International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Sollerod OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M35-2 | M40-1 | M40-2 | M45-1 | M45-2 | M45-3 | M50-1 | M50-2 | M50-3 | M50-4 | M55-1 | M55-2 | M55-3 | M55-4 | M60-1 | M60-2 | M60-3 | M60-4 | M60-5 | M65-1 | M65-2 | M65-3 | M65-4 | M65-5 | M70-1 | M70-2 | M70-3 | M70-4 | M70-5 | M70-6 | M75-1 | M75-2 | M75-3 | M75-4 | M80-1 | M80-2 | M85-1 | M90-1 | M95-1 | M100-1 | W35-1 | W40-1 | W40-2 | W45-1 | W45-2 | W50-1 | W50-2 | W50-3 | W55-1 | W55-2 | W55-3 | W60-1 | W60-2 | W60-3 | W60-4 | W65-1 | W65-2 | W65-3 | W65-4 | W70-1 | W70-2 | W70-3 | W75-1 | W75-2 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | M35A | M35B | M40A | M40B | M45A | M45B | M50A | M50B | M50C | M55A | M55B | M55C | M55D | M60A | M60B | M60C | M60D | M60E | M65A | M65B | M65C | M65D | M65E | M70A | M70B | M70C | M70D | M70E | M75A | M75B | M75C | M80A | M80B | M85A | M85B | M90A | M95A | M100A | W35A | W35B | W40A | W40B | W45A | W45B | W50A | W50B | W50C | W55A | W55B | W55C | W60A | W60B | W60C | W65A | W65B | W65C | W70A | W70B | W70C | W75A | W75B | W80A | W80B | W85A | W90A

Aalborg OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kai LaursenM80-2 (94)32:59+2:2510:18
8Poul BobachM70-1 (142)46:40+5:448:53
20Kirsten BobachW65-3 (137)50:11+13:1611:52
24Claus BobachM40-1 (105)1:05:43+16:177:05
29Edith SorensenW70-1 (134)56:50+17:0515:15
40Jan MoellerM55-3 (137)1:00:27+21:388:57
48Lilian Hegnet JoergensenW70-2 (131)1:13:59+36:4119:43

Aarhus 1900 Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Birgitte HalleW60-2 (137)39:178:40
44Lone ChristensenW65-2 (135)1:11:25+32:2916:54
67Ojvind BroggerM65-5 (135)1:21:55+41:4014:22
68Olaf ChristensenM65-3 (133)1:48:49+1:10:2319:20

Akademisk Skytteforening

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Birger HoffM75-3 (134)44:37+7:3910:11
24Kai WilladsenM65-4 (142)52:38+10:379:23

AKIF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Jes Mose JensenM55-4 (135)54:53+13:068:04
30Mette Moeller NielsenW45-2 (96)59:56+24:3512:10
61Lars HumleM55-4 (135)1:26:48+45:0112:45

Alleroed OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jens Knud MaarupM50-1 (131)45:19+0:415:53
6Birgitte Birck FrederiksenW55-1 (139)42:34+6:289:12
8Anne MaarupW50-1 (121)40:09+6:398:32

Amager OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Erik NielsenM75-4 (59)56:31+21:1112:50
38Christian OlsenM45-2 (110)1:04:46+19:068:15
38Soeren Albaek JensenM45-3 (114)1:11:54+27:019:11
39Jan BartnikM70-3 (142)1:07:13+24:3712:33
41Mette Uhre LangW50-3 (116)1:17:36+40:1916:20
51Per RasmussenM55-4 (135)1:08:12+26:2510:01
58Rolf AndersenM65-3 (133)1:12:15+33:4912:50
59Inge ChristiansenW60-2 (137)1:46:55+1:07:3823:37

Ballerup OK

32 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Lars Hanghoj PetersenM60-5 (122)50:50+10:408:08
15Annette BondeW55-2 (142)47:56+7:0710:18
15Claus CederbergM50-3 (135)56:30+11:107:24
18Alex OttesenM50-2 (131)1:01:27+14:007:57
19Carsten Gemmer HanghoejM45-1 (111)55:13+14:186:58
22Diana CederbergW40-1 (80)58:44+27:5310:20
22Joergen SkaarupM60-2 (135)51:04+8:468:10
26Govert HeedeM80-1 (109)54:36+20:3216:48
29Gregers Helge JorgensenM60-3 (123)55:19+13:368:53
30Lisbeth JensenW70-1 (134)57:19+17:3415:23
32Susan TambergW80-1 (89)1:03:03+36:2231:55
33Siri KlausenW55-3 (143)53:27+12:2011:33
38Kirsten TruelsenW75-1 (100)1:11:14+41:5024:33
41Gunnar TambergM80-1 (109)1:08:37+34:3321:06
41Per Aaes ChristoffersenM70-4 (144)1:00:30+20:0211:18
47Hanne FrostW60-1 (141)1:12:27+32:4716:00
50Lars Bech JensenM55-2 (142)1:04:15+22:519:26
51Finn HultengrenM75-4 (59)1:26:26+51:0619:38
52Ellen Kuehn JensenW60-1 (141)1:19:44+40:0417:37
53Bodil Marie MortensenW65-1 (137)1:20:22+42:0319:01
53Charlotte GrauertW55-3 (143)1:03:18+22:1113:41
54Flemming VejenM60-4 (122)1:31:31+53:1614:35
54Anne HultengrenW70-3 (125)2:07:47+1:30:2134:04
56Jan KristoffersenM70-5 (145)1:22:45+40:4015:23
57Gitte GrauertW55-2 (142)1:11:35+30:4615:23
57Henrik PetersenM50-1 (131)1:48:15+1:03:3714:03
60Troels ChristensenM55-3 (137)1:12:12+33:2310:41
63Marek Mir MackiewiczM70-1 (142)1:29:45+48:4917:05
64Birte LangkildeW55-2 (142)1:20:53+40:0417:23
69Lasse Lybek JensenM55-3 (137)1:44:51+1:06:0215:32
Inge Krogh KristoffersenW70-1 (134)mispunched
Poul GregersenM75-3 (134)mispunched
Jimmy HoenM65-1 (132)did not start
Johanne LindW60-1 (141)did not start

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Kent PihlM55-3 (137)56:46+17:578:24

Faaborg OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Lis KnudsenW65-4 (61)47:09+11:4711:05
27Leif Skovgaard KnudsenM70-3 (142)1:01:48+19:1211:33
36Ethna CavanaghW50-2 (122)55:35+19:5111:45
50Soeren KlingenbergM55-1 (143)1:09:26+27:5110:17
52Kurt PetersenM65-3 (133)1:06:13+27:4711:46
67Kaj Ole JensbyM70-1 (142)2:16:23+1:35:2725:58

Farum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Marianne HolmW35-1 (115)53:04+11:368:41

FIF Hilleroed Orientering

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Annelise HansenW75-2 (99)38:24+5:0813:07
6Maria Douglas StillingW50-3 (116)44:34+7:179:22
13Mads K LarsenM40-2 (105)1:01:50+8:036:40
27Aage DamsgaardM70-1 (142)55:06+14:1010:29
28Karsten SchultzM70-4 (144)53:39+13:1110:01
32Henning LoewensteinM75-2 (131)1:04:13+22:1314:45
33Karsten FunderM70-1 (142)57:56+17:0011:02
38Jens Viktor NoergaardM55-1 (143)1:03:13+21:389:21
40Peter DyrstingM50-2 (131)1:23:34+36:0710:49
45Soren SlothM55-3 (137)1:02:07+23:189:12
46Leif SigM70-4 (144)1:03:08+22:4011:48

Fredensborg OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Max PrangM60-2 (135)56:45+14:279:04

FSK Orientering

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Kurt ThuesenM60-3 (123)53:17+11:348:33
31Lisbet HansenW65-2 (135)58:11+19:1513:46
32Anne Marie BechW70-3 (125)1:10:21+32:5518:45
34Inger JensenW75-1 (100)1:02:48+33:2421:39
40Karl Aage HaldM70-3 (142)1:08:21+25:4512:46
46Leif PedersenM55-2 (142)1:02:07+20:439:08
49Jytte Eltang JoergensenW75-1 (100)2:20:48+1:51:2448:33
56Lise KolteW70-2 (131)1:19:38+42:2021:14
70Jytte SoerensenW55-2 (142)1:41:02+1:00:1321:43
Claus WigenM55-2 (142)did not start
Frank SandgreenM80-2 (94)did not start

Helsingoer SOK

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Jorgen JensenM80-1 (109)41:48+7:4412:51
12Flemming WendelboeM65-1 (132)46:21+8:348:10
13Peter LarsenM85-1 (66)44:36+16:3919:23
13John MieneM75-3 (134)45:59+9:0110:30
18Kirsten EllekildeW70-2 (131)49:11+11:5313:06
24Soeren NielsenM70-5 (145)58:55+16:5010:57
30Flemming LarsenM75-4 (59)55:46+20:2612:40
31Birgitte KrugerW60-2 (137)55:10+15:5312:11
32Marie KrogsgaardW75-2 (99)53:56+20:4018:26
49Jakob VangM70-6 (68)1:13:24+32:3713:39
57Inge OlsenW70-2 (131)1:21:12+43:5421:39
Anna Lise LykW70-3 (125)mispunched
Lise BertramW70-3 (125)mispunched
Soeren OestergaardM80-2 (94)did not start

Herlufsholm OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Arne KristensenM55-3 (137)51:23+12:347:36
26Jesper BorstingM55-1 (143)58:19+16:448:38
33Henriette HansenW40-2 (81)1:04:23+26:1811:06
52Henrik MathiesenM50-2 (131)1:45:19+57:5213:37
53Frans AndersenM60-3 (123)1:12:14+30:3111:36
57Lykke MathiesenW50-2 (122)1:22:20+46:3617:25
Bent BorstingM80-2 (94)did not start

Herning OK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Lucia AagaardW55-3 (143)43:57+2:509:30
18Varny VestergaardM65-3 (133)49:00+10:348:42
31Kim GottliebM60-2 (135)54:14+11:568:40
32Kaj KaspersenM65-5 (135)54:02+13:479:28
38Gitte IsenW55-3 (143)56:09+15:0212:08
42Frants NielsenM70-4 (144)1:01:09+20:4111:25
44Flemming SasserM65-4 (142)1:00:13+18:1210:45
45Helga SoebyW60-3 (137)1:02:53+24:2714:03
48Ole Bek AndersenM60-4 (122)1:07:52+29:3710:48
60Torben IsenM65-5 (135)1:07:42+27:2711:52
Bitten NielsenW70-3 (125)mispunched

Holbaek OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Mogens JensenM75-4 (59)1:02:11+26:5114:07
42Jannie NielsenW50-3 (116)1:17:43+40:2616:21
49Henrik NielsenM55-4 (135)1:07:33+25:469:56
52Nina HenriksenW50-3 (116)1:30:46+53:2919:06

Horsens OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kent KraghM55-3 (137)43:52+5:036:29
12Elin Holm JensenW65-3 (137)45:22+8:2710:44
13Troels JensenM70-5 (145)53:03+10:589:52
16Peer StraarupM65-3 (133)48:20+9:548:35
31Tove StraarupW60-4 (60)1:02:15+24:5513:45
62Finn IngwersenM65-1 (132)1:08:50+31:0312:07

HSOK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rolf LundM60-4 (122)38:156:05
11Ole HansenM50-1 (131)53:20+8:426:55
15Lene JensenW60-4 (60)47:32+10:1210:30
53Carsten Thye AggerM55-3 (137)1:07:56+29:0710:03
Steffen HoelstadM60-1 (130)did not start
Mette Kirstine AggerW50-1 (121)did not start

Kildeholm OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Julie ChristiansenW40-1 (80)1:21:48+50:5714:24
38Carl DjurhuusM80-1 (109)1:03:08+29:0419:25
41Kristina LarsenW40-2 (81)1:39:42+1:01:3717:11
42Henrik Visborg ThuneM50-4 (57)1:25:07+40:1411:05
Nils SaettemM65-2 (139)mispunched

Koege OK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Gunnar GrueSoerensenM65-5 (135)43:24+3:097:36
10Palle BayM85-1 (66)40:44+12:4717:42
16Gerda ChristiansenW65-2 (135)50:55+11:5912:03
16Tage EbbensgaardM70-2 (141)54:15+14:5610:08
30Erik Loevgren JensenM70-2 (141)1:00:49+21:3011:22
38Karsten RichardtM70-5 (145)1:05:36+23:3112:12
43Niels TormM50-3 (135)1:16:29+31:0910:01
45Bo PedersenM50-3 (135)1:17:23+32:0310:08
50Niels ThingvadM45-1 (111)1:52:04+1:11:0914:08
67Birgit BernerW70-2 (131)1:52:09+1:14:5129:54
Svend FladbergM85-1 (66)mispunched
Kurt DoseM85-1 (66)did not start
Anders BangM60-5 (122)did not start
Otto KristensenM70-6 (68)did not start

Kolding OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Marianne Lynge KroghW50-2 (122)38:07+2:238:04
29Soeren MaarupM55-1 (143)58:57+17:228:44
29Hanne StaugaardW50-2 (122)51:41+15:5710:56
38Per Eg PedersenM50-1 (131)1:12:58+28:209:28

Lyngby OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Henrik HansenM55-2 (142)48:30+7:067:07

Mariager Fjord OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Vagn LidegaardM80-2 (94)52:24+21:5016:22

Maribo OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Pia KadziolaW55-1 (139)46:42+10:3610:05

Nordvest OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Jane Thode JensenW70-1 (134)1:01:53+22:0816:36
47Hermann Peter JensenM70-4 (144)1:05:41+25:1312:16
Mette EdsenW50-3 (116)did not start

O 63 Vordingborg

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Peter Bjorn JensenM75-1 (131)1:03:21+22:0614:43
48John KnudsenM65-5 (135)1:01:03+20:4810:42
49Steven LambertM50-4 (57)1:36:19+51:2612:32
50Niels Henrik HolscherM70-2 (141)1:15:47+36:2814:09

Odense Orienteringsklub

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Hans Villy JensenM75-1 (131)46:53+5:3810:54
9Olav OdgaardM75-2 (131)52:26+10:2612:03
34Finn SkouenborgM40-1 (105)1:17:43+28:178:22
34Palle Moeller NielsenM75-2 (131)1:05:14+23:1414:59

OK 73

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Inge MadsenW80-1 (89)26:4113:30
5Marianne LykkingW70-3 (125)49:29+12:0313:11
8Gunner JoergensenM75-2 (131)51:37+9:3711:51
14Else GudmeW70-1 (134)47:17+7:3212:41
20Claus OdgaardM55-4 (135)53:57+12:107:56
31Knud LykkingM75-3 (134)54:57+17:5912:33
42Bent JohansenM65-4 (142)59:50+17:4910:41
43Morten LykkingM45-3 (114)1:20:13+35:2010:15
47Bent MortensenM80-1 (109)1:15:59+41:5523:22
51Ulla ValnertW70-1 (134)1:10:29+30:4418:55
67Henrik KristensenM65-3 (133)1:26:30+48:0415:22
Jorn AndreasenM75-2 (131)mispunched

OK Djurs

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Kai HansenM75-1 (131)56:37+15:2213:10

OK Esbjerg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Ole GadsboelleM60-1 (130)46:49+4:527:29
Lars NielsenM45-2 (110)did not start

OK Gorm

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Karl Kristian TerkelsenM70-6 (68)46:05+5:188:34
10Pernille BuchW40-2 (81)46:28+8:238:00
22Hans Chr StribM70-4 (144)51:58+11:309:42
25Soren GermannM55-4 (135)55:09+13:228:06
25Flemming D AndersenM65-4 (142)53:38+11:379:34
30Asta TerkelsenW70-2 (131)57:23+20:0515:18
36Ole BinderM60-1 (130)1:01:10+19:139:47
41Jens Christian LauersenM45-2 (110)1:08:24+22:448:42
41Peter Fons KnudsenM60-5 (122)1:08:33+28:2310:58
44Inger BondingW45-1 (99)1:48:43+1:12:2822:46

OK HTF Haderslev

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Mona Lene RasmussenW60-3 (137)41:25+2:599:15
10Finn J AarisM70-5 (145)51:48+9:439:38
31Hans NielsenM75-1 (131)59:58+18:4313:56

OK Oest Birkeroed

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jakob OEdumM50-2 (131)48:58+1:316:20
2Michael SoerensenM40-2 (105)53:59+0:125:49
Rasmus OedumM50-4 (57)did not start

OK Pan Aarhus

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ivan ChristensenM65-1 (132)43:58+6:117:44
11Else Marie HassW70-3 (125)51:31+14:0513:44
11Rie Stenhoj Baun McGrailW35-1 (115)46:47+5:197:40
16Knud SoerensenM75-4 (59)47:02+11:4210:41
19Bjarke RefslundM35-2 (84)1:00:39+14:096:20
22Vibeke JoergensenW60-2 (137)51:19+12:0211:20
44Per Mogens Jessen KlixbullM70-3 (142)1:13:15+30:3913:41
46Lilian Agnete Pind SoerensenW70-3 (125)1:28:32+51:0623:36
47Frank LindeM65-4 (142)1:00:40+18:3910:50
Bent NielsenM75-3 (134)mispunched
Finn Hother MadsenM75-2 (131)did not start

OK Roskilde

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Inge JoergensenW70-2 (131)43:35+6:1711:37
16Ane VeierskovW70-2 (131)48:45+11:2713:00
17Aksel AndersenM65-2 (139)52:49+9:279:15
17Ole SvendsenM75-3 (134)47:01+10:0310:44
22Bjarne PedersenM75-3 (134)48:57+11:5911:11
28Finn PetersenM65-2 (139)56:31+13:099:54
39John TripaxM70-6 (68)1:02:30+21:4311:37
45Annette PetersenW60-2 (137)1:08:16+28:5915:05
48Volker NaulinM50-1 (131)1:26:09+41:3111:11
48Szabolcs OsvathM40-2 (105)2:03:50+1:10:0313:21
49Mogens Hald KristensenM60-4 (122)1:12:29+34:1411:33
51Jette Dina KreibergW60-3 (137)1:13:38+35:1216:27
53Lars OlsenM65-3 (133)1:07:59+29:3312:05
55Jesper Allan JensenM50-4 (57)1:54:58+1:10:0514:58
56Mogens BruunM70-2 (141)1:34:46+55:2717:42
60Caroline van BronswijkW50-1 (121)2:39:54+2:06:2434:01
Frederik Grue SorensenM40-1 (105)mispunched
Janne BrunstedtM70-2 (141)mispunched
Ole BoggildM70-5 (145)mispunched
Allan SoegaardM45-1 (111)did not finish

OK Skaermen

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Ruth HansenW70-3 (125)57:07+19:4115:13
19Mogens HansenM75-1 (131)52:12+10:5712:08
21Ulla HoogeW65-1 (137)49:13+10:5411:38
35Peter NielsenM70-3 (142)1:04:21+21:4512:01
52Soeren ChristensenM65-4 (142)1:04:26+22:2511:30
54Hakon MosbechM60-1 (130)1:10:16+28:1911:14
55Steen SoerensenM70-6 (68)1:20:02+39:1514:53
59Svend Erik JensenM70-2 (141)1:46:11+1:06:5219:50
69Vivian Munch HansenW70-1 (134)1:57:46+1:18:0131:36

OK Snab

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Flemming JoergensenM50-1 (131)44:385:47
4Jesper Fenger GronM50-3 (135)51:51+6:316:48
11Ulrika Oernhagen JoergensenW50-2 (122)41:36+5:528:48
34Kate NielsenW55-1 (139)53:50+17:4411:38

OK Soro

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Mette FilskovW55-2 (142)42:30+1:419:08
5Walther LundM90-1 (14)1:31:10+43:0946:09
13Soes Munch HansenW55-1 (139)45:53+9:479:55
16Anne Bloch FrandsenW50-1 (121)45:51+12:219:45
28Kenneth ThomsenM35-1 (90)1:10:31+16:057:27
35Ole RingM80-1 (109)1:00:23+26:1918:34
38Berit AhlmannW45-1 (99)1:20:48+44:3316:55
43Merete KleistW50-2 (122)1:03:43+27:5913:29
47Jens FrandsenM50-2 (131)1:34:15+46:4812:12

OK Syd

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Karsten JohnkM55-1 (143)54:43+13:088:06
23Hanne LjungbergW60-4 (60)52:16+14:5611:33
37Rasmus EjlersenM35-1 (90)1:25:11+30:459:00
41Joern H KlausenM65-2 (139)1:02:37+19:1510:59

OK Vendelboerne

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Peter ArildsenM85-1 (66)38:54+10:5716:54
19Lisbet NielsenW65-1 (137)48:36+10:1711:30
21Vivi ArildsenW80-1 (89)48:32+21:5124:34
28Allan ReicheM40-2 (105)1:14:47+21:008:03
50Finn Horup NielsenM70-1 (142)1:08:48+27:5213:06
56Thorkild Holm PedersenM65-2 (139)1:09:59+26:3712:16
Hans Ingemann PetersenM70-2 (141)mispunched

OK Vinderoed 92

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Morten NeregaardM50-4 (57)1:11:12+26:199:16

PI Copenhagen

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Peter SorensenM65-1 (132)43:59+6:127:45
27Camilla Rath NielsenW45-1 (99)54:11+17:5611:20
31Breum RitaW55-3 (143)52:38+11:3111:22
31Bruno StubM60-5 (122)1:00:53+20:439:44
32Jorn LindM60-2 (135)54:49+12:318:46
39Carsten MortensenM35-2 (84)1:34:50+48:209:54
54Henrik WibergM60-5 (122)1:18:18+38:0812:31
68Karsten JorgensenM55-1 (143)1:27:18+45:4312:56
Jacob Spange MortensenM40-1 (105)did not start

Rold Skov OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Elizabeth BorchorstW65-1 (137)49:29+11:1011:42
44Ole JensenM75-4 (59)1:08:51+33:3115:38
48Jonna MoellerW75-2 (99)2:06:08+1:32:5243:07
51Otto MoellerM75-1 (131)1:32:31+51:1621:30
Helge Soegaard JensenM60-4 (122)did not start

Silkeborg OK

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Heidi Hinge KrogsgaardW45-2 (96)39:09+3:487:56
20Poul NohrM75-4 (59)49:46+14:2611:18
24Keld Hinge KrogsgaardM45-2 (110)56:55+11:157:15
26Vibeke VogeliusW70-3 (125)1:02:07+24:4116:33
30Susanne GasbjergW65-2 (135)57:01+18:0513:29
39Jens OzolM50-1 (131)1:13:23+28:459:31
42Anette PindW50-1 (121)1:00:45+27:1512:55
42Jorgen JorgensenM65-5 (135)58:25+18:1010:14
52Knud VogeliusM70-5 (145)1:20:39+38:3415:00
61Birthe HelmsW70-2 (131)1:25:45+48:2722:52
Knud FjordvaldM65-2 (139)mispunched

Soelleroed OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Else HansenW70-1 (134)50:58+11:1313:40
32Peter OestergaardM55-2 (142)55:15+13:518:07
Ib Glud KonradsenM90-1 (14)mispunched

St Binderup OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Per KorsbakM60-4 (122)1:00:56+22:419:42

Svendborg OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Annette FaeringW60-1 (141)1:05:32+25:5214:28
45Per Storm HansenM60-2 (135)1:02:00+19:429:55
54Lene BankeW60-3 (137)1:15:55+37:2916:57
59Sandra BlichfeldW35-1 (115)1:27:58+46:3014:25

Tisvilde Hegn OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tenna Norgaard LandspergW45-2 (96)35:217:10
1Thomas Greve JensenM45-1 (111)40:555:09
4Keld JohnsenM65-1 (132)41:39+3:527:20
4Rune OlsenM40-1 (105)53:22+3:565:45
10Leif E LarsenM65-1 (132)44:52+7:057:54
17Klaus OlsenM70-3 (142)56:49+14:1310:37
29Birgit OlsenW65-4 (61)57:30+22:0813:31
45Preben JorgensenM45-3 (114)1:21:56+37:0310:28

Viborg OK

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Keld GadeM65-5 (135)40:157:03
15Pia GadeW65-3 (137)47:36+10:4111:15
17Stig BarrettM60-3 (123)52:55+11:128:30
28Lene Bejer DamgaardW50-1 (121)51:03+17:3310:51
29Jakob GadeM35-2 (84)1:12:30+26:007:34
30Lene Stick NielsenW50-2 (122)52:24+16:4011:05
33Anders ByrdalM35-2 (84)1:20:42+34:128:25
40Helle NikkelW50-1 (121)59:32+26:0212:40
41Rasmus Kammer Bach SkovsgaardM35-1 (90)1:56:18+1:01:5212:18
41Allan BaagoeM50-3 (135)1:13:36+28:169:39
48Kristine BaagoeW35-1 (115)1:03:55+22:2710:28
56Lennart Bo KristiansenM55-2 (142)1:07:48+26:249:58
61Birgitte BachW55-1 (139)1:13:49+37:4315:57
Jess RasmussenM60-3 (123)mispunched
Svend Erik SkovsgaardM60-1 (130)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021