International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M60C

2 325 m, 83 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffR
1Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation12:24
2Leif GustafssonSaterbygdens OKSweden13:45+1:21
3Escada da CostaCOALAPortugal14:02+1:38
3Donald GrassieMoravianGreat Britain14:02+1:38
5Vladimir JohnExpres Czech TeamCzech Republic14:12+1:48
6Seppo NurisaloKokkolan SuunnistajatFinland14:18+1:54
7Ole BinderOK GormDenmark14:20+1:56
8Andrew Cumming ThomOrienteering ACTAustralia14:33+2:09
9Harald BaugerOK MossNorway14:35+2:11Download route in GPX format
10Thomas AlmqvistKarlskrona SOKSweden14:38+2:14
11Aleksandr KopelevichRus veteranRussian Federation14:41+2:17
12Per NilssonStigmannen Karlshamns OKSweden14:46+2:22
13Hones JosefHSV RiedAustria14:47+2:23
14Tapio NieminenJamsan Retki VeikotFinland14:51+2:27
14Aulis RantalaKokkolan SuunnistajatFinland14:51+2:27
16Bjorn AstorpSarpsborg OLNorway14:52+2:28
17Takashi SugiyamaSans SouciJapan14:53+2:29
18Ole Bek AndersenHerning OKDenmark14:54+2:30
19Esko JalantoKangasala SKFinland15:00+2:36
20Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden15:01+2:37
21Peter JoelssonAlems OKSweden15:03+2:39
22Esko KiuruHyvinkaan RastiFinland15:11+2:47
23Peter AndresOLG ChurSwitzerland15:16+2:52
24Tommy WendtHellas OrienteringSweden15:21+2:57
24Tuomo PuustinenPihkaniskatFinland15:21+2:57
26Sauli JokiVetelin UrheilijatFinland15:22+2:58
27Juri KuokkanenINUS LappeenrantaFinland15:35+3:11
28Sandy BurgonBristol Orienteering KlubGreat Britain15:37+3:13
29Goran HedmanValbo AIFSweden15:38+3:14
30Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway15:45+3:21
31Jari VaaraKankaanpaan SuunnistajatFinland15:52+3:28
31Zbigniew HornikLKOPoland15:52+3:28
33Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland15:55+3:31
34Jan SveenNo club membershipNorway15:56+3:32
35David HarperGuildford OrienteersGreat Britain15:57+3:33
36Jim HodgeRocky Mountain Orienteering ClubUnited States16:01+3:37
37Konrad GraberOLG Nidwalden ObwaldenSwitzerland16:02+3:38
38Jaak JaagusSakuEstonia16:08+3:44
39Bjoern Erik WickholmOK RASEBORGFinland16:09+3:45
40SvenAke EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden16:12+3:48
41Graham PringCornwall Orienteering ClubGreat Britain16:18+3:54
42Kari PapinsaariKangasala SKFinland16:24+4:00
43Per Hermann KroegerMaaren OKNorway16:25+4:01
43Wai Tin ManHong KongHong Kong16:25+4:01
45Vaclav PetrHana OrienteeringCzech Republic16:27+4:03
45Sven ErikssonGIFFinland16:27+4:03
47Kari VigeliusSalon ViestiFinland16:28+4:04
48Udo LyysOK IlvesEstonia16:47+4:23
49David KnightBayside Kangaroos OrienteersAustralia16:52+4:28
50Mikko NumminenEpilan EsaFinland16:57+4:33
51Ilie CretuP C IASIRomania17:04+4:40
52Kari VainioTurun MetsankavijatFinland17:20+4:56
53Hans WidmerOLG OberwilSwitzerland17:21+4:57
54Jiri CabrnochHana OrienteeringCzech Republic17:29+5:05
55Bengt KlassonUlricehamns OKSweden17:32+5:08
56Harri ViitasaloRiihimaen SuunnistajatFinland17:38+5:14
57Egil KarlsenAskoy OLNorway17:57+5:33
58Tor StrandRaumar OrienteringNorway18:01+5:37
59Gilson FariaCORDFBrazil18:03+5:39
59Sergei BobrovOrien DraivRussian Federation18:03+5:39
59Yasuma HashimotoNTA O TourJapan18:03+5:39
62David RoachSouth London OrienteersGreat Britain18:06+5:42
63Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland18:07+5:43
64Risto HoeglundOlavin RastiFinland18:26+6:02
65Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland18:34+6:10
66Claude GirardinOLV ZugSwitzerland18:56+6:32
67Kalle HogbergOK SodertornSweden19:09+6:45
68Ruslan RayanovOmskRussian Federation19:12+6:48
69Frank PaschkaSSV Planeta RadebeulGermany19:19+6:55
70Svend Erik SkovsgaardViborg OKDenmark19:29+7:05
70Frantisek AlbertHana OrienteeringCzech Republic19:29+7:05
72Ari RantanenKangasala SKFinland19:31+7:07
73Uwe BuergerTSC Eintracht DortmundGermany21:11+8:47
74Martin WickholmOK TrianFinland22:55+10:31
75Andrey LosevETGRussian Federation26:13+13:49
76Yves Boehm GrevetCOBFFrance28:08+15:44
Ahto KaruJOKAEstoniamispunched
Alex DaveyWagga and Riverina OccasionalAustraliamispunched
Hakon MosbechOK SkaermenDenmarkmispunched
Kalmer KeevendJOKAEstoniamispunched
Heinz RothweilerOLC KapreoloSwitzerlandmispunched
Ari LinnaHameenlinnan TarmoFinlandmispunched
Sergei GundorovKrasnogorskRussian Federationmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org