International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M70C

2 150 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Gunnar EricssonGavle OKSweden13:07
2Albert FreiOLG DachsenSwitzerland13:22+0:15
3Arne AlexanderssonStenungsunds OKSweden13:29+0:22
4Erik LundOL TrollelgNorway13:41+0:34
5Jan KristoffersenBallerup OKDenmark14:18+1:11
6Risto WessmanHiidenkiertajatFinland14:29+1:22
7Dieter ConradSV Wissenschaft QuedlinburgGermany14:34+1:27
8Leonid RaznitcynRus veteranRussian Federation14:49+1:42
9John HarrisonBADOGreat Britain14:50+1:43
10Oyvind EgeskogStavanger OrienteringsklubbNorway14:55+1:48
10Pentti ReinikainenRasti JyryFinland14:55+1:48
12Patrick SquireInterlopersGreat Britain14:56+1:49
13Per BjorgumByasen ILNorway14:58+1:51
14Evgenii MitrofanovRus veteranRussian Federation14:59+1:52
15Keith SykesEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain15:02+1:55
16Pierre Andre BaumgartnerSwiss O ToursSwitzerland15:03+1:56
17Karsten RichardtKoege OKDenmark15:05+1:58
18Hans PerssonOK AlgenSweden15:16+2:09
19Rauno HedenstromMaarian MahtiFinland15:19+2:12
20Seppo KaarnijaerviOriveden PonnistusFinland15:20+2:13
21Svein HoveByasen ILNorway15:26+2:19
22Victor VanderstraetenhamokBelgium15:29+2:22
23Tommy OlssonKarlskrona SOKSweden15:30+2:23
24Tommy WaahlinVasteras SOKSweden15:35+2:28
24Kari LoyttyjaarviRasti JyryFinland15:35+2:28
26Colin DrurySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain15:39+2:32
26Tom BuggeByasen ILNorway15:39+2:32
28Jorma PaldaniusTurun SuunnistajatFinland15:41+2:34
29Lars JonassonJarfalla OKSweden15:43+2:36
30John GilesGaringal OrienteersAustralia15:50+2:43
30Hermann Peter JensenNordvest OKDenmark15:50+2:43
32Giuliano MichelottiASD Arco di cartaItaly15:51+2:44
33Knut WikstromRingsaker OKNorway15:54+2:47
34Vesa HaaralaLiperin Taimi SuunnistusFinland16:09+3:02
35Torbjorn WikstromOK OrintoSweden16:10+3:03
36Matts EngvallBodens BK OSSweden16:11+3:04
37Heiri GremingerULUS REISEWELTSwitzerland16:19+3:12
38Rolf KarsetSteinkjer OKNorway16:23+3:16
39Simo KangasahoHiidenkiertajatFinland16:33+3:26
39Karl Aage HaldFSK OrienteringDenmark16:33+3:26
41Per Ake CarlenstamVasby OKSweden16:48+3:41
42Jan Harald Helmich PedersenTIF VikingNorway16:53+3:46
43Baard StangModum OLNorway16:54+3:47
44Tore KisteNidaroest OKNorway16:57+3:50
45Kent JohanssonOrkelljunga FKSweden17:04+3:57
46Tage EbbensgaardKoege OKDenmark17:08+4:01
47Gunnar KvaalStorsteinnes ilNorway17:13+4:06
48Thor PalmgrenHalden SKNorway17:20+4:13
48Thorolf TrolsrudBotne SKNorway17:20+4:13
50Kjell MoertbergBodens BK OSSweden17:23+4:16
51Tormod PrestrudRudsbygd ILNorway17:34+4:27
52Simo MannervesiRasti LukkoFinland17:48+4:41
53Pertti S HartikainenRiihimaen SuunnistajatFinland17:52+4:45
54Goran NilssonValbo AIFSweden17:57+4:50
55Antonin PeskaHana OrienteeringCzech Republic17:58+4:51
56Anders HurtigKvarnsvedens GoIF OKSweden18:01+4:54
57Per Erik WahlbergOK LinneSweden18:05+4:58
58Antti RantasaariPiikkion KehitysFinland18:12+5:05
59Walter GieselerOLG SiegerlandGermany18:18+5:11
60Christer GronbladHarlovs IFSweden18:28+5:21
61Eric TenlandStigmannen Karlshamns OKSweden18:32+5:25
62Markku VirtanenEspoon AkillesFinland18:34+5:27
63Bjoern Helge CeebergHedrum OLNorway18:35+5:28
64Gunnar HedbergAre OKSweden18:48+5:41
65Vitalii SerdiukCenturionUkraine18:53+5:46
66Viktor KovalchukStandartBelarus18:58+5:51
67Terje MalmHamar OKNorway19:53+6:46
68Mati PoomOK TONEstonia19:57+6:50
69Jan FisakMLOK Marianske LazneCzech Republic20:30+7:23
70Peter WehrliOLK ArgusSwitzerland20:45+7:38
71Agu KoppaRSK JohvikasEstonia21:14+8:07
72LarsAke SjokvistVarend GNSweden23:11+10:04
73Gunnar AnderssonIK VistaSweden24:01+10:54
74Josef RychteckyOB Ceske BudejoviceCzech Republic24:18+11:11
75Rolf GabrielssonFalkopings AIK OKSweden25:01+11:54
76Marek Mir MackiewiczBallerup OKDenmark27:40+14:33
Bertil HermanssonStenungsunds OKSwedenmispunched
Hannu JuutinenSK PohjantahtiFinlandmispunched
Christer HellstromStora Tuna OKSwedenmispunched
Gunnar Dag ToeraaIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org