International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W55-1

4 625 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1MARJE VIIRMANNHarju KEK RSKEstonia36:06
2Sara Snogerup LinseLunds OKSweden36:17+0:11
3Anne NurmiAngelniemen AnkkuriFinland40:08+4:02
4Olena RudakovaOC MASTERUkraine41:09+5:03
5Marika KirsspuuTA OKEstonia42:07+6:01
6Birgitte Birck FrederiksenAlleroed OKDenmark42:34+6:28
7Tiri RebaardSandefjord OKNorway42:50+6:44
8Kaethi KohlerOLG DachsenSwitzerland43:27+7:21
9Kirsi KihlstromRasti E4Finland43:33+7:27
10Irina ZachuniaevaRus veteranRussian Federation43:38+7:32
11Tone HollowellOK TyrSweden44:20+8:14
12Renate LienhartULUS REISEWELTSwitzerland45:05+8:59
13Soes Munch HansenOK SoroDenmark45:53+9:47
14Britt Mari StensssonHelsingborgs SOKSweden46:16+10:10
15Lena KorchakCOBFSweden46:38+10:32
16Pia KadziolaMaribo OKDenmark46:42+10:36
17Eva SvanbergJarfalla OKSweden47:02+10:56
18Merja AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland47:05+10:59
19Christina BirathStenungsunds OKSweden47:43+11:37
20Annlouise AlmqvistIFK Moras OKSweden48:18+12:12
21Gun Viol LangOK RASEBORGFinland48:23+12:17
22Tuulikki SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland48:49+12:43
23Paivi EinonenLahden Suunnistajat 37Finland49:20+13:14
24Susanne LuescherOLK ArgusSwitzerland49:44+13:38
25Andrea WyssOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland50:03+13:57
26Anica HribarOrientacijski klub BreziceSlovenia50:23+14:17
27Varyhina SvetlanaStandartBelarus50:45+14:39
28Riitta HakkarainenRajakarjalan SuunnistajatFinland50:58+14:52
29Pirjo RamanenIlomantsin UrheilijatFinland51:18+15:12
30Daiva ZiaukieneMedeina OKLithuania51:37+15:31
31Karen JonesSouth London OrienteersGreat Britain52:49+16:43
32Rita LinkoEspoon SuuntaFinland52:52+16:46
33Ilze TaseOgre OKLatvia53:21+17:15
34Kate NielsenOK SnabDenmark53:50+17:44
35Anna Weckner WestlundOK TyrSweden54:06+18:00
36Olga ZolnikovaTumenRussian Federation54:46+18:40
37Adele NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain54:48+18:42
38Kerstin OhlssonHaninge SOKSweden55:11+19:05
39Anne LoeverStord OrienteringNorway55:13+19:07
40Eija PiispanenHaapaveden UrheilijatFinland55:53+19:47
41Lindsey KnoxRoxburgh ReiversGreat Britain56:37+20:31
42Kati NemethStigmannen Karlshamns OKSweden56:56+20:50
43ALLA IVLEVAEverest Russia LORussian Federation58:01+21:55
44Judita SadeckaATU KosiceSlovakia58:31+22:25
45Elena LippertKazakhstan Kazakhstan1:00:26+24:20
46Pia BoudrieVasby OKSweden1:02:25+26:19
47Katrin KruegerSSV Planeta RadebeulGermany1:03:08+27:02
47Leila LjunggrenMarkbygdens OKSweden1:03:08+27:02
49Anne TynegateBADOGreat Britain1:03:52+27:46
50Britt KarlsenAskoy OLNorway1:03:58+27:52
51Sarka GabrielovaSKOB OstrovCzech Republic1:05:46+29:40
52Gro Hege LudvigsenMaaren OKNorway1:06:21+30:15
53Ulle RaudseppOK OkasEstonia1:07:06+31:00
54Sue RussellDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:07:08+31:02
55Jeanette StammOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland1:09:23+33:17
56Caroline MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain1:10:25+34:19
57Paivi IsoMarkkuSuomusjarven SisuFinland1:10:44+34:38
58Jenny BuelensFRSO BelgiumBelgium1:10:53+34:47
59Ute WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany1:12:16+36:10
60Marika MeisterOK OkasEstonia1:13:44+37:38
61Birgitte BachViborg OKDenmark1:13:49+37:43
62Anneli HautaniemiTampereen PyrintoFinland1:17:06+41:00
63Eeva KorhonenRajakarjalan SuunnistajatFinland1:17:38+41:32
64Helen RollinsCorsaorientamento Club RomaItaly1:20:17+44:11
65Irja Yli EerolaHameenlinnan TarmoFinland1:21:36+45:30
66Claudie Boehm GrevetCOBFFrance1:22:13+46:07
67Anne Margit BrattenMaaren OKNorway1:26:26+50:20
68Elisabeth SteinlechnerOC FuerstenfeldAustria1:30:57+54:51
69Grete BerntsenMaaren OKNorway1:31:34+55:28
70Andrea SchaffnerOLG ZurichSwitzerland1:44:04+1:07:58
71Merja ToivonenEpilan EsaFinland1:44:44+1:08:38
72Marion ShipmanLondon Orienteering KlubbGreat Britain2:14:34+1:38:28
Liudmila TitovaVelikiy Novgorod AcronRussian Federationdid not finish
Mirka HlavovaHana OrienteeringCzech Republicdid not start
Johanna SundstromJarla OrienteringSwedendid not start
Marie Therese TerrillonBROSFrancedid not start
Maarit RitakallioLynxFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org