International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, middle Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W50B

3 300 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Silke Heyser EbbeckeSkizunft WiesbadenGermany29:57
2Liselotte FreulerULUS REISEWELTSwitzerland30:14+0:17
3Lene Bejer DamgaardViborg OKDenmark30:47+0:50
4Mare ParveVarska OK PekoEstonia33:06+3:09
5Saija LainioTurun NMKYFinland33:21+3:24
6Virpi HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland33:32+3:35
7Epp VoitkaOK VoruEstonia33:43+3:46
8Jana FrankovaKOB KysakSlovakia33:50+3:53
9Ethna CavanaghFaaborg OKDenmark34:28+4:31
10Gitte KristianssonTrollhattans SOKSweden35:02+5:05
11Guni PalmeOrienteering KlosterneuburgAustria35:17+5:20
12Sal ChaffeyDerwent Valley OrienteersGreat Britain35:29+5:32
13Lene Stick NielsenViborg OKDenmark35:37+5:40
14Valerie PourreBalise 25France35:40+5:43
15Nina HenriksenHolbaek OKDenmark36:00+6:03
16Anu JarvSK Aasa 5Estonia36:04+6:07
17Jana KubinovaTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic36:37+6:40
18Anne PaalanenRajamaen RykmenttiFinland37:05+7:08
19Helja PeltonenKouvolan SuunnistajatFinland37:20+7:23
20Trine RaaenKongsberg OLNorway37:34+7:37
21Mari TuomaalaTuusulan Voima VeikotFinland38:01+8:04
22Rita OjalaJOKAEstonia38:12+8:15
23Sarah FrancisSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain38:26+8:29
24Hanne StaugaardKolding OKDenmark38:39+8:42
25Alena SmolkovaSK Praga PrahaCzech Republic38:41+8:44
26AnnSofi WelanderOK DjerfSweden38:58+9:01
27Tiina MakelaRauman Tyovaen UrheilijatFinland39:12+9:15
28Kristiina OksanenIkaalisten Nouseva VoimaFinland39:42+9:45
29Marjaana HautaniemiRajakarjalan SuunnistajatFinland39:59+10:02
30Elina LasseronEstonian Worldloppet ClubEstonia40:04+10:07
31Lotta HaavistoTurun SuunnistajatFinland40:05+10:08
32Julie Cleary3RocIreland41:04+11:07
33Nives Montemezzani CammarataULUS REISEWELTSwitzerland41:08+11:11
34Louise LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain41:58+12:01
35Helle NikkelViborg OKDenmark42:50+12:53
36Aase Rita EllingsenWing OKNorway43:10+13:13
37Petra WickholmOK TrianFinland43:24+13:27
38Evelyn BueschemannCTG KoblenzGermany43:32+13:35
39Jana SoupovaOK Lokomotiva PlzenCzech Republic43:41+13:44
40Cornelia CoolenOLV BasellandSwitzerland43:42+13:45
41Leena MyllysLynxFinland43:45+13:48
42Lill Ann TorpSandefjord OKNorway44:30+14:33
43Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden44:38+14:41
44Cemile UstaISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey45:05+15:08
45Katrin BreitwieserSV Wissenschaft QuedlinburgGermany45:08+15:11
46Merete KleistOK SoroDenmark45:09+15:12
47Eva PaalssonIFK Moras OKSweden45:14+15:17
48Doris GittmaierHSV RiedAustria45:20+15:23
49Ellen LembraOK KapeEstonia45:24+15:27
50Mariann TothPVMHungary45:58+16:01
51Maria DelinFK AsenSweden46:28+16:31
52Teija LaunisRaisu LumousFinland46:34+16:37
53Marianne AsakerHudiksvalls OKSweden47:39+17:42
54Elisabeth KirchmeirHSV OL Wiener NeustadtAustria48:03+18:06
55Anette PindSilkeborg OKDenmark48:09+18:12
56Kjersti SmaastuenOL TotenTrollNorway49:09+19:12
57Olga KhepinaBSE NovgorodRussian Federation49:39+19:42
58Mette Uhre LangAmager OKDenmark49:48+19:51
59Marie Claire ShanklandForth Valley OrienteersGreat Britain50:15+20:18
59Dawn GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain50:15+20:18
61Rachel WilsonClydeside OrienteersGreat Britain50:23+20:26
62Maarika SaksSaaremaa OKEstonia50:38+20:41
63Jane YatesCADOCGreat Britain50:59+21:02
64Irena PerinkovaHana OrienteeringCzech Republic51:53+21:56
65Maria ZandovaTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic52:52+22:55
66Jannie NielsenHolbaek OKDenmark53:04+23:07
67Tiina IsolahteenmakiIkaalisten Nouseva VoimaFinland53:06+23:09
68Kirsten WehnerWeston EmusAustralia53:50+23:53
69Claudia GiopelliCO Aget LuganoSwitzerland55:41+25:44
70Anneli AlbertOK VoruEstonia55:44+25:47
71Cathrine ThorhusVerdal OKNorway56:14+26:17
72Lucy LouTibro OKSweden57:30+27:33
73Najla NaceurCO Lausanne JoratSwitzerland59:30+29:33
74Anne FerchowKaulsdorfer OLVGermany1:02:11+32:14
75Johanna LassilaTuusulan Voima VeikotFinland1:02:17+32:20
76Riina KinkKooperaatorEstonia1:06:52+36:55
77Ewa MisiaczekIndywidualny MazowieckiePoland1:06:57+37:00
78Vibeke LarsenSarpsborg OLNorway1:26:02+56:05
79Anne CunninghamDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:29:34+59:37
Helve KansiOK LeholaEstoniamispunched
Brigitte MagetSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustriamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org