International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M55C

2 600 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffR
1Lutz WohlrabeESV Lok Schoeneweide BerlinGermany13:41
2Jean Francois MorlonCSAG METZFrance14:12+0:31
3Reima PiispanenHaapaveden UrheilijatFinland14:17+0:36
4Stefan StrazzarinoSwiss O ToursSwitzerland14:50+1:09
5Janis NagelisMona OKLatvia14:59+1:18
6Nik WalterOLG WelsikonSwitzerland15:05+1:24
7Thomas SchulthessSwiss O ToursSwitzerland15:12+1:31
8Frank Peter FrenzelTOLF BerlinGermany15:15+1:34
8Yavuz Kurtulus AnilISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:15+1:34
10Igor RepinBelgorodskaja oblRussian Federation15:25+1:44
11Andrus SipsakaHarju KEK RSKEstonia15:26+1:45
12Emil DosedelSK SKI OB SternberkCzech Republic15:29+1:48
13Ibrahim NaceurCO Lausanne JoratSwitzerland15:32+1:51
14Adrian WiseSouthern Navigators Orienteering ClubGreat Britain15:41+2:00
15Karsten JorgensenPI CopenhagenDenmark15:42+2:01
16Aivar MeindokLSF Pronoking TeamEstonia15:45+2:04
17Ian SimpsonBay of PlentyNew Zealand15:48+2:07
18Mats KensbyOK TyrSweden15:49+2:08
19Clas BorjessonIK UvenSweden15:52+2:11
19Petri RoligHauhon SisuFinland15:52+2:11
21Vesa IjasTarpian SuuntaFinland15:53+2:12
22Morten KarlsenMaaren OKNorway15:59+2:18
22Kenneth ReinikkaHyvinkaan RastiFinland15:59+2:18
24Brian MartinOLK ArgusSwitzerland16:00+2:19
25Jari ToivonenEpilan EsaFinland16:02+2:21
26Gabor DomanVESZPREMI HONVED SEHungary16:05+2:24
26Daniel MeierOLK ArgusSwitzerland16:05+2:24
28Lasse PedersenGoteborg Majorna OKSweden16:06+2:25
29Kristian StorsveenLoten OLNorway16:13+2:32
30Jaanus ViljamaaSK Aasa 5Estonia16:14+2:33
31Steve FellbaumManchester and District Orienteering ClubGreat Britain16:24+2:43
31Mats LindstromOK SkarmenSweden16:24+2:43
33Juha LiukkonenHiidenkiertajatFinland16:26+2:45
33Gerhard KellnerHSV OL Wiener NeustadtAustria16:26+2:45
35Jan HauglandAarstad ILNorway16:30+2:49
36Timo RitakallioLynxFinland16:39+2:58
37Christian GotthardtHSV SpittalAustria16:53+3:12
38Miroslav SklenarOrientacni Beh OpavaCzech Republic16:54+3:13
39Daniel KellerOLG StaefaSwitzerland16:55+3:14
40Mark CollinsDartford Orienteering KlubbGreat Britain16:58+3:17
40Bo GustafssonOK TyloskogSweden16:58+3:17
42Aret ArapogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey16:59+3:18
43Margus JaanusKooperaatorEstonia17:08+3:27
44Carsten Thye AggerHSOKDenmark17:11+3:30
45Patrick DusigneCS PertuisFrance17:14+3:33
46Per RasmussenAmager OKDenmark17:15+3:34
47Timo GronholmSalon ViestiFinland17:22+3:41
48Vladimir BeskrovnyiOrien DraivRussian Federation17:29+3:48Download route in GPX format
49Erkki HautaniemiTampereen PyrintoFinland17:30+3:49
50Toncsi KocsisULUS REISEWELTSwitzerland17:34+3:53
50Jorn Olai HaugerudIndre Ostfold OKNorway17:34+3:53
52Arto LehtinenAsikkalan RaikasFinland17:38+3:57
53Volker MollOLG SiegerlandGermany17:39+3:58
54Risto UuttuSuunta JyvaskylaFinland17:41+4:00
55Guenter KradischnigOLC GrazAustria17:43+4:02
56Zdenek BlablaExpres Czech TeamCzech Republic17:54+4:13
57Sandris LacisMona OKLatvia17:55+4:14
58Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland18:02+4:21
59Juris CebulisMona OKLatvia18:17+4:36
60Jose FontouraCPOCPortugal18:24+4:43
61Peter MayNorthern Tablelands Orienteering ClubAustralia18:27+4:46
62Leif PedersenFSK OrienteringDenmark18:35+4:54
63Mihail KuokkanenINUS LappeenrantaFinland18:49+5:08
63Olav BakkenOstmarka OKNorway18:49+5:08
65Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland18:56+5:15
66Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland19:00+5:19
67Sergey KlimovichPolimasterBelarus19:19+5:38
68Milan VisnaHana OrienteeringCzech Republic19:38+5:57
69Johan SkoldJarfalla OKSweden20:09+6:28
70Piotr ZielczynskiAtomyPoland20:18+6:37
71Aleksander PritsikRakvere OKEstonia20:24+6:43
72Georg PregartnerSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria21:02+7:21
73Pavel VydraOK RECO SPORTCzech Republic21:25+7:44
74Laszlo ZentaiHegyisport Szentendre EgyesuletHungary22:49+9:08
75Maurice PattenRed RoosAustralia25:43+12:02
Lennart StenssonHelsingborgs SOKSwedenmispunched
Dror ZiporiISR OC Lev HasharonIsraelmispunched
Dave ChaffeyDerwent Valley OrienteersGreat Britainmispunched
Herwig ProskeOC FuerstenfeldAustriamispunched
Ronan Cleary3RocIrelandmispunched
Hartmut LehmbergNo club membershipGermanymispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org