International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M60B

2 725 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Sten GustafssonEds SKSweden13:58
2Tapio TikkanenSavon SuuntaFinland15:05+1:07
3Andrew QuickfallSROCGreat Britain15:27+1:29
4Vitor RodriguesCPOCPortugal15:35+1:37
5Stig BarrettViborg OKDenmark15:37+1:39
6Mats LindqvistSavedalens AIKSweden15:40+1:42
6Arnfinn PedersenGjoe Vard OLNorway15:40+1:42
8Anne HeikoopHOC93Netherlands15:45+1:47
9Gheorghe UrdeaCS Chimia VictoriaRomania15:51+1:53
10Erkki PulkkinenRasti LukkoFinland15:52+1:54
11Sauli KonttilaKannuksen UraFinland15:55+1:57
12Jan WahlstromSnattringe SKSweden15:59+2:01
13Andre AertshamokBelgium16:01+2:03
14Ilkka OjapaloRajamaen RykmenttiFinland16:02+2:04
15Flemming VejenBallerup OKDenmark16:03+2:05
16Ulf HenrikssonKorsnas IF OKSweden16:11+2:13
17Bjorn MauritzonOrkelljunga FKSweden16:19+2:21
18Andy RobinsonSouth London OrienteersGreat Britain16:23+2:25
19Svend Erik MathiassenOK LinneSweden16:26+2:28
20Sven Olof NylundOK BotniaFinland16:28+2:30
21Ketil BergeVestre Akers SkiklubNorway16:29+2:31
22Martti LeppaelaeHameenlinnan SuunnistajatFinland16:30+2:32
23Kristen RibeKristiansand OKNorway16:32+2:34
24Soenke BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland16:33+2:35
25Oyvind SorlieHadeland OLNorway16:35+2:37
25Uwe KrausbauerCTG KoblenzGermany16:35+2:37
25Hannu ArkiTurun MetsankavijatFinland16:35+2:37
25Maris ZalaiskalnsMona OKLatvia16:35+2:37
29Viktor StraesslerOLK RafzerfeldSwitzerland16:40+2:42
30Richard TileyLakeland Orienteering ClubGreat Britain16:47+2:49
31Ian ByrneSouth Midlands Orienteering ClubGreat Britain16:48+2:50
31Patrick AdlercreutzLunds OKSweden16:48+2:50
33Jan KuchtaATU KosiceSlovakia16:50+2:52
34Malcolm InghamNew ZealandNew Zealand16:51+2:53
35Klaus GoehringThueringenGermany16:53+2:55
36Eddie BjarrenholtRanas OKSweden16:55+2:57
37Gregers Helge JorgensenBallerup OKDenmark16:56+2:58
38Uno MagnussonIF HagenSweden16:57+2:59
38Lars EdenbrandtLunds OKSweden16:57+2:59
40Charles SpenceLondon Orienteering KlubbGreat Britain16:58+3:00
41Alasdair Wilson CrawNo club membershipGreat Britain16:59+3:01
41Andrzej KrochmalKS Spojnia WarszawaPoland16:59+3:01
43Miroslav FantaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic17:01+3:03
44Timo AhlrothTurengin SarastusFinland17:02+3:04
45Valentin PidnerHSV OL Wiener NeustadtAustria17:09+3:11
46Karel PilarKCT AsCzech Republic17:12+3:14
47Carl Goran StrutzEds SKSweden17:18+3:20
48Rais BayburinUfa UnitedRussian Federation17:19+3:21
49Igor IakavkinOC BNTUBelarus17:22+3:24
50Magne VollenOslostudentenes IKNorway17:24+3:26
51Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland17:29+3:31
52Klaus PflaestererAC WeinheimGermany17:31+3:33
52Mike SnellOctavian DroobersGreat Britain17:31+3:33
54Lars RunessonOK VivillSweden17:33+3:35
55Yury AliakseyeuOC BNTUBelarus17:35+3:37
56Jarmo KytoNastolan TeraFinland17:44+3:46
57Robert ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic17:49+3:51
58Stephen KimberleyDerwent Valley OrienteersGreat Britain17:59+4:01
58Baard NatvigNittedal OrienteringNorway17:59+4:01
58Erik GroendalenHamar OKNorway17:59+4:01
61Arne SammelOK LeholaEstonia18:00+4:02
62Harald OestbyElverum OKNorway18:03+4:05
63Max PrangFredensborg OKDenmark18:06+4:08
64Marten LindroosKimito SFFinland18:24+4:26
65Hakan ForsmanRonneby OKSweden18:36+4:38
66Roberto PoggiatiCO Aget LuganoSwitzerland18:38+4:40
66Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland18:38+4:40
68Mikhail GryaznevichThames Valley Orienteering ClubGreat Britain18:41+4:43
69Bruno StubPI CopenhagenDenmark18:45+4:47
70Otti BisangULUS REISEWELTSwitzerland18:47+4:49
71Jacques HofmansFRSO BelgiumBelgium19:10+5:12
72Per KorsbakSt Binderup OKDenmark19:17+5:19
73Wolf Gerold JuckelandtSV Robotron DresdenGermany19:19+5:21
74Svein Harald HansenOK SilsandNorway19:35+5:37
75Gyula KogerPVMHungary19:39+5:41
76Morten DueMaaren OKNorway19:41+5:43
77Vazhnik AliaksandrStandartBelarus21:35+7:37
Pedro MayolMurcia OSpainmispunched
Stefan ArbinAnnebergs GIFSwedenmispunched
Uwe DreselSC KleckenGermanymispunched
Markku HamalainenRastivarsatFinlandmispunched
Bruno ScherrNF Steuerberg OLGAustriadid not start
Kari VirtanenOunasvaaran HiihtoseuraFinlanddid not start
Sixten WestlundOK TyrSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org