International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M55A

3 000 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Lukas JenzerULUS REISEWELTSwitzerland12:47
2Graham PattenLakeland Orienteering ClubGreat Britain12:48+0:01
3Pekka KiljunenAnttolan UrheilijatFinland12:56+0:09
3Stefan BolligerOLV BasellandSwitzerland12:56+0:09
5Clive HallettBristol Orienteering KlubGreat Britain13:02+0:15
6Michael ThierolfTSG Bad KoenigGermany13:03+0:16
7Jon HollingdaleMoravianGreat Britain13:12+0:25
8Kari LehtoTurun MetsankavijatFinland13:18+0:31
9Torbjorn LannevallOK RoslagenSweden13:21+0:34
10Warren KeyMelbourne Forest RacersAustralia13:32+0:45
11Michael BurtonLagan Valley OrienteersAustralia13:35+0:48
11Pesho HedbergLunds OKSweden13:35+0:48
13Eivind HoffIL TyrvingNorway13:38+0:51
14Zdenek ZuzanekOOB TJ Tatran Jablonec nad NisouCzech Republic13:39+0:52
14Neil CrickmoreSouthdowns OrienteersGreat Britain13:39+0:52
14Njaal F VadlaSandnes ILNorway13:39+0:52
17Jorgen HectorSnattringe SKSweden13:43+0:56
18Roman KouckyVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic13:44+0:57
19Vidar BenjaminsenLillomarka OLNorway13:53+1:06
20Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain13:59+1:12
21Christoph PelOLK WiggertalSwitzerland14:01+1:14
22Sergey VelichkoCity of Trees Orienteering ClubUnited States14:04+1:17
23Ian MaxwellRoxburgh ReiversGreat Britain14:05+1:18
23Stein Erik ScheieOK SorNorway14:05+1:18
25Juhani JetsonenOC DUBHEFinland14:06+1:19
25Nils Harald StaffOL TotenTrollNorway14:06+1:19
27Christer SkoogKils OKSweden14:10+1:23
27Maths CarlssonToleredUtby OLSweden14:10+1:23
29Pekka NoponenSuunta JyvaskylaFinland14:11+1:24
30Jens Viktor NoergaardFIF Hilleroed OrienteringDenmark14:14+1:27
31David HuntBristol HarboursideGreat Britain14:18+1:31
32Erlend SlokvikOL TotenTrollNorway14:20+1:33
33Jonas BornetunSkillingaryds FrisksportklubbSweden14:21+1:34
33Hans MelinGoteborg Majorna OKSweden14:21+1:34
35Daniel KobelSwiss O ToursSwitzerland14:22+1:35
36Petr HenychSlavia Liberec orienteeringCzech Republic14:23+1:36
37Alexey ZuevNavicom GarminRussian Federation14:24+1:37
37Jorgen MartenssonModum OLNorway14:24+1:37
39Andres LaasOK SkogshjortarnaSweden14:29+1:42
40Lars LindgrenOK ODMARDENSweden14:32+1:45
41Mark SaundersSugar Loaf OKGreat Britain14:33+1:46
42Jan ThomsenOK Pan AarhusDenmark14:35+1:48
42Tom HollowellOK TyrUnited States14:35+1:48
42Jan GranstedtHalden SKNorway14:35+1:48
45Alain PourreBalise 25France14:38+1:51
46Stefan ZihlmannSwiss O ToursSwitzerland14:42+1:55
47Gregory BalterDelaware Valley Orienteering AssociationUnited States14:43+1:56
48Gabor MuliterHegyisport Szentendre EgyesuletHungary14:45+1:58
49Mike PedleyEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain14:48+2:01
50Maido KaljurHarju KEK RSKEstonia14:49+2:02
51Johan OskarssonLaxa OKSweden14:53+2:06
52Bjorn SolbergseterAustmarka IL O gruppeNorway14:55+2:08
53Jonas Gediminas GvildysMedeina OKLithuania14:56+2:09
54Alan HoneyBOKGreat Britain15:06+2:19
55Hannu PeltonenAnttolan UrheilijatFinland15:07+2:20
56Arild HegrebergBodo og omegn IF OrienteringNorway15:08+2:21
57Osman FilizISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey15:10+2:23
58Nikolay FedorovDream TeamRussian Federation15:13+2:26
59Mikko KuusinenLynxFinland15:15+2:28
59Oleksandr PalahniukKO OrionUkraine15:15+2:28
61Goran ManssonStigmannen Karlshamns OKSweden15:23+2:36
62Andrus RammannKooperaatorEstonia15:26+2:39
63Sverre OttesenVaregg FleridrettNorway15:33+2:46
64Ian ProsserNo club membershipAustralia15:35+2:48
65Jens KastenssonVALBONNE SOPHIA ANTIPOLIS ORIENTATIONFrance15:36+2:49
66Arto BlomdahlIK HakarpspojkarnaSweden15:41+2:54
67Tapio JarvensivuTurun MetsankavijatFinland15:44+2:57
68Arild AasheimGanddal ILNorway15:45+2:58
69Marat MudarisovUfa UnitedRussian Federation15:49+3:02
70Jon BjorgumKristiansand OKNorway15:52+3:05
71Frode RobertsenTonsberg og omegn OLNorway15:55+3:08
72Timo LainemaTurun MetsankavijatFinland16:00+3:13
73Henrik HansenLyngby OKDenmark16:01+3:14
74Soeren MaarupKolding OKDenmark16:04+3:17
75Lubos HosekOB Ceske BudejoviceCzech Republic16:09+3:22
76Ulrich AeschlimannULUS REISEWELTSwitzerland16:14+3:27
77Kent PihlDenmarkDenmark16:16+3:29
78Siegfried OpetnikHSV KLAGENFURTAustria16:19+3:32
79Jan HanssonStenungsunds OKSweden16:33+3:46
80Jes Mose JensenAKIFDenmark16:56+4:09

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org