International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W60B

2 150 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Avramenko LarisaStandartBelarus14:02
1Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland14:02
3Gunilla LarssonBredareds IFSweden14:12+0:10
3Kathy HaynesSouth London OrienteersGreat Britain14:12+0:10
5Anne KaillIK OmegaSweden14:13+0:11
6Helga SoebyHerning OKDenmark14:14+0:12
7Janet CronkWest Anglian Orienteering ClubGreat Britain14:18+0:16
8Pauline McAdamRoxburgh ReiversGreat Britain14:21+0:19
9Helle RennuSakuEstonia14:24+0:22
10Gea RennelHarju KEK RSKEstonia14:26+0:24
11Birgitta AnderssonFrammestads IKSweden14:29+0:27
12Mare NiitsooOK TONEstonia14:32+0:30
13Gunilla LarfarsLeksands OKSweden14:45+0:43
14Jane BurgessDerwent Valley OrienteersGreat Britain15:02+1:00
15Ilme RoosiOK OrvandEstonia15:05+1:03
16Maya KarovicHana OrienteeringSlovakia15:13+1:11
17Kaisu PiirtoJamsan Retki VeikotFinland15:15+1:13
17Annette PetersenOK RoskildeDenmark15:15+1:13
19Ornella ArnaudoOricuneoItaly15:20+1:18
19Gisela TonnSSV Planeta RadebeulGermany15:20+1:18
21Hisako MurakoshiJapanJapan15:23+1:21
22TIINA TALISOOHarju KEK RSKEstonia15:24+1:22
23Anita KarlssonOK SodertornSweden15:25+1:23
24Margrete JorandliGjoe Vard OLNorway15:28+1:26
24Anki Teike AnderssonForsa OKSweden15:28+1:26
26Vibeke JoergensenOK Pan AarhusDenmark15:30+1:28
26Ruth BrodmannULUS REISEWELTSwitzerland15:30+1:28
28Agathe MurerOrienteering PergineItaly15:31+1:29
29Christine BonnetScapa NANCY OrientationFrance15:32+1:30
30Lena SjostromUmea OKSweden15:35+1:33
31Maggie RoachSouth London OrienteersGreat Britain15:36+1:34
32Ingrid JessenFrammestads IKSweden15:44+1:42
33Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden15:45+1:43
33Lidiia BelomoinaMysl MoscowRussian Federation15:45+1:43
35Marje TobrelutsOK Polva KobrasEstonia15:55+1:53
36Margrith HoferOLG BreitseeSwitzerland15:58+1:56
37Claudia LeibrandtTSV MalenteGermany16:04+2:02
38Christine RobinsonSouth London OrienteersGreat Britain16:06+2:04
39Iryna KonanStandartBelarus16:11+2:09
40Helena Kajaala YlikoskiValkeakosken HakaFinland16:12+2:10
41Nermin FenmenANKARA GSMTurkey16:13+2:11
41Rhona FraserINVOCGreat Britain16:13+2:11
43Iris AndresOLG ChurSwitzerland16:16+2:14
44Inger EnglundIFK SavsjoSweden16:23+2:21
44Helena JumppanenPihkaniskatFinland16:23+2:21
46Camille CucheSwiss O ToursSwitzerland16:30+2:28
47Andrea JanusSSV Planeta RadebeulGermany16:36+2:34
48Anna Lena MaartenssonStrangnas Malmby OLSweden16:39+2:37
49Marjatta VaaraNo club membershipFinland16:40+2:38
50Elle M MelbyeHeming orienteringNorway16:48+2:46
51Paivi KarjalainenPieksamaen VeikotFinland16:58+2:56
52Eva MezoPVMHungary16:59+2:57
53Ellen Kuehn JensenBallerup OKDenmark17:00+2:58
54Yvonne TovenKoping Kolsva OKSweden17:04+3:02
54Ylle PoldojaOK IlvesEstonia17:04+3:02
54Olga PokotiloPoliksRussian Federation17:04+3:02
57Vaike TomannOK IlvesEstonia17:09+3:07
58Tove WahlgrenSarpsborg OLNorway17:11+3:09
59Marianne BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland17:16+3:14
60Yuk Hing WongHong Kong Orienteering ClubHong Kong17:23+3:21
61Linda HaylesEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain17:24+3:22
61Iris KarvonenLeppavaaran SisuFinland17:24+3:22
63Eva SmickovaHana OrienteeringCzech Republic17:25+3:23
64Katarina BengtssonHalmstad OKSweden17:42+3:40
65Rita WickholmOK TrianFinland17:49+3:47
66Lembe LutterusSK Saue TammedEstonia17:50+3:48
67Oddny JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorway17:59+3:57
68Jette Dina KreibergOK RoskildeDenmark18:07+4:05
69Bente Tangen WikstroemRingsaker OKNorway18:11+4:09
70Helene GremingerULUS REISEWELTSwitzerland18:12+4:10
71Inger SchwartzOK SodertornSweden18:27+4:25
72Kornelia MockTSC Eintracht DortmundGermany18:42+4:40
73Hanne LjungbergOK SydDenmark19:01+4:59
74Sirpa PapinsaariKangasala SKFinland19:23+5:21
75Nadezhda LukinaKrasnogorskRussian Federation19:41+5:39
76Reidun Fallan SmaavikFreidigNorway21:10+7:08
77Monika Gustavsson HogbergOK SodertornSweden24:34+10:32
Irmeli ElomakiValkeakosken HakaFinlandmispunched
Hilary WoodCentral Coast OrienteersAustraliamispunched
Lisa AnnersandOK TyrSwedenmispunched
Anne Lise AndreassenSandefjord OKNorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org