International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M65-3

5 625 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Roger HendrickxKOLBelgium38:26
2Thomas KarlssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden38:34+0:08
3Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland39:15+0:49
4Peter KronholmIF BraheFinland39:36+1:10
5Zoltan HegedusVIZSLA SEHungary41:36+3:10
6Rauli HelkkulaTurun MetsankavijatFinland42:54+4:28
7Roland WareniusAvesta OKSweden43:51+5:25
8Sven Inge SvenssonHassleholms OKSweden44:16+5:50
9Sveinung RekaaNotodden OLNorway44:59+6:33
10Jan Arve SolliAskoy OLNorway46:00+7:34
11Bjorn SteinbekkenOdal olNorway46:08+7:42
12Markku TormaKannuksen UraFinland46:11+7:45
13Ulf RadlerJarfalla OKSweden46:40+8:14
14Mikko SaniHollolan Urheilijat 46Finland47:17+8:51
15Pekka PietilaKangasala SKFinland48:02+9:36
16Peer StraarupHorsens OKDenmark48:20+9:54
17Ulf KjellinOK HedstrommenSweden48:43+10:17
18Varny VestergaardHerning OKDenmark49:00+10:34
19Tor SorevikTIF VikingNorway49:02+10:36
20Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway49:55+11:29
21Vit JelinekHana OrienteeringCzech Republic50:05+11:39
22Ove ForsstromOK RASEBORGFinland50:12+11:46
23Conny JidetoftStangenas AISSweden50:33+12:07
24Lars StrinnholmOstersunds OKSweden50:53+12:27
25Pekka LiukkalaHauhon SisuFinland50:54+12:28
26Ueli BretscherOLC KapreoloSwitzerland51:04+12:38
27Shoji KatoNTA O TourJapan51:43+13:17
27Werner WehrliULUS REISEWELTSwitzerland51:43+13:17
29Harri LaineKauhajoen KarhuFinland51:44+13:18
30Mats HemstromGavle OKSweden52:16+13:50
31Esko SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinland52:27+14:01
32Tiit PloompuuRSK JohvikasEstonia53:51+15:25
33Kalle NelkSK Saue TammedEstonia54:31+16:05
34Frank Glad BalchenOddersjaa SSKNorway54:53+16:27
35Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic55:40+17:14
36Richard PayneEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain56:16+17:50
37Paul PrudhoeCentral Coast OrienteersAustralia56:32+18:06
38Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation57:48+19:22
39Per OehlckersIL TyrvingNorway57:50+19:24
40Gunde HjalmarssonStora Tuna OKSweden58:43+20:17
41Jozef WozniakKU AZS WAT WarszawaPoland59:44+21:18
42Tom NolanQuantico Orienteering ClubUnited States59:45+21:19
43Ragnar BergStokke ILNorway1:00:02+21:36
44Lennart JakobsonTibro OKSweden1:02:17+23:51
45Silvano BernardiOrienteering TarzoItaly1:02:27+24:01
46David RosenSROCGreat Britain1:02:59+24:33
47Pekka ToppariPuolangan RyhtiFinland1:03:24+24:58
48Kurt FischerOLG PfaeffikonSwitzerland1:03:35+25:09
49Jan Erik PaulssonUddevalla ISSweden1:03:48+25:22
50Eddie HarwoodMoravianGreat Britain1:04:39+26:13
51Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland1:05:23+26:57
52Kurt PetersenFaaborg OKDenmark1:06:13+27:47
53Lars OlsenOK RoskildeDenmark1:07:59+29:33
54Bill AnderssonHestra IFSweden1:10:31+32:05
55Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway1:11:58+33:32
56Jarl Erik PalmKjula IFSweden1:12:02+33:36
57Ingemar LindIFK Moras OKSweden1:12:05+33:39
58Rolf AndersenAmager OKDenmark1:12:15+33:49
59Eddie De KerfTrolNetherlands1:12:42+34:16
60Raimo PusaOriveden PonnistusFinland1:12:45+34:19
61Hannu NurminenHiisirastiFinland1:13:25+34:59
62Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:14:10+35:44
63Ranald MacdonaldDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:16:18+37:52
64Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway1:16:53+38:27
65Hakan ErikssonUmea OKSweden1:22:42+44:16
66Chris SHAWEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain1:25:50+47:24
67Henrik KristensenOK 73Denmark1:26:30+48:04
68Olaf ChristensenAarhus 1900 OrienteringDenmark1:48:49+1:10:23
Matthias DittmersTSV MalenteGermanydid not start
Robert LocusseTOUT AZIMUT FAMECKFrancedid not start
Kent ErikssonLerums SOKSwedendid not start
Jiri NasinecTJ Stadion Novy BorCzech Republicdid not start
Sergey GlebovMoscowRussian Federationdid not start
Ingemar LarssonTullinge SKSwedendid not start
Jiri CipaTJ LOKO Ceska TrebovaCzech Republicdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org