16:58+19:20
47Janne PihlajaniemiVesaisen PojatFinland1:17:29+19:51
48Andrei ZhukovMoscow Compass MPEIRussian Federation1:17:41+20:03
49John SolbreckLanghundra IFSweden1:17:43+20:05
50Allan SoegaardOK RoskildeDenmark1:17:46+20:08
51Mariusz PlesinskiAzymut MochyPoland1:17:53+20:15
52Henning Bratland CarlsenNo club membershipNorway1:18:06+20:28
53Joachim StamerMTK Bad HarzburgGermany1:18:22+20:44
54Kari SalonenHelsingin SuunnistajatFinland1:19:09+21:31
55Sergei TikhonovRus veteranRussian Federation1:20:20+22:42
56Thierry BestelCOLEFrance1:20:32+22:54
57Paul GebbettBristol Orienteering KlubGreat Britain1:21:02+23:24
58Risto KarjalainenLiperin Taimi SuunnistusFinland1:21:31+23:53
59Tomislav KaniskiOK MaksimirCroatia1:21:53+24:15
60Mykhaylo GutakClub UkraineUkraine1:21:59+24:21
61Rolandas ZickisOK TakasLithuania1:22:55+25:17
62Roland van LoonKOVZNetherlands1:23:27+25:49
63Dieter LuescherOLK ArgusSwitzerland1:24:09+26:31
64Gabriel GyselOLC KapreoloSwitzerland1:24:25+26:47
65Filip SjoforsOK AlmeSweden1:25:19+27:41
66Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland1:25:21+27:43
67Arno SchneiderNo club membershipSwitzerland1:25:25+27:47
68Margus KlementsovSK MercuryEstonia1:26:29+28:51
69Truls KvaaseBaekkelagets SKNorway1:26:41+29:03
70Pekka SaalastiMustalammen PalloFinland1:28:11+30:33
71Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermany1:28:53+31:15
72Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic1:30:02+32:24
73Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden1:31:08+33:30
74Brad ConnorForth Valley OrienteersGreat Britain1:32:00+34:22
75Martin SmolkaSK SKI OB SternberkCzech Republic1:32:03+34:25
76Antonio Garcia GuerreroCOMASpain1:32:33+34:55
77Andreas EklundGoteborg Majorna OKSweden1:34:49+37:11
78Rauno RatilainenVehkalahden VeikotFinland1:39:59+42:21
79Tomasz MichalakUNTS WarszawaPoland1:42:35+44:57
80Robert FredriksenNotodden OLNorway1:57:28+59:50
Boris Kastner JirkaNaturfreunde WienAustriamispunched
Blair TrewinYarra Valley Orienteering ClubAustraliamispunched
Fredrik HugossonLunds OKSwedendid not finish
Jussi VieroNo club membershipFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org