International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Abominable O-Men

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15John ScownM65-5 (135)47:19+7:048:18
28Ann ScownW65-4 (61)54:31+19:0912:49

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Jenny CasanovaW40-2 (81)48:58+10:538:26
38Greg HawthorneM65-4 (142)57:53+15:5210:20

Bayside Kangaroos Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Greg TamblynM60-3 (123)1:53:19+1:11:3618:12
64David KnightM60-2 (135)1:26:29+44:1113:50

Bendigo Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Alison RadfordW65-2 (135)46:29+7:3311:00
11Antony RadfordM70-1 (142)47:17+6:219:00

Bibbulmun Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ricky ThackrayM40-2 (105)1:15:15+21:288:06

Big Foot Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Patrik GunnarssonM40-1 (105)1:02:04+12:386:41

Central Coast Orienteers

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Hilary WoodW60-2 (137)49:06+9:4910:51
21Nick DentM65-2 (139)53:40+10:189:24
37Paul PrudhoeM65-3 (133)56:32+18:0610:03
46Julia PrudhoeW60-4 (60)1:10:26+33:0615:33

Dandenong Ranges Orienteering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Peter DalwoodM70-4 (144)57:01+16:3310:39
58Pamela KingW65-1 (137)1:23:58+45:3919:52

Garingal Orienteers

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Ross BarrM70-1 (142)54:21+13:2510:21
24James LithgowM60-5 (122)58:02+17:529:17
26Ron JunghansM75-3 (134)49:52+12:5411:23
51Barbara JunghansW65-2 (135)1:20:38+41:4219:05
59John GilesM70-6 (68)1:23:51+43:0415:36

Goldseekers Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Jean BaldwinW75-1 (100)49:29+20:0517:03
23Basil BaldwinM75-2 (131)57:53+15:5313:18

Illawarra Kareelah Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Margaret DuguidW70-3 (125)1:29:25+51:5923:50
50Vicki WilmottW60-3 (137)1:13:19+34:5316:23
Salme FullerW50-1 (121)did not start

Nillumbik Emus Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
59Schon HudsonW65-3 (137)1:55:22+1:18:2727:18
65Geoff HudsonM65-2 (139)1:28:28+45:0615:31

Orienteering ACT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Andrew Cumming ThomM60-1 (130)1:20:54+38:5712:56

Parawanga Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Ann IngwersenW75-1 (100)53:48+24:2418:33
55Frank IngwersenM75-4 (59)1:52:18+1:16:5825:31

Red Roos

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Hugh MooreM70-2 (141)1:00:46+21:2711:21
46Eric WainwrightM70-5 (145)1:08:23+26:1812:43
69Maurice PattenM55-1 (143)1:27:35+46:0012:58

Tjuringa Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Paul HoopmannM65-1 (132)51:07+13:209:00

Ugly Gully Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Su Yan TayW50-3 (116)52:14+14:5710:59

Uringa Orienteers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Ian McKenzieM65-4 (142)58:58+16:5710:31
41Dick OgilvieM70-3 (142)1:08:25+25:4912:47
46Michael WarltersM50-3 (135)1:19:12+33:5210:23
Maureen OgilvieW85-1 (12)did not start

Wagga and Riverina Occasional

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Debbie DaveyW60-1 (141)44:19+4:399:47
18Alex DaveyM60-3 (123)53:04+11:218:31
23Briohny SeamanW35-1 (115)51:37+10:098:27

Wellington Ranges Orienteering

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mary HawthorneW75-2 (99)did not start

Weston Emus

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Hermann WehnerM90-1 (14)1:27:30+39:2944:18
49Kirsten WehnerW50-2 (122)1:06:47+31:0314:08

Yarra Valley Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Blair TrewinM45-3 (114)1:02:22+17:297:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org