International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W55A

2 575 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Laila HoglundFK HerkulesSweden12:54
2Jana SmutnaOOB VamberkCzech Republic12:55+0:01
3Veronique GuinotTalant Sport OrientationFrance13:10+0:16
4Sara Snogerup LinseLunds OKSweden13:30+0:36
5Airi AlnekOK VoruEstonia13:47+0:53
6Anne NurmiAngelniemen AnkkuriFinland14:10+1:16
7Hazel DeanForth Valley OrienteersGreat Britain14:13+1:19
8Pirjo KauriaOlavin RastiFinland14:16+1:22
9Monika AmmannOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:22+1:28
10Olena RudakovaOC MASTERUkraine14:26+1:32
11Renate LienhartULUS REISEWELTSwitzerland14:31+1:37
12Britta Ank PedersenHorsens OKDenmark14:32+1:38
13Ildiko MatyasPVMHungary14:46+1:52
14Louise DunnLakeland Orienteering ClubGreat Britain14:52+1:58
14Marika KirsspuuTA OKEstonia14:52+1:58
16Alice BedwellSugar Loaf OKGreat Britain15:05+2:11
17Lindsey KnoxRoxburgh ReiversGreat Britain15:06+2:12
18Lucia AagaardHerning OKDenmark15:07+2:13
19Terhi RajamakiKangasala SKFinland15:10+2:16
20Tamara DenysenkoHana OrienteeringUkraine15:11+2:17
21Anne Solheim HaugerudIndre Ostfold OKNorway15:12+2:18
22Breum RitaPI CopenhagenDenmark15:19+2:25
22Nina Ljungqvist SarparantaLynxFinland15:19+2:25
24MARJE VIIRMANNHarju KEK RSKEstonia15:20+2:26
25Mette FilskovOK SoroDenmark15:21+2:27
26Heike GirardinOLV ZugSwitzerland15:31+2:37
27Pia KadziolaMaribo OKDenmark15:34+2:40
28Runa SkyttersaeterHeming orienteringNorway15:36+2:42
28Svatava VoltrovaHana OrienteeringCzech Republic15:36+2:42
30Linda VerbrakenBelgiumBelgium15:37+2:43
31Lena RunessonOK VivillSweden15:39+2:45
31Silvia Zemp CampanaULUS REISEWELTSwitzerland15:39+2:45
33Kersti EhalaJOKAEstonia15:41+2:47
33Birgitte Birck FrederiksenAlleroed OKDenmark15:41+2:47
35Sabine JuckelandtSV Robotron DresdenGermany15:43+2:49
36Ingrid KensbyOK TyrSweden15:46+2:52
36Britt Mari StensssonHelsingborgs SOKSweden15:46+2:52
38Christina BirathStenungsunds OKSweden15:48+2:54
39Marianne HanssonBredareds IFSweden15:51+2:57
40Andrea WyssOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland15:54+3:00
41Vicky ThorntonManchester and District Orienteering ClubGreat Britain15:56+3:02
42Annette BondeBallerup OKDenmark15:57+3:03
43Kaethi KohlerOLG DachsenSwitzerland16:03+3:09
44Kerstin OhlssonHaninge SOKSweden16:11+3:17
44Ann Karin TjorhomGanddal ILNorway16:11+3:17
46Regina NeukomOL ZimmerbergSwitzerland16:14+3:20
47Ragnhild HaldKristiansand OKNorway16:16+3:22
47Dilya BayburinaUfa UnitedRussian Federation16:16+3:22
49Annika LundstromVasby OKSweden16:18+3:24
49Tuula LalloOK TrianFinland16:18+3:24
51Christine JenzerULUS REISEWELTSwitzerland16:25+3:31
52Maria WidmarkIF HagenSweden16:26+3:32
52Annika ArdellOK RodhenSweden16:26+3:32
54Lena KorchakCOBFSweden16:33+3:39
55Tina HagardRavetofta OKSweden16:34+3:40
55Rita LinkoEspoon SuuntaFinland16:34+3:40
57Tuula SaniHollolan Urheilijat 46Finland16:39+3:45
58Ewa RoosHelsingborgs SOKSweden16:45+3:51
59Daiva ZiaukieneMedeina OKLithuania16:47+3:53
60Kate NielsenOK SnabDenmark16:48+3:54
61Kirsti SalmiRajamaen RykmenttiFinland16:51+3:57
62Riitta HakkarainenRajakarjalan SuunnistajatFinland16:53+3:59
63Ingela AnderssonLunds OKSweden17:05+4:11
63Agneta FriesUmea OKSweden17:05+4:11
65Tuulikki SalmenkylaHelsingin SuunnistajatFinland17:37+4:43
66Irina ZachuniaevaRus veteranRussian Federation17:43+4:49
66Solveig SikkelandIL TyrvingNorway17:43+4:49
68Eva SvanbergJarfalla OKSweden17:49+4:55
68Gitte IsenHerning OKDenmark17:49+4:55
68Carina Berger SvenssonMotala Aif OlSweden17:49+4:55
71Susan CrickmoreSouthdowns OrienteersGreat Britain18:01+5:07
72Maria LannevallOK RoslagenSweden18:37+5:43
73Christina SternerTockarps IKSweden18:40+5:46
74Sari JetsonenOC DUBHEFinland19:02+6:08
75Bente LineIndre Ostfold OKNorway19:45+6:51
76Terttu JalantoKangasala SKFinland20:11+7:17
77Joli WehrliSwiss O ToursSwitzerland20:50+7:56
78Kati NemethStigmannen Karlshamns OKSweden23:04+10:10
79Tiri RebaardSandefjord OKNorway34:14+21:20
Tone HollowellOK TyrSwedenmispunched
Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OLNorwaymispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org