International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M65B

2 375 m, 82 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Ola BroxOL TotenTrollNorway14:32
2Sveinung RekaaNotodden OLNorway14:42+0:10
3Reinhard In der StrothOsnabruecker TBGermany14:43+0:11
4Alan LeakeySouth London OrienteersGreat Britain14:46+0:14
5Kai SaksmanOK TONFinland14:49+0:17
6Attila Gabor KovacsZold Sportok ClubjaHungary15:01+0:29
7Jorgen JorgensenSilkeborg OKDenmark15:07+0:35
8Kai WilladsenAkademisk SkytteforeningDenmark15:08+0:36
9Nils Arne HakanssonStigmannen Karlshamns OKSweden15:09+0:37
10Mike GodfreeDerwent Valley OrienteersGreat Britain15:12+0:40
10Nick DentCentral Coast OrienteersAustralia15:12+0:40
12Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmark15:19+0:47
13Keith WilldigOctavian DroobersGreat Britain15:21+0:49
14Ueli BretscherOLC KapreoloSwitzerland15:22+0:50
15Paul PrudhoeCentral Coast OrienteersAustralia15:24+0:52
16Alistair StewartAucklandNew Zealand15:25+0:53
16Dieter WolfULUS REISEWELTSwitzerland15:25+0:53
18Libor RobotkaHana OrienteeringCzech Republic15:27+0:55
18Conny JidetoftStangenas AISSweden15:27+0:55
20Kenneth WalbergOK KareSweden15:28+0:56
21Zoltan HegedusVIZSLA SEHungary15:31+0:59
22Dan WidercrantzOK SkarmenSweden15:32+1:00
23Jon Arne KlemetsauneOL TrollelgNorway15:34+1:02
24Ole JohanssonPorsgrunn OLNorway15:37+1:05
25Gian Luca GobbiOrienteering PergineItaly15:38+1:06
26Bjoern Atle RemmePorsgrunn OLNorway15:44+1:12
27Carl LindqvistVaxjo OKSweden15:45+1:13
28Robert JessenFrammestads IKSweden15:51+1:19
29Glen TrysonEmpire Orienteering ClubUnited States15:58+1:26
30Sten BlomstromIK SternSweden15:59+1:27
31Jukka NyystilaLaihian LujaFinland16:02+1:30
32Paul SkjakerHadeland OLNorway16:04+1:32
33Nils SaettemKildeholm OKDenmark16:07+1:35
33Tadashi EbisawaIrumashiOLCJapan16:07+1:35
35John ScownAbominable O-MenAustralia16:09+1:37
36Frank LindeOK Pan AarhusDenmark16:11+1:39
37Wolfgang KrauseSV Wissenschaft QuedlinburgGermany16:13+1:41
38Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic16:16+1:44
39Tapio PeippoJoutsenon KullervoFinland16:21+1:49
40Rolf ChristensenBerger og Svelvik OLNorway16:26+1:54
41Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania16:30+1:58
42Lasse KalliomaaLaihian LujaFinland16:31+1:59
42Sverre FroyenRocky Mountain Orienteering ClubUnited States16:31+1:59
44Jyri RokkoSKEstonia16:37+2:05
45Ari NurminenValkeakosken HakaFinland16:38+2:06
46Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden16:43+2:11
47Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden16:45+2:13
48Yury PerelyaevLytkarinoRussian Federation16:46+2:14
49Kurt BuchwalderULUS REISEWELTSwitzerland16:50+2:18
50Raimo KaukiainenHollolan Urheilijat 46Finland16:52+2:20
51Evert JohanssonOK TisarenSweden17:00+2:28
52Jimmy HoenBallerup OKDenmark17:10+2:38
52Martti KongasPuolangan RyhtiFinland17:10+2:38
54Markku KaulioRajakarjalan SuunnistajatFinland17:22+2:50
55Per FredrikssonOK SkogshjortarnaSweden17:25+2:53
56Jan BoehleOL TrolloNorway17:30+2:58
56Jouko NurminenTampereen PyrintoFinland17:30+2:58
58Aksel AndersenOK RoskildeDenmark17:39+3:07
59Flemming D AndersenOK GormDenmark17:44+3:12
60Petr KarmazinSlavia Liberec orienteeringCzech Republic17:47+3:15
61Fritz ZinggULUS REISEWELTSwitzerland17:56+3:24
62Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland18:11+3:39
63Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany18:16+3:44
64Jose RaposoCOALAPortugal18:17+3:45
65Owe NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden18:21+3:49
66Jean Claude PereiraBONOFrance18:31+3:59
67Stein CowardOK SorNorway18:33+4:01
68Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation18:41+4:09
69Torben IsenHerning OKDenmark19:01+4:29
70Simo HelkkulaPitajanmaen TarmoFinland19:33+5:01
71Finn IngwersenHorsens OKDenmark19:42+5:10
72Helmuth MurerOrienteering PergineItaly19:47+5:15
73David RosenSROCGreat Britain19:54+5:22
74Tom NolanQuantico Orienteering ClubUnited States20:01+5:29
75Kurt PetersenFaaborg OKDenmark20:08+5:36
76Bengt CarlssonSkattkarrs SOKSweden20:58+6:26
77Istvan FluckPVMHungary21:02+6:30
78Lennart JakobsonTibro OKSweden21:35+7:03
79Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermany22:05+7:33
80Juozas LukaseviciusRudamina OKLithuania23:22+8:50
81Pertti SalmenojaHirvensalon HeittoFinland24:03+9:31
Hermann WollgartenHansa SimmerathGermanymispunched
Timo ValkonenRajamaen RykmenttiFinlanddid not start
Jan AsbergHaverodals SKSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org