International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W50A

2 725 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Liselotte FreulerULUS REISEWELTSwitzerland13:11
2Sirra ToivonenKangasala SKFinland13:35+0:24
3Anna Gornicka AntonowiczKalmar OKPoland13:47+0:36
4Marie MorlonCSAG METZFrance14:11+1:00
5Marjut VarpulaEspoon SuuntaFinland14:26+1:15
6Ulrika Oernhagen JoergensenOK SnabDenmark14:27+1:16
7Annika ViiloTampereen PyrintoFinland14:44+1:33
8Ausra BartkevicieneOK TakasLithuania14:48+1:37
9Wiebke SihverPost SV DresdenGermany15:04+1:53
10Rine HanssenByasen ILNorway15:05+1:54
11Marquita GeldermanNorth WestNew Zealand15:06+1:55
12Riitta MattilaRasTiimiFinland15:07+1:56
13Sandra OlivierBalise77France15:09+1:58
14Marianne Lynge KroghKolding OKDenmark15:12+2:01
15Tatiana SekhinaVelikiy Novgorod AcronRussian Federation15:25+2:14
16Anna AmigoCOCatalunyaSpain15:28+2:17
17Madeleine LimparAttunda OKSweden15:38+2:27
18Anna Lea RantalainenLahden Suunnistajat 37Finland15:44+2:33
19Eva PetterssonKarlskrona SOKSweden15:56+2:45
20Kjersti Holt HanssenMaaren OKNorway16:02+2:51
21Sal ChaffeyDerwent Valley OrienteersGreat Britain16:05+2:54
21Lena ReisenIF HagenSweden16:05+2:54
21Rona MolloyForth Valley OrienteersGreat Britain16:05+2:54
24Louise LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain16:08+2:57
25Suzy LarssonOK SkogshjortarnaSweden16:13+3:02
26Helen SkoogKils OKSweden16:17+3:06
27Isabelle WymerBalise 25France16:20+3:09
28Sue BettSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain16:22+3:11
29Mette EdsenNordvest OKDenmark16:28+3:17
30Helena KristianssonHassleholms OKSweden16:38+3:27
31Susanna RokkaLounais Hameen RastiFinland16:45+3:34
32Maria Douglas StillingFIF Hilleroed OrienteringDenmark16:46+3:35
33Anne MaarupAlleroed OKDenmark16:49+3:38
34Saija LainioTurun NMKYFinland16:50+3:39
35Kristina SpangbergLunds OKSweden16:51+3:40
36Gabriella GyorffyHegyisport Szentendre EgyesuletHungary16:54+3:43
36Lotta HaavistoTurun SuunnistajatFinland16:54+3:43
38Anne LindellKalmar OKSweden16:56+3:45
39Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden16:57+3:46
39Dorte Torpe HansenSouth London OrienteersDenmark16:57+3:46
41Annika OttenbackSegersta OKSweden16:58+3:47
42Anneli RammannKooperaatorEstonia17:04+3:53
42Helena Havia KinnalaAngelniemen AnkkuriFinland17:04+3:53
44Baiba OzolaMona OKLatvia17:12+4:01
45Tone Amundsen StoklandSandefjord OKNorway17:16+4:05
46Ann Sofie BrinkMarkaryds FKSweden17:24+4:13
47Eija BlomqvistIF FemmanFinland17:32+4:21
48Paivi LassilaRasTiimiFinland17:36+4:25
49Doris GittmaierHSV RiedAustria17:40+4:29
50Anette BernhedSavedalens AIKSweden17:41+4:30
51Katja GassnerNaturfreunde WienAustria17:47+4:36
52Maria KvarnlofOK RoslagenSweden17:52+4:41
53INGER JALAKASHarju KEK RSKEstonia17:54+4:43
54Lea LeppikTA OKEstonia17:56+4:45
55Silke Heyser EbbeckeSkizunft WiesbadenGermany17:58+4:47
56Dunja van de RietOLifantNetherlands18:06+4:55
57Zsoltne NemethVESZPREMI HONVED SEHungary18:15+5:04
58Meri HuhtanenTampereen PyrintoFinland18:16+5:05
59Olga TutyninaRus veteranRussian Federation18:25+5:14
60Tone Elisabeth BakkenOstmarka OKNorway18:28+5:17
61Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland18:30+5:19
62Anna Birgitta GustafssonOK TyloskogSweden18:39+5:28
63Berit GummusIFK Moras OKSweden18:45+5:34
64Ewa MisiaczekIndywidualny MazowieckiePoland18:48+5:37
65Natalia MakeichikVoronezhRussian Federation18:50+5:39
66Hilde ForbordMalvik ilNorway18:51+5:40
67Vanja StaffOL TotenTrollNorway19:03+5:52
68Marie OlssonOrkelljunga FKSweden19:04+5:53
69Kathleen InchForth Valley OrienteersGreat Britain19:10+5:59
70Maris RoosipuuOK TONEstonia19:30+6:19
71Lada JemelikovaHana OrienteeringCzech Republic19:32+6:21
72Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OLNorway19:36+6:25
73Hanna FranssilaAngelniemen AnkkuriFinland19:37+6:26
74Maria FernmalmLjusdals OKSweden20:06+6:55
75Rita OjalaJOKAEstonia20:26+7:15
76Jana KubinovaTJ Slovan Karlovy VaryCzech Republic21:45+8:34
Sarah FrancisSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britainmispunched
Guni PalmeOrienteering KlosterneuburgAustriamispunched
Merike PaapsonOK TONEstoniamispunched
Cathy TilbrookForth Valley OrienteersGreat Britainmispunched
Delia KingsburyWrekin OrienteersGreat Britainmispunched
Su Yan TayUgly Gully OrienteersAustraliamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org