International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W55B

2 475 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Heather FellbaumManchester and District Orienteering ClubGreat Britain13:25
2Daria LeporiULUS REISEWELTSwitzerland14:46+1:21
3Eileen MaxwellRoxburgh ReiversGreat Britain15:04+1:39
4Heidi GraumannESV Lok Schoeneweide BerlinGermany15:53+2:28
5Jeanette StammOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland16:07+2:42
6Karen QuickfallSROCGreat Britain16:45+3:20
7Saija LaurilaKangasala SKFinland16:50+3:25
8Marie Therese TerrillonBROSFrance16:56+3:31
9Annlouise AlmqvistIFK Moras OKSweden17:04+3:39
10Maarit RitakallioLynxFinland17:08+3:43
11Caroline MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain17:09+3:44
12IngMarie SamuelssonIK Trenne UllaredSweden17:11+3:46
13Charlotte GrauertBallerup OKDenmark17:14+3:49
14Anna BiscegliaCO Aget LuganoSwitzerland17:26+4:01
15Tatiana KinyaevaMoscow Compass MPEIRussian Federation17:27+4:02
16Merja AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland17:28+4:03
17Sue RussellDerwent Valley OrienteersGreat Britain17:38+4:13
18Sari MaijalaEpilan EsaFinland17:42+4:17
19Susanne LuescherOLK ArgusSwitzerland17:43+4:18
20Nadezhda ChumovaOr LyRussian Federation17:44+4:19
21Alena LebiadzevaBSUBelarus17:46+4:21
22Merike MandsooOK TONEstonia17:52+4:27
23Raewyn SimpsonBay of PlentyNew Zealand18:00+4:35
24Velga ZalaiskalnaMona OKLatvia18:07+4:42
25Julia LaverackCADOCGreat Britain18:09+4:44
26Trine RavnHorsens OKDenmark18:14+4:49
26Carina JohanssonTumba Malarhojden OKSweden18:14+4:49
28Helen NisbetSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain18:27+5:02
29Marianne NymanOK TrianFinland18:29+5:04
30Maire KosamoPudasjarven UrheilijatFinland18:32+5:07
31Annika HogedalGoteborg Majorna OKSweden18:47+5:22
32Merja ToivonenEpilan EsaFinland18:48+5:23
32Guri BjorndalByasen ILNorway18:48+5:23
32Eija SulavuoriTurun MetsankavijatFinland18:48+5:23
35Anu MaltsOK TONEstonia18:49+5:24
36Arja KallioRiihimaen SuunnistajatFinland18:52+5:27
37Varyhina SvetlanaStandartBelarus18:55+5:30
38Siri KlausenBallerup OKDenmark18:58+5:33
39Auli HovikorpiNo club membershipFinland18:59+5:34
40Dace CebuleOgre OKLatvia19:00+5:35
41Isabelle Touzain RoulleauxCOLEFrance19:02+5:37
42Ulle RaudseppOK OkasEstonia19:04+5:39
42Ilze TaseOgre OKLatvia19:04+5:39
44Christina GranathOK SodertornSweden19:06+5:41
44Barbara DreselSC KleckenGermany19:06+5:41
44Elena BelicovaATU KosiceSlovakia19:06+5:41
47Birgit BuhlerUSV TU DresdenGermany19:08+5:43
48Marie RappIFK Moras OKSweden19:14+5:49
49Sinikka SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland19:32+6:07
50Ieva RozentaleMona OKLatvia19:33+6:08
51Tuija JarvinenHameenlinnan TarmoFinland19:41+6:16
52Katrin KruegerSSV Planeta RadebeulGermany19:43+6:18
53Heather WaltonNo club membershipGreat Britain19:45+6:20
54Eija PiispanenHaapaveden UrheilijatFinland19:47+6:22
54Elena LippertKazakhstan Kazakhstan19:47+6:22
56Ute WiedenfeldSSV Planeta RadebeulGermany19:53+6:28
57Marika MeisterOK OkasEstonia20:08+6:43
58Eva WalheimRobertsfors IKSweden20:11+6:46
59Grete BerntsenMaaren OKNorway20:23+6:58
60Kirsi JunkalaKannuksen UraFinland20:35+7:10
61Olga ZolnikovaTumenRussian Federation20:46+7:21
62Nadezhda StarostinaARINARussian Federation20:57+7:32
63Zinaida NikonorovaRus veteranRussian Federation20:59+7:34
64Ingrid RannaIlves OKEstonia21:08+7:43
65Birgitte BachViborg OKDenmark21:15+7:50
66Tiina OrasOK IlvesEstonia21:16+7:51
67Anne TynegateBADOGreat Britain21:18+7:53
68Klaudia MayrhoferSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria21:48+8:23
69Hana SochorovaHana OrienteeringCzech Republic21:50+8:25
70Leila LjunggrenMarkbygdens OKSweden22:00+8:35
71Birte LangkildeBallerup OKDenmark22:18+8:53
72Ragnhild FrejdOK NjudungSweden22:49+9:24
73Pirjo RamanenIlomantsin UrheilijatFinland22:52+9:27
74Milada VanakovaHana OrienteeringCzech Republic22:55+9:30
75Iva KabrtovaOK RECO SPORTCzech Republic23:44+10:19
76Britt ClaessonIFK Moras OKSweden23:53+10:28
77Fiona JohnstonRoxburgh ReiversGreat Britain25:31+12:06
78Jane MelinGoteborg Majorna OKSweden27:41+14:16
79Debbie CharltonSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain28:20+14:55
Terttu LahtinenIta Hameen RastiFinlandmispunched
Gro Hege LudvigsenMaaren OKNorwaymispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org