International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M60A

3 050 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffR
1John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain14:39
2Keith TonkinBorder LinersGreat Britain14:40+0:01
3Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania15:04+0:25
4Rolf LundHSOKDenmark15:08+0:29
5Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland15:12+0:33
6Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden15:20+0:41
6Peter JonesSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain15:20+0:41
8Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland15:21+0:42
9Martin DeanForth Valley OrienteersGreat Britain15:22+0:43
10Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain15:24+0:45
11James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain15:26+0:47
12Eero JunkalaKannuksen UraFinland15:37+0:58
13Hansruedi KohlerOLG DachsenSwitzerland16:01+1:22
14Joachim FriessnigOC FuerstenfeldAustria16:07+1:28
15Tapio MannilaRastikarhutFinland16:08+1:29
15Kari Veli NiemiSuunnistusmatkatFinland16:08+1:29
17Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden16:10+1:31
18Girts MamisLatviaLatvia16:12+1:33
19Jess RasmussenViborg OKDenmark16:13+1:34
20Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinland16:18+1:39
21Ulf BurmanGustavsbergs OKSweden16:26+1:47
22Philippe BallifCARE VeveySwitzerland16:27+1:48
23Terje Wiig MathisenNydalens SKNorway16:29+1:50
24Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland16:37+1:58
25Lars Hanghoj PetersenBallerup OKDenmark16:40+2:01
25Paul AlleScapa NANCY OrientationFrance16:40+2:01
27Jan Olof BackOK DjerfSweden16:43+2:04
27Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinland16:43+2:04
29Andrey OshmarinVelNovgorodRussian Federation16:44+2:05
30Paul StreetSouth London OrienteersGreat Britain16:45+2:06
31Andreas HjertsonOK LinneSweden16:47+2:08
32Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerland16:53+2:14
33Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:59+2:20
34Richard ZeinerGundersenFossum IFNorway17:00+2:21
35Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark17:04+2:25
36Thomas HiltebrandCO Aget LuganoSwitzerland17:06+2:27
36Ingvar LarssonGoteborg Majorna OKSweden17:06+2:27
38Charles DanielSugar Loaf OKGreat Britain17:07+2:28
39Kim GottliebHerning OKDenmark17:08+2:29
39Kaljo JulgeOK KapeEstonia17:08+2:29
41Harald ThonIF SturlaNorway17:11+2:32
42Julius PtasekasDevyni OSKLithuania17:23+2:44
43Frode HjorthHamar OKNorway17:25+2:46
44Kurt ThuesenFSK OrienteringDenmark17:29+2:50
44Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway17:29+2:50Download route in GPX format
46Lasse JohanssonEds SKSweden17:31+2:52
47Otte OmdalGanddal ILNorway17:32+2:53
48Graham CapperLakeland Orienteering ClubGreat Britain17:35+2:56
49Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain17:38+2:59
50Urs KellerthurgorientaSwitzerland17:39+3:00
51Adrie Van OpstalKOVZNetherlands17:40+3:01
52Andrew McCombOLifantAustralia17:41+3:02
53Thomas SvenssonMotala Aif OlSweden17:45+3:06
54Mats WelanderOK DjerfSweden17:50+3:11
55Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OrienteringslagNorway17:57+3:18
56Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland18:01+3:22
57Patrick WallaertOmegaBelgium18:06+3:27
58Gunnar SvanbergJarfalla OKSweden18:07+3:28
58Rob ParkinsonDEVONGreat Britain18:07+3:28
60Jiri SedivyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic18:08+3:29
60Per Storm HansenSvendborg OKDenmark18:08+3:29
62Christopher KelseySugar Loaf OKGreat Britain18:09+3:30
63Bengt SchwartzOK KolmardenSweden18:10+3:31
64Harald HoviSkien OKNorway18:18+3:39
65Veijo SalmiRajamaen RykmenttiFinland18:22+3:43
66Uldis PekussMona OKLatvia18:28+3:49
67Joergen SkaarupBallerup OKDenmark18:31+3:52
68Per SchancheAsker SkiklubbNorway18:36+3:57
69Arild NordsveenRingsaker OKNorway18:40+4:01
70John LaukkaRastivarsatFinland18:56+4:17
71Tor Ragnar AndersenHalden SKNorway19:05+4:26
72Jorn LindPI CopenhagenDenmark19:12+4:33
73Jonas VilkelisOK LevuoLithuania19:26+4:47
74Sven SundstromBredareds IFSweden19:33+4:54
75Ulf PalmerUlricehamns OKSweden20:01+5:22
76Zivota TasicOK DIFSerbia20:12+5:33
77Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden21:40+7:01
Luciano LucasCOALAPortugalmispunched
Asgeir EdvardsenGoteborg Majorna OKNorwaymispunched
Robert HicklingGrampian OrienteersGreat Britainmispunched
Jorgen IvarssonHestra IFSwedenmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org