International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, middle Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M65D

3 300 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain29:33
2Eddie HarwoodMoravianGreat Britain31:44+2:11
3Svein AckenhausenKonnerud ILNorway32:13+2:40
4Kovacs Attila GaborZold Sportok ClubjaHungary33:02+3:29
5Hannu SaloLahden Suunnistajat 37Finland34:23+4:50
6Zdenek KubalekHana OrienteeringCzech Republic34:34+5:01
7Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland35:38+6:05
8Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic35:56+6:23
9Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic36:16+6:43
10Viktor ZachiniaevRus veteranRussian Federation36:33+7:00
11Martti AlilonttinenMS ParmaFinland36:41+7:08
12Rolf LundeEiker olNorway36:53+7:20
13Olivier BenevelloVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance37:18+7:45
14Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland37:35+8:02
15Raimo PusaOriveden PonnistusFinland37:45+8:12
16Pekka VanneHirvensalon HeittoFinland37:58+8:25
17Clas Goran HerrgardGustavsbergs OKFinland38:02+8:29
18Hannu NieminenNastolan TeraFinland38:52+9:19
19Olle ArmanNykopings OKSweden39:04+9:31
20Jean Paul BailleulBROSFrance39:31+9:58
21Vaclav ChotetickyKCT AsCzech Republic39:39+10:06
22Pauli NieminenHyvinkaan RastiFinland40:00+10:27
23Arne BogrenOK VivillSweden40:06+10:33
24Jarl Erik PalmKjula IFSweden40:07+10:34
25Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic40:44+11:11
26Henadzi ArekhauOC BNTUBelarus41:02+11:29
27KarlErik AnderssonIFK Moras OKSweden41:11+11:38
28Hannu NurminenHiisirastiFinland41:57+12:24
29Christer AndenSodertalje Nykvarn OrienteringSweden42:19+12:46
30Stein TurtumoygardMaaren OKNorway42:34+13:01
31Gabor MolnarHegyisport Szentendre EgyesuletHungary42:36+13:03
32Toomas KoppelSakuEstonia42:49+13:16
33Iurii ChumakovAzimutRussian Federation43:00+13:27
34Erling StrandBergens TFNorway43:03+13:30
35Bjoern AbelssonSundsvalls OKSweden43:08+13:35
36Eddie De KerfTrolNetherlands43:14+13:41
36Thorkild Holm PedersenOK VendelboerneDenmark43:14+13:41
38Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany43:24+13:51
39Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinland43:50+14:17
40Aarne MorskyLahden Tyovaen HiihtajatFinland43:51+14:18
41Oldrich PilcHana OrienteeringCzech Republic43:54+14:21
42Vladimir EfremovRus veteranRussian Federation44:48+15:15
43Ingemar LindIFK Moras OKSweden44:54+15:21
44Tor Henning GjermstadWing OKNorway45:18+15:45
45Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany45:35+16:02
46Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation45:49+16:16
47Tapani MertsalmiHirvensalon HeittoFinland45:57+16:24
48Manfred HickethierSSV Planeta RadebeulGermany46:41+17:08
49Arne KolkRSK JohvikasEstonia46:44+17:11
50Hans Peter STAEDELINOLV LangenthalSwitzerland46:45+17:12
51Henadzi NiakhaiStandartBelarus47:00+17:27
52Jukka TiittoKuopion SuunnistajatFinland48:32+18:59
53Finn IngwersenHorsens OKDenmark48:43+19:10
54Peter HeywoodKERNOGreat Britain49:02+19:29
55Odd GundersenRaumar OrienteringNorway49:06+19:33
56Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering ClubAustralia49:14+19:41
57Yasunori OgitaNTA O TourJapan49:38+20:05
58Lars OlsenOK RoskildeDenmark49:42+20:09
59Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia49:52+20:19
60Hans Juergen BuschPost SV DresdenGermany50:04+20:31
61Ranald MacdonaldDerwent Valley OrienteersGreat Britain50:23+20:50
62Hakan ErikssonUmea OKSweden50:29+20:56
63Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway50:50+21:17
64Mike BoltonMole ValleyGreat Britain51:11+21:38
65Andy PayneDeeside Orienteering ClubGreat Britain52:39+23:06
66Bertil JohanssonOK SkogshjortarnaSweden54:33+25:00
67Soeren ChristensenOK SkaermenDenmark55:17+25:44
68Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland55:20+25:47
69Rolf AndersenAmager OKDenmark58:49+29:16
70Toshio UedaTokyo orienteering clubJapan59:10+29:37
71Sven Olof LarssonEmmaboda Verda OKSweden1:01:00+31:27
72Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway1:02:34+33:01
73Reijo MouhuRajakarjalan SuunnistajatFinland1:04:46+35:13
Konrad JanowskiKS Spojnia WarszawaPolandmispunched
Dan WidercrantzOK SkarmenSwedenmispunched
Kurt PetersenFaaborg OKDenmarkmispunched
Stefan NilssonStigmannen Karlshamns OKSwedendid not start
Tor Arne StoksethFredrikstad SKNorwaydid not start
Torben IsenHerning OKDenmarkdid not start
Bill AnderssonHestra IFSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org