International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M55-4

6 800 m, 72 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffR
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OLNorway41:47
2Erlend SlokvikOL TotenTrollNorway42:45+0:58
3Graham PattenLakeland Orienteering ClubGreat Britain43:33+1:46
4Hans MelinGoteborg Majorna OKSweden45:18+3:31
5Njaal F VadlaSandnes ILNorway45:50+4:03
6Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway46:11+4:24
7Stefan BolligerOLV BasellandSwitzerland46:41+4:54
8Oleksandr PalahniukKO OrionUkraine47:08+5:21
9Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway47:23+5:36
10Lars LindgrenOK ODMARDENSweden48:04+6:17
11Jon BjorgumKristiansand OKNorway50:13+8:26
12Magnus JoelssonSOK68Sweden51:19+9:32
13Jaanus RehaKooperaatorEstonia51:22+9:35
14Zdenek ZuzanekOOB TJ Tatran Jablonec nad NisouCzech Republic51:51+10:04
15Ian ProsserNo club membershipAustralia52:24+10:37
16Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland52:52+11:05
17Raimo ItkonenSuunta JyvaskylaFinland53:21+11:34
18Jens KastenssonVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance53:56+12:09
18Markku MantyMaarian MahtiFinland53:56+12:09
20Claus OdgaardOK 73Denmark53:57+12:10
21Maksim GureevSaint PetersburgRussian Federation54:02+12:15
22Bjorn Henning GrandalIL TyrvingNorway54:25+12:38
23Romualdas KniukstaRudamina OKLithuania54:49+13:02
24Jes Mose JensenAKIFDenmark54:53+13:06
25Soren GermannOK GormDenmark55:09+13:22
26Frode RobertsenTonsberg og omegn OLNorway55:48+14:01
27Christian NolteTSV NusseGermany55:50+14:03
28Vsevolod DokhturovTomskRussian Federation56:00+14:13
29Mats BrorssonTockarps IKSweden56:01+14:14
30Veli Matti SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland56:34+14:47
31Miroslav SklenarOrientacni Beh OpavaCzech Republic57:17+15:30
32Patrick DusigneCS PertuisFrance58:18+16:31
33Gerhard Michael BuhlerUSV TU DresdenGermany58:58+17:11
34Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:00:39+18:52
35Aleksander PritsikRakvere OKEstonia1:00:48+19:01
36Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinland1:00:57+19:10
36Stig LarssonGoteborg Majorna OKSweden1:00:57+19:10
38Dror ZiporiISR OC Lev HasharonIsrael1:01:44+19:57
39Tommy LjungdahlIK HakarpspojkarnaSweden1:02:57+21:10
40Refik DiriISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey1:03:16+21:29
41Maths CarlssonToleredUtby OLSweden1:03:24+21:37
42Stefan SlutskyHudson Valley OrienteeringUnited States1:03:34+21:47
43Stein Erik ScheieOK SorNorway1:03:45+21:58
44Timo NeuvonenMustalammen PalloFinland1:04:05+22:18
45Mark CollinsDartford Orienteering KlubbGreat Britain1:05:07+23:20
46Sandris LacisMona OKLatvia1:06:20+24:33
47Mirek ChmelarHana OrienteeringCzech Republic1:07:01+25:14
48Bernd GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:07:29+25:42
49Henrik NielsenHolbaek OKDenmark1:07:33+25:46
50Tapio KarrasBay Area Orienteering ClubUnited States1:07:56+26:09
51Per RasmussenAmager OKDenmark1:08:12+26:25
52Gerhard KellnerHSV OL Wiener NeustadtAustria1:09:02+27:15
53Mats KensbyOK TyrSweden1:09:11+27:24
54Jaroslav ZemanOK JihlavaCzech Republic1:09:43+27:56
55Adrian WiseSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain1:11:26+29:39
56Jari ToivonenEpilan EsaFinland1:12:51+31:04
57Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland1:14:08+32:21
58Jari LiukkonenIHRFinland1:15:32+33:45
59Kari HeinonenAngelniemen AnkkuriFinland1:17:20+35:33
60Guennadi BaranovPolimasterBelarus1:18:11+36:24
61Lars HumleAKIFDenmark1:26:48+45:01
62Martin StammOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland1:26:52+45:05
63Toncsi KocsisULUS REISEWELTSwitzerland1:29:41+47:54
64Bonifacio SalasCalifas orientacionSpain1:29:50+48:03
65Anders ThomeeIFK Moras OKSweden1:31:12+49:25Download route in GPX format
66Lutz WohlrabeESV Lok Schoeneweide BerlinGermany1:39:22+57:35
67Antonio BiscegliaCO Aget LuganoSwitzerland1:40:53+59:06
68Piotr ZielczynskiAtomyPoland1:49:20+1:07:33
Leonid LukienkoMoscow Compass MPEIRussian Federationdisqualified
Gabor MuliterHegyisport Szentendre EgyesuletHungarymispunched
Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSwedenmispunched
Johan SkoldJarfalla OKSwedendid not finish
Jarmo OikarinenTampereen PyrintoFinlanddid not start
Kirill GorevRus veteranRussian Federationdid not start
Rumen KatelievBEGUNBulgariadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org