International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W70A

1 750 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Tamara OvsiannikovaRus veteranRussian Federation11:53
2Sheila CareyOctavian DroobersGreat Britain13:06+1:13
2Mara PlaudeDR KrastsLatvia13:06+1:13
4Inge JoergensenOK RoskildeDenmark13:15+1:22
5Kari Timenes LaugenImaas ilNorway13:37+1:44
6Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States13:38+1:45
7Valentina MeshcheryakovaBilderRussian Federation13:42+1:49
8Bjoerg Lohne KocbachBergens TFNorway13:46+1:53
9Sue HandsWimborne OrienteersGreat Britain13:52+1:59
10Monica PahlstorpEmmaboda Verda OKSweden14:14+2:21
11Birgitta BillstamJarfalla OKSweden14:21+2:28
12Galina VershininaRus veteranRussian Federation14:31+2:38
13Helena LuomaPihkaniskatFinland14:45+2:52
14Joan NobleINVOCGreat Britain14:54+3:01
14Beatrix HaeneltTuS LuebbeckeGermany14:54+3:01
16Tuulikki KarvinenHelsingin SuunnistajatFinland15:02+3:09
17Lucia HaslerOLG SaeuliamtSwitzerland15:05+3:12
18Ingrid Lome HagmanKolbotn og SkimtNorway15:11+3:18
19Turid NystromStavanger OrienteringsklubbNorway15:13+3:20
20Sue BicknellOctavian DroobersGreat Britain15:18+3:25
21Helena MannervesiRasti LukkoFinland15:22+3:29
22Ritva KajavaHameenlinnan SuunnistajatFinland15:25+3:32
23Lisbeth JensenBallerup OKDenmark15:26+3:33
24Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation15:39+3:46
25Ann SmithLakeland Orienteering ClubGreat Britain15:43+3:50
26Kjersti ThoStabaek IFNorway16:02+4:09
27Lise KolteFSK OrienteringDenmark16:03+4:10
28Hilary PalmerNOC RushcliffeGreat Britain16:08+4:15
29AnnBritt JohanssonIK SternSweden16:09+4:16
30Lena BarkestamIK HakarpspojkarnaSweden16:22+4:29
31Kveta KubikovaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic16:23+4:30
31Britt Forsell PirozziSkaneslattens OLSweden16:23+4:30
33Else Marie HassOK Pan AarhusDenmark16:28+4:35
34Ritva MikkonenEspoon SuuntaFinland16:36+4:43
35AnnChristine BorgFrolunda OLSweden16:45+4:52
36Haldis GlendrangeStavanger OrienteringsklubbNorway16:52+4:59
37Ulla Britt OrdasiKungalvs OKSweden16:54+5:01
38Seija HurskainenValkeakosken HakaFinland17:01+5:08
39Jane Thode JensenNordvest OKDenmark17:18+5:25
40Margaret A GjertsenAsker SkiklubbNorway17:25+5:32
41Ane VeierskovOK RoskildeDenmark17:27+5:34
42Nancy NeuburgerPossum Trot Orienteering ClubUnited States17:28+5:35
42MajBritt BystromRavetofta OKSweden17:28+5:35
44Karin PerssonOK TyringeSweden17:31+5:38
45Nora UrsinFossum IFNorway17:36+5:43
46Sidsel Graff IversenFossum IFNorway17:42+5:49
47Torill SvendsenFrosta OKSweden17:51+5:58
47Karin KirkOctavian DroobersGreat Britain17:51+5:58
49Kerstin ErnvidUlricehamns OKSweden18:06+6:13
49Maria LuderOLV HindelbankSwitzerland18:06+6:13
51Stanislava KutackovaOOB TJ Lokomotiva TrutnovCzech Republic18:07+6:14
52Darina PolonyiovaTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia18:10+6:17
53Tea ForbergRond OLNorway18:16+6:23
54GunBritt FranssonEmmaboda Verda OKSweden18:19+6:26
55Vibeke VogeliusSilkeborg OKDenmark18:24+6:31
56Gill RossEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain18:34+6:41
56Inger LindlovOK MossNorway18:34+6:41
58Margaret DuguidIllawarra Kareelah OrienteersAustralia18:36+6:43
59Astri HoleBergens TFNorway18:37+6:44
60Katharina Mo BergeFreidigNorway18:46+6:53
61Lisbeth KarlssonVaggeryds SOKSweden18:49+6:56
62Else GudmeOK 73Denmark18:54+7:01
63Zoja ZiminaMysl MoscowRussian Federation19:22+7:29
64Sissel OlaisenKolbotn og SkimtNorway19:23+7:30
65Christine MiddletonDerwent Valley OrienteersGreat Britain19:35+7:42
66Margaret EllisGreater Vancouver Orienteering ClubCanada19:55+8:02
67Lilian Agnete Pind SoerensenOK Pan AarhusDenmark20:06+8:13
68Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland21:15+9:22
69Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OLNorway21:35+9:42
70Liv FeiringHamar OKNorway21:49+9:56
71Gullevi SvenssonRonneby OKSweden23:29+11:36
72Margareta LarssonOK NjudungSweden24:43+12:50
73Asta TerkelsenOK GormDenmark25:19+13:26
74Karin Creutzer BlomgrenOK TyrSweden25:24+13:31
75Eva HalvarsonOK KareSweden25:54+14:01
76Rosa JohanssonIK UvenSweden27:11+15:18
77Pirjo KurppaMaarian MahtiFinland32:36+20:43
78Anne JundasRSK JohvikasEstonia37:49+25:56
Brynhild FanuelsenFossum IFNorwaymispunched
Kjellaug HodnekvamBergens TFNorwaymispunched
Eeva Liisa KorkeakangasRastiJussitFinlandmispunched
Eila SeppalaYlistaron KilpaVeljetFinlandmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org