International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M35A

3 900 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tomas HendrickxKOLBelgium14:243:41
2Roman RyapolovIFK Moras OKRussian Federation14:28+0:043:42
3Dmitry KrapivkoKronanBelarus14:35+0:113:44
4Ondrej PijakKOBRA BratislavaSlovakia14:54+0:303:49
5Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland15:02+0:383:51
6Pavel KraskoKamvol SKBelarus15:06+0:423:52
7Tomasz TkaczukUKS Azymut PabianicePoland15:13+0:493:54
8Sergei MerentsovOrien DriveRussian Federation15:27+1:033:57
9Vladyslav LaskarzhevskyNash KlubUkraine15:28+1:043:57
10Sergei BorovkovNovorossyiskRussian Federation15:29+1:053:58
11Agnius CiapasOK ArboroLithuania15:45+1:214:02
12Sergiy MukhidinovFriuli MTB e Orienteering ASDUkraine15:59+1:354:05
13Aleksi LeskinenLynxFinland16:06+1:424:07
14Daniel ZwikerOLG GalgenenSwitzerland16:08+1:444:08
15Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermany16:37+2:134:15
16VilleVeikko NurminenSuosmeren SalpaFinland16:42+2:184:16
17Jaroslav TomesOOB KotlarkaCzech Republic16:45+2:214:17
18Benoit SolAS IGNFrance16:52+2:284:19
18Bjorn KarlssonHalmstad OKSweden16:52+2:284:19
20Gabriel BengtssonStigmannen Karlshamns OKSweden16:59+2:354:21
21Dima VorobyovKamvol SKBelarus17:01+2:374:21
22Agris PeipinsMeridians OKLatvia17:05+2:414:22
23Dmitrii SnetkovORIENTATORRussian Federation17:07+2:434:23
24Dmitry ParkhutYaroslavlRussian Federation17:10+2:464:24
25Jiri OtrusinaSK SKI OB SternberkCzech Republic17:14+2:504:25
26Aleksandr SimanovTeam SpiritRussian Federation17:18+2:544:26
27Petri PaukkunenMS ParmaFinland17:23+2:594:27
27Jose Manuel Garcia CrespoCOMASpain17:23+2:594:27
29Tomas MatrasOOB SK ChrastCzech Republic17:24+3:004:27
30Kostiantyn MajasowSlask WroclawUkraine17:26+3:024:28
31Mairo KirssKooperaatorEstonia17:35+3:114:30
31Duncan GrassieSouth London OrienteersGreat Britain17:35+3:114:30
33Anton VernicheskoNo club membershipRussian Federation17:38+3:144:31
34Donatas KontautasOK MossLithuania17:42+3:184:32
35Felix AlnervikHelsingborgs SOKSweden17:43+3:194:32
36Siegfried BakelantshamokBelgium17:45+3:214:33
37Mikael LofvingTibro OKSweden17:46+3:224:33
38Denis VoitovSmolOrientRussian Federation18:16+3:524:41
39Patrik JohanssonHelsingborgs SOKSweden18:21+3:574:42
40Pierre ScioraCS PertuisFrance18:31+4:074:44
41Wojciech WiktorGoteborg Majorna OKPoland18:38+4:144:46
42Bjarke RefslundOK Pan AarhusDenmark19:00+4:364:52
Kalle LaineKauhajoen KarhuFinlandmispunched
Mattias JohanssonKamrat och Idrottsforeningen KIFSwedenmispunched
Joost TalloenOmegaBelgiummispunched
Will HensmanForth Valley OrienteersGreat Britaindid not finish

M35B

3 000 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jonathan GunnarssonMalmo OKSweden12:004:00
2Carlos RolMalarrutaSpain13:08+1:084:22
3Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation13:12+1:124:24
4Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany13:32+1:324:30
4Pawel GolinowskiAzymut MochyPoland13:32+1:324:30
6Sergei MorozovRus veteranRussian Federation13:34+1:344:31
7Vaclav BaduraTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic13:52+1:524:37
8Erik Rytter JakobsenOK MossNorway13:53+1:534:37
9Emanuel StridMalmo OKSweden13:54+1:544:38
10Matts TenlandAndrarums IFSweden13:58+1:584:39
11Kwok Wai ChoyHong Kong Orienteering ClubHong Kong14:10+2:104:43
12Mantas MendeleviciusOK TakasLithuania14:15+2:154:45
13Ronny KruegerBerliner TurnerschaftGermany14:24+2:244:48
14Erik KjellgrenNAIS orienteringsklubbSweden14:31+2:314:50
15Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinland14:39+2:394:53
15Anders ByrdalViborg OKDenmark14:39+2:394:53
17David AndreGoteborg Majorna OKSweden14:40+2:404:53
18Kenneth ThomsenOK SoroDenmark14:45+2:454:55
19Magnus LindeSkaneslattens OLSweden14:55+2:554:58
20Carsten MortensenPI CopenhagenDenmark15:03+3:035:01
21Markus UhrOLG PfaeffikonSwitzerland15:09+3:095:03
22Jakob GadeViborg OKDenmark15:11+3:115:03
23Rasmus Kluver JensenKnipseKineserensKnaegteDenmark15:14+3:145:04
24Rasmus EjlersenOK SydDenmark15:32+3:325:10
24Olli KaraTurun SuunnistajatFinland15:32+3:325:10
26Piotr KukhtoBaklanBelarus15:34+3:345:11
27Oleh KyshchenkoOC MASTERUkraine15:43+3:435:14
28Petar DelicOK MaksimirCroatia15:48+3:485:16
29Matias TormanenRajakarjalan SuunnistajatFinland15:52+3:525:17
30Ibon Goikoetxea RetegiGOTSpain16:05+4:055:21
31Stephan HaeneltIHW Alex BerlinGermany16:10+4:105:23
32Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinland16:29+4:295:29
33Mathieu ChalopinCS PertuisFrance16:53+4:535:37
34Nuno RebeloOri-EstarrejaPortugal17:05+5:055:41
35Simon BranfordWimborne OrienteersGreat Britain17:33+5:335:51
36Rasmus Kammer Bach SkovsgaardViborg OKDenmark17:38+5:385:52
37Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland17:46+5:465:55
38Karl UtterbackMalmo OKSweden18:07+6:076:02
Grant ClarkeBritish Army OCGreat Britainmispunched
Ville ForsstromOK RASEBORGFinlandmispunched
Lars BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start
Dan CoxBritish Army OCGreat Britaindid not start
Rain JaaksooOK Polva KobrasEstoniadid not start

M40A

3 725 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Rune OlsenTisvilde Hegn OKDenmark14:013:45
2Roman EfimovMoscow regionRussian Federation14:08+0:073:47
3Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain14:11+0:103:48
4Tapio PeraRajamaen RykmenttiFinland14:53+0:523:59
5Vyacheslav MukhidinovFTOK ClassicUkraine15:04+1:034:02
6Heikki ToivioAngelniemen AnkkuriFinland15:17+1:164:06
7Petteri MuukkonenOK TrianFinland15:34+1:334:10
8Per HolmIFK Moras OKSweden15:59+1:584:17
9Markus SaloPunkalaitumen KuntoFinland16:01+2:004:17
10Anthony SquireNottinghamshire Orienteering ClubGreat Britain16:15+2:144:21
11Ross McLennanForth Valley OrienteersGreat Britain16:19+2:184:22
12Ireneusz WalugaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland16:23+2:224:23
13Karol GmurSlask WroclawPoland16:27+2:264:24
14Saku AsikainenHiisirastiFinland16:28+2:274:25
15Daniel BrohedeOK TyrSweden16:30+2:294:25
16Oleksandr MurzinOLC SiriusUkraine16:35+2:344:27
17Nicolas CorgnetClub MontsantFrance16:40+2:394:28
18Linus KaisajunttiKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden16:41+2:404:28
18Zoltan MolnarVESZPREMI HONVED SEHungary16:41+2:404:28
20Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia16:43+2:424:29
21Andre LeumannOLG BaselSwitzerland16:51+2:504:31
22Soren JanssonIK FalkenFinland16:52+2:514:31
23Rafal WalickiAzymut MochyPoland16:55+2:544:32
24Alexandr MarkovVologdaRussian Federation17:05+3:044:35
25Mathias PerssonHelsingborgs SOKSweden17:07+3:064:35
25Michel BastinARDOCBelgium17:07+3:064:35
27Guido LengesFRSO BelgiumBelgium17:10+3:094:36
27Paulius MarkovasOK PerkunasLithuania17:10+3:094:36
27Mikko VaisanenNo club membershipFinland17:10+3:094:36
30Oeyvind SteinbekkenOdal olNorway17:14+3:134:37
31Peter SubaTabani Spartacus SKEHungary17:19+3:184:38
32Tuomas JohanssonHelsingin SuunnistajatFinland17:22+3:214:39
33Mikko SipilaeKangasala SKFinland17:27+3:264:41
34Solovev AleksandrYaroslavlRussian Federation17:28+3:274:41
35Claus BobachAalborg OKDenmark17:31+3:304:42
36Jani KiuruRajakarjalan SuunnistajatFinland17:34+3:334:42
37Tomi LehmusvuoriLahden Suunnistajat 37Finland17:36+3:354:43
38Jens WaechterCorkOIreland17:41+3:404:44
39Linus MalmstenMalmo OKSweden17:43+3:424:45
40Michel van DongenOLifantNetherlands17:59+3:584:49
41Amund BeitnesOK 77Norway18:00+3:594:49
42Patrik GunnarssonBig Foot OrienteersAustralia18:03+4:024:50
43Frederik Grue SorensenOK RoskildeDenmark18:07+4:064:51
44Martin GranqvistKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden18:11+4:104:52
45Roger GoddardForth Valley OrienteersGreat Britain18:13+4:124:53
46Joni HolmroosTurun NMKYFinland18:16+4:154:54
47Thomas RoskifteOK MossNorway18:17+4:164:54
48Rogovskii EvgeniiYaroslavlRussian Federation18:25+4:244:56
49Meelis MerenakkRAEEstonia18:33+4:324:58
49Werner HalterArgusNetherlands18:33+4:324:58
51Thies KnollBielefelder TGGermany18:43+4:425:01
52Oeyvind LoekenOK MossNorway18:48+4:475:02
53Mikael NilssonLunds OKSweden18:59+4:585:05
54Alexander LebedevBelie NochiRussian Federation19:13+5:125:09
55David Veleda DiazCOCatalunyaSpain19:14+5:135:09
56Tuomas VainaKankaanpaan SuunnistajatFinland19:57+5:565:21
57Anatoliy TomarovskiyBelgorodskaja oblRussian Federation21:05+7:045:39
Christian EnbergLinkopings OKSwedenmispunched

M40B

2 875 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Pauls PlataisOzonsLatvia13:134:35
2Andre SchoeneOL Team WehrsdorfGermany13:56+0:434:50
3Aleksandr LopatinAraliaRussian Federation14:10+0:574:55
4Christian SchneebeliULUS REISEWELTSwitzerland14:25+1:125:00
5Daniel PerssonRonneby OKSweden14:26+1:135:01
6Jonas NorenHelsingborgs SOKSweden14:29+1:165:02
7Craig AlexanderBritish Army OCGreat Britain14:32+1:195:03
7Jan Erik FredrikssonSalon ViestiFinland14:32+1:195:03
9Stu EbbrellBritish Army OCGreat Britain14:45+1:325:07
10Patrick HockARDOCBelgium14:58+1:455:12
10Tarmo KuubLSF Pronoking TeamEstonia14:58+1:455:12
12Finn SkouenborgOdense OrienteringsklubDenmark15:21+2:085:20
13Szabolcs OsvathOK RoskildeHungary15:23+2:105:21
13Sergei KuzmenkovSmolOrientRussian Federation15:23+2:105:21
13Edward LarssonIFK Moras OKSweden15:23+2:105:21
16Hristo KaraivanovUzanaBulgaria15:25+2:125:21
17Roger EbertTSV JetzendorfGermany15:29+2:165:23
17Allan ReicheOK VendelboerneDenmark15:29+2:165:23
19Maricel OlaruChicago Area Orienteering ClubUnited States15:34+2:215:24
20Ivo MillerKooperaatorEstonia16:08+2:555:36
21Nikolay KhramovVelNovgorodRussian Federation16:17+3:045:39
22Leonhard OeschOLG BernSwitzerland16:19+3:065:40
23Henrik SahlstromFrammestads IKSweden16:22+3:095:41
24Dmitrii DegtiarevRus veteranRussian Federation16:33+3:205:45
25Josep Maria Santiago GonzalezALIGOTSSpain16:35+3:225:46
26Ali BasolISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey16:40+3:275:47
27Martin SchoeneOL Team WehrsdorfGermany16:44+3:315:49
28Sergei MuiznieksRSK JohvikasEstonia16:50+3:375:51
29Sven GoebelGymnasion OffenbachGermany16:53+3:405:52
29Robert VlasimskyTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic16:53+3:405:52
31Ilya SamoshinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation16:54+3:415:52
32Kwang Woo LeeGyeonggi Orienteering FederationKorea, Republic of17:02+3:495:55
33Sebastian BjoerklundIK FalkenFinland17:03+3:505:55
34Greger BerglundKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden17:06+3:535:56
35Radim KlusacekOK JISKRA NOVY BORCzech Republic17:08+3:555:57
36Gilson TomelinCOCIBrazil17:40+4:276:08
37Radovan MartonKOB KysakSlovakia17:46+4:336:10
38Teemu PajulaPajulan rastiFinland17:50+4:376:12
39Aleksei KomarovTallinEstonia17:56+4:436:14
40Volker WalterIHW Alex BerlinGermany18:21+5:086:22
41Antonio Carlos SilvaCORDFBrazil18:23+5:106:23
42Daniel AxelssonMalilla OKSweden19:38+6:256:49
43David EngstedtOK LinneSweden20:15+7:027:02
44Volker KochSkizunft WiesbadenGermany21:04+7:517:19
45Bart BroexArgusNetherlands22:06+8:537:41
Carsten RipkeLBV Phoenix LuebeckGermanymispunched
Johan GustafsonLunds OKSwedenmispunched
Stephane GallyBalise77Francedid not start
Philipp HaiderWATAustriadid not start
Scott CraigBritish Army OCGreat Britaindid not start
Liutauras BileviciusOK LinneLithuaniadid not start
Raimundas LukoseviciusRudamina OKLithuaniadid not start
Jacob Spange MortensenPI CopenhagenDenmarkdid not start
Kiss DenesJMD JaszapatiHungarydid not start
Harri MakiOunasvaaran HiihtoseuraFinlanddid not start
Joseph BurkheadRocky Mountain Orienteering ClubUnited Statesdid not start
Coskun OzascilarISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeydid not start

M45A

3 425 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Thomas Greve JensenTisvilde Hegn OKDenmark13:193:53
2Casper GidingKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden13:50+0:314:02
3Matthias Niggliol norskaSwitzerland13:57+0:384:04
4Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation14:14+0:554:09
5Manu MutkaTurun MetsankavijatFinland14:20+1:014:11
6Johan PetterssonOK MotalaSweden14:21+1:024:11
7Fabrice VannierCSLG MELUNFrance14:25+1:064:12
8Heiti HallikmaOK VoruEstonia14:41+1:224:17
9Petri NoponenAnttolan UrheilijatFinland14:53+1:344:20
10Thierry BestelCOLEFrance14:54+1:354:21
11Tuomas TalaHelsingin SuunnistajatFinland15:00+1:414:22
11Aleksei MorozovAMORRussian Federation15:00+1:414:22
13Jozef ChupekHana OrienteeringSlovakia15:01+1:424:23
14Hendryk WetzelSV Robotron DresdenGermany15:15+1:564:27
15Igor BlachutStowarzyszenie Team 360 stopniPoland15:21+2:024:28
16Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland15:31+2:124:31
17Jonas EklundOK RodhenSweden15:32+2:134:32
18Marko LoukkalahtiHiidenkiertajatFinland15:33+2:144:32
19Michele RenASCO LuganoSwitzerland15:35+2:164:32
20Joachim StamerMTK Bad HarzburgGermany15:36+2:174:33
20Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federation15:36+2:174:33
20Richard BarrettBritish Army OCGreat Britain15:36+2:174:33
23Vesa KankaanpaeaeOK 77Finland15:38+2:194:33
24Guntars MankusSaldus OKLatvia15:40+2:214:34
25Roland van LoonKOVZNetherlands15:43+2:244:35
26Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland15:47+2:284:36
27Allan SoegaardOK RoskildeDenmark15:59+2:404:40
28Antero PulliRajamaen RykmenttiFinland16:02+2:434:40
29Stroescu DanielCSO Valea PrahoveiRomania16:06+2:474:42
29Rolf WuestenhagenOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:06+2:474:42
31Toni VenalainenValkeakosken HakaFinland16:07+2:484:42
32Andrei ZhukovMoscow Compass MPEIRussian Federation16:10+2:514:43
33Martin BobergIF RigorSweden16:14+2:554:44
34Tero HeikkilaPaimion RastiFinland16:15+2:564:44
35Kari SalonenHelsingin SuunnistajatFinland16:16+2:574:44
36Tomas VensrydEslovs FKSweden16:17+2:584:45
37Arno SchneiderNo club membershipSwitzerland16:19+3:004:45
38Lars NielsenOK EsbjergDenmark16:25+3:064:47
39Mikael TjernbergTumba Malarhojden OKSweden16:27+3:084:48
40Per Markus JonssonKalmar OKSweden16:34+3:154:50
41Fredrik NystedtSkaneslattens OLSweden16:35+3:164:50
41Andrei PavlovEkaterinburgRussian Federation16:35+3:164:50
41Mikael PihlOK Pan KristianstadSweden16:35+3:164:50
44Tomasz MichalakUNTS WarszawaPoland16:39+3:204:51
44Lars Erik GjeinFossum IFNorway16:39+3:204:51
46Francois LeonardBay Area Orienteering ClubUnited States16:45+3:264:53
47Paul GebbettBristol Orienteering KlubGreat Britain16:46+3:274:53
48Janne HartmanVaajakosken TeraFinland16:48+3:294:54
49Rolandas ZickisOK TakasLithuania16:55+3:364:56
50Carsten Gemmer HanghoejBallerup OKDenmark17:00+3:414:57
51Oystein OlsenNo club membershipNorway17:04+3:454:58
52Janne PihlajaniemiVesaisen PojatFinland17:13+3:545:01
53Gabriel GyselOLC KapreoloSwitzerland17:16+3:575:02
54Henry JobstKaulsdorfer OLVGermany17:17+3:585:02
55Antonio Garcia GuerreroCOMASpain17:18+3:595:03
56Filip SjoforsOK AlmeSweden17:22+4:035:04
57Jens SorvikLunds OKSweden17:24+4:055:04
57Keld Hinge KrogsgaardSilkeborg OKDenmark17:24+4:055:04
59Oyvind StoksethHalden SKNorway17:25+4:065:05
59Christian StamerPreetzer TSVGermany17:25+4:065:05
59Andrea ChiodoniULUS REISEWELTSwitzerland17:25+4:065:05
62Henning Bratland CarlsenNo club membershipNorway17:26+4:075:05
63Tony UdrisSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain17:29+4:105:06
64Joni KemppiEspoon SuuntaFinland17:31+4:125:06
65Lars Olof BjorneldKalmar OKSweden17:44+4:255:10
66Dmitry UshakovLondon Orienteering KlubbGreat Britain17:56+4:375:14
67Dieter LuescherOLK ArgusSwitzerland18:02+4:435:15
68Karel PostulkaHana OrienteeringSlovakia18:21+5:025:21
69Preben JorgensenTisvilde Hegn OKDenmark18:34+5:155:25
70Tonu IllaruPerakylan PonnistusEstonia18:37+5:185:26
71Vadim MarchenkoNo club membershipRussian Federation19:06+5:475:34
72Jussi AumoKungalvs OKFinland20:37+7:186:01
Arne Kjell VikhagenGoteborg Majorna OKNorwaymispunched
Boris Kastner JirkaNaturfreunde WienAustriamispunched
Timofey SuratovSaint PetersburgRussian Federationmispunched
Mariusz PlesinskiAzymut MochyPolandmispunched
Geir HoffIL TyrvingNorwaymispunched
Andreas EklundGoteborg Majorna OKSwedenmispunched
Torgny LindstromRonneby OKSwedenmispunched
Sergei TikhonovRus veteranRussian Federationmispunched
Carsten JoergensenPeninsula and Plains OrienteersDenmarkmispunched
Morten FengerGronNo club membershipDenmarkmispunched

M45B

2 800 m, 88 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Remigijus MasilionisOK FORTUNALithuania12:284:27
2Paavo RoigasNo club membershipEstonia12:45+0:174:33
3Robert OrehociOK BjelovarCroatia12:46+0:184:33
4Jakob Qvortrup ChristensenOdense OrienteringsklubDenmark12:49+0:214:34
5Danny OCallaghanAustin Orienteering ClubIreland12:52+0:244:35
6Rauno RatilainenVehkalahden VeikotFinland12:59+0:314:38
7Fredrik HugossonLunds OKSweden13:01+0:334:38
8Guenther KroupaNaturfreunde WienAustria13:04+0:364:40
9Robert FredriksenNotodden OLNorway13:09+0:414:41
10Christoph FreiOLG DachsenSwitzerland13:11+0:434:42
11Jussi VieroNo club membershipFinland13:12+0:444:42
12Yuri LukashovBelgorodskaja oblRussian Federation13:13+0:454:43
13Frank SickertSSV Planeta RadebeulGermany13:16+0:484:44
14Wolfgang WaldhaeuslOLC WienerwaldAustria13:18+0:504:45
15Arturas VaitiekusMedeina OKLithuania13:26+0:584:47
15Kevin SwinbourneBritish Army OCGreat Britain13:26+0:584:47
17John SolbreckLanghundra IFSweden13:34+1:064:50
18Dmitri ShvedSRDEstonia13:37+1:094:51
19Jonas BergenfurSkattkarrs SOKSweden13:42+1:144:53
20Ola TovenKoping Kolsva OKSweden13:45+1:174:54
21Mykhaylo GutakClub UkraineUkraine13:48+1:204:55
22Soeren Albaek JensenAmager OKDenmark13:49+1:214:56
23Christian OlsenAmager OKDenmark13:54+1:264:57
23Margus KlementsovSK MercuryEstonia13:54+1:264:57
25Martin MarksteinerWATAustria13:59+1:314:59
26Gyorgy SchultheiszKFKI BUDAPESTHungary14:05+1:375:01
27Vladimir GusiatnikovOrienteering CincinnatiUnited States14:07+1:395:02
28Stepan LiabzinKrasnoyarskRussian Federation14:11+1:435:03
29Jari KleemolaPerttelin PeikotFinland14:19+1:515:06
30William RexOK LandehofSweden14:25+1:575:08
31Leo KoskenvuoEspoon SuuntaFinland14:28+2:005:10
32Marek FilickoOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic14:30+2:025:10
32Risto KarjalainenLiperin Taimi SuunnistusFinland14:30+2:025:10
34Truls KvaaseBaekkelagets SKNorway14:33+2:055:11
35Udo LangeIHW Alex BerlinGermany14:36+2:085:12
36Magnus JonassonMalmo OKSweden14:38+2:105:13
37Michael HockARDOCBelgium14:40+2:125:14
38Kaido NurjaOK NommeEstonia14:47+2:195:16
39Blair TrewinYarra Valley Orienteering ClubAustralia14:50+2:225:17
40Oliver HillebrandtOLV UslarGermany14:52+2:245:18
41Tomas JanderaINSCOMCzech Republic14:53+2:255:18
41Samuli SeppalaTuusulan Voima VeikotFinland14:53+2:255:18
41Timo KoskiKooveeFinland14:53+2:255:18
44Mirko HoppeUSV JenaGermany14:57+2:295:20
45Marko OrellTurun MetsankavijatFinland14:59+2:315:21
46Tomislav KaniskiOK MaksimirCroatia15:01+2:335:21
47Sergei KhvastovskiiSmolOrientRussian Federation15:02+2:345:22
48Marko LatvalaTuusulan Voima VeikotFinland15:04+2:365:22
49Sander BlehnerOK WestEstonia15:08+2:405:24
50Indrek ViikmaaOK WestEstonia15:10+2:425:25
51Jeremy ColganHudson Valley OrienteeringUnited States15:23+2:555:29
52Erik AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustria15:28+3:005:31
53Espen JohnsenHedrum OLNorway15:34+3:065:33
54Robert KalcherHSV PinkafeldAustria15:46+3:185:37
55Martin SmolkaSK SKI OB SternberkCzech Republic15:54+3:265:40
56Thorbjorn VaerpKristiansand OKNorway16:07+3:395:45
57Yves De MitsTrolBelgium16:13+3:455:47
58Hans BirganderHelsingborgs SOKSweden16:32+4:045:54
59Igors BogdanovsSRDLatvia16:35+4:075:55
60Kimmo Olavi PutkinenRasti VihtiFinland16:42+4:145:57
61Vasiliy DesinovMysl MoscowRussian Federation16:47+4:195:59
62Aleksei KornilovSmolOrientRussian Federation16:52+4:246:01
63Gil RinatISR OC GalileeIsrael17:03+4:356:05
64Andras SimonRomanian Orienteering FederationRomania17:09+4:416:07
65Xiaoping TanLearnjoy SportsChina17:17+4:496:10
66Sergey DesinovMysl MoscowRussian Federation18:13+5:456:30
67Jiri SilnousekSK SKI OB SternberkCzech Republic18:20+5:526:32
67Alfredo FolettiCO Aget LuganoSwitzerland18:20+5:526:32
69Jens Kristian EllingsenIl GneistNorway18:25+5:576:34
70Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKGermany18:46+6:186:42
71RAIT LILLEHarju KEK RSKEstonia19:13+6:456:51
72Dave DorlingDartford Orienteering KlubbGreat Britain19:17+6:496:53
73Mihai TudoracheOK SILVA CAMPINARomania19:43+7:157:02
74Dmitry CheremisinRus veteranRussian Federation19:48+7:207:04
75Milan NechutaUNITOP ZdarCzech Republic19:53+7:257:06
76Jaroslav KasparKVS SumperkCzech Republic21:10+8:427:33
77Uffe NielsenSvendborg OKDenmark21:39+9:117:43
78Pavel RezacSlavia Liberec orienteeringCzech Republic21:46+9:187:46
79Jens Christian LauersenOK GormDenmark22:16+9:487:57
80Niels ThingvadKoege OKDenmark22:44+10:168:07
81Jevgeni ShejanovSRDRussian Federation24:41+12:138:48
Tommi MaasiltaSK RintteritFinlandmispunched
Mukremin Guven SolmazISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeymispunched
Nils HelmerssonHassleholms OKSwedenmispunched
Anders SollienOL TotenTrollNorwaymispunched
Petri RintalaTurun MetsankavijatFinlandmispunched
Brad ConnorForth Valley OrienteersGreat Britainmispunched
Zdenko RohacATU KosiceSlovakiamispunched
Po Lok ChauHong Kong Orienteering ClubHong Kongdid not start
Paul DorrittBritish Army OCGreat Britaindid not start
Chinchi HuangChinese Taipei Orienteering AssociationChinese Taipeidid not start
Odd Ivan LorentsenOK SilsandNorwaydid not start
Bouvier Williamcorreze course d orientationFrancedid not start
Manuel Angel Paco FernandezALHAMA COYMSpaindid not start
Colin DutkiewiczSouth London OrienteersGreat Britaindid not start
Jules FrickerOLK ArgusSwitzerlanddid not start

M50A

3 275 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermany13:023:58
2Piotr CychWKS Slask WroclawPoland13:15+0:134:02
3Jens Knud MaarupAlleroed OKDenmark13:29+0:274:07
4Dirk GoossensBelgiumBelgium13:31+0:294:07
5Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany13:39+0:374:10
6Conny ForsbergLanghundra IFSweden13:42+0:404:10
7Matti VainionpaaRasti KurikkaFinland13:44+0:424:11
8Raik ZschaeckelIHW Alex BerlinGermany13:45+0:434:11
9Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinland13:46+0:444:12
10Sales RoviraUE VICSpain13:48+0:464:12
11Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation13:58+0:564:15
12Bjorn KristianssonTrollhattans SOKSweden13:59+0:574:16
13Ramunas CasasOK PerkunasLithuania14:03+1:014:17
14Kimmo GyntherIHRFinland14:04+1:024:17
15Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federation14:06+1:044:18
16Per Arne AadlandSamnangerNorway14:07+1:054:18
17Martin SchaffnerSwiss O ToursSwitzerland14:10+1:084:19
18Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania14:15+1:134:21
19Domenico LeporiCARE VeveySwitzerland14:16+1:144:21
20Ferri GassnerNaturfreunde WienAustria14:18+1:164:21
21Manne SuominenHiidenkiertajatFinland14:19+1:174:22
21Ossi HeikkilaSuunta JyvaskylaFinland14:19+1:174:22
23Pontus GilleOK RoslagenSweden14:22+1:204:23
24Arild AndresenFossum IFNorway14:23+1:214:23
25Mats SoderbergKalmar OKSweden14:24+1:224:23
26Ola HultinOK RoslagenSweden14:30+1:284:25
26Emanuel BraunHSV OL Wiener NeustadtAustria14:30+1:284:25
26Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain14:30+1:284:25
29Jesper Fenger GronOK SnabDenmark14:31+1:294:25
30Pawel MoszkowiczWKS WawelPoland14:37+1:354:27
31Gabor PavlovicsPVSKHungary14:41+1:394:29
31Per JanssonOK DjerfSweden14:41+1:394:29
33Kari JussilaTampereen PyrintoFinland14:42+1:404:29
34Eddie WymerBalise 25France14:45+1:434:30
35Simo SukselainenLynxFinland14:49+1:474:31
36Jan Tore HenriksenNydalens SKNorway14:54+1:524:32
37Timo ParttimaaAngelniemen AnkkuriFinland14:55+1:534:33
38Charlie AdamsAAOCGreat Britain14:57+1:554:33
39Timo TahtinenHelsingin SuunnistajatFinland14:58+1:564:34
40Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland15:03+2:014:35
40Stein Arne OlsenStavanger OrienteringsklubbNorway15:03+2:014:35
42Joao Pedro ValenteCPOCPortugal15:08+2:064:37
43Andrei NikitinSRDEstonia15:09+2:074:37
44Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain15:14+2:124:39
45Mika MannervesiPaimion RastiFinland15:15+2:134:39
46Tony BurtonMole ValleyGreat Britain15:17+2:154:40
47Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland15:19+2:174:40
48Alexandr AngelovAMORRussian Federation15:28+2:264:43
49Jarkko HeikkinenVehkalahden VeikotFinland15:30+2:284:43
50Mike BrettAAOCGreat Britain15:35+2:334:45
51Ali MattolaNo club membershipFinland15:36+2:344:45
52Gottfried ZoeblHSV RiedAustria15:41+2:394:47
53Markus HitzSwiss O ToursSwitzerland15:43+2:414:47
54Juha KauriaOlavin RastiFinland15:45+2:434:48
55Arne DybdahlLillomarka OLNorway15:48+2:464:49
56Sigmund VisterNo club membershipNorway15:50+2:484:50
57Stale SonsterudbratenRaumar OrienteringNorway15:51+2:494:50
58Tomasz PryjmaUNTS WarszawaPoland15:52+2:504:50
59Christian HarmsWOLF HalternGermany15:57+2:554:52
60Anders EricssonLunds OKSweden15:59+2:574:52
61Jesper Hansson LagerbergOK SodertornSweden16:01+2:594:53
62Mika RautioAnttolan UrheilijatFinland16:16+3:144:58
63Trond GjelstadSandefjord OKNorway16:22+3:204:59
64Masahide FukudaKawagoe OLCJapan16:24+3:225:00
64Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland16:24+3:225:00
66Heikki GrekelaSK PohjantahtiFinland16:34+3:325:03
67Oyvind SchjelderupWing OKNorway16:38+3:365:04
68Joachim FribergIF HagenSweden16:46+3:445:07
69Steve WilsonClydeside OrienteersGreat Britain16:51+3:495:08
70Bo PedersenKoege OKDenmark17:03+4:015:12
71Anders HolmqvistSnattringe SKSweden17:09+4:075:14
72Claus CederbergBallerup OKDenmark18:06+5:045:31
73Claus Gron LyngbyOK GormDenmark18:08+5:065:32
74Brendan BollandNo club membershipGreat Britain18:18+5:165:35
Alex OttesenBallerup OKDenmarkmispunched
Ilkka NokkaRasti 88Finlandmispunched
Svein NygaardLillomarka OLNorwaymispunched
Robert TheissFRSO BelgiumBelgiummispunched
Martin WardSouth Yorkshire OrienteersGreat Britainmispunched
Flemming JoergensenOK SnabDenmarkmispunched
Sergiy GnatioukHudson Valley OrienteeringUnited Statesdid not start

M50B

2 875 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Lars KarlssonValbo AIFSweden13:254:40
2Nir YasurISR OC JezreelIsrael13:26+0:014:40
3Seppo KonttajarviVesaisen PojatFinland13:45+0:204:46
4Philip PaetzoldOLG BernSwitzerland13:50+0:254:48
5Tore HoffIL TyrvingNorway13:55+0:304:50
6Vesa KetomaaAsikkalan RaikasFinland14:10+0:454:55
7Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland14:18+0:534:58
8Michael WarltersUringa OrienteersAustralia14:28+1:035:01
9Jesper JohanssonLinkopings OKSweden14:31+1:065:02
10Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation14:36+1:115:04
11Pete HuzanSouth London OrienteersGreat Britain14:38+1:135:05
12Kjell EinarssonOK SkogshjortarnaSweden14:40+1:155:06
13Jon SkriubakkenPorsgrunn OLNorway14:42+1:175:06
14Ulo ViruSK Aasa 5Estonia14:54+1:295:10
15Rune StraeteWing OKNorway14:55+1:305:11
15Alan HicklingSaxons Orienteering ClubGreat Britain14:55+1:305:11
17Jerzy AntonowiczSK SKI OB SternberkPoland15:06+1:415:15
18Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation15:12+1:475:17
19Alain RoulleauxCOLEFrance15:14+1:495:17
19Goran HellgrenOK SodertornSweden15:14+1:495:17
21Xevi GarciaALIGOTSSpain15:19+1:545:19
22Harald Lipphart KirchmeirHSV OL Wiener NeustadtAustria15:22+1:575:20
23Hallvard KorenOK MossNorway15:24+1:595:21
24Kaj FredrikssonSK PohjantahtiFinland15:26+2:015:22
24Nick LightfootAAOCGreat Britain15:26+2:015:22
26Matt WhiteAAOCGreat Britain15:27+2:025:22
27Espen Fyhn NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway15:28+2:035:22
28Valer FrankoKOB KysakSlovakia15:40+2:155:26
29Marius CurcaCSU BrasovRomania15:43+2:185:28
30Roland ReisenbergerOrienteering KlosterneuburgAustria15:47+2:225:29
31Jesus HervasCDCEBESpain15:52+2:275:31
32Anders KassowNo club membershipDenmark16:01+2:365:34
32Petri HautaniemiRajakarjalan SuunnistajatFinland16:01+2:365:34
34Roger LysnesHedrum OLNorway16:05+2:405:35
35Morten NeregaardOK Vinderoed 92Denmark16:12+2:475:38
36Vladimir SoldanHana OrienteeringCzech Republic16:13+2:485:38
37Peter ZetterstromSoders-TyresoSweden16:14+2:495:38
38Juha NappuTurun NMKYFinland16:16+2:515:39
39Peter GrauOLG ZurichSwitzerland16:23+2:585:41
40Robert FurrerOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:24+2:595:42
41Volker NaulinOK RoskildeGermany16:30+3:055:44
42Alan HoffBritish Army OCGreat Britain16:31+3:065:44
43Janne SyrjalainenAnttolan UrheilijatFinland16:33+3:085:45
44Ulf LinderfalkSkaneslattens OLSweden16:36+3:115:46
45Christer BrostromOK DenselnSweden16:38+3:135:47
46Erkki HaavistoTurun SuunnistajatFinland16:40+3:155:47
47Stefan ErikssonOK AlgenSweden16:41+3:165:48
48Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation16:42+3:175:48
49Anders LindahlOK TrianFinland16:49+3:245:50
49Petr BilyHana OrienteeringCzech Republic16:49+3:245:50
51Anders KnudsenHerlufsholm OKDenmark16:52+3:275:52
51Franz GuselNF Steuerberg OLGAustria16:52+3:275:52
53Vesa HalonenSK PohjantahtiFinland16:53+3:285:52
54Dag Terje RoeenSamnangerNorway16:55+3:305:53
55Sven HockebornSSV Planeta RadebeulGermany16:59+3:345:54
56Per Eg PedersenKolding OKDenmark17:09+3:445:57
57Jose BolraoCOC Clube de Orientacao do CentroPortugal17:17+3:526:00
58Jan GatevoldPorsgrunn OLNorway17:18+3:536:01
59Doug FlintForth Valley OrienteersGreat Britain17:21+3:566:02
60Jan ZandaSK ChoteborCzech Republic17:22+3:576:02
61Viorel MicleaCS Metropolitan BucurestiRomania17:25+4:006:03
62Steve DempseyAAOCGreat Britain17:26+4:016:03
63Steven LambertO 63 VordingborgGreat Britain17:37+4:126:07
64Isaac WongHKAYPHong Kong17:50+4:256:12
65Petr VobornikSK ChoteborCzech Republic17:56+4:316:14
66Niels TormKoege OKDenmark18:01+4:366:16
67Lauri LeppikTA OKEstonia18:27+5:026:25
68So Byung JoGyeonggi Orienteering FederationKorea, Republic of18:29+5:046:25
69Bjoern FinkenstaedtOLV PotsdamGermany18:45+5:206:31
70Rolf WeinertPost SV DresdenGermany18:49+5:246:32
71Juha KuuluvainenEspoon SuuntaFinland19:20+5:556:43
72Allan BaagoeViborg OKDenmark19:22+5:576:44
73Michael MargolinKoelner OL TeamGermany19:26+6:016:45
74Joern MyrlandNotodden OLNorway19:27+6:026:45
75Vladislav SiialskiiMysl MoscowRussian Federation20:12+6:477:01
76Jorgen NilsenStavanger OrienteringsklubbNorway21:51+8:267:36
77AriPekka KoivistoHelsingin SuunnistajatFinland24:34+11:098:32
78Serge BaertFRSO BelgiumBelgium31:59+18:3411:07
79Per Ivar SveheimOdal olNorway1:10:21+56:5624:28
Toshiyuki AokiNerima OLCJapanmispunched
Lars GunnarssonMalungs OK SkogsmardarnaSwedenmispunched
Anders PetterssonKarlskrona SOKSwedendid not start

M50C

2 600 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSweden11:154:19
2Petr SkyvaSK SKI OB SternberkCzech Republic12:38+1:234:51
3Ramon GarciaEl ImperdibleSpain13:50+2:355:19
4Ole HansenHSOKDenmark13:55+2:405:21
5Mats LuspaIFK KirunaSweden14:14+2:595:28
6Marko RutiHauhon SisuFinland14:23+3:085:31
7Matthew LynasOLG ZurichGreat Britain14:42+3:275:39
8Mauro FerrariCO Aget LuganoSwitzerland14:45+3:305:40
9Peter SlamaATU KosiceSlovakia14:47+3:325:41
10Sinan SenISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:18+4:035:53
11Atis ZarinsMona OKLatvia15:23+4:085:55
12Andy PatersonClydeside OrienteersGreat Britain15:27+4:125:56
13Jesper Allan JensenOK RoskildeDenmark15:30+4:155:57
14Vassil StoyanovMurgash 77Bulgaria15:35+4:205:59
15Kristian EdsenNordvest OKDenmark15:38+4:236:00
16Jens OzolSilkeborg OKDenmark15:39+4:246:01
17Thomas RothkegelPost SV DresdenGermany15:50+4:356:05
18Kari MattilaRasTiimiFinland15:56+4:416:07
19Oliver SeifertTSV MalenteGermany16:02+4:476:10
20Zsolt NemethVESZPREMI HONVED SEHungary16:08+4:536:12
21Nils EklowOK SodertornSweden16:24+5:096:18
22Paulo Sadao ArakiCOMPASSBrazil16:28+5:136:20
23Henrik Visborg ThuneKildeholm OKDenmark16:34+5:196:22
24Sergei ShvedSRDEstonia16:43+5:286:25
25Flemming Sparre SoerensenAmager OKDenmark16:45+5:306:26
25Dong ZhaoLearnjoy SportsChina16:45+5:306:26
27Erik AhlstromHelsingborgs SOKSweden16:50+5:356:28
28Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentina16:58+5:436:31
28Konstantin PigarevMile Sport SPbRussian Federation16:58+5:436:31
30Kai MutkaSK PohjantahtiFinland17:11+5:566:36
31Laurence SnowdenSouth Wales Orienteering ClubGreat Britain17:14+5:596:37
32Sergey BessonovBSE NovgorodRussian Federation17:16+6:016:38
33Per Olof ClaessonTenhults SOKSweden17:24+6:096:41
34Jens FrandsenOK SoroDenmark17:25+6:106:41
35Timo RokkaLounais Hameen RastiFinland17:26+6:116:42
36Pekka SiirilaMesikammenetFinland17:27+6:126:42
37Jan BouwmanKoelner OL TeamGermany18:02+6:476:56
38Ferruccio UnternaherULUS REISEWELTSwitzerland18:34+7:197:08
39Peter DyrstingFIF Hilleroed OrienteringDenmark18:43+7:287:11
40Piotr JanowskiKS Spojnia WarszawaPoland18:45+7:307:12
41Arild HeggesetFreidigNorway18:48+7:337:13
42Roberto Da Silva AlvesCOTiBrazil18:59+7:447:18
42Necati YildizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey18:59+7:447:18
44Ercument UstaISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey19:08+7:537:21
45Attila NagyCO Lausanne JoratHungary19:13+7:587:23
46Lasse SarparantaRasti LukkoFinland19:17+8:027:25
47Tomas NavalinskasDevyni OSKLithuania19:18+8:037:25
48Alexandre PulidoBONOFrance19:36+8:217:32
49Jari LassilaTuusulan Voima VeikotFinland19:41+8:267:34
50Kasperi LaunisRaisu LumousFinland19:46+8:317:36
51Unto KorhonenRajakarjalan SuunnistajatFinland20:03+8:487:42
52Cezar Mario RechRumos e RotasBrazil20:05+8:507:43
53Henrik PetersenBallerup OKDenmark20:06+8:517:43
54Per Einar StroemHedrum OLNorway20:27+9:127:51
55Sami SiirilaIkaalisten Nouseva VoimaFinland21:48+10:338:23
56Henrik MathiesenHerlufsholm OKDenmark24:04+12:499:15
57Zagyi LaszloJMD JaszapatiHungary24:31+13:169:25
Nikolaus AdenstedtOrienteering KlosterneuburgAustriamispunched
Rui AlmeidaAFAPPortugalmispunched
Valerio CasanovaOLG RegensburgItalydid not start
Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Tore Goerbitz JuvikIL GularNorwaydid not start
Rafael ArranzRumboSpaindid not start
Martin NolteOSC HamburgGermanydid not start
Jarmo TonderKalevan rastiFinlanddid not start
Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republicdid not start
Janne ViljamaaNAVIFinlanddid not start
Dennis HansenOK KompassenSwedendid not start
Staffan AhltinMalmo OKSwedendid not start
Dwayne SmithAucklandNew Zealanddid not start
Darius PeciuraOK PerkunasLithuaniadid not start
Petter LoeNotodden OLNorwaydid not start
Christian GrotnesIL TyrvingNorwaydid not start
Boris BaumanSloveniaSloveniadid not start
Helge GisholtOK SkeidiNorwaydid not start
Uwe BrettschneiderKaulsdorfer OLVGermanydid not start

M55A

3 000 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Lukas JenzerULUS REISEWELTSwitzerland12:474:15
2Graham PattenLakeland Orienteering ClubGreat Britain12:48+0:014:16
3Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland12:56+0:094:18
3Stefan BolligerOLV BasellandSwitzerland12:56+0:094:18
5Clive HallettBristol Orienteering KlubGreat Britain13:02+0:154:20
6Michael ThierolfTSG Bad KoenigGermany13:03+0:164:21
7Jon HollingdaleMoravianGreat Britain13:12+0:254:24
8Kari LehtoTurun MetsankavijatFinland13:18+0:314:26
9Torbjorn LannevallOK RoslagenSweden13:21+0:344:27
10Warren KeyMelbourne Forest RacersAustralia13:32+0:454:30
11Michael BurtonLagan Valley OrienteersAustralia13:35+0:484:31
11Pesho HedbergLunds OKSweden13:35+0:484:31
13Eivind HoffIL TyrvingNorway13:38+0:514:32
14Zdenek ZuzanekOOB TJ Tatran Jablonec nad NisouCzech Republic13:39+0:524:33
14Neil CrickmoreSouthdowns OrienteersGreat Britain13:39+0:524:33
14Njaal F VadlaSandnes ILNorway13:39+0:524:33
17Jorgen HectorSnattringe SKSweden13:43+0:564:34
18Roman KouckyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic13:44+0:574:34
19Vidar BenjaminsenLillomarka OLNorway13:53+1:064:37
20Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain13:59+1:124:39
21Christoph PelOLK WiggertalSwitzerland14:01+1:144:40
22Sergey VelichkoCity of Trees Orienteering ClubUnited States14:04+1:174:41
23Ian MaxwellRoxburgh ReiversGreat Britain14:05+1:184:41
23Stein Erik ScheieOK SorNorway14:05+1:184:41
25Juhani JetsonenOC DUBHEFinland14:06+1:194:42
25Nils Harald StaffOL TotenTrollNorway14:06+1:194:42
27Christer SkoogKils OKSweden14:10+1:234:43
27Maths CarlssonToleredUtby OLSweden14:10+1:234:43
29Pekka NoponenSuunta JyvaskylaFinland14:11+1:244:43
30Jens Viktor NoergaardFIF Hilleroed OrienteringDenmark14:14+1:274:44
31David HuntBristol HarboursideGreat Britain14:18+1:314:46
32Erlend SlokvikOL TotenTrollNorway14:20+1:334:46
33Jonas BornetunSkillingaryds FrisksportklubbSweden14:21+1:344:47
33Hans MelinGoteborg Majorna OKSweden14:21+1:344:47
35Daniel KobelSwiss O ToursSwitzerland14:22+1:354:47
36Petr HenychSlavia Liberec orienteeringCzech Republic14:23+1:364:47
37Alexey ZuevNavicom GarminRussian Federation14:24+1:374:48
37Jorgen MartenssonModum OLNorway14:24+1:374:48
39Andres LaasOK SkogshjortarnaSweden14:29+1:424:49
40Lars LindgrenOK ODMARDENSweden14:32+1:454:50
41Mark SaundersSugar Loaf OKGreat Britain14:33+1:464:51
42Jan ThomsenOK Pan AarhusDenmark14:35+1:484:51
42Tom HollowellOK TyrUnited States14:35+1:484:51
42Jan GranstedtHalden SKNorway14:35+1:484:51
45Alain PourreBalise 25France14:38+1:514:52
46Stefan ZihlmannSwiss O ToursSwitzerland14:42+1:554:54
47Gregory BalterDelaware Valley Orienteering AssociationUnited States14:43+1:564:54
48Gabor MuliterHegyisport Szentendre EgyesuletHungary14:45+1:584:55
49Mike PedleyEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain14:48+2:014:56
50Maido KaljurHarju KEK RSKEstonia14:49+2:024:56
51Johan OskarssonLaxa OKSweden14:53+2:064:57
52Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway14:55+2:084:58
53Jonas Gediminas GvildysMedeina OKLithuania14:56+2:094:58
54Alan HoneyBOKGreat Britain15:06+2:195:02
55Hannu PeltonenAnttolan UrheilijatFinland15:07+2:205:02
56Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway15:08+2:215:02
57Osman FilizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:10+2:235:03
58Nikolay FedorovDream TeamRussian Federation15:13+2:265:04
59Mikko KuusinenLynxFinland15:15+2:285:05
59Oleksandr PalahniukKO OrionUkraine15:15+2:285:05
61Goran ManssonStigmannen Karlshamns OKSweden15:23+2:365:07
62Andrus RammannKooperaatorEstonia15:26+2:395:08
63Sverre OttesenVaregg FleridrettNorway15:33+2:465:11
64Ian ProsserNo club membershipAustralia15:35+2:485:11
65Jens KastenssonVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance15:36+2:495:12
66Arto BlomdahlIK HakarpspojkarnaSweden15:41+2:545:13
67Tapio JarvensivuTurun MetsankavijatFinland15:44+2:575:14
68Arild AasheimGanddal ILNorway15:45+2:585:15
69Marat MudarisovUfa UnitedRussian Federation15:49+3:025:16
70Jon BjorgumKristiansand OKNorway15:52+3:055:17
71Frode RobertsenTonsberg og omegn OLNorway15:55+3:085:18
72Timo LainemaTurun MetsankavijatFinland16:00+3:135:20
73Henrik HansenLyngby OKDenmark16:01+3:145:20
74Soeren MaarupKolding OKDenmark16:04+3:175:21
75Lubos HosekOB Ceske BudejoviceCzech Republic16:09+3:225:23
76Ulrich AeschlimannULUS REISEWELTSwitzerland16:14+3:275:24
77Kent PihlDenmarkDenmark16:16+3:295:25
78Siegfried OpetnikHSV KLAGENFURTAustria16:19+3:325:26
79Jan HanssonStenungsunds OKSweden16:33+3:465:31
80Jes Mose JensenAKIFDenmark16:56+4:095:38

M55B

2 800 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hannu VuorinenKymin SuunnistajatFinland13:264:47
2Mats BrorssonTockarps IKSweden13:30+0:044:49
3Christer BorgGoteborg Majorna OKSweden13:45+0:194:54
4Hagen NiekeUSV TU DresdenGermany13:48+0:224:55
5Martti ParveVarska OK PekoEstonia13:53+0:274:57
6Jan Petter LandeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States13:58+0:324:59
7Joerg HoeferTSV MalenteGermany14:06+0:405:02
8Ari TaskinenAnttolan UrheilijatFinland14:18+0:525:06
9Arto NummelaMantsalan UrheilijatFinland14:19+0:535:06
9Gerd ZimmermannSSV Planeta RadebeulGermany14:19+0:535:06
11Tormod JensenSarpsborg OLNorway14:24+0:585:08
12Thomas ReinitzTSC Eintracht DortmundGermany14:27+1:015:09
13Alexander BorachenkoTitan OKRussian Federation14:28+1:025:10
14Espen RaastadSkien OKNorway14:33+1:075:11
14Ralph JohanssonStangenas AISSweden14:33+1:075:11
16Hallvard FjaerLillomarka OLNorway14:38+1:125:13
16Magnus JoelssonSOK68Sweden14:38+1:125:13
18Claus OdgaardOK 73Denmark14:39+1:135:13
19Martin StammOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:46+1:205:16
19Gennadii BolshunovVoronezhRussian Federation14:46+1:205:16
21Troels ChristensenBallerup OKDenmark14:52+1:265:18
22Phil NewallCornwall Orienteering ClubGreat Britain14:55+1:295:19
23Kjell DaleSandnes ILNorway14:56+1:305:20
24Jens KoplandModum OLNorway14:58+1:325:20
24Fritz StreuliOL AmriswilSwitzerland14:58+1:325:20
24Lubos HepnarSK SKI OB SternberkCzech Republic14:58+1:325:20
27Jaanus RehaKooperaatorEstonia14:59+1:335:21
28Jesper BorstingHerlufsholm OKDenmark15:02+1:365:22
29Raimo ItkonenSuunta JyvaskylaFinland15:07+1:415:23
30Urmas SulaojaRSK JohvikasEstonia15:09+1:435:24
31Frederic GibiatCS PertuisFrance15:13+1:475:26
32Hennie KennisMilitary teamNetherlands15:17+1:515:27
33Pavel CerescuCS Run KompassMoldova, Republic of15:18+1:525:27
34Tapio KarrasBay Area Orienteering ClubUnited States15:19+1:535:28
35Tomas SochorHana OrienteeringCzech Republic15:20+1:545:28
35Gerhard Michael BuhlerUSV TU DresdenGermany15:20+1:545:28
37Anders BengtssonSundbybergs IKSweden15:25+1:595:30
37Risto NiinimakiPihkaniskatFinland15:25+1:595:30
39Ioan Sorin Botoscs orienter tg muresRomania15:28+2:025:31
40Antti HarkonenPudasjarven UrheilijatFinland15:30+2:045:32
41Antti TepsaLapin VeikotFinland15:34+2:085:33
42Romualdas KniukstaRudamina OKLithuania15:35+2:095:33
43MATI PREITOFHarju KEK RSKEstonia15:36+2:105:34
44Ryszard ChachurskiKU AZS WAT WarszawaPoland15:38+2:125:35
45Frank WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany15:39+2:135:35
46Volodymyr RudakovOC MASTERUkraine15:47+2:215:38
47Leif ErikssonModum OLSweden15:50+2:245:39
48Ladislav LuznyHana OrienteeringCzech Republic15:53+2:275:40
49Refik DiriISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:54+2:285:40
50Mats WalheimRobertsfors IKSweden16:00+2:345:42
51Martin CrosbyAucklandNew Zealand16:05+2:395:44
52Vsevolod DokhturovTomskRussian Federation16:09+2:435:46
53Pekka PatanaLaihian LujaFinland16:10+2:445:46
54Karl LangOrienteering KlosterneuburgAustria16:11+2:455:46
55Stefan SlutskyHudson Valley OrienteeringUnited States16:15+2:495:48
56Henrik NielsenHolbaek OKDenmark16:21+2:555:50
57Ossi HuhtanenTampereen PyrintoFinland16:23+2:575:51
58Claes RennerOK SodertornSweden16:29+3:035:53
59Jarmo AntikainenMantsalan UrheilijatFinland16:30+3:045:53
60Torbjorn OhlssonHaninge SOKSweden16:32+3:065:54
61Andrei IvanovKuzmolovo 110Russian Federation16:40+3:145:57
62Jukka LehtonenTurun NMKYFinland16:47+3:215:59
63Veli Matti SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland16:52+3:266:01
64Werner DreseOLV UslarGermany16:58+3:326:03
65Lennart Bo KristiansenViborg OKDenmark17:01+3:356:04
66Girts ZiliskisMona OKLatvia17:06+3:406:06
67Mirek ChmelarHana OrienteeringCzech Republic17:08+3:426:07
68Benjamin HartOrienteering CincinnatiUnited States17:17+3:516:10
69Clerici PeterULUS REISEWELTSwitzerland17:18+3:526:10
70Christian NolteTSV NusseGermany17:47+4:216:21
71Jari LiukkonenIHRFinland18:05+4:396:27
72Bernd GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany18:21+4:556:33
73JoungMan MoonForest Orienteering ClubKorea, Republic of18:27+5:016:35
74Jean Noel DebehogneFRSO BelgiumBelgium18:43+5:176:41
75Jari JarvinenHameenlinnan TarmoFinland18:48+5:226:42
76Karsten JohnkOK SydDenmark19:31+6:056:58
77Allan GrundsoeOdense OrienteringsklubDenmark58:58+45:3221:03
78Maksim GureevSaint PetersburgRussian Federation1:01:20+47:5421:54
Bojan JevsevarOrientacijski klub BreziceSloveniadisqualified
Harald KvisliNotodden OLNorwaydid not start

M55C

2 600 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Lutz WohlrabeESV Lok Schoeneweide BerlinGermany13:415:15
2Jean Francois MorlonCSAG METZFrance14:12+0:315:27
3Reima PiispanenHaapaveden UrheilijatFinland14:17+0:365:29
4Stefan StrazzarinoSwiss O ToursSwitzerland14:50+1:095:42
5Janis NagelisMona OKLatvia14:59+1:185:45
6Nik WalterOLG WelsikonSwitzerland15:05+1:245:48
7Thomas SchulthessSwiss O ToursSwitzerland15:12+1:315:50
8Frank Peter FrenzelTOLF BerlinGermany15:15+1:345:51
8Yavuz Kurtulus AnilISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:15+1:345:51
10Igor RepinBelgorodskaja oblRussian Federation15:25+1:445:55
11Andrus SipsakaHarju KEK RSKEstonia15:26+1:455:56
12Emil DosedelSK SKI OB SternberkCzech Republic15:29+1:485:57
13Ibrahim NaceurCO Lausanne JoratSwitzerland15:32+1:515:58
14Adrian WiseSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain15:41+2:006:01
15Karsten JorgensenPI CopenhagenDenmark15:42+2:016:02
16Aivar MeindokLSF Pronoking TeamEstonia15:45+2:046:03
17Ian SimpsonBay of PlentyNew Zealand15:48+2:076:04
18Mats KensbyOK TyrSweden15:49+2:086:05
19Clas BorjessonIK UvenSweden15:52+2:116:06
19Petri RoligHauhon SisuFinland15:52+2:116:06
21Vesa IjasTarpian SuuntaFinland15:53+2:126:06
22Morten KarlsenMaaren OKNorway15:59+2:186:08
22Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinland15:59+2:186:08
24Brian MartinOLK ArgusSwitzerland16:00+2:196:09
25Jari ToivonenEpilan EsaFinland16:02+2:216:10
26Gabor DomanVESZPREMI HONVED SEHungary16:05+2:246:11
26Daniel MeierOLK ArgusSwitzerland16:05+2:246:11
28Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSweden16:06+2:256:11
29Kristian StorsveenLoten OLNorway16:13+2:326:14
30Jaanus ViljamaaSK Aasa 5Estonia16:14+2:336:14
31Steve FellbaumManchester and District Orienteering ClubGreat Britain16:24+2:436:18
31Mats LindstromOK SkarmenSweden16:24+2:436:18
33Juha LiukkonenHiidenkiertajatFinland16:26+2:456:19
33Gerhard KellnerHSV OL Wiener NeustadtAustria16:26+2:456:19
35Jan HauglandAarstad ILNorway16:30+2:496:20
36Timo RitakallioLynxFinland16:39+2:586:24
37Christian GotthardtHSV SpittalAustria16:53+3:126:29
38Miroslav SklenarOrientacni Beh OpavaCzech Republic16:54+3:136:30
39Daniel KellerOLG StaefaSwitzerland16:55+3:146:30
40Mark CollinsDartford Orienteering KlubbGreat Britain16:58+3:176:31
40Bo GustafssonOK TyloskogSweden16:58+3:176:31
42Aret ArapogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey16:59+3:186:31
43Margus JaanusKooperaatorEstonia17:08+3:276:35
44Carsten Thye AggerHSOKDenmark17:11+3:306:36
45Patrick DusigneCS PertuisFrance17:14+3:336:37
46Per RasmussenAmager OKDenmark17:15+3:346:38
47Timo GronholmSalon ViestiFinland17:22+3:416:40
48Vladimir BeskrovnyiOrien DraivRussian Federation17:29+3:486:43 Download route in GPX format
49Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland17:30+3:496:43
50Toncsi KocsisULUS REISEWELTSwitzerland17:34+3:536:45
50Jorn Olai HaugerudIndre Ostfold OKNorway17:34+3:536:45
52Arto LehtinenAsikkalan RaikasFinland17:38+3:576:46
53Volker MollOLG SiegerlandGermany17:39+3:586:47
54Risto UuttuSuunta JyvaskylaFinland17:41+4:006:48
55Guenter KradischnigOLC GrazAustria17:43+4:026:48
56Zdenek BlablaExpres Czech TeamCzech Republic17:54+4:136:53
57Sandris LacisMona OKLatvia17:55+4:146:53
58Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland18:02+4:216:56
59Juris CebulisMona OKLatvia18:17+4:367:01
60Jose FontouraCPOCPortugal18:24+4:437:04
61Peter MayNorthern Tablelands Orienteering ClubAustralia18:27+4:467:05
62Leif PedersenFSK OrienteringDenmark18:35+4:547:08
63Mihail KuokkanenINUS LappeenrantaFinland18:49+5:087:14
63Olav BakkenOstmarka OKNorway18:49+5:087:14
65Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland18:56+5:157:16
66Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland19:00+5:197:18
67Sergey KlimovichPolimasterBelarus19:19+5:387:25
68Milan VisnaHana OrienteeringCzech Republic19:38+5:577:33
69Johan SkoldJarfalla OKSweden20:09+6:287:45
70Piotr ZielczynskiAtomyPoland20:18+6:377:48
71Aleksander PritsikRakvere OKEstonia20:24+6:437:50
72Georg PregartnerSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria21:02+7:218:05
73Pavel VydraOK RECO SPORTCzech Republic21:25+7:448:14
74Laszlo ZentaiHegyisport Szentendre EgyesuletHungary22:49+9:088:46
75Maurice PattenRed RoosAustralia25:43+12:029:53
Lennart StenssonHelsingborgs SOKSwedenmispunched
Dror ZiporiISR OC Lev HasharonIsraelmispunched
Dave ChaffeyDerwent Valley OrienteersGreat Britainmispunched
Herwig ProskeOC FuerstenfeldAustriamispunched
Ronan Cleary3RocIrelandmispunched
Hartmut LehmbergNo club membershipGermanymispunched

M55D

2 425 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jyrki KiviniittyHelsingin SuunnistajatFinland12:044:58
2Markku MantyMaarian MahtiFinland12:58+0:545:20
3Arne KristensenHerlufsholm OKDenmark13:05+1:015:23
4Rune ErdalSamnangerNorway13:25+1:215:31
5Dmitry PerchonokISR OC Emek HeferIsrael13:41+1:375:38
6Jozef PollakATU KosiceSlovakia14:06+2:025:48
7Soeren KlingenbergFaaborg OKDenmark14:12+2:085:51
8Phil ConwayGuildford OrienteersGreat Britain14:27+2:235:57
9Guennadi BaranovPolimasterBelarus14:59+2:556:10
10Urban LundbergOK AlgenSweden15:08+3:046:14
11Marcel LustenbergerOLK ArgusSwitzerland15:42+3:386:28
12Oistein BoeFana ILNorway16:28+4:246:47
13Anders ThomeeIFK Moras OKSweden17:02+4:587:01 Download route in GPX format
14Stig LarssonGoteborg Majorna OKSweden17:19+5:157:08
14Jonas KarlssonOK TyloskogSweden17:19+5:157:08
16Jan MoellerAalborg OKDenmark17:26+5:227:11
17Gerhard KoiserHSV OL Wiener NeustadtAustria17:28+5:247:12
18Carlos FortunatoOri-EstarrejaPortugal17:38+5:347:16
19Claus WigenFSK OrienteringDenmark17:44+5:407:18
20Jose PiresCPOCPortugal18:49+6:457:45
21Michael AnderssonGoteborg Majorna OKSweden19:04+7:007:51
22Mark ReisenIF HagenSweden20:10+8:068:18
23Antonio BiscegliaCO Aget LuganoSwitzerland21:21+9:178:48
24Leonid LukienkoMoscow Compass MPEIRussian Federation21:54+9:509:01
25Lars HumleAKIFDenmark23:01+10:579:29
26Joakim ErikssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden55:56+43:5223:03
Jaroslav ZemanOK JihlavaCzech Republicmispunched
Esa Yli EerolaHameenlinnan TarmoFinlandmispunched
Boris DurcoATU KosiceSlovakiamispunched
Rumen KatelievBEGUNBulgariadid not start
Kirill GorevRus veteranRussian Federationdid not start
Verpoorten Jean ManuelHermathenae Orientation SpaBelgiumdid not start
Lars Bech JensenBallerup OKDenmarkdid not start
Jarmo OikarinenTampereen PyrintoFinlanddid not start
Uwe GenatisSV MietrachingGermanydid not start
Kent KraghHorsens OKDenmarkdid not start
Kari HeinonenAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start
Hanspeter SchenkthurgorientaSwitzerlanddid not start
Egil Wickstrand IversenHeming orienteringNorwaydid not start
Jan Petter HansenGoteborg Majorna OKSwedendid not start
ELVANDIR DE VARGASCOSMBrazildid not start
Paulo Calisto BeckerDelete COSMBrazildid not start
Axel BromanderNo club membershipNorwaydid not start
Gabor SzelesOSCHungarydid not start
Aki SaranenPihkaniskatFinlanddid not start

M60A

3 050 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1John EmbreyDeeside Orienteering ClubGreat Britain14:394:48
2Keith TonkinBorder LinersGreat Britain14:40+0:014:48
3Ivanas ZiaziuliaOK SauleLithuania15:04+0:254:56
4Rolf LundHSOKDenmark15:08+0:294:57
5Timo HyppanenEtela Kymen SuunnistajatFinland15:12+0:334:59
6Stefan CarlssonAlfta Osa OKSweden15:20+0:415:01
6Peter JonesSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain15:20+0:415:01
8Jyrki RoutsiSuunnistusmatkatFinland15:21+0:425:01
9Martin DeanForth Valley OrienteersGreat Britain15:22+0:435:02
10Philip EelesSouthampton Orienteering ClubGreat Britain15:24+0:455:02
11James CrawfordGuildford OrienteersGreat Britain15:26+0:475:03
12Eero JunkalaKannuksen UraFinland15:37+0:585:07
13Hansruedi KohlerOLG DachsenSwitzerland16:01+1:225:15
14Joachim FriessnigOC FuerstenfeldAustria16:07+1:285:17
15Tapio MannilaRastikarhutFinland16:08+1:295:17
15Kari Veli NiemiSuunnistusmatkatFinland16:08+1:295:17
17Thomas EricsonAlfta Osa OKSweden16:10+1:315:18
18Girts MamisLatviaLatvia16:12+1:335:18
19Jess RasmussenViborg OKDenmark16:13+1:345:19
20Tuomo KauppinenHyvinkaan RastiFinland16:18+1:395:20
21Ulf BurmanGustavsbergs OKSweden16:26+1:475:23
22Philippe BallifCARE VeveySwitzerland16:27+1:485:23
23Terje Wiig MathisenNydalens SKNorway16:29+1:505:24
24Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland16:37+1:585:26
25Lars Hanghoj PetersenBallerup OKDenmark16:40+2:015:27
25Paul AlleScapa NANCY OrientationFrance16:40+2:015:27
27Jan Olof BackOK DjerfSweden16:43+2:045:28
27Jorma NissilaKokkolan SuunnistajatFinland16:43+2:045:28
29Andrey OshmarinVelNovgorodRussian Federation16:44+2:055:29
30Paul StreetSouth London OrienteersGreat Britain16:45+2:065:29
31Andreas HjertsonOK LinneSweden16:47+2:085:30
32Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerland16:53+2:145:32
33Mario AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:59+2:205:34
34Richard ZeinerGundersenFossum IFNorway17:00+2:215:34
35Ole GadsboelleOK EsbjergDenmark17:04+2:255:35
36Thomas HiltebrandCO Aget LuganoSwitzerland17:06+2:275:36
36Ingvar LarssonGoteborg Majorna OKSweden17:06+2:275:36
38Charles DanielSugar Loaf OKGreat Britain17:07+2:285:36
39Kim GottliebHerning OKDenmark17:08+2:295:37
39Kaljo JulgeOK KapeEstonia17:08+2:295:37
41Harald ThonIF SturlaNorway17:11+2:325:38
42Julius PtasekasDevyni OSKLithuania17:23+2:445:41
43Frode HjorthHamar OKNorway17:25+2:465:42
44Kurt ThuesenFSK OrienteringDenmark17:29+2:505:43
44Sture OttesenIndre Ostfold OKNorway17:29+2:505:43 Download route in GPX format
46Lasse JohanssonEds SKSweden17:31+2:525:44
47Otte OmdalGanddal ILNorway17:32+2:535:44
48Graham CapperLakeland Orienteering ClubGreat Britain17:35+2:565:45
49Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain17:38+2:595:46
50Urs KellerthurgorientaSwitzerland17:39+3:005:47
51Adrie Van OpstalKOVZNetherlands17:40+3:015:47
52Andrew McCombOLifantAustralia17:41+3:025:47
53Thomas SvenssonMotala Aif OlSweden17:45+3:065:49
54Mats WelanderOK DjerfSweden17:50+3:115:50
55Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OrienteringslagNorway17:57+3:185:53
56Jouko MalinenRajamaen RykmenttiFinland18:01+3:225:54
57Patrick WallaertOmegaBelgium18:06+3:275:56
58Gunnar SvanbergJarfalla OKSweden18:07+3:285:56
58Rob ParkinsonDEVONGreat Britain18:07+3:285:56
60Jiri SedivyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic18:08+3:295:56
60Per Storm HansenSvendborg OKDenmark18:08+3:295:56
62Christopher KelseySugar Loaf OKGreat Britain18:09+3:305:57
63Bengt SchwartzOK KolmardenSweden18:10+3:315:57
64Harald HoviSkien OKNorway18:18+3:396:00
65Veijo SalmiRajamaen RykmenttiFinland18:22+3:436:01
66Uldis PekussMona OKLatvia18:28+3:496:03
67Joergen SkaarupBallerup OKDenmark18:31+3:526:04
68Per SchancheAsker SkiklubbNorway18:36+3:576:05
69Arild NordsveenRingsaker OKNorway18:40+4:016:07
70John LaukkaRastivarsatFinland18:56+4:176:12
71Tor Ragnar AndersenHalden SKNorway19:05+4:266:15
72Jorn LindPI CopenhagenDenmark19:12+4:336:17
73Jonas VilkelisOK LevuoLithuania19:26+4:476:22
74Sven SundstromBredareds IFSweden19:33+4:546:24
75Ulf PalmerUlricehamns OKSweden20:01+5:226:33
76Zivota TasicOK DIFSerbia20:12+5:336:37
77Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden21:40+7:017:06
Luciano LucasCOALAPortugalmispunched
Asgeir EdvardsenGoteborg Majorna OKNorwaymispunched
Robert HicklingGrampian OrienteersGreat Britainmispunched
Jorgen IvarssonHestra IFSwedenmispunched

M60B

2 725 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Sten GustafssonEds SKSweden13:585:07
2Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland15:05+1:075:32
3Andrew QuickfallSROCGreat Britain15:27+1:295:40
4Vitor RodriguesCPOCPortugal15:35+1:375:43
5Stig BarrettViborg OKDenmark15:37+1:395:43
6Mats LindqvistSavedalens AIKSweden15:40+1:425:44
6Arnfinn PedersenGjoe Vard OLNorway15:40+1:425:44
8Anne HeikoopHOC93Netherlands15:45+1:475:46
9Gheorghe UrdeaCS Chimia VictoriaRomania15:51+1:535:48
10Erkki PulkkinenRasti LukkoFinland15:52+1:545:49
11Sauli KonttilaKannuksen UraFinland15:55+1:575:50
12Jan WahlstromSnattringe SKSweden15:59+2:015:51
13Andre AertshamokBelgium16:01+2:035:52
14Ilkka OjapaloRajamaen RykmenttiFinland16:02+2:045:53
15Flemming VejenBallerup OKDenmark16:03+2:055:53
16Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden16:11+2:135:56
17Bjorn MauritzonOrkelljunga FKSweden16:19+2:215:59
18Andy RobinsonSouth London OrienteersGreat Britain16:23+2:256:00
19Svend Erik MathiassenOK LinneSweden16:26+2:286:01
20Sven Olof NylundOK BotniaFinland16:28+2:306:02
21Ketil BergeVestre Akers SkiklubNorway16:29+2:316:02
22Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland16:30+2:326:03
23Kristen RibeKristiansand OKNorway16:32+2:346:04
24Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland16:33+2:356:04
25Oyvind SorlieHadeland OLNorway16:35+2:376:05
25Uwe KrausbauerCTG KoblenzGermany16:35+2:376:05
25Hannu ArkiTurun MetsankavijatFinland16:35+2:376:05
25Maris ZalaiskalnsMona OKLatvia16:35+2:376:05
29Viktor StraesslerOLK RafzerfeldSwitzerland16:40+2:426:06
30Richard TileyLakeland Orienteering ClubGreat Britain16:47+2:496:09
31Ian ByrneSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain16:48+2:506:09
31Patrick AdlercreutzLunds OKSweden16:48+2:506:09
33Jan KuchtaATU KosiceSlovakia16:50+2:526:10
34Malcolm InghamNew ZealandNew Zealand16:51+2:536:11
35Klaus GoehringThueringenGermany16:53+2:556:11
36Eddie BjarrenholtRanas OKSweden16:55+2:576:12
37Gregers Helge JorgensenBallerup OKDenmark16:56+2:586:12
38Uno MagnussonIF HagenSweden16:57+2:596:13
38Lars EdenbrandtLunds OKSweden16:57+2:596:13
40Charles SpenceLondon Orienteering KlubbGreat Britain16:58+3:006:13
41Alasdair Wilson CrawNo club membershipGreat Britain16:59+3:016:13
41Andrzej KrochmalKS Spojnia WarszawaPoland16:59+3:016:13
43Miroslav FantaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic17:01+3:036:14
44Timo AhlrothTurengin SarastusFinland17:02+3:046:15
45Valentin PidnerHSV OL Wiener NeustadtAustria17:09+3:116:17
46Karel PilarKCT AsCzech Republic17:12+3:146:18
47Carl Goran StrutzEds SKSweden17:18+3:206:20
48Rais BayburinUfa UnitedRussian Federation17:19+3:216:21
49Igor IakavkinOC BNTUBelarus17:22+3:246:22
50Magne VollenOslostudentenes IKNorway17:24+3:266:23
51Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland17:29+3:316:24
52Klaus PflaestererAC WeinheimGermany17:31+3:336:25
52Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain17:31+3:336:25
54Lars RunessonOK VivillSweden17:33+3:356:26
55Yury AliakseyeuOC BNTUBelarus17:35+3:376:27
56Jarmo KytoNastolan TeraFinland17:44+3:466:30
57Robert ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic17:49+3:516:32
58Stephen KimberleyDerwent Valley OrienteersGreat Britain17:59+4:016:35
58Baard NatvigNittedal OrienteringNorway17:59+4:016:35
58Erik GroendalenHamar OKNorway17:59+4:016:35
61Arne SammelOK LeholaEstonia18:00+4:026:36
62Harald OestbyElverum OKNorway18:03+4:056:37
63Max PrangFredensborg OKDenmark18:06+4:086:38
64Marten LindroosKimito SFFinland18:24+4:266:45
65Hakan ForsmanRonneby OKSweden18:36+4:386:49
66Roberto PoggiatiCO Aget LuganoSwitzerland18:38+4:406:50
66Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland18:38+4:406:50
68Mikhail GryaznevichThames Valley Orienteering ClubGreat Britain18:41+4:436:51
69Bruno StubPI CopenhagenDenmark18:45+4:476:52
70Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland18:47+4:496:53
71Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium19:10+5:127:02
72Per KorsbakSt Binderup OKDenmark19:17+5:197:04
73Wolf Gerold JuckelandtSV Robotron DresdenGermany19:19+5:217:05
74Svein Harald HansenOK SilsandNorway19:35+5:377:11
75Gyula KogerPVMHungary19:39+5:417:12
76Morten DueMaaren OKNorway19:41+5:437:13
77Vazhnik AliaksandrStandartBelarus21:35+7:377:55
Pedro MayolMurcia OSpainmispunched
Stefan ArbinAnnebergs GIFSwedenmispunched
Uwe DreselSC KleckenGermanymispunched
Markku HamalainenRastivarsatFinlandmispunched
Bruno ScherrNF Steuerberg OLGAustriadid not start
Kari VirtanenOunasvaaran HiihtoseuraFinlanddid not start
Sixten WestlundOK TyrSwedendid not start

M60C

2 325 m, 83 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation12:245:19
2Leif GustafssonSaterbygdens OKSweden13:45+1:215:54
3Escada da CostaCOALAPortugal14:02+1:386:02
3Donald GrassieMoravianGreat Britain14:02+1:386:02
5Vladimir JohnExpres Czech TeamCzech Republic14:12+1:486:06
6Seppo NurisaloKokkolan SuunnistajatFinland14:18+1:546:09
7Ole BinderOK GormDenmark14:20+1:566:09
8Andrew Cumming ThomOrienteering ACTAustralia14:33+2:096:15
9Harald BaugerOK MossNorway14:35+2:116:16 Download route in GPX format
10Thomas AlmqvistKarlskrona SOKSweden14:38+2:146:17
11Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation14:41+2:176:18
12Per NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden14:46+2:226:21
13Hones JosefHSV RiedAustria14:47+2:236:21
14Tapio NieminenJamsan Retki VeikotFinland14:51+2:276:23
14Aulis RantalaKokkolan SuunnistajatFinland14:51+2:276:23
16Bjorn AstorpSarpsborg OLNorway14:52+2:286:23
17Takashi SugiyamaSans SouciJapan14:53+2:296:24
18Ole Bek AndersenHerning OKDenmark14:54+2:306:24
19Esko JalantoKangasala SKFinland15:00+2:366:27
20Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden15:01+2:376:27
21Peter JoelssonAlems OKSweden15:03+2:396:28
22Esko KiuruHyvinkaan RastiFinland15:11+2:476:31
23Peter AndresOLG ChurSwitzerland15:16+2:526:33
24Tommy WendtHellas OrienteringSweden15:21+2:576:36
24Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland15:21+2:576:36
26Sauli JokiVetelin UrheilijatFinland15:22+2:586:36
27Juri KuokkanenINUS LappeenrantaFinland15:35+3:116:42
28Sandy BurgonBristol Orienteering KlubGreat Britain15:37+3:136:43
29Goran HedmanValbo AIFSweden15:38+3:146:43
30Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway15:45+3:216:46
31Jari VaaraKankaanpaan SuunnistajatFinland15:52+3:286:49
31Zbigniew HornikLKOPoland15:52+3:286:49
33Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland15:55+3:316:50
34Jan SveenNo club membershipNorway15:56+3:326:51
35David HarperGuildford OrienteersGreat Britain15:57+3:336:51
36Jim HodgeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States16:01+3:376:53
37Konrad GraberOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland16:02+3:386:53
38Jaak JaagusSakuEstonia16:08+3:446:56
39Bjoern Erik WickholmOK RASEBORGFinland16:09+3:456:56
40SvenAke EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden16:12+3:486:58
41Graham PringCornwall Orienteering ClubGreat Britain16:18+3:547:00
42Kari PapinsaariKangasala SKFinland16:24+4:007:03
43Per Hermann KroegerMaaren OKNorway16:25+4:017:03
43Wai Tin ManHong KongHong Kong16:25+4:017:03
45Vaclav PetrHana OrienteeringCzech Republic16:27+4:037:04
45Sven ErikssonGIFFinland16:27+4:037:04
47Kari VigeliusSalon ViestiFinland16:28+4:047:04
48Udo LyysOK IlvesEstonia16:47+4:237:13
49David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia16:52+4:287:15
50Mikko NumminenEpilan EsaFinland16:57+4:337:17
51Ilie CretuP C IASIRomania17:04+4:407:20
52Kari VainioTurun MetsankavijatFinland17:20+4:567:27
53Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland17:21+4:577:27
54Jiri CabrnochHana OrienteeringCzech Republic17:29+5:057:31
55Bengt KlassonUlricehamns OKSweden17:32+5:087:32
56Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland17:38+5:147:35
57Egil KarlsenAskoy OLNorway17:57+5:337:43
58Tor StrandRaumar OrienteringNorway18:01+5:377:44
59Gilson FariaCORDFBrazil18:03+5:397:45
59Sergei BobrovOrien DraivRussian Federation18:03+5:397:45
59Yasuma HashimotoNTA O TourJapan18:03+5:397:45
62David RoachSouth London OrienteersGreat Britain18:06+5:427:47
63Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland18:07+5:437:47
64Risto HoeglundOlavin RastiFinland18:26+6:027:55
65Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland18:34+6:107:59
66Claude GirardinOLV ZugSwitzerland18:56+6:328:08
67Kalle HogbergOK SodertornSweden19:09+6:458:14
68Ruslan RayanovOmskRussian Federation19:12+6:488:15
69Frank PaschkaSSV Planeta RadebeulGermany19:19+6:558:18
70Svend Erik SkovsgaardViborg OKDenmark19:29+7:058:22
70Frantisek AlbertHana OrienteeringCzech Republic19:29+7:058:22
72Ari RantanenKangasala SKFinland19:31+7:078:23
73Uwe BuergerTSC Eintracht DortmundGermany21:11+8:479:06
74Martin WickholmOK TrianFinland22:55+10:319:51
75Andrey LosevETGRussian Federation26:13+13:4911:16
76Yves Boehm GrevetCOBFFrance28:08+15:4412:06
Ahto KaruJOKAEstoniamispunched
Alex DaveyWagga and Riverina OccasionalAustraliamispunched
Hakon MosbechOK SkaermenDenmarkmispunched
Kalmer KeevendJOKAEstoniamispunched
Heinz RothweilerOLC KapreoloSwitzerlandmispunched
Ari LinnaHameenlinnan TarmoFinlandmispunched
Sergei GundorovKrasnogorskRussian Federationmispunched

M60D

2 550 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Gerrit van de RietOLifantNetherlands13:145:11
2Roger CoombsMar orienteering clubGreat Britain13:19+0:055:13
3Urban LarssonOK GipenSweden13:32+0:185:18
4Pekka ValkonenKangasniemen KalskeFinland13:39+0:255:21
5Markku LahtiRaisu LumousFinland13:54+0:405:27
6Ivars PucensMona OKLatvia14:08+0:545:32
7Soren LindOK GipenSweden14:51+1:375:49
8James LithgowGaringal OrienteersAustralia14:53+1:395:50
9Gittmaier GeorgHSV RiedAustria15:00+1:465:52
10Anders GrundbergLunds OKSweden15:18+2:046:00
11Jukka KarvonenLeppavaaran SisuFinland15:36+2:226:07
12Res ReyULUS REISEWELTSwitzerland15:40+2:266:08
13Armin BrynerSwiss O ToursSwitzerland15:50+2:366:12
14Ruedi WyderOLC KapreoloSwitzerland15:52+2:386:13
15Gerald MayrhoferSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria16:12+2:586:21
16Jaume Miralles FabreguesCOCatalunyaSpain16:30+3:166:28
17Hemmo AhokoivuSK PohjantahtiFinland16:32+3:186:29
18Uwe JuergensIHW Alex BerlinGermany16:47+3:336:34
19Martti PihlajamaaVetelin UrheilijatFinland16:59+3:456:39
20Asko KorpijarviKannuksen UraFinland17:04+3:506:41
21Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finland17:08+3:546:43
22Ewald MayerHSV OL Wiener NeustadtAustria17:19+4:056:47
23Kari VarkilaKouvolan SuunnistajatFinland18:05+4:517:05
24Jiri GawelExpres Czech TeamCzech Republic18:11+4:577:07
25Sergey BarinovKrasnogorskRussian Federation18:13+4:597:08
26Aleksandr NikulinRus veteranRussian Federation18:16+5:027:09
27Anatoliy ChudakovLytkarinoRussian Federation19:38+6:247:41
28Aimur RaudseppJOKAEstonia19:39+6:257:42
29Ari KainulainenIta Hameen RastiFinland19:51+6:377:47
29Ilija DimitrijevicOK DIFSerbia19:51+6:377:47
31Karl TeublHSV OL Wiener NeustadtAustria20:15+7:017:56
31John Olav AlvsvagFana ILNorway20:15+7:017:56
33John TangenEidskog OLNorway20:16+7:027:56
34Arne KildalVestre Akers SkiklubNorway21:23+8:098:23
35Greg TamblynBayside Kangaroos OrienteersAustralia21:48+8:348:32
36Lars ErikssonKalmar OKSweden21:53+8:398:34
37Esa LaineTampereen PyrintoFinland22:28+9:148:48
38Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland22:57+9:439:00
39Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain23:47+10:339:19
40Sergei NeginAzimutRussian Federation23:58+10:449:23
41Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia24:31+11:179:36
42Osmo SaariRasti PernioFinland24:39+11:259:40
43Pekka LeskinenLynxFinland25:00+11:469:48
44Jan ChotetickyKCT AsCzech Republic25:39+12:2510:03
45Viktor RylovRus veteranRussian Federation25:55+12:4110:09
46Miklos CsikosFutarok ScHungary26:25+13:1110:21
47Bengt JonassonGoteborg Majorna OKSweden27:15+14:0110:41
48Helge Soegaard JensenRold Skov OKDenmark30:50+17:3612:05
Valerii SvedovCS FAURIMoldova, Republic ofmispunched
Peter Fons KnudsenOK GormDenmarkdid not start
Ove OalandGanddal ILNorwaydid not start
Tomas VaclavekSK SKI OB SternberkCzech Republicdid not start
Stein KlyveNo club membershipNorwaydid not start
Juhani TuomaalaKokkolan SuunnistajatFinlanddid not start
Sulejman SuskicSK DMBSerbiadid not start
Marius PtasekasDevyni OSKLithuaniadid not start
Jan DanielssonKalmar OKSwedendid not start
Hannu Uusi PohjolaVaasan SuunnistajatFinlanddid not start
Steffen HoelstadHSOKDenmarkdid not start
Goran JohanssonIF AalandFinlanddid not start
Henrik WibergPI CopenhagenDenmarkdid not start
Andy JonesNo club membershipGreat Britaindid not start
Lennart EklundMalilla OKSwedendid not start
Gavin CleggBristol Orienteering KlubGreat Britaindid not start
Claes LinseforsLunds OKSwedendid not start
Anders BangKoege OKDenmarkdid not start
Kyrre ThalbergLunds OKSwedendid not start
Christopher MoncasterCornwall Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Arto IsomakiHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Jaroslav PijakHana OrienteeringSlovakiadid not start
Albino CampanaULUS REISEWELTSwitzerlanddid not start
Gary KraghtBay Area Orienteering ClubUnited Statesdid not start
Arne KarlssonTumba Malarhojden OKSwedendid not start
Goran HanssonTaby OKSwedendid not start
Harald GrondahlNo club membershipNorwaydid not start
Lubos JelinekHana OrienteeringCzech Republicdid not start

M65A

2 325 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Sigurd DaehliLoten OLNorway11:304:56
2Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark11:36+0:064:59
3Mikko SaniHollolan Urheilijat 46Finland11:37+0:074:59
4Bjorn GrindeOslostudentenes IKNorway11:48+0:185:04
5Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland12:05+0:355:11
6Peter SorensenPI CopenhagenDenmark12:07+0:375:12
7Mykola BozhkoO ClubUkraine12:11+0:415:14
8Roger HendrickxKOLBelgium12:13+0:435:15
9Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland12:15+0:455:16
10Goran SvensonSOK ViljanSweden12:18+0:485:17
11Leif E LarsenTisvilde Hegn OKDenmark12:28+0:585:21
12Jerzy ParzewskiKU AZS WAT WarszawaPoland12:33+1:035:23
13Silvio StrubOLG HuttwilSwitzerland12:36+1:065:25
14Rauli HelkkulaTurun MetsankavijatFinland12:40+1:105:26
15Peter KronholmIF BraheFinland12:43+1:135:28
16Kari JylhaHelsingin SuunnistajatFinland12:49+1:195:30
16Thomas KarlssonSodertalje Nykvarn OrienteringSweden12:49+1:195:30
18Sven Inge SvenssonHassleholms OKSweden12:52+1:225:32
18Vlastimil HanzlHana OrienteeringCzech Republic12:52+1:225:32
20Jonathan HowellWalton ChasersGreat Britain12:58+1:285:34
20Ove ForsstromOK RASEBORGFinland12:58+1:285:34
22Adrian KellerULUS REISEWELTSwitzerland13:01+1:315:35
23Erkki YlikoskiValkeakosken HakaFinland13:03+1:335:36
24Viacheslav GorelovRus veteranRussian Federation13:05+1:355:37
25Don McKerrowSouth London OrienteersGreat Britain13:08+1:385:38
26Torben KruseSvendborg OKDenmark13:11+1:415:40
27Kaj KaspersenHerning OKDenmark13:13+1:435:41
28Terje WikstroemRingsaker OKNorway13:15+1:455:41
28Gert LundquistGotlands Bro OKSweden13:15+1:455:41
30Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden13:16+1:465:42
31Finn PetersenOK RoskildeDenmark13:17+1:475:42
31David JukesBerkshire OrienteersGreat Britain13:17+1:475:42
33Ivan ShorokhovIzmailovo MoscowRussian Federation13:26+1:565:46
34Kevin PickeringWimborne OrienteersGreat Britain13:27+1:575:47
35Torbjorn NorbechRingerike OLNorway13:28+1:585:47
36Erhard JuebermannSC KleckenGermany13:29+1:595:47
37Keijo HintukainenTurun SuunnistajatFinland13:30+2:005:48
37Oivind FadumSande SKNorway13:30+2:005:48
39Finn Ole JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorway13:32+2:025:49
40Ulf KjellinOK HedstrommenSweden13:33+2:035:49
41Remigijus PociusMedeina OKLithuania13:34+2:045:50
42Lennart ErforsOK TorfinnSweden13:42+2:125:53
43John BrittonManchester and District Orienteering ClubGreat Britain13:43+2:135:53
44Pekka PietilaKangasala SKFinland13:44+2:145:54
45Knud FjordvaldSilkeborg OKDenmark13:47+2:175:55
46Ulf RadlerJarfalla OKSweden13:49+2:195:56
47Jan LarfarsLeksands OKSweden13:51+2:215:57
48Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway13:53+2:235:58
49Paul HoopmannTjuringa OrienteersAustralia14:01+2:316:01
49Rein UntOK TONEstonia14:01+2:316:01
51Konrad TonnSSV Planeta RadebeulGermany14:03+2:336:02
51Jean Claude GuyotANCOSwitzerland14:03+2:336:02
51Mats HemstromGavle OKSweden14:03+2:336:02
54Gunnar GrueSoerensenKoege OKDenmark14:04+2:346:03
55Pekka KerkolaHameenlinnan TarmoFinland14:13+2:436:06
56Jeffrey SaegerNew England Orienteering ClubUnited States14:15+2:456:07
57Premek SkodaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic14:16+2:466:08
58Harri LaineKauhajoen KarhuFinland14:23+2:536:11
59Asgeir BellStavanger OrienteringsklubbNorway14:26+2:566:12
60Vesa TervoRajamaen RykmenttiFinland14:27+2:576:12
61Vesa TurkuHelsingin SuunnistajatFinland14:28+2:586:13
62Pekka LiukkalaHauhon SisuFinland14:34+3:046:15
63Anders MalmbergKvarnsvedens GoIF OKSweden14:41+3:116:18
64Robin SmithSouthdowns OrienteersGreat Britain14:43+3:136:19
65Goran LarssonSala OKSweden14:53+3:236:24
66Kjell SandstroemBodens BK OSSweden14:57+3:276:25
67Helmut HaerteltSSV Planeta RadebeulGermany14:58+3:286:26
68Kurt FischerOLG PfaeffikonSwitzerland15:00+3:306:27
69Bjorn SteinbekkenOdal olNorway15:16+3:466:33
70Jiri ProvaznikOOB TurnovCzech Republic15:22+3:526:36
71Rein KriksRakvere OKEstonia15:43+4:136:45
72Pekka ToppariPuolangan RyhtiFinland15:51+4:216:49
73Ilmar KirjanenTA OKEstonia15:58+4:286:52
74Bo DavidssonSolna OKSweden17:00+5:307:18
75Pierre DayonBROSFrance17:32+6:027:32
76Joern H KlausenOK SydDenmark18:52+7:228:06
77Mati PiltOK WestEstonia23:11+11:419:58
Oldrich PrindaSlavia Liberec orienteeringCzech Republicmispunched
Henrikas UleviciusOK LabirintasLithuaniamispunched
Richard PayneEast Pennine Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Tom Arild KarlsenFredrikstad SkiklubbNorwaydid not start

M65B

2 375 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ola BroxOL TotenTrollNorway14:326:07
2Sveinung RekaaNotodden OLNorway14:42+0:106:11
3Reinhard In der StrothOsnabruecker TBGermany14:43+0:116:11
4Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain14:46+0:146:13
5Kai SaksmanOK TONFinland14:49+0:176:14
6Attila Gabor KovacsZold Sportok ClubjaHungary15:01+0:296:19
7Jorgen JorgensenSilkeborg OKDenmark15:07+0:356:21
8Kai WilladsenAkademisk SkytteforeningDenmark15:08+0:366:22
9Nils Arne HakanssonStigmannen Karlshamns OKSweden15:09+0:376:22
10Mike GodfreeDerwent Valley OrienteersGreat Britain15:12+0:406:24
10Nick DentCentral Coast OrienteersAustralia15:12+0:406:24
12Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmark15:19+0:476:26
13Keith WilldigOctavian DroobersGreat Britain15:21+0:496:27
14Ueli BretscherOLC KapreoloSwitzerland15:22+0:506:28
15Paul PrudhoeCentral Coast OrienteersAustralia15:24+0:526:29
16Alistair StewartAucklandNew Zealand15:25+0:536:29
16Dieter WolfULUS REISEWELTSwitzerland15:25+0:536:29
18Libor RobotkaHana OrienteeringCzech Republic15:27+0:556:30
18Conny JidetoftStangenas AISSweden15:27+0:556:30
20Kenneth WalbergOK KareSweden15:28+0:566:30
21Zoltan HegedusVIZSLA SEHungary15:31+0:596:32
22Dan WidercrantzOK SkarmenSweden15:32+1:006:32
23Jon Arne KlemetsauneOL TrollelgNorway15:34+1:026:33
24Ole JohanssonPorsgrunn OLNorway15:37+1:056:34
25Gian Luca GobbiOrienteering PergineItaly15:38+1:066:34
26Bjoern Atle RemmePorsgrunn OLNorway15:44+1:126:37
27Carl LindqvistVaxjo OKSweden15:45+1:136:37
28Robert JessenFrammestads IKSweden15:51+1:196:40
29Glen TrysonEmpire Orienteering ClubUnited States15:58+1:266:43
30Sten BlomstromIK SternSweden15:59+1:276:43
31Jukka NyystilaLaihian LujaFinland16:02+1:306:45
32Paul SkjakerHadeland OLNorway16:04+1:326:45
33Nils SaettemKildeholm OKDenmark16:07+1:356:47
33Tadashi EbisawaIrumashiOLCJapan16:07+1:356:47
35John ScownAbominable O-MenAustralia16:09+1:376:48
36Frank LindeOK Pan AarhusDenmark16:11+1:396:48
37Wolfgang KrauseSV Wissenschaft QuedlinburgGermany16:13+1:416:49
38Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic16:16+1:446:50
39Tapio PeippoJoutsenon KullervoFinland16:21+1:496:53
40Rolf ChristensenBerger og Svelvik OLNorway16:26+1:546:55
41Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania16:30+1:586:56
42Lasse KalliomaaLaihian LujaFinland16:31+1:596:57
42Sverre FroyenRocky Mountain Orienteering ClubUnited States16:31+1:596:57
44Jyri RokkoSKEstonia16:37+2:056:59
45Ari NurminenValkeakosken HakaFinland16:38+2:067:00
46Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden16:43+2:117:02
47Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden16:45+2:137:03
48Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation16:46+2:147:03
49Kurt BuchwalderULUS REISEWELTSwitzerland16:50+2:187:05
50Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland16:52+2:207:06
51Evert JohanssonOK TisarenSweden17:00+2:287:09
52Jimmy HoenBallerup OKDenmark17:10+2:387:13
52Martti KongasPuolangan RyhtiFinland17:10+2:387:13
54Markku KaulioRajakarjalan SuunnistajatFinland17:22+2:507:18
55Per FredrikssonOK SkogshjortarnaSweden17:25+2:537:20
56Jan BoehleOL TrolloNorway17:30+2:587:22
56Jouko NurminenTampereen PyrintoFinland17:30+2:587:22
58Aksel AndersenOK RoskildeDenmark17:39+3:077:25
59Flemming D AndersenOK GormDenmark17:44+3:127:28
60Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic17:47+3:157:29
61Fritz ZinggULUS REISEWELTSwitzerland17:56+3:247:33
62Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland18:11+3:397:39
63Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany18:16+3:447:41
64Jose RaposoCOALAPortugal18:17+3:457:41
65Owe NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden18:21+3:497:43
66Jean Claude PereiraBONOFrance18:31+3:597:47
67Stein CowardOK SorNorway18:33+4:017:48
68Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation18:41+4:097:52
69Torben IsenHerning OKDenmark19:01+4:298:00
70Simo HelkkulaPitajanmaen TarmoFinland19:33+5:018:13
71Finn IngwersenHorsens OKDenmark19:42+5:108:17
72Helmuth MurerOrienteering PergineItaly19:47+5:158:19
73David RosenSROCGreat Britain19:54+5:228:22
74Tom NolanQuantico Orienteering ClubUnited States20:01+5:298:25
75Kurt PetersenFaaborg OKDenmark20:08+5:368:28
76Bengt CarlssonSkattkarrs SOKSweden20:58+6:268:49
77Istvan FluckPVMHungary21:02+6:308:51
78Lennart JakobsonTibro OKSweden21:35+7:039:05
79Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermany22:05+7:339:17
80Juozas LukaseviciusRudamina OKLithuania23:22+8:509:50
81Pertti SalmenojaHirvensalon HeittoFinland24:03+9:3110:07
Hermann WollgartenHansa SimmerathGermanymispunched
Timo ValkonenRajamaen RykmenttiFinlanddid not start
Jan AsbergHaverodals SKSwedendid not start

M65C

2 225 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Robert DredgeGreat BritainGreat Britain12:005:23
2Hans SvensonSOK ViljanSweden14:24+2:246:28
3Iurii VekshinVelNovgorodRussian Federation14:26+2:266:29
4Knut MalmoRingsaker OKNorway14:35+2:356:33
5Jean Paul BailleulBROSFrance14:54+2:546:41
6Lennart HavrenTullinge SKSweden14:57+2:576:43
7Per Christian HagenBoe OLNorway14:59+2:596:44
8Kalle NelkSK Saue TammedEstonia15:24+3:246:55
9Hansjoerg GrafOLG PfaeffikonSwitzerland15:31+3:316:58
10Soeren ChristensenOK SkaermenDenmark15:39+3:397:02
11Olivier BenevelloVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance15:40+3:407:02
12Dave ChapmanSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain15:41+3:417:02
13Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering ClubAustralia15:42+3:427:03
14Raimo PusaOriveden PonnistusFinland15:49+3:497:06
15Esko UddLansi Rajan RastiFinland15:50+3:507:06
16Jaakko LahtiSuunta JyvaskylaFinland15:57+3:577:10
17Andy PayneDeeside Orienteering ClubGreat Britain15:58+3:587:10
18Roalh KlevelandKvillebyns SKSweden16:01+4:017:11
18Elling AakreAndebu ILNorway16:01+4:017:11
20Martti AlilonttinenMS ParmaFinland16:02+4:027:12
21Stein TurtumoygardMaaren OKNorway16:12+4:127:16
22Svein AckenhausenKonnerud ILNorway16:25+4:257:22
23Stig JohanssonHelsingborgs SOKSweden16:30+4:307:24
24Per OehlckersIL TyrvingNorway16:31+4:317:25
25Stephen RichardsSELOCGreat Britain16:32+4:327:25
26Aare LimbergRakvere OKEstonia16:53+4:537:35
27Stefan NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden16:57+4:577:37
28Gabor MolnarHegyisport Szentendre EgyesuletHungary17:01+5:017:38
29Chris SHAWEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain17:02+5:027:39
29Henrik NylundIK FalkenFinland17:02+5:027:39
31Tor TroanHadeland OLNorway17:03+5:037:39
31Lars OlsenOK RoskildeDenmark17:03+5:037:39
33Markku LeinonenPihkaniskatFinland17:07+5:077:41
34Rolf AndersenAmager OKDenmark17:15+5:157:45
35Reijo MouhuRajakarjalan SuunnistajatFinland17:18+5:187:46
36Pauli NieminenHyvinkaan RastiFinland17:20+5:207:47
37Barry OldsCornwall Orienteering ClubGreat Britain17:24+5:247:49
38Touko TuomolaRasti 88Finland17:25+5:257:49
38Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland17:25+5:257:49
40Eero PulkkinenOK BotniaFinland17:27+5:277:50
41Klas BjorkIK HakarpspojkarnaSweden17:34+5:347:53
42Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic17:43+5:437:57
43Anders KumlinIK YmerSweden17:47+5:477:59
44Markku NurminenSuosmeren SalpaFinland17:50+5:508:00
45Iurii ChumakovAzimutRussian Federation17:53+5:538:02
46Vit JelinekHana OrienteeringCzech Republic17:58+5:588:04
47Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic18:01+6:018:05
47Max AmslerOLG WelsikonSwitzerland18:01+6:018:05
49Mike BoltonMole ValleyGreat Britain18:17+6:178:13
50Greg HawthorneAustraliaAustralia18:19+6:198:13
51Sten Ake HolmbergSala OKSweden18:25+6:258:16
52Vaclav ChotetickyKCT AsCzech Republic18:32+6:328:19
53Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation18:36+6:368:21
54Pekka VanneHirvensalon HeittoFinland18:45+6:458:25
55Pekka InkiTurun MetsankavijatFinland18:53+6:538:29
56Jan Olav OrmbergFana ILNorway19:01+7:018:32
57Rolf LundeEiker olNorway19:07+7:078:35
58Christian KremerESV Lok Schoeneweide BerlinGermany19:18+7:188:40
59Hakan LoofMariestads FKSweden19:22+7:228:42
60Milan TrasakOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic19:23+7:238:42
61Hans Juergen BuschPost SV DresdenGermany19:32+7:328:46
62Kent IvarssonOK SkogshjortarnaSweden19:35+7:358:48
63Hannu NieminenNastolan TeraFinland19:41+7:418:50
64Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia19:59+7:598:58
65Martin NaufHedrum OLNorway20:18+8:189:07
66Beat FahrerOLG OberwilSwitzerland20:28+8:289:11
67KarlErik AnderssonIFK Moras OKSweden20:36+8:369:15
68Toshio UedaTokyo orienteering clubJapan20:49+8:499:21
69Hannu NurminenHiisirastiFinland21:28+9:289:38
70Heini TammikOK KapeEstonia21:31+9:319:40
71Clas Goran HerrgardGustavsbergs OKFinland22:06+10:069:55
72Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic22:10+10:109:57
73Henrik KristensenOK 73Denmark22:16+10:1610:00
74Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland23:51+11:5110:43
75Poul GreenNo club membershipDenmark29:57+17:5713:27
Esko SavonenHameenlinnan SuunnistajatFinlandmispunched
Ragnar BergStokke ILNorwaydid not start
Sven MadsenNo club membershipDenmarkdid not start
Lutz TroesseSV TU IlmenauGermanydid not start
Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinlanddid not start

M65D

2 150 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jan Arve SolliAskoy OLNorway11:215:16
2Keld GadeViborg OKDenmark11:46+0:255:28
3Nigel HoultBerkshire OrienteersGreat Britain12:02+0:415:35
4Eddie HarwoodMoravianGreat Britain12:33+1:125:50
5Varny VestergaardHerning OKDenmark12:45+1:245:55
6John KnudsenO 63 VordingborgDenmark12:46+1:255:56
7Charlie ShahbazianChicago Area Orienteering ClubUnited States12:50+1:295:58
8Tor SorevikTIF VikingNorway12:51+1:305:58
9Felix EngelerOL AmriswilSwitzerland12:58+1:376:01
10Bengt SvedjebySkattkarrs SOKSweden13:10+1:496:07
11Vasil SilinSILINGermany13:38+2:176:20
12Sjur GjestvangOL TotenTrollNorway13:51+2:306:26
13Leo JohanssonVandrarringenSweden13:56+2:356:28
14Mauro FontanariOrienteering PergineItaly13:58+2:376:29
15Hannu SaloLahden Suunnistajat 37Finland14:47+3:266:52
16Arvid GalborgenEds SKSweden14:59+3:386:58
17Markku TormaKannuksen UraFinland15:03+3:427:00
18Seppo AarnioRasti PiikkioFinland15:08+3:477:02
19Tiit PloompuuRSK JohvikasEstonia15:20+3:597:07
20Kent NilssonAndrarums IFSweden15:34+4:137:14
21Tor Henning GjermstadWing OKNorway15:42+4:217:18
22Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinland15:45+4:247:19
23Yasunori OgitaNTA O TourJapan15:50+4:297:21
24Jozef WozniakKU AZS WAT WarszawaPoland16:06+4:457:29
25Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinland16:13+4:527:32
26Paul AugOK OrvandEstonia16:14+4:537:33
27Tapani HuhtaKangasala SKFinland16:16+4:557:33
28Tapani MertsalmiHirvensalon HeittoFinland16:26+5:057:38
29Flemming SasserHerning OKDenmark16:32+5:117:41
30Arne KolkRSK JohvikasEstonia16:38+5:177:44
31Peter HeywoodKERNOGreat Britain16:49+5:287:49
32Ranald MacdonaldDerwent Valley OrienteersGreat Britain16:54+5:337:51
33Yoshiaki SakaiNo club membershipJapan16:58+5:377:53
34Kostas DudaRudamina OKLithuania17:16+5:558:01
35Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway17:19+5:588:03
36Jukka TiittoKuopion SuunnistajatFinland17:28+6:078:07
37Oldrich DenemarekHana OrienteeringCzech Republic17:30+6:098:08
38Anders BjorkaasAskvoll og Holmedal ILNorway17:49+6:288:17
39Antti OjalaTurengin SarastusFinland17:50+6:298:17
40Tor Arne StoksethFredrikstad SKNorway18:09+6:488:26
41Vladimir EfremovRus veteranRussian Federation18:19+6:588:31
42Oldrich PilcHana OrienteeringCzech Republic18:20+6:598:31
43Aarne MorskyLahden Tyovaen HiihtajatFinland18:23+7:028:33
44John ShawSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain18:44+7:238:42
45Frantisek ChromcakHana OrienteeringCzech Republic19:08+7:478:53
46Thomas JohanssonStigmannen Karlshamns OKSweden19:12+7:518:55
47Henadzi NiakhaiStandartBelarus19:21+8:009:00
48Olaf ChristensenAarhus 1900 OrienteringDenmark19:22+8:019:00
49Lennart ManssonRingsjo OKSweden19:41+8:209:09
50Sven Olle SoderbergOK SkogsfalkenSweden19:47+8:269:12
51Henadzi ArekhauOC BNTUBelarus19:53+8:329:14
52Sven Olof LarssonEmmaboda Verda OKSweden20:00+8:399:18
53Juhani LeinoHirvensalon HeittoFinland20:05+8:449:20
54Hakan ErikssonUmea OKSweden20:13+8:529:24
55Emil OlteanuACS Sanatatea PloiestiRomania20:52+9:319:42
56Jarl Erik PalmKjula IFSweden21:09+9:489:50
57Konrad JanowskiKS Spojnia WarszawaPoland21:13+9:529:52
58Raimo NordqvistEspoon AkillesFinland21:47+10:2610:07
59Rune HalkeVestre Akers SkiklubNorway21:50+10:2910:09
60Viktor ZachiniaevRus veteranRussian Federation22:00+10:3910:13
61Hakan BjoerklundIK FalkenFinland22:08+10:4710:17
62Hans Peter STAEDELINOLV LangenthalSwitzerland22:22+11:0110:24
63LarsOwe StromRonneby OKSweden22:23+11:0210:24
64Mikko LukkarinenSK PohjantahtiFinland25:49+14:2812:00
Havard ToresenIL TyrvingNorwaymispunched
Werner WehrliULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Shoji KatoNTA O TourJapanmispunched
Vesa LassilaVetelin UrheilijatFinlandmispunched
Eddie De KerfTrolNetherlandsmispunched
Zdenek KubalekHana OrienteeringCzech Republicmispunched
Peter EnglundIFK SavsjoSwedenmispunched
Silvano BernardiOrienteering TarzoItalymispunched
Goran LiljequistOK AlmeSwedenmispunched
Svein S JacobsenIL TyrvingNorwaydid not start
Rob GardenNorth WestNew Zealanddid not start
Raimo JalonenMS ParmaFinlanddid not start
Sergey GlebovMoscowRussian Federationdid not start
Paul FergusonSROCGreat Britaindid not start
Olof OlofssonHagaby GoIFSwedendid not start
Pertti PaivanrantaJoutsenon KullervoFinlanddid not start
Ingemar LarssonTullinge SKSwedendid not start
Per StensethFredrikstad SKNorwaydid not start
Matthias DittmersTSV MalenteGermanydid not start
Guy SeamanINVOCGreat Britaindid not start
Kent ErikssonLerums SOKSwedendid not start
Bill StevensonEdinburgh Southern Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Jiri CipaTJ LOKO Ceska TrebovaCzech Republicdid not start
Lars StrinnholmOstersunds OKSwedendid not start
Bjoern HeidenstroemFredrikstad SKNorwaydid not start
Karl Goran KarlssonHylte OKSwedendid not start
Anders MohlinIK SternSwedendid not start
Hans HusebySarpsborg OLNorwaydid not start
Are EriksenOslostudentenes IKNorwaydid not start
Alain JuanANCOSwitzerlanddid not start
Andre HallouardASOP ErsteinFrancedid not start
Ingemar LindIFK Moras OKSwedendid not start
Tommy OlaussonSOK AnebySwedendid not start
JanOlof NybergIK HakarpspojkarnaSwedendid not start
Knut HaugOL Vallset StangeNorwaydid not start
Robert LocusseTOUT AZIMUT FAMECKFrancedid not start

M70A

2 275 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Janne BrunstedtOK RoskildeDenmark12:075:19
2Freddy SillienFRSO BelgiumBelgium12:31+0:245:30
3Veikko LoukonenPiikkion KehitysFinland12:39+0:325:33
4Matti RailimoSOC HeinolaFinland12:42+0:355:34
5Martin WilsonBerkshire OrienteersGreat Britain12:43+0:365:35
6Peter GorvettCADOCGreat Britain12:57+0:505:41
7Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerland12:58+0:515:41
8Timo PeltolaMS ParmaFinland13:03+0:565:44
9Hans Chr StribOK GormDenmark13:04+0:575:44
10Magnus NataasBergens TFNorway13:11+1:045:47
11Etienne BousserCSAG METZFrance13:19+1:125:51
12Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland13:24+1:175:53
13Antony RadfordBendigo OrienteersAustralia13:30+1:235:56
14Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland13:35+1:285:58
15Christer SandhOK RoxenSweden13:38+1:315:59
16John TripaxOK RoskildeDenmark13:42+1:356:01
17Christopher BranfordWimborne OrienteersGreat Britain13:55+1:486:07
18Erkki Koivukangas