International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M35-2 | M40-1 | M40-2 | M45-1 | M45-2 | M45-3 | M50-1 | M50-2 | M50-3 | M50-4 | M55-1 | M55-2 | M55-3 | M55-4 | M60-1 | M60-2 | M60-3 | M60-4 | M60-5 | M65-1 | M65-2 | M65-3 | M65-4 | M65-5 | M70-1 | M70-2 | M70-3 | M70-4 | M70-5 | M70-6 | M75-1 | M75-2 | M75-3 | M75-4 | M80-1 | M80-2 | M85-1 | M90-1 | M95-1 | M100-1 | W35-1 | W40-1 | W40-2 | W45-1 | W45-2 | W50-1 | W50-2 | W50-3 | W55-1 | W55-2 | W55-3 | W60-1 | W60-2 | W60-3 | W60-4 | W65-1 | W65-2 | W65-3 | W65-4 | W70-1 | W70-2 | W70-3 | W75-1 | W75-2 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | M35A | M35B | M40A | M40B | M45A | M45B | M50A | M50B | M50C | M55A | M55B | M55C | M55D | M60A | M60B | M60C | M60D | M60E | M65A | M65B | M65C | M65D | M65E | M70A | M70B | M70C | M70D | M70E | M75A | M75B | M75C | M80A | M80B | M85A | M85B | M90A | M95A | M100A | W35A | W35B | W40A | W40B | W45A | W45B | W50A | W50B | W50C | W55A | W55B | W55C | W60A | W60B | W60C | W65A | W65B | W65C | W70A | W70B | W70C | W75A | W75B | W80A | W80B | W85A | W90A

W75A

1 550 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Torid KvaalFreidigNorway11:15
2Leena PaateroEspoon SuuntaFinland12:17+1:02
3Erika LemnitzerKaulsdorfer OLVGermany12:28+1:13
4Helen AndertoftMarkaryds FKSweden12:44+1:29
5Lena LeanderssonAlvdalens IF OKSweden13:01+1:46
6Birgitta ThunellIFK Lidingo SOKSweden13:02+1:47
7Gunnel SvenssonIK YmerSweden13:13+1:58
8Judith GoodairEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain13:39+2:24
9Ann IngwersenParawanga OrienteersAustralia13:49+2:34
10Inga Lill WikingssonStigmannen Karlshamns OKSweden13:54+2:39
11Ludmila LabutinaBilderRussian Federation13:56+2:41
12Astri RogstadFossum IFNorway14:12+2:57
13Annelise HansenFIF Hilleroed OrienteringDenmark14:22+3:07
14Eeva TanskaEspoon SuuntaFinland14:23+3:08
15Birgitta StenstromVanersborgs SKSweden14:31+3:16
16Ulrike RoderHSV RiedAustria14:39+3:24
17Anne Britt NilsenKjelsaas ILNorway14:40+3:25
18Rauni MuikkuNAVIFinland14:47+3:32
19Ingrid WalterIHW Alex BerlinGermany14:55+3:40
20Unni DrageHaugerud IFNorway14:56+3:41
21Birgitta OlssonRonneby OKSweden14:58+3:43
22Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat 46Finland15:01+3:46
23Lotta GranholmLinkopings OKSweden15:02+3:47
24Jana HankovskaSK Praga PrahaCzech Republic15:07+3:52
25Elli PelkonenKeski Karjalan RastiFinland15:11+3:56
26Ilona VanaveskiOK IlvesEstonia15:26+4:11
27Jean BaldwinGoldseekers OrienteersAustralia15:50+4:35
28Hilary SimpsonOctavian DroobersGreat Britain15:51+4:36
28Kirsten TruelsenBallerup OKDenmark15:51+4:36
28Gudrun BromanGoteborg Majorna OKSweden15:51+4:36
31Siv AnderssonKristinehamns OKSweden15:53+4:38
32Valerie RobinsonCounties ManukauNew Zealand16:19+5:04
33Anne Catrine PerssonMariestads FKSweden16:24+5:09
34Britt Ingegerd Maria Foster SchadRingsjo OKSweden16:31+5:16
35Elin DahlenRingerike OLNorway16:46+5:31
36Ingrid GrosseUSV TU DresdenGermany16:55+5:40
37Helene CardellTimra SOKSweden17:04+5:49
38Pat HartSarumGreat Britain17:10+5:55
39Valentina ZhukovaRus veteranRussian Federation17:28+6:13
40Maie AbramOK IlvesEstonia18:37+7:22
41Ilse EulitzOLV WeimarGermany18:39+7:24
42Nina RodnynskayaKrasnogorskRussian Federation19:00+7:45
43Eva AaldeFreidigNorway19:48+8:33
44Odbjoerg NordengRudsbygd ILNorway19:59+8:44
45Aase Tove GoldenMaaren OKNorway20:38+9:23
46Ann Marie BirgerssonForserums SOKSweden20:50+9:35
47Siv HasselgrundBjursas OKSweden20:56+9:41
48Ethel NordLindebygdens OKSweden21:07+9:52
49Elena KrylatykhMoscow Compass MPEIRussian Federation22:35+11:20
50Astrid Reppesgaard LieHedrum OLNorway23:37+12:22
51Valentina SeliakhinaRus veteranRussian Federation24:07+12:52
52Ulla HoeoekOK KlyftamoSweden26:52+15:37
53Inger Johanne RoehjellByasen ILNorway29:47+18:32
Sonia JohanssonKvarnsvedens GoIF OKSwedenmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021