International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Abominable O-Men

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Ann ScownW65B (234)17:58+3:319:34
35John ScownM65B (248)16:09+1:376:48

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Jenny CasanovaW40A (128)17:46+4:395:35
50Greg HawthorneM65C (232)18:19+6:198:13

Bayside Kangaroos Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Greg TamblynM60D (207)21:48+8:348:32
49David KnightM60C (236)16:52+4:287:15

Bendigo Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Antony RadfordM70A (248)13:30+1:235:56
32Alison RadfordW65A (238)16:13+4:387:48

Bibbulmun Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Ricky ThackrayM40A (169)16:43+2:424:29

Big Foot Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Patrik GunnarssonM40A (169)18:03+4:024:50

Central Coast Orienteers

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Nick DentM65B (248)15:12+0:406:24
15Paul PrudhoeM65B (248)15:24+0:526:29
57Julia PrudhoeW60A (237)17:51+3:597:12
Hilary WoodW60B (236)mispunched

Dandenong Ranges Orienteering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Peter DalwoodM70B (245)13:23+0:566:13
44Pamela KingW65B (234)20:27+6:0010:54

Garingal Orienteers

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8James LithgowM60D (207)14:53+1:395:50
11Lloyd GledhillM80A (166)13:06+2:118:27
23Barbara JunghansW65C (221)22:28+9:2212:50
24Ross BarrM70A (248)14:14+2:076:15
25Ron JunghansM75A (241)15:12+3:258:06
30John GilesM70C (243)15:50+2:437:21

Goldseekers Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Jean BaldwinW75A (162)15:50+4:3510:12
33Basil BaldwinM75A (241)16:22+4:358:43

Illawarra Kareelah Orienteers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Vicki WilmottW60C (208)17:19+5:248:33
43Salme FullerW50B (251)18:58+4:107:26
58Margaret DuguidW70A (239)18:36+6:4310:37

Melbourne Forest Racers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Natasha KeyW45A (144)13:414:29
10Warren KeyM55A (234)13:32+0:454:30

Nillumbik Emus Orienteering Club

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Geoff HudsonM65C (232)15:42+3:427:03
47Schon HudsonW65C (221)29:03+15:5716:36

Northern Tablelands Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Peter MayM55C (235)18:27+4:467:05

Orienteering ACT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andrew Cumming ThomM60C (236)14:33+2:096:15

Parawanga Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Ann IngwersenW75A (162)13:49+2:348:54
38Frank IngwersenM75C (182)21:34+9:5413:04

Red Roos

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Eric WainwrightM70B (245)14:45+2:186:51
75Maurice PattenM55C (235)25:43+12:029:53

Tjuringa Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Paul HoopmannM65A (239)14:01+2:316:01

Ugly Gully Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Su Yan TayW50A (242)mispunched

Uringa Orienteers

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Michael WarltersM50B (232)14:28+1:035:01
39Dick OgilvieM70B (245)14:52+2:256:54
Maureen OgilvieW85A (17)did not start

Wagga and Riverina Occasional

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Debbie DaveyW60A (237)14:56+1:046:02
18Briohny SeamanW35A (89)16:51+2:325:08
Alex DaveyM60C (236)mispunched

Wellington Ranges Orienteering

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mary HawthorneW75B (127)did not start

Weston Emus

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Hermann WehnerM90A (18)19:29+0:5816:56
73Kirsten WehnerW50B (251)22:34+7:468:50

Yarra Valley Orienteering Club

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Blair TrewinM45B (239)14:50+2:225:17

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org