International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W60A

2 475 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Gillian InghamWellington Orienteering ClubNew Zealand13:52
2Arlette PiguetULUS REISEWELTSwitzerland13:54+0:02
3Katalin KarmanHegyisport Szentendre EgyesuletHungary14:04+0:12
4Ann CrankeCleveland Orienteering KlubGreat Britain14:11+0:19
5Jane AnthonySROCGreat Britain14:21+0:29
6Kari Elisabeth NatvigNittedal OrienteringNorway14:26+0:34
7Lotta LinseforsLunds OKSweden14:27+0:35
8Danute VilkelieneOK LevuoLithuania14:47+0:55
9Alena RoseckaUNITOP ZdarCzech Republic14:50+0:58
10Viktoriia FershalovaRus veteranRussian Federation14:51+0:59
11Lucia SacilottoASD Unione LombardaItaly14:55+1:03
12Debbie DaveyWagga and Riverina OccasionalAustralia14:56+1:04
13Lidia ShorokhovaMoscowRussian Federation15:01+1:09
14Lena LarssonSala OKSweden15:04+1:12
15Birgitte HalleAarhus 1900 OrienteringDenmark15:05+1:13
16Jackie HallettBristol Orienteering KlubGreat Britain15:07+1:15
17Liv Inger PrangeroedTistedal FriluftslagNorway15:08+1:16
18Diane LeakeySouth London OrienteersGreat Britain15:09+1:17
19Mona Lene RasmussenOK HTF HaderslevDenmark15:10+1:18
20Veronika LangeUSC MagdeburgGermany15:11+1:19
21Jannike WahlbergOK KareSweden15:13+1:21
22Mona AakermanValbo AIFSweden15:22+1:30
23Anne Pelto HuikkoHiisirastiFinland15:23+1:31
24Grete S Borge HoviSkien OKNorway15:27+1:35
24Helga HaverstadLierbygda OrienteringslagNorway15:27+1:35
26Mari Louise LundgrenStora Tuna OKSweden15:40+1:48
26Margrit WidmerOLG OberwilSwitzerland15:40+1:48
28Christina OlssonSkaneslattens OLSweden15:45+1:53
29Merja PuromiesEspoon SuuntaFinland15:50+1:58
30Tetyana BozhkoO ClubUkraine15:53+2:01
31Mirka VlaznaHana OrienteeringCzech Republic15:54+2:02
32Rannveig SolliAskoy OLNorway16:04+2:12
33Natalia DeconescuMasters Orienteering HunedoaraRomania16:06+2:14
34Inger WesterbergIF HagenSweden16:14+2:22
35Marion Payne BirdGuildford OrienteersGreat Britain16:25+2:33
36Ann Warma LaasOK SkogshjortarnaSweden16:26+2:34
37Eva Rabe MagnussonIF HagenSweden16:28+2:36
38Ada KucharovaKOS TJ Tesla BrnoCzech Republic16:30+2:38
39Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia16:34+2:42
40Lis DaehliLoten OLNorway16:35+2:43
41Sirpa LiljaModum OLFinland16:38+2:46
41Gabriella JenovariHegyisport Szentendre EgyesuletHungary16:38+2:46
43Eva MartinOLK ArgusSwitzerland16:41+2:49
44Libuse FantovaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic16:47+2:55
45Helen KelseySugar Loaf OKGreat Britain16:48+2:56
46Ulla EngelbyOK Pan KristianstadSweden16:49+2:57
47Linda PakulsWimborne OrienteersGreat Britain16:54+3:02
48Ursula WolfULUS REISEWELTSwitzerland16:55+3:03
49Kjellrun SporildMalvik ilNorway16:56+3:04
50Aulikki KorpioValkeakosken HakaFinland17:06+3:14
51Kerstin BurmanKvillebyns SKSweden17:09+3:17
52Paeivi RaatikainenRasti E4Finland17:14+3:22
53Maija KakelaPuolangan RyhtiFinland17:21+3:29
54Miroslava SedivaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic17:25+3:33
55Velga BusaMona OKLatvia17:26+3:34
56Virginija GvildieneMedeina OKLithuania17:39+3:47
57Julia PrudhoeCentral Coast OrienteersAustralia17:51+3:59
58Ina LindebergSkaneslattens OLSweden17:53+4:01
59Marchesin SylvieCSAG METZFrance17:56+4:04
60Hanne FrostBallerup OKDenmark18:07+4:15
61Birgitte KrugerHelsingoer SOKDenmark18:19+4:27
62Rita ForsstromOK RASEBORGFinland18:23+4:31
63Gro SolnoerdalRudsbygd ILNorway18:25+4:33
64Siiri PoopuuJOKAEstonia18:30+4:38
64Kirsi HakomakiHelsingin SuunnistajatFinland18:30+4:38
66Marketa ZelenaSK Praga PrahaCzech Republic18:33+4:41
67Marit GustafssonEds SKSweden18:43+4:51
68Marie MalmbergKvarnsvedens GoIF OKSweden18:44+4:52
69Tatiana TkachukKhabarovsk kraiRussian Federation18:48+4:56
70Ann Christine Nero ForsmanRonneby OKSweden18:59+5:07
71Anne RaunioSauvon UrheilijatFinland19:32+5:40
72Vitalija PtasekieneDevyni OSKLithuania19:36+5:44
73Barbro LiljequistOK AlmeSweden19:40+5:48
74Ulle KadakOK LeholaEstonia19:47+5:55
75Stanislava OpavovaSKOB OstrovCzech Republic19:49+5:57
76Lene JensenHSOKDenmark20:06+6:14
77Trish CoombsMar orienteering clubGreat Britain20:48+6:56
78Arja PajunenOriveden PonnistusFinland21:24+7:32
79Sinikka IllaruNo club membershipFinland22:14+8:22
80Marianne KlassonUlricehamns OKSweden23:23+9:31
Anne AroldOK IlvesEstoniamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org